• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JIMMI15Klavesove zkratky ve Windows, Linuxu, MacOS, Office a dalsim SW -- na mys nesahame!
    BEEBOY
    BEEBOY --- ---
    TRAVIX: naťukej do adresního řádku about:config
    najdi si vlastnost browser.fixup.alternate.suffix a změň její hodnotu z ".com" na ".cz"
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    Tady byste mi moli poradit: Když ve Firefoxu zadáváte adresu a odklepnete ji Ctrl+Enter, Alt+Enter nebo Shift+Enter, automaticky se k ní doplní koncovka. Dá se ale ta koncovka nějak změnit? Tedy, určitě to jde, protože česká verze doplňuje něco jinýho než anglická, ale jak?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Nechce se někdo pobavit o nejnenáviděnějších klávesových zkratkách ? :-) V prostředí KDE:

    Cltrl+Alt+K - přepnutí klávesnice (což je na zabití už samo o sobě!)
    Cltr+Alt+L - což je hned vedle, jako "Lock" - způsobí zamčení (zaheslování) obrazovky (což znamená, že 50% pokusů o přepnutí klávesnice v KDE končí zaheslováním obrazovky :-) což je asi hlavní důvod, proč preferuju GNOME... min. od té doby, kdy si tam lze naklikat pro mě standardní dva shifty současně, jako přepínač - a ono to světe div se pak fakt funguje...)
    S2FI
    S2FI --- ---
    MASLIX: :-)))
    MASLIX
    MASLIX --- ---
    S2FI: Prave jsem objevil novou AMERIKU!! Dik!
    S2FI
    S2FI --- ---
    MASLIX: F2
    MASLIX
    MASLIX --- ---
    Uzitecna diskuze!

    Nevite nekdo jak se v Excelu misto prepisovani obsahu bunky dostat k editaci aniz bych musel sahnout na mys a dvojklik?
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    jinak s myší to jde i ctrl se scrolem...
    ABE
    ABE --- ---
    JIRA666: CTRL + 0 je vychozi (100%) velikost
    JIRA666
    JIRA666 --- ---
    MORPHLER: ha, super díky ;DD
    MORPHLER
    MORPHLER --- ---
    JIRA666: klavesova by mela byt crtl a - (+ na zvetseni) a dostanes to zpet taky kombinaci ctrl + kolecko mysi..
    JIRA666
    JIRA666 --- ---
    MOLLY: ad ctrl+1 no nevíš jak to zase zmenšit? Jak tady zkouším různé užitečné zkratky, tak zrovna tuhle jsem vyzkoušela v okně, ve kterém jsem měla otevřený náš firemní intranet a navíc jsem to pro jistotu zvětšila rovnou 3x a teď se mi s tím dost blbě pracuje...
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    tak jsem čistou náhodou objevila novou zkratku ve FF
    ctrl+číslo (1-9 v anglický, v český nefunguje 1 - ta zvětšuje...) vás hodí na záložku, která je v příslušném pořadí zleva...
    super...
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    MORPHLER: shift + ctrl + T se mi líbí, to neznám a potřebuju :-)
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    XCHAOS: řikám některý... a byla jsem líná to psát u každýho, kde je co, a brala jsem to jen jako total commander
    a ctrl+w, F7 fungujou v uvedenejch programech - ty bejvaj spolehlivý, teda salamander a ACDSee jsem už dlouho nepoužívala, ale myslim, že to tam šlo.

    vetšinou i ctrl+shift+S funguje jako uložit jako, ale ne vždy... a ne ve všech verzích... což je věc, která štve mě...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MOLLY: to si děláš legraci :-) vždyť hlavně každá kategorie programů má úplně jiné klávesové zkratky :-)

    Norton / Volkov / Total / Windows / Midnight Commander + Dos Navigator mají jeden okruh klávesových zkratek, stejný na několika různých operačních systémech.

    Další velký okruch zkratek, který už skoro zanikl, byly programy odvozené od WordStar, tzn. Borlandí "Turbo" prostředí, T602, apod. To se kombinovalo se standardním F1 help, F2 save, F3 open, F10 menu...

    Dneska je v tom bohužel hrozný zmatek. Ale třeba F11 - fullscreen mi pod Gnome funguje ve Firefoxu i v Gnome terminálu i v nějakém defaultním přehrávači videa (tuším Totem), což možná stojí natolik za pozornost, že si tuhle zkratku i zapamatuju... :-)) nefunguje to ale v Mplayeru, a třeba ani v Thunderbiru (prohlížeč pošty).

    Na těch zkratkách mi nejvíce naštve, když jsou v každém programu jiné... slušná normalizace existovala pod DOSem, pod Linuxem je to bohužel zmatené (část programů kopíruje wokna, část má vlastní konvence nepodobné ničemu jinému, část kopíruje tradiční DOSovské programy, ale ty které jsou pro textovou konzoli, se obvykle snaží obejít bez kláves F1-F12, kromě Midnightu, apod.)
    ABE
    ABE --- ---
    Total commander (dávám z hlavy co používám)

    Ctrl+N - nové připojení
    Ctrl+SHIFT+F - odpojeni od otevřeného FTP
    Ctrl+T - otevřít záložku
    Ctrl+M - Hromadné přejmenování souborů
    Ctrl+Q - Zobrazení náhledu souboru

    Alt+F5 - komprese souborů
    Alt+F9 - dekomprese více souboru najednou
    Alt+Shift+F9 - CRC test archivu

    Ctrl+Shift+Enter- vloží do přikazového řádku celou cestu k souboru
    Ctrl+Shift+P - vloží do přikazového řádku cestu aktuálního adresare
    Ctrl+Enter - vloží do přikazového řádku jméno aktuálního souboru

    Ctrl+U - prohození oken
    Ctrl+B - zobrazení všech souborů v podadresářích
    Ctrl+R - obnovení okna

    MORPHLER
    MORPHLER --- ---
    IGRACEK: start menu (v XP prece) staci uz ta windows klavesa, ne? proc mackat dve kdyz staci jedna? :)

    a jeste taky mnou casto pouzivane (XP) levy alt + levy shift- prepinani jazyku klavesnice
    MORPHLER
    MORPHLER --- ---
    taky se pridam:
    ve FF me oblibene: shift + ctrl + T -otevre posledni zavreny panel
    a v TC: DVOJITE shift + F6 u souboru- prepsani s oznacenim vseho PRED PRIPONOU (shift +F6 samozrejme prejmenovani souboru obecne)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam