• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  RIMRRLisabonská smlouva

  Hodně se o ní mluví, ale kdo z nás jí viděl? Víte o čem je? Někdo jí kvituje a druhý odmítá. Co nám přinese a co jejím přijetím případně ztratíme? Získala si Lisabonská smlouva Vaši pozornost? Klub o otázkách a odpovědích k tématu Lisabonská smlouvy.

  Stručné info a Lisabonská smlouva ke stažení | Plný text nálezu Ústavního soudu k Lisabonské smlouvě | Abstrakt rozhodnutí ve věci Lisabonské smlouvy

  HLASUJTE - Má prezident EU odpovídající pravomoce?

  Rozbor nálezu LS - část: -I- | -II- | -III-

  20.11.09 - Aktuální téma: Novým prezidentem EU se stal Belgický premiér Herman Van Rompuy
  4.11.09 - Předchozí téma: Prezident Václav Klaus v úterý 3.11.2009 v 15 hodin podepsal Lisabonskou smlouvu

  rozbalit záhlaví
  LOKI_CZ
  LOKI_CZ --- ---
  No po letech nahlednu a koukam ze se moje slova pomalu vyplnuji.. Lisabonska smlouva a multikulti humanismus Evropu zacina pomalu ale jiste potapet.
  GREGI
  GREGI --- ---
  _BENNY: ne... jen ze z toho ted budu delat statnice... jupiii! :/
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  nejaky zaver po tech letech? ;)
  REINITA
  REINITA --- ---
  XCHAOS: uvidíme, jak to tento týden dopadne.
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  ACTA je příklad, kdy Evropský parlament pomáhá zastavit něco velmi škodlivého, co by se pravděpodobně Spojeným státům formou dvoustranných dohod podařilo prosadit daleko snáze
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  Slashdot Your Rights Online Story | European Parliament All But Rejects ACTA
  http://yro.slashdot.org/story/10/09/08/1510255/European-Parliament-All-But-Rejects-ACTA
  FEMUR
  FEMUR --- ---
  eee 6 kvetna bude konference CESES v PSP snemovni 1 lisabonska smlouva a bezpecnost atd. a v zapeti bude dalsi konference taktez 6. kvetna v psp tentokrat snemovni 4, taky k lisabonu a tak vubec:-)

  jedno je CESEs akce jedno je UMEZ.
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  existují daleko horší mezinárodní smlouvy, než je ta Lisabonská (resp. ostatní dohody tvořící EU). ano, demokratická evropská federace, kterou by neměli pod kontrolou specializovaní úředníci, má před sebou ještě obrovský kus cesty: ale zde je příklad dohody, která nemá s EU nic společného - a přitom omezuje suverenitu signatářských států ještě daleko více:

  http://yro.slashdot.org/story/10/03/24/1214239/Full-ACTA-Leak-Online
  FEMUR
  FEMUR --- ---
  Vážená paní/ vážený pane,  Katedra západoevropských studií FSV UK v čele s Prof. Rovnou Vás zve na veřejnou přednášku a následnou debatu na téma the European Polity Post Lisbon. Entry into force of the Lisbon Treaty. Přednáška se uskuteční v pondělí 8. 3. 2010 od 16 hodin ve Vlasteneckém sále Karolina, Ovocný trh 3-5, Praha 1. Pozvání do panelu mimo jiné přijali Marek Mora, současný poradce premiéra ČR, a Andrea Hyniová ze Stálého zastoupení ČR při EU.  Ústředním tématem přednášky bude Lisabonská smlouva a první zkušenosti s fungováním EU pod Lisabonskou smlouvou.  Detailní program se seznamem všech panelistů naleznete v příloze tohoto mailu.

  Přednáška a následná debata budou probíhat v anglickém jazyce.  V případě zájmu se, prosím, registrujte na zes@fsv.cuni.cz nejpozději do čtvrtka 4. 3. 2010.  Za Katedru západoevropských studií

  PhDr. Lucie Jůzová
  FEMUR
  FEMUR --- ---
  MARIPOSA: chysta se i konference/seminar poradanej MEZ. dam vedet az to zachytim
  MARIPOSA
  MARIPOSA --- ---
  FEMUR: bude se hodit, díky moc :)

  nevíš, jestli se kromě toho komentáře chystá ještě něco?
  RUDIE
  RUDIE --- ---
  LOKI_CZ: už si brousím svou multikultimačetu.)
  LOKI_CZ
  LOKI_CZ --- ---
  válka bude, ale občanská.. a obávám se, že to nebudou "domorodci" kdo bude mít navrch..

