C4RC455: na značce Bulova je navíc zajímavé, že zakladatel byl českej emigrant kerej se v emerice snažil prosadit na trh se svejma hodinkama.
Stručně řečeno, jejich strojek Accutron byl ve svý době nejpřesnější a obsahoval nejméně pohyblivejch dílů.
Je to ale technicky delikátní záležitost. Iciátorem pohybu je zde ladička podobná té co se s ní ladí piano. Krokové kolo které svými kmity "postrkává" má 300zubů přičemž jeho průměr je necelý 2,5mm! Ladička je naladěna na nějakejch 360hz (škoda, že ne 440:) což je frekvence při které se krokové kolečko točí vskutku rychle, ale to je právě způsob jak dramaticky zvýšit přesnost strojku.
(To kolečko je tak malinkatý a zuby tak titerný, (okolo 1/100mm) že jeho výrobní postupy jsou dodnes tajemstvím, a ani s dnešní technologií není zdaleka jednoduché dosáhnout kýženého výsledku. :)
Pro oko lahodící benefit tohoto stroje pak je to, že ručička má neskutečně plynulej pohyb, kam se na ni hrabe eta s nějakejma 4 nebo v lepšim případě 8hz... :)
Strojky vyrobené firmou Bulova na bázi Accutronu byly mimojiné použity i přímo v palubních přístrojích Apolla a dalších zařízeních používaných v průněhu mise. (některé jsou na měsíci dodnes)
Pak ovšem přišel crystal se stálou oscilací a Bulova šel od válu :)
Nicméně z mojeho pohledu jsou to na svou dobu technicky vrcholně zvládnuté, velice zajímavé hodinky s historií která sahá až k nám do čech.
Na ebay se však daj opatřit v mnoha podobách, a to buď s průhledem na strojek, kde dobře vidět cívka uvnitř ladičky, na které je navinuto 90metrů drátku:)
ale pozor, originálné s průhledem byly udělané jen omezené série, většina z tech co jsou na ebay jsou předělávky
A nebo za mě must have model Astronaut.
A nejsou ani nijak nedostupný...