Judit a Jiří Šponerovi z Akademie věd a centra CEITEC v prestižních vědeckých časopisech nastínili, jak se před čtyřmi miliardami let začal na Zemi vyvíjet život – na počátku byl prý formamid.
Zdroj:
http://ceskapozice.lidovky.cz/...stvi-puvodu-zivota-pr9-/tema.aspx?c=A150211_181749_pozice-tema_lube
Tým vedený Jiřím a Judit Šponerovými vypracoval a spočítal teoretický chemický model, který ukazuje, jak se mohly kombinovat základní jednotky genetického kódování (nukleotidy RNA), aby vytvářely nové, stále složitější a rozmanitější molekuly, které jsou základem všech živých organismů na Zemi. Základem byla jednoduchá sloučenina formamid neboli česky amid kyseliny mravenčí (CH3NO).
Už dříve též tým českých vědců pomocí pulzů z laseru PALS simuloval energii uvolněnou dopady meteoritů v období „velkého bombardování“ před čtyřmi miliardami let. Energie byla potřebná ke vzniku praživota. Studii v prosinci otiskl magazín PNAS.
Podle italských vědců se pomocí termální energie jednoduchá molekula formamidu přemění na nukleotidy, které se následně spojí do řetízku zvaného RNA. Ta pravděpodobně představuje první pozemský genetický materiál, interakce dvou RNA řetízků poté přinesla i evoluční schopnosti RNA.