• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RIMRRLisabonská smlouva

    Hodně se o ní mluví, ale kdo z nás jí viděl? Víte o čem je? Někdo jí kvituje a druhý odmítá. Co nám přinese a co jejím přijetím případně ztratíme? Získala si Lisabonská smlouva Vaši pozornost? Klub o otázkách a odpovědích k tématu Lisabonská smlouvy.

    Stručné info a Lisabonská smlouva ke stažení | Plný text nálezu Ústavního soudu k Lisabonské smlouvě | Abstrakt rozhodnutí ve věci Lisabonské smlouvy

    HLASUJTE - Má prezident EU odpovídající pravomoce?

    Rozbor nálezu LS - část: -I- | -II- | -III-

    20.11.09 - Aktuální téma: Novým prezidentem EU se stal Belgický premiér Herman Van Rompuy
    4.11.09 - Předchozí téma: Prezident Václav Klaus v úterý 3.11.2009 v 15 hodin podepsal Lisabonskou smlouvu
    rozbalit záhlaví
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    SLUCKER: Svatá prostoto!
    1) LS nenadřazuje "některá svá rozhodnutí národním" - přednost evropského práva platí již dnes, LS na tom nic nemění;

    2) narážíš-li na to, že zároveň s LS se pro ČR stane závaznou i evropská Listina základních práv, která konstatuje nepřípustnost vyhoštění vlastních občanů, narazíš v souvislosti se sudetoněmeckými požadavky na několik právních překážek. Tou první je nepřípustnost retroaktivity (těžko tedy budeš napadat právní stav existující 60 let před přijetím LS). Za druhé se Listina vztahuje jen na orgány EU (které s Benešovými dekrety nemají co do činění) a na národní orgány v okamžiku, kdy provádějí právo Unie. Právo Unie tuto oblast vůbec nezahrnuje a Unie zde nemá žádné legislativní pravomoci. Za třetí Unie, která po přijetí LS má ratifikovat Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod, bude ve věci lidskcýh práv v konečné instanci podřízena Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Sudetoněmecké požadavky u tohoto soudu nikdy neuspěly a těžko budou z tohoto titulu vznášeny znovu. Prostě není šance;

    3) obdobné historické kostlivce ve skříni má řada jiných zemí, které LS neměly problém ratifikovat - proč asi?;

    4) LS je komplikovaná smlouva a jednoduchou přehlednou ústavou být ani nemůže. Nicméně složitost zakládacích smluv ve znění po Lisabonu bude přeci jen menší než ve stávajícím znění po Nice. Zdá se mi pochybné argumentovat zcela obráceně;

    5) zakládací smlouvy ve znění po Lisabonu nebudou moci být pokoutně měněny "z bruselských kanceláří" a "bez kontroly veřejnosti" - to je (velmi oblíbená) lež. Nechceš-li to uznat, dokaž opak;

