• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  JOHNY115MBTI - osobnostní test navržený pro identifikaci osobnosti
  Myers-Briggs Type Indicator (MBTI) je osobnostní test navržený pro identifikaci osobnosti. Katharine Cook Briggs a její dcera Isabel Briggs Myers vytvořily test během 2. světové války a jeho kritéria vyplývají z teorií Carla Junga v jeho práci Psychologické typy. Test je často používán v oblastech pedagogiky, při osobních pohovorech a výběru zaměstnanců, v manželských poradnách a pro osobní vývoj.

  Indikátor se liší od standardizovaných testů a jiných měřitelných vlastností, jako inteligence. Místo toho zařazuje osoby podle jejich dominantních vlastností.

  -------------------

  Pro mně se stal MBTI výborným sebe-poznávacím nástrojem a narozdíl od mnoha jiných "osobnostních testů" vám skutečně přinese o sobě nové informace, pomůže vám uvědomit si jací vlastně jste, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, a co vám vyhovuje či naopak.

  INFO

  http://similarminds.com/ - Mnoho různých testů, popisy MBTI ve vlastnostech
  http://www.personalitypage.com/ - Širší popisy jednotlivých typů + jednotlivé oblasti (vztahy, kariéra, os. rozvoj ...)

  TESTY

  http://www.mypersonality.info/test-personality/ - Nejspíše nejlepší MBTI test (76 otázek, anglicky)
  http://similarminds.com/jung_word.html - Rychlý test ... pouze určujete přesnost vlastností (70 vlastností, anglicky)
  http://spt.skeletus.com/ - Není ideální, ale výsledek zhruba sedí (58 otázek, česky)

  KOMUNITY

  http://www.mujtyp.cz/ - Nový český prostor pro MBTI ... chat, diskuze, seznamka, to vše propletené MBTI typy uživatelů (povinný 20-otázkový test při registraci)
  http://www.mypersonality.info/ - Jeden z nejlepších MBTI testů + výstižné popisy typů a odkazy
  http://www.globalchatter.com/ - Zrušeno
  http://personalitycafe.com/ - Rozsáhlé fórum zabývající se MBTI a sdružující lidi určitého typu k diskuzi
  http://www.typologycentral.com/ - Další rozsáhlé fórum zabývající se MBTI a sdružující lidi určitého typu k diskuzi  -------------------

  K ČEMU TO TEDY JE ?

  může vám to pomoci ...
  - poznat sám sebe, uvědomit si své kladné a záporné vlastnosti a podle toho lépe vést svůj život
  - lépe pochopit ostatní, zjistit proč se jejich pohled na okolí může tolik lišit a proč
  - uvědomit si co vyhledáváte na partnerovi, co vám vyhovuje a podle toho výběr partnera uzpůsobit
  - pochopit různé společenské vztahy ... např. učitel - žák, rodič - dítě ... a např. proč nefungují (rozpor S vs. N ... J vs. P) a jak je zlepšit
  rozbalit záhlaví
  YMLADRIS
  YMLADRIS --- ---
  MEZZANA: jeste se mi k tomu asociuje (Ne pracuje), ze bys mohl/mohla zapojit telefonovani, to je zase jiny nez psani, a za druhe, ze bych klidne tematizovala i to o cem se bavis tady, tj komunikovat tu metauroven, ze jste ENFP INFP, jak ta dynamika funguje, co mu/ji dela komunikace s tebou, ... muze byt zajimavy
  MEZZANA
  MEZZANA --- ---
  YMLADRIS: Jo vidis, spatnej termin... spis nez 'rozveselovani' je lepsi asi 'odlehceni'. S dotycnem INFP diskuze o hodnotach uz probehla, ale pohled zvrchu na ty uplne zakladni kameny mi prijde jako dobra reflexe. Oba se ztrácíme v ruznych pohledech a tak hledám moznosti, jak to trochu uzemnit takhle na dalku. To uz v tomhle vztahu funguje skvele dlouho. Oproti jinym typum kolem me, ktere maji prirozene naroky vychazejici prave z jejich nastaveni, je pro me trochu nezvyk, ze INFP nevyzaduje vyvazeni tezsich temat něčím veselym a spokoji se prave s tou pravdivosti. Zase na druhou stranu jsou schopni se dlouho vyhybat diskuzím právě o jim nepříjemných tématech. To uz trochu poukazuje na tendence ENFP k people pleasing a tomu, že jsem v tomhle ohledu INFP mnohem svobodnější, na druhou stranu vsechno chroustaji hrozně dlouho. Hm, toz asi otazka zodpovezena, diky.

