Já to nechci nějak pitvat, to téma, ale něco jsem o alchymii načetl, minimálně Dr. Karpenkovi věřím a vyplynulo, že o reálné transmutaci se spíše hodně mluvilo (ano, prý 1605 před Rudolfem atp.), ale většinou šlo o dvojitá dna a podobné triky na oblbnutí kurfiřtů. Když pak chtěli více, nebo opáčko, tak často končili alchymisté ve věžích a na mučidlech, nebo s uřezanými ušima (Dr. Kelly). Chudáci byli zavření někde na hradě a furt to zkoušeli pod hrozbou trestu (jedna show je něco jiného, než dělat seriovou výrobu umělého zlata) - a mezitím třeba vynalezli míšeňský porcelán, což bylo pro saského kurfiřta jako zlato, páč ten z číny byl drahý. Nechci být za skeptika, ale chápu to také spiše jako
DARJEEL: tedy jako symbolický akt. Různé stupně přeměny.
Třeba zelený lev, metalické mládí, jak poetické! Lva považovali za vtělení zlata...
Btw.
Císař Leopold I. zaměstnával ve Vídni jako "dvorního chymika" Wenzela Seilera, původně augustiniánského mnicha pocházejícího snad z Prahy. Ten se proslavil tím, že nechal vytvořit medailon o váze 7200 gramů vyrobený údajně ze stříbra získaného při alchymických pokusech. Sailer před císařem a dalšími svědky ponořil medailon z části do čiré kapaliny a potopená část dostala během chvilky barvu zlata.
Medailon je uložen v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni a odtud si jej v roce 1932 vypůjčil tým odborníků k analýze. Zjistili, že je vyroben ze slitiny zlata, stříbra a mědi. Poměr kovů byl nastaven tak, aby povrch předmětu připomínal stříbro. Experti pak pokus zopakovali, použili zředěnou kyselinu dusičnou, která rozpouští všechny kovy kromě zlata. Když se tedy medailon ponořil, stříbro a měď se rozpustily a povrch zezlátnul. Pěkná ukázka toho, že alchymisté byli často velice zdatní metalurgové a chemici, schopní promyšleně pracovat s kovy.
Zdroj:
http://www.lidovky.cz/...umeli-skvele-napodobit-egyptane-dhk-/veda.aspx?c=A110519_211006_ln_veda_mev