    6) mám za to, že ty tisíce odborníků, úředníků, politiků a diplomatů, které kdy měly s LS co do činění, měly v tom, co LS stanoví, jasno. Nesouhlasím tedy s tím, že ta smlouva je pro odbornou veřejnost nesrozumitelná. Bohužel není srozumitelná pro laiky, kteří většinou ani nemají povědomí o stávajícím platném právním stavu. To však sebou podobný typ právní úpravy složitých mezinárodních stavů přináší. (Čímž ovšem nikoho neomlouvám z toho, že se o větší zjednodušení a přehlednost mohli při sjednávání snažit a už vůbec neomlouvám naši vládu za její absolutní nečinnost a přezíravost, pokud jde o objasňování LS veřejnosti).
    SLUCKER
    SLUCKER --- ---
    BANSHEE: Dej si klapky z očí:)
    Nevidíš tu jednoduchou spojnici mezi dlouholetým "úsměvným" tlakem Landsmanschaftu na rušení dekretů a "možným" dopadem LS?
    Na jedné straně máš zájmovou skupinu která se dlouhodobě domáhá nějakých nároků, kterým brání české zákony a mezinárodní dohoda s Německem. Na straně druhé se hrneme pod LS, která některé své rozhodnutí nadřazuje národním.
    Na první pohled to nic neznamená a optimista prohlásí že to nemá nic společného..
    Realista ale ví, že "dáš prst a ukousnou ti ruku".. neboli, že to je jen začátek, jenž otevírá zadní dveře právě pro takovéhle "folklorní" nároky a požadavky, které když se budou hodnotit jinou než národní optikou, můžou přestat být folklornímy. Co se dnes zdá nemožné, zítra může být "nečekanou" realitou, stačí se podívat do ne tak dávno minulé historie abys našel podobné případy...
    Uvědomme si, že LS není neměnný fixní text, není to jednoduchá všem přehledná ústava o pár základních odstavcích. Pokud se tento nepřehlednej paskvil schválí, stane se z toho bobtnající houba, která bude různě pokoutně již bez veřejné kontroly z přítmý bruselských kanceláří dál upravována a modifikována, takže to co dnes schválíme, třeba za 1-2 roky může být v reálu poměrně dost jiné, takové jaké bychom to nikdy nepodepsali a jak už tu myslim zaznělo, odstoupení od LS je možné v podstatě jen teoreticky..
    Malej příklad ze života - kdybys z nějakého důvodu musel uzavřít dohodu na spoluužívání svého baráku s cizím člověkem, taky bys chtěl aby dohoda mezi vámi byla jasná, přesně definovaná a jednoduchá, bez jakékoliv možosti dvojího výkladu, který by tvůj majetek mohl v budoucnu ohrozit. Naše přispoupení k LS není svým způsobem nic jiného a zdá se mi přirozené bránit se přijetí něčeho co není dostatečně jasné, čitelné, průhledné a jednoznačné ani pro odborníky. Jako soukromník by nikdo jen trochu myslící podobnou smlouvu týkající se jeho osobních práv a majetku, navíc předkládanou "přátelským" stylem že není možno říct ne, nepodepsal. Bylo bymu jasné že na tom jen prodělá..
    ATOMOUSEK
    ATOMOUSEK --- ---
    BANSHEE: Pozice nas dvou jsou celkem zretelne vymezeny. Myslim, ze bychom se mohli vratit k tem technickym vecem.
    SLUCKER: to uz je spise folklor :o)
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    SLUCKER: Landsmanschaft volá po zrušení Benešových dekretů vcelku pravidelně a při různých příležitostech, to nemá s LS nic společného. Ostatně Posselt to ani nezmiňuje - tak kde bereš to přesvědčení o "jasné odpovědi všem europeistům"?. Stejný problém se řešil již před přistoupením. Nebuď hysterka.
    SLUCKER
    SLUCKER --- ---
    RIMRR:
    Promin, ale vyjádření mluvčího sudetských němců směrem k Benešovým dekretům je velmi jasnou odpověďí všem europeistům na jejich řeči, že Benešovy dekrety nejsou LS ohroženy a že obavy odpůrců LS jsou falešné...
    Udivuje mne že to nevidíš.
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    ATOMOUSEK: Což je trochu krátkozraké - nejde o to, že EU nutně musí pořád sepisovat nějaké nové dokumenty. EU potřebuje fungovat u hlediska celku co nejefektivněji a z hlediska členských států co nejtransparentněji a pod dostatečnou kontrolou. Osobně jsem toho názoru, že LS v tomto ohledu znamená oproti stávajícímu stavu krok žádoucím směrem. Ostatně i pokud zmiňuješ to jasnější vymezení pravomocí mezi EU a členské státy, je to právě LS, která tak činí.

    A konečně - LS je, podobně jako stávající smlouvy, z 99 % technickým dokumentem, který se morálními či filozofickými otázkami nezabývá. (Tady je trochu potíž v tom, že ses zastavil na prvních třech článcích...;)
    RIMRR
    RIMRR --- ---
    SLUCKER: Něják nechápu tvůj příspěvek. Můžeš ho aspoň nějak okomentovat? Jakej má vztah mluvčí sudetských Němců k Lisabonské smlouvě? Bo snad sem nechceš pastovat příspěvek každého trdla který se někdy dostal do novin zejména v případech bez jakýchkoli souvislostí k LS, že ?:)
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    mě osobně na argumentaci mnoha odpurcu LS nesedi jedna vec a to tataz, ktera mi nesedi ne naposledni chvili objevenem euroskepticismu Pavla Bema - Nahradit LS dokumentem zcela jine formy a rozsahu - aniz by byla predestavena konkretni vize, jakeho.
    ATOMOUSEK
    ATOMOUSEK --- ---
    BANSHEE: Ano.