  Humanismus, Multikulti korektnost etc povedou k takove eskalaci problemu az prrostou nepokoje a dale.. vsak si vzpomenme na recko.. Jeden sráč dostal co si zasloužil (byť odraženou) - Kdo by o tom chtěl polemizovat ať si uvědomí že molotovův koktejl není žádný trasparent, stejně tak neveřím že by se ten policajt kvůli korektnosti necal upálit.. a najednou se formou protestu stalo vypalování univerzit..

  TEBION: Díky za výklad.. takhle nějak to bude.. (Kdo nevěří nechť si vzpomene na tlaky vůči Irsku a nám..)
  HAREMHEB
  HAREMHEB --- ---
  BANSHEE: Myslím, že to vidíme dost podobně. Jen já s tímto krokem nesouhlasím. Mnohem raději bych EU viděl jako ekonomický spolek a ne cestu k jednomu státu. A rád bych takovém ekonomickém celku viděl i například Turecko. Bohužel se mě na tuto otázku nikdo v žádných volbách neptal.
  ATOMOUSEK: Ano, takto sem to s tou válkou myslel. Díky. Banshee, uvědom si, že i relativně blízké státy, jako bylo Československo a Polsko spolu v po první světové válce vedli válku o Těšínsko. Kdyby se integrovaná EU rozpadla, bude třeba aby se národy znovu osamostatnily. O tom, kolik problémů to může přinést si můžeme udělat představu pomocí krátkého citátu z Wiipedie:
  "Polsko opět získalo skutečnou suverenitu až v roce 1918 po porážce Centrálních mocností. Nezávislost si udrželo i v následné válce se sovětským Ruskem. O své hranice bojovalo též s Ukrajinci, Němci, Čechy a Litevci."
  Válčilo se postupně na všech frontách a rozhodně si nemyslím, že by lidstvo dospělo do fáze bez válek.
  ATOMOUSEK
  ATOMOUSEK --- ---
  BANSHEE: Samozrejme, ze je to hypoteticky predpoklad, ale rozpady kolosu jsou obvykle provazeny podobnymi akty - myslim si, ze prave proto, ze jsou hranice v jistem smyslu smazany a diplomaticke vztahy casto nefunkcni. Jako kdyz myslivec sejme vudci samici divocaka a cele stado se rozpadne na souperici skupinky, ktere nakonec opousti rodnou hroudu.
  Ale pripoustim, ze je to pouze muj model, me vnimani reality.
  BANSHEE
  BANSHEE --- ---
  ATOMOUSEK: No, zjevně HAREMHEBův přéspěvek chápeme trochu jinak...

  Každopádně mi není příliš jasný tvůj vývod, že začne-li EU navenek vystupovat jednotně (o čemž doopravdy LS mimo jiné je) a následně se rozpadne (míru pravděpodobnosti pomineme), musí se nutně hranice určit válkou??? WTF? Proč?
  ATOMOUSEK
  ATOMOUSEK --- ---
  BANSHEE: Nechci se dostat v ideologickem sporu do sporu o nazev ci misto podepsani smlouvy, ale neni nahodou uplne jedno, kde to zacalo?
  Problem je ten, ze LS je jakymsi (v teto chvili) dovrsenim integracnich snah. Jestli prezident EU (pres to, ze se tato funkce nepovedla prosadit s timto oficialnim nazvem) neni vyznamnou zmenou pravni, jak tvrdis, pak je to naprosto zasadni zmena ideologicka.
  To, ze se na tom pracuje nejaky ten patek, je zjevne a to, ze se to nepodarilo sepsat jako ustavu, nekolikrat otrepane. Nicmene to nemeni nic na tom, ze integrace tohoto typu je umyslnym potlacovanim narodnich rozdilu, coz muze mit samozrejme za nasledek smazani narodnostnich problemu (nebo ne, ale to je jedno).

  Pokud dojde k tomu, ze integrovana Evropa zacne kooperovat navenek jednotne (a pripust, ze o tom LS take je), a nasledne se z jakehokoli duvodu rozpadne, bude nutne urcit nove hranice - valkou samozrejme. To je zhruba to, jak chapu Haremhebuv nazor (kteremu se timto omlouvam, za interpretaci jeho nazoru, ale nemohl jsem si pomoci, kdyz jsem videl naseho euronadsence, jak zase klickuje).