  WRONSKI
  WRONSKI --- ---
  MART1NKA: Jasně, že ne. Pochopitelně je moje evidence hodně omezená, ale přijde mi, že INFJ snadněji chápou, kam v takových situacích mířím, a díky tomu pochopení mi vydrží nahrávat.
  YMLADRIS
  YMLADRIS --- ---
  MEZZANA: ja se s INFP bavim o jejich zajmech, tematech, a spolecny bod je to Ne tj schopnost zaujimat ruzne pohledy, zpravidla je umim pochopit, pripadne nabidnout nejaky zajimavy rozvinuti neceho. To jako ENFP zvladas taky. Byla bych opatrna s tim rozveselovanim, to muze byt tvoje predstava ze lidi chtej mit dobrou naladu, ... pro INFP muze byt dulezitejsi ta pravdivost ve ktere resi nejaky trapeni, ne aby je nekdo otravoval s povrchnim rozveselovanin,,, ale tak to jen tak vseobecne placam, asi bych se ptala jeho/ji
  MART1NKA
  MART1NKA --- ---
  WRONSKI: INFJ sa ti neurazí, keď ho/ju odpálkuješ, že blbý nápad?
  WRONSKI
  WRONSKI --- ---
  YMLADRIS: Mě teda brainstorming nepopouzí. I úplná kravina může být v důsledku podnět pro něco užitečného. Ačkoliv teda upřednostňuju lehce agresivnější formu, kdy můžu nápady rovnou třídit a rozvíjet nebo zahazovat; na to ale musí být zaběhnutý parťák, který se nezasekne (fungujou mi na to INFJ).
  MEZZANA
  MEZZANA --- ---
  Jakožto ENFP - co potřebuje INFP v přátelství? Jak můžu INFP přirozeně podpořit, rozveselit, zlepšit náladu, ale nepřeválcovat entuziasmem a nezahltit?
  Většinu roku se nevidíme (žije v zahraničí). Ve vztahu je hlubší intimní propojení (to know each other to the bone), zajímají mě tedy spíš ty běžně svrchnější vrstvy - aby to pořád nebylo tématicky tak těžké (právě kvůli tomu, že se známe opravdu v těch nejhustších tématech).
  MART1NKA
  MART1NKA --- ---
  YMLADRIS: Vymeniť prácu. U nás sa ľudia často konfrontujú tak, že chodím domov dosť psychicky unavená.
  YMLADRIS
  YMLADRIS --- ---
  KOTENCE: K těm lidem, na ty free spirited zkouším se předem zeptat, tj. "mám tě konfrontovat?" aby jako byla pak jejich chyba že to připustili. drtivá většina lidí o to absolutně nestojí. a jinak přesně, kéž by někdo inteligentně konfrontoval mě, nutil mě jít za moje hranice, ... čístá krása
  YMLADRIS
  YMLADRIS --- ---
  KOTENCE: Já jak mám za sebou roky a roky toho vytěžování Ti (chytrá jak rádio), tak _vím_ že jsem fakt chytrá, tudíž si můžu dovolit říkat i úplné kraviny.. v půlce věty nebo za dva dny si uvědomit, že je to hovadina. Nijak to neatakuje moji sebehodnotu. Něco takového by se mi moc líbilo i v jiných rozměrech prožívání (emoce, vzhled, jednání s lidma, šikovnost, ...) tam si jistá nejsem a tudíž to furt řeším

  něco jako když někdo VÍ že umí vařit, může vařit i absurdity a experimenty, protože co no kdyžtak se to nebude dát pozřít a co jako
  KOTENCE
  KOTENCE --- ---
  Super, dík. Další střípek, co mě přiklání k ENTP. Já myslím nejlíp nahlas. Často neúplný myšlenky, ale potřebuju je slyšet.