    Dle meho nazoru (pokud bych tedy mel rici, jak si predstavuji dalsi jednani o integraci) by se EU mela rozhodnout, kterou ze dvou cest se vyda:
    1) Pokracovani v dokumentech typu Euroustava ci LS, tedy dokumentech, ktere se mimo fungovani zakladnich organu budou zabyvat i moralnimi a filosofickymi otazkami, ale s tim, ze tento dokument bude vedeny jako ustava a bude se o ni hlasovat v referendech.
    2) Volba noveho smeru, technickeho, ideologieprosteho, ve kterem se jednoduse a prehledne budou resit organy EU, vztahy mezi nimi a pripadne pojistky. Tam pak nevidim problem, aby se k temto tematum vyjadrovaly ustavni vetsiny zastupcu jednotlivych statu.

    Co se dalsiho pokracovani EU tyce, byl bych rad, kdyby se velmi presne urcilo, co spada do statnich pravomoci a co ne. Byl bych rad, kdyby se dospelo do situace, kdy by bylo jasne rozdeleni pravomoci mezi EU, Staty, a dalsimi celky. (kdyz rikam jasne, tak tim myslim predevsim transparentni a pro obcany pochopitelne a srozumitelne)
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    ATOMOUSEK: Uff, srovnávat LS se Severoatlantickou smlouvou jsem snad po tobě opravdu ani nechtěl:)

    Rozumím tvým námitkám ohledně "podivné" argumentace politických špiček, které LS chtějí prosadit. Jsem trochu na rozpacích, mám-li je označovat je jako zastánce LS - opravdové zastánce LS abys pohledal:) Jenže, mohu-li tě parafrázovat - "me opravdu velmi vadi mnozi odpůrci LS se svymi zpusoby obzaloby. Me se hodne nelibi, kdyz odpurci LS tvrdi, ze s LS je "konec samostatnosti". Nelibi se mi, kdyz odpurci LS mluvi o ohajcich jako o "bande podvodniku". A nelibi se mi, kdyz odpurci LS mluvi o tom, ze kdyz LS projde, bude to mi pro nas "straslive nasledky".
    Slova v uvozovkach jsou zjednodusujici a prehnane, o to snad pochopitelnejsi vyrazy. Neminim se o nich dohadovat. Jde mi o transparentnost."

    Jestli to tedy chápu správně, je podle tebe jediným vhodným řešením nyní odmítnout ratifikaci LS v Parlamentu a ostatním členským státům dát na vědomí, že nemáme problém s nějakou konkrétní věcí (jako Irsko), ale jaksi s celkovým filozofickým směřováním onoho dokumentu (na jehož vytvoření se v té či oné formě podílely všechny naše nedávné vlády, ať levicové nebo pravicové, ale to vem čert). Budeme sice vypadat jako blázni, ale budiž, to zase není taková tragédie. LS tedy půjde definitivně k ledu. EU dále poběží podle Niceské smlouvy, která byla považována za přechodné řešení již v době svého vzniku před osmi lety. Následně co? Co se bude podle tebe dít? A co by se mělo dále dít? A jak pravděpodobné je, že by tomu tak bylo?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ATOMOUSEK: souhlasím, že LS by měla předcházet jednoduchá, zapamatovatelná, nepříliš restriktivní Ústava. Na několik stránek. Zaručující např. právo členské země vystoupit kdykoliv z EU, apod. Když budeme mít takovouto jasnou záruku pro začátek, tak ale pak není důvod v té integraci dál nepokračovat.

