Lost world of complex life and the late rise of the eukaryotic crown | Naturehttps://www.nature.com/articles/s41586-023-06170-wVědci objevili v Austrálii důkazy o „ztraceném světě“ — ČT24 — Česká televizehttps://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3592823-vedci-objevili-v-australii-dukazy-o-ztracenem-sveteLidé a většina ostatních živých organismů, od řas až po velryby, patří mezi takzvané eukaryoty. Do této kategorie patří vše, co má buňky vybavené jádrem. První prokázané stopy po eukaryotickém životě se nacházejí v hlubinách minulosti vzdálené 1,2 miliardy let, kdy žil předpokládaný LECA, tedy první eukaryotický organismus. Z něj se postupem času a evoluce vyvinuly nejrůznější dnes známé větve života, jež ovládly planetu: houby, rostliny i živočichové.
Podle autora nového objevu Benjamina Nettersheima jsou ale nově objevené stopy organismů ještě mnohem starší, asi o půl miliardy let. „Tito pradávní tvorové byli rozšíření v mořských ekosystémech po celém světě a pravděpodobně utvářeli ekosystémy po většinu historie Země,“ uvedl v prohlášení ke studii, která vyšla na začátku června. Vědci na ní pracovali přes deset let.
The protosteroids reveal an ecologically prominent ‘protosterol biota’ that was widespread and abundant in aquatic environments from at least 1,640 to around 800 million years ago and that probably comprised ancient protosterol-producing bacteria and deep-branching stem-group eukaryotes. Modern eukaryotes started to appear in the Tonian period (1,000 to 720 million years ago), fuelled by the proliferation of red algae (rhodophytes) by around 800 million years ago.
This ‘Tonian transformation’ emerges as one of the most profound ecological turning points in the Earth’s history.