  K tomu překračování hranic: někteří lidé se se mnou nechtějí bavit. Mají pocit, že je zaháním do kouta a v tu chvíli je pro ně rozhovor nepříjemný. Mě naopak začíná rozhovor bavit tam, kde ztrácím půdu pod nohama, a tím pádem můžu téma nahlídnout z novyho úhlu. (Někdy se pak chytám za hlavu, co jsem to řekla/napsala/myslela za kravinu, ale co už :-D)
  YMLADRIS
  YMLADRIS --- ---
  MART1NKA: souhlasim, doplnila bych. tezka uloha - zalezi jak je dulezita, pokud je to fakt stres, muze se to uz chovat jinak. ale proste normalni uloha. napriklad rekonstrukce zahrady. ja ENTP bych potrebovala o tom MLUVIT, teprve kdyz to nekomu vykladam, postupne zjistim, co si vlastne myslim. Muz INTP potrebuje KLID aby si to rozmyslel.

  INTJ lidi mi prijde ze ten brainstorming dost popouzi. Jako ze proc zneuzivas muj procesorovej cas tim ze mi vykladas nejake neucelene blbosti, vsechno furt relativizujes. Kde mas jasnou vizi.

  Jinak mame i dite ENTP (7) a pobavilo me jak zatim ten neregulovany mindstream pise do netu

  MART1NKA
  MART1NKA --- ---
  Mne ten rozdiel medzi primárnou funkciou Ne a Ti príde najviditeľnejší v momente, kde človek dostane ťažko vyriešiteľnú úlohu. Oba tipy takéto úlohy milujú, akurát ENTP začne svižne nahlas brainstormovať a strielať možnosti, z ktorých sa dá vybrať najlepšie riešenie a INTP sa zasekne a mlčí, lebo tie možnosti má internalizované v hlave a pri ťažkých úlohách sa mu mozog zahlcuje. Prežije prvých pár sekúnd/minút paralýzy a strošku interného stresu než to všetko skalkuluje a potom príde s jasnými možnosťami zoradenými podľa pravdepodobnosti úspechu. ENTP je k nemu super kombinácia osobnosti do práce, ktorá mu môže ušetriť tú primárnu paralýzu z množstva možností riešenia, pretože ten jede medzitým nahlas trochu pomalší proces čo jede INTP v hlave a sám si vyraďuje nevhodné možnosti hneď ako ich povie. Než dokončí väčšinou monológ (ostatné typy nechápavo pozerajú), INTP to vyhodnotí a je rozhodnuté. Mala som takúto kombináciu v práci, bolo to fajn. Na vyhodnocovanie fungune výborne i INTJ, len to nepríde s toľkými crazy možnosťami, keď ho človek nechá riešiť úlohu samého. A príde mi lepšie mať možnosť nejaké škrtať.

  KOTENCE
  KOTENCE --- ---
  YMLADRIS: to je nějaký přirovnání od Naomi, ze kterého se mi prvně dělalo trochu divně :-D

  YMLADRIS: jo, právě bych řekla, že Ti využívám hodně. Nebo spíš hodně reaguju na nelogicnost. To mi dělá problémy v pochopení lidi někdy... Ale celkově jsem spíš "do světa", rozhodně bych se neoznacila za introverta. Takže jsem si přiřadila ENT... vlastně bych si nejradši dala ENiTi :-D
  YMLADRIS
  YMLADRIS --- ---
  HITOMI: muj partner je INTP a uz rok a pul stastne dodrzuje karantenu, asi nejlepsi obdobi jeho zivota :)
  HITOMI
  HITOMI --- ---
  MART1NKA: potvrzuji, mám to tak pořád :) jsem přes rok zavřená se svým INTJ partnerem, 2 kočkama a naprostá spokojenost. Jediný krušný chvilky nastaly v období, kdy si někteří z mých kolegů zvykli mi volat bez předchozí domluvy, to jsem pak ze zvuku skypu chytala ptsd. Představa těch kanclových smalltalků, kterých jsem teď tak krásně ušetřena, mě děsí. A to občasné žvanění pozoruji taky, měli jsme i pár neformálních schůzek s týmem po pracovní době a stávalo se mi to, pak si za to vždycky hrozně nadávám a říkám si, že mě musí mít za hroznýho kreténa :))
  YMLADRIS
  YMLADRIS --- ---
  YMLADRIS: priklad. Pokrocily zkuseny uzivatel Te, napr. typy ENTJ ESTJ je leader. Vi jak se vkladat do lidi, zajistovat aby se srovnali a posunovat je zadoucim smerem. Ridi.