    Odpůrci i stoupenci LS argumentují dost emocionálně... hlavně proto, že takovou změť dokumentů určitě jen málokdo doopravdy četl, takže seriózní debata nad nejakým stručným desetibodovým seznamem u kterého by bylo jasné co přesně to znamená, tam možná není. Toto je ale obecně problém moderního právního chaosu - ne jenom LS...
    ATOMOUSEK
    ATOMOUSEK --- ---
    BANSHEE: Pro zjednoduseni: vsiml jsem si opravdu toho, ze mym prevazujicim cilem je stavet se proti obhajcum LS, nikoli proti integraci.
    Existuje jiste nekolik zpusobu, jak "integrovat" Evropu, at uz to znamena cokoli. V tuto chvili existuje nejaka smlouva, ktera nabizi jednu z cest.
    Me opravdu velmi vadi mnozi obhajci LS se svymi zpusoby obhajoby. Me se hodne nelibi, kdyz obhajci LS tvrdi, ze bez LS je "konec integrace". Nelibi se mi, kdyz obhajci LS mluvi o odpurcich jako o "bande grazlu". A nelibi se mi, kdyz obhajci LS mluvi o tom, ze kdyz LS neprojde, bude to mi pro nas "straslive nasledky".
    Slova v uvozovkach jsou zjednodusujici a prehnane, o to snad pochopitelnejsi vyrazy. Neminim se o nich dohadovat. Jde mi o transparentnost.

    Jsem hluboce presvedceny, ze podstatou demokracie je dodrzovani pravidel, na kterych se shodne (nejaka) vetsina obyvatel, dokud se neshodne na pravidlech jinych. Jsem hluboce presvedceny o tom, ze do demokratickeho rozhodovani nepatri straseni. Je mi take jasne, ze v demokracii mnohdy neprojdou hlasovanim ustanoveni, ktera mohu povazovat za naprosto esencialni. Pres to jsem hluboce presvedceny o tom, ze to nema byt duvodem me urazenosti, ale naopak pokynem pro zvyseni meho usili.

    V tom je zasadni rozdil mezi mnou a vetsinou zastancu LS v teto diskusi citovanych a mozna nekterych diskutujicich, ktery citim. To je ta vec, proti ktere brojim.

    Lisabonska smlouva je produktem lidi, s jejichz pohledem na svet nejspis nesouhlasim - a mas pravdu v tom, ze jde o nuance, slohovou upravu, a podobne, do znacne miry nedulezite veci. Kdyz ale nejaky obhajce LS rekne, ze LS je nedokonala, ale prevazuje u nej o trochu vice nalada pro ratifikaci, ja musim rici, ze u me to je velmi podobne, ale prevazi ta nalada proti.

    Ja se ale snazim neargumentovat (a snad to nedelam) tim, ze kdyz to prijmeme, bude to v prdeli. Ja rikam, ze nesouhlasim s ideologickym zabarvenim LS. A na tvych prikladech to take ukazu:

    (Nejprve tedy se ohradim vuci casti ustavy, kterou jsi vybral, protoze tato cast jednoznacne neodpovida uryvku casti LS - Preambule. Vsimni si, ze jsem i preambuli LS nerek za celou dobu ani slovo.)

    Srovnam ale LS a SS :o)
    Rozdil je ve formulaci: EU prispiva k rozvoji / NATO bude prispivat k dalsimu rozvoji. To je pomerne rozdilna formulace. (samozrejme ne o moc)

    Jeste by melo stat za zminku, ze jsem nekritizoval, co je tam napsano, ale rikal jsem, ze obhajci LS jsou manici, co radi mluvi o "stastnych zitrcich". V cem toto neni naprosto utopicke gesto bez kouli?
    Vymyceni chudoby, ochrana lidskych prav (ale hlavne ditete, nezapomenme zduraznit, ze dite je prvoradym clovekem), k solidarite (tak to je vrchol vtipu), dodrzovani a rozvoj mezinarodniho prava (hlavne ten rozvoj, kdyz uz nam to dodrzovani moc prosazovat nejde), spravedlive obchodovani (co to je???)...

    Vem si, co tam pise to NATO: oni maji cile. Jejich cilem je rozvoj mezinarodnich vztahu a posilovani svobodnych instituci a v te same vete i rikaji, jak toho chteji dosahnout: usilovanim o lepsi porozumneni a vytvarenim podminek.

    NATO bude usilovat o vylouceni konfliktu ze SVE politiky. V te vete je jasne dano, ze se budou maximalne pokouset vest bezkonfliktni politiku. Nikoli ze NATO prispeje k celosvetovemu miru.

