SCHWEPZ: černé díry jako jeden ze zdrojů života, bez nich by kosmická síť, předivo potencionálního života, nebylo takové, jaké je - jsou v centrech galaxie, osami kol nichž se otáčí tyto obři plné milionů hvězdných soustav. Intuitivně je vnímám jako harmonizující prvek našeho universa.
A doplním - vědci jsou na limitu pozorování Universa v jeho světle, skrze přicházející spršky fotonů hledí do hluboké minulosti. Co dál? Gravitační vlny!
Podle Einsteina tyto gravitační vlny zaplavují vesmír. Co to ale je? Jakákoli změna v gravitaci vysílá vlnky napříč strukturou prostoru, které se pohybují rychlostí světla. To by měly být gravitační vlny. A proč k nim dochází? Pokud máte dva objekty, dvě kompaktní hvězdy, z nichž každá kolem sebe zakřivuje prostor, a tyto dvě hvězdy se navzájem obíhají, pak tyto zakřivené oblasti vytvářejí vlnu ve struktuře prostoru, která s sebou odnáší energii. A to je nazýváno gravitační vlnou. Každá pohybující se hmota, velká nebo malá, vytváří gravitační vlnu.
Aby však vědci mohli zaznamenat slabý signál gravitační vlny, musí být taková porucha šířena mohutným kosmickým tělesem. Může to být černá díra nebo rotující neutronová hvězda. Jiným procesem, který vytváří gravitační vlny, je exploze supernovy. Hvězda exploduje a vyšle do prostoru gravitační vlnu. Nástrojem pro zachycení světlu podobného signálu vlny je LIGO – Laserová interferometrická observatoř gravitačních vln. Na světě jsou dvě identické observatoře LIGO. Jedna je ve státě Washington a druhá v Louisianě vzdálené více než 3000 kilometrů. Pokud přijde gravitační vlna, musí být zachycena oběma laboratořemi, aby byla tato událost potvrzena.
Observatoře fungují tak, že v ose interferometru jsou umístěna perfektně vyleštěná skleněná zrcadla. Interferometr je přístroj, který porovnává dvě světelné vlny a hledá mezi nimi rozdíly. Je na ně vysílán přesný laserový paprsek, který je rozdělen mezi dvě kalibrovaná zrcadla. Za normálních okolností, když se světlo odráží uvnitř 4 kilometry dlouhých vakuových trubic ve tvaru L, jsou oba laserové paprsky synchronizované. To znamená, že se navzájem vyruší a žádné světlo z tunelu neunikne. Pokud ale prochází gravitační vlna, je prostor nepatrně protažený nebo stlačený. V důsledku toho jsou laserové paprsky rozfázované a jenom v takovém případě se vyzáří malé množství světla. A dojde k zaznamenání nepatrného signálu, menšího než je průměr lidského vlasu, signálu jedné tisíciny rozměru protonu. Pokud je převeden na zvuk a světlo, může být slyšitelný a viditelný.
Vědci doufají, že zachytí stopu největší události, která se kdy ve vesmíru odehrála: Velkého třesku. Gravitační vlny mohou být nejlepší možností, jak dohlédnout až téměř k počátku vesmíru. Prvních asi 300 000 let po Velkém třesku byl vesmír tak hustý, že byl pro světlo neprostupný a světlo se jím nemohlo šířit. Takže když se vesmírem nemůže šířit světlo, co by mohlo? Gravitační vlna!
Vesmír: Gravitace — Česká televize
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10391317150-vesmir/212382553450030-gravitace/
Zásadní objev: po sto letech se Einsteinovy gravitační vlny potvrzují - iDNES.cz
http://technet.idnes.cz/...reni-z-dob-vzniku-naseho-vesmiru-pqi-/veda.aspx?c=A140317_130024_veda_mla
***
Na observatoři v Antarktidě byl po devíti letech objeven důkaz prudkého rozpínání vesmíru krátce po Velkém třesku: primordiální gravitační vlny, jejichž stopy zůstaly jako otisk v mikrovlnném pozaďovém záření (CMB). Znamená to mimochodem, že se v tomto okamžiku potkává Einsteinova teorie relativity a kvantová mechanika, čili že gravitace může existovat na kvantové úrovni.
Big Bang Gravitational Waves Discovered | Video
https://www.youtube.com/watch?v=VxzxI5sCXfk