  Zatimco ja, ktera mam Te na patem miste, tak kdyz se mi zapne, pusobim jako ctyrlete decko, ktere rve na lidi a snazi se je donutit aby udelali co ono chce. Protoze moje Te se typicky zapne az ve stresu a je nerozvinute, ta agresivni pronikajici energie tahnouci zalezitosti k vytcenemu cili je hodne ... no proste syrova, jako ze "boss totalni zacatecnik"
  YMLADRIS
  YMLADRIS --- ---
  KOTENCE: koberce lasky jsou co?
  YMLADRIS
  YMLADRIS --- ---
  KOTENCE: ad MBTI nazvy (ENTP...) versus funkce (Ne, Ti, ...). Nazvy vymyslely ty Myers Briggs, kdyz udelaly typologii a test. Pripadalo jim to tak prehledne. Nevim no. Kdyz chcez z nazvu rozlustit funkce, musis trochu neco vedet. E znamena ze dominantni funkce je nektera z extrovertnich. N T znamena ze dominantni a druha funkce jsou nektere z tech N T funkci. P je percieving a znamena to, ze tento typ svou prozivaci funkci (tu kterou ma jako dominantni nebo druhou) extrovertuje. Takze ENTP : Ne Ti Fe Si Ni Te Fi Se. Musi to clovek trochu procvicit, nez se to nauci.

  Co se tyce introverze a extroverze, ENTP a INTP maji stejne funkce, ale prehazene poradi NeTiFeSi a TiNeSiFe. Podobne jine dvojice treba ENTJ INTJ nebo janevim ISFP ESFP. Konkretne ENTPs se rika "nejvic introvertni extroverti" tak si myslim ze nekdy muze ENTP fungovat trochu jako INTP pripadne naopak (INTP jsou taky dost vystredni a free spirited...). V cloveku pusobi vsech tech 8 funkci, podstatny je, co okolnosti vlastne vynuti. Takze kdybys casto, dlouho pouzivala hlave Ti (logicka analyza, pozadavek aby veci davaly smysl, ...) budes pusobit vic jako INTP. Treba v praci, kde na nejake crazy napady nikdo neni zvedavej.

  Ohledne preklapeni Ne do Ni, nebo Te do Ti ,,, to je spis tak, ze ty funkce s opacnym indexem mas hodne malo rozvinute, jung by rekl ve stinu. Taky v tobe pusobi ale hodne nevedome, detsky infantilne. Stinove funkce se vetsinou dostanou na radu kdyz je nejaka nenormalni situace (normalni situaci by poresily tvoje bezne funkce), napr. ve stresu, v konfliktu, nebo i treba pri tom hustem sexu, ve snu, pri brani drog, ... proste kdyz je prostor aby se vynorovalo nevedomi

  Funkce s opacnym indexem nejsou moc podobne. Je to rekla bych zjednodusene skoro az opak. Treba Si - kouka se do minulosti, srovnava aktualni zkusenost s minulou, chce aby se delo to co minule fungovalo. Se - neustale zkousi cokoliv noveho, akce predevsim, ... Nebo Ne - neustale generuje nejaky proud napadu a perspektiv, relativizuje, tvori a tvori, neni to jako by v cem zakotvit. Do siroka. Ni - vize, "tohle to znamena" - takovy jako by jednoznacny intuice ze neco nejak je. Takovy uzky.
  KOTENCE
  KOTENCE --- ---
  A je to teda tak, že když se z ENTP stává introvert, tak se mu překlápí to Ne do Ni a Ti do Te a je z něj INTP? Nebo začíná dominantně používat do Ti a je z nej INTJ? Mně pořád hlava nebere, že jsou ty funkce vzdycky s opačným indexem. Že třeba není ENeTeP... (nebo to chápu špatně celý?)


  YMLADRIS: a co je naučný... Mě mateřství hodně nutí používat ty SF a musím se to teda aktivně učit a jít tomu hodně naproti (díky Naomi a kobercům lásky, nenásilný komunikaci a tak podobně :-))