    Ty dva uryvky jsou proste nebe a dudy. Ano, ten NATO uryvek je vzneseny. Ale ten EU uryvek je pouze ubohy blabol.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: toto samozřejmě nelze vyloučit. neříkám, že za dalších 100 let nebude super výhodné se naopak odtrhnout od EU a vyhlásit nezávislost, apod. :-) já to vnímám jako dynamický systém v pohybu.. příliš nevěřím v nějaké absolutní, neměnné hodnoty.
    RIMRR
    RIMRR --- ---
    nectu hluboce vsechny prispevky, zaujala cast..
    ATOMOUSEK: .. "Mam pocit, ze to nejvetsi zlo je, ze obhajoba ratifikace LS je zalozena na tvrzeni, ze vse bude bez LS horsi, ze se EU "rozpadne", do Evropy "vpadne" Rusko, Velke staty zacnou "buzerovat" male staty.
    Jsi opravdu presvedceny, ze toto je ten spravny argument?"
    + to rýpnutí na konci..

    Já teda takto vyslovený argument vidím poprvé, ale vpho. V čem se ti zdá mimózní?:)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: v podstatě komu to vadí, jsou všichni top-level ober-papaláši, kteří se díky EU stávají pouze malými lokálními papaláši na úrovni lepšího krajského hejtmana.

    obavam se ze tomu tak neni, i kdyz by to bylo pekne. byrokracie bude dale rust, ourednik se bude mit stale lepe, nekdo v hodne vysoke exekutivni avsak regionalni funkci (kdo ale? premier?) se posoupne dal od CR dal za vetsimi penezmi s mensi sanci na odvolani... a maly podvodnicek se na tom vsem prizivi i tak.

    tedy, obavam se ze zde neni nijak velky "tlak" na nase papalase, dvere vysoke evropske byrokracie jsou jim otevreny vice nez kdy jindy.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BANSHEE: určitě by to mělo negativní dopady, což o to.. zvlášť když ze všech stran hraničíme s EU zeměmi. Ale to třeba Švýcarsko taky. Dokud je vypovězení smluv o EU na základě referenda teoreticky možné, tak se podle mě větší federalizace EU není velký důvod obávat... pokud by to celé zašlo příliš daleko, tak lze pořád usilovat o vystoupení z EU.

    v podstatě komu to vadí, jsou všichni top-level ober-papaláši, kteří se díky EU stávají pouze malými lokálními papaláši na úrovni lepšího krajského hejtmana. já ovšem papaláš nejsem, takže mě oslabení moci našich politických elit nijak zvlášť nebolí... národní identita pro mě není zvlášť klíčová, jde mi spíše o mojí individuální svobodu a životní úroveň. A kromě toho být občan EU by mohlo do budoucna být o hodně prestižnější, než být občan nějaké béčkové země, kterou nikdo skoro ani nezná... stěží si dovedu představit, že třeba s pasem EU si budou moci některé země dovolit hrát takovou tu hru, "když máte v pasu razítko ze země, kterou my neuznáváme, tak vás k nám nepustíme, apod." - prostě si od toho slibuju trochu silnější vlastní suverenitu, než je suverenita občana nějakého afrického bantustanu. A ČR si necháme jen jako takový backup, kdyby se EU úplně zbláznila a bylo potřeba z ní vystoupit. (Ovšem větší pravděpodobnost je, že se zblázní naši lokální politici, než politici v celé EU, řekl bych... politická kultura západní Evropy přeci jen nebyla přerušena 50ti lety různých totalit, což si mudrci jako Klaus zřejmě neuvědomují...)

    na druhou stranu, není tu jen EU... je tu i EFTA, jehož členy jsou ty non-EU evropské země, které nejsou členy CEFTA, apod.
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    ATOMOUSEK: Upřímně mám z té naší debaty čím dál větší pocit, že pro tebe je hlavním zájmem negovat jakákoli podaná tvrzení. Na začátku jsi psal něco o tom, že bys chtěl tu smlouvu projít a přijít na to, co je zač. V tom bych ti mohl být nápomocen. Nicméně přečetl jsi tři proklamativní články, dospěl jsi k přesvědčení, že ta smlouva je splácanina (aniž bys kdy četl jinou obdobnou smlouvu či dokonce platnou Smlouvu o EU) a zařadil ses mezi její odpůrce. OK, s tím nemám problém, ale zákonitě nemám zvláštní důvod pokračovat v diskusi podobným stylem. Nejsem plamenným zastáncem LS a netoužím za ni nijak zvlášť bojovat. Dokážu vysvětlovat fakta a opravovat omyly - toť vše...

    Rýpnutí za rýpnutí:) Pokud vezmu citované ustanovení:
    "Přispívá k míru, bezpečnosti, udržitelnému rozvoji této planety, k solidaritě a vzájemné úctě mezi národy, volnému a spravedlivému obchodování, vymýcení chudoby, ochraně lidských práv, především práv dítěte, a k přísnému dodržování a rozvoji mezinárodního práva, zejména k dodržování zásad Charty Organizace spojených národů."
    Co je na něm podle tebe špatně? Pokud pominu ten étos a tu (pro někoho směšnou?) vznešenost, která je obdobným dokumentům vlastní, je na těch věcech něco v nepořádku? Jsou pro tebe stejně trapná či zbytečná tato ustanovení?:

    "Smluvní strany budou přispívat k dalšímu rozvoji mírových a přátelských mezinárodních vztahů posilováním svých svobodných institucí, usilováním o lepší porozumění zásadám, na nichž jsou tyto instituce založeny, a vytvářením podmínek pro stabilitu a blahobyt. Budou usilovat o vyloučení konfliktu ze své mezinárodní hospodářské politiky a budou podporovat hospodářskou spolupráci mezi všemi smluvními stranami jednotlivě nebo společně." (Severoatlantická smlouva)

    "My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, v čase obnovy samostatného českého státu, věrni všem dobrým tradicím dávné státnosti zemí Koruny české i státnosti československé, odhodláni budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku v duchu nedotknutelných hodnot lidské důstojnosti a svobody
    jako vlast rovnoprávných, svobodných občanů, kteří jsou si vědomi svých povinností vůči druhým a zodpovědnosti vůči celku, jako svobodný a demokratický stát, založený na úctě k lidským právům a na zásadách občanské společnosti, jako součást rodiny evropských a světových demokracií, odhodláni společně střežit a rozvíjet zděděné přírodní a kulturní, hmotné a duchovní bohatství, odhodláni řídit se všemi osvědčenými principy právního státu, prostřednictvím svých svobodně zvolených zástupců přijímáme tuto Ústavu České republiky" (Ústava ČR)
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    XCHAOS:
    MARTINA: Situace se má obráceně - způsob vystoupení není upraven stávajícími smlouvami (asi před dvěma lety to bylo oblíbené strašidlo euroskeptiků ("z EU nelze vystoupit, upsali jsem se ďáblu"), nicméně jako každou jinou mezinárodní smlouvu se i na zakládací smlouvy ES/EU podpůrně vztahuje Vídeňská úmluva o smluvním právu, na jejímž základě lze smlouvy vypovědět. Euroústava a nyní LS již obsahuje formalizovaný postup vypovězení smlouvy a vystoupení z Unie (a je to nyní oblíbený argument euroskeptiků, podle nichž je takový postup nevýhodný:). Finanční postih za vystoupení je nesmysl, ale vzhledem k provázanosti prakticky všech ekonomických či správních sektorů všech členských států by jednostranné vypovězení bez dohody s ostatními mohlo mít poměrně výrazné negativní dopady, a to nejen finanční...
    MARTINA
    MARTINA --- ---
    XCHAOS: No nevim o tom moc, ale mam pocit ze ta moznost vystoupit ma docela vazne financni dopady... (coz to vystoupeni dela temer nemozne) nebo se mylim?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Ruší Lisabonská smlouva možnost členské země vystoupit z EU ?

    Jestli ano, tak je to nová "Brežněvova doktrína" (omezené svrchovanosti) - z Varšavské smlouvy také nešlo jednostranně vystoupit, na základě této doktríny.

    Jestli ne, tak se podle mě není čeho bát, i kdyby se ve všech ostatních ohledech EU stala federací. Dokud lze vystoupit, suverenita zůstává zachována.

    Suveréními územími v tomto ohledu jsou například Qubec (v rámci .cz) nebo Skotsko (v rámci .uk) - opakovaně se tam konala referenda o vyhlášení nezávislosti.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam