• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TAURUSProkrastinace - výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější
    SUPREMEGIRL
    SUPREMEGIRL --- ---
    Zato teorii "proc prokrastinuju" mam hned nekolik. Vychazeji vylozene z myho pripadu, ale treba se nekdo poznate. Sorry za delku, potrebovala jsem se nekomu sverit a tady se to zda jako prave misto;)

    Takze, moje mala analyza duvodu moji prokrastinace:

    1. stres mi dela dobre
    Zjistila jsem, ze si libuju v napjatych adrenalinovych zazitcich, mezi ktere patri mj. dokoncovani prace na posledni chvili. Na jednu stranu me to bavi, ale na stranu druhou si rikam, jestli mi to za to vubec stoji. Z globalniho pohledu - nestoji. Vic mi to bere nez dava.

    2. hledam hranici, kam az muzu zajit
    Asi to uzce souvisi s bodem 1. Proste zkousim, co vsechno si muzu dovolit, tj. kdyz mi neni urcena deadline, protahuju ukol do doby, nez mi nekdo zacne vyhrozovat neprijemnymi nasledky. Ale ani to me kolikrat nedokope zacit vcas (viz bod 1). Funguje jenom pouceni z fatalnich nasledku, ale kolikrat ani to ne.

    3. nemam motivaci, jsem apaticka a znechucena
    Motivace je mozna alibismus, protoze motivaci mam (mela bych mit), jelikoz studuju obor, co me bavi. Ale ani to pro me neni dostatecna sila, ktera by me donutila pustit se do prace. Navic nam ve skole leccos odpousteji, takze "nemam duvod" se prilis snazit. Sama sobe za to nestojim (coz vim, ze je spatne).
    Apatie - obcas se chovam jakoze je mi vsechno jedno, trebaze mi na tom ve skutecnosti zalezi. Puvod to ma nejspis v tom, ze mi nekolikrat nevyslo hneco, na cem mi moc zalezelo a o co jsem usilovala, navic ne moji vinou. Tak se to zvrhlo v laxnost ke spouste drive pozitivne vnimanych cinnosti:( Bojim se, ze tenhle problem uz je asi zralej na odbornou pomoc.

    4. vim, ze ukol skvele zvladnu, ale nesmim byt moc dobra!
    Tohle zrejme pochazi z ranneho detstvi na ZS, kdy jsem chapanim a vykonem prevysovala spoluzaky. Posmivali se mi za to, tak jsem se jim "prizpusobovala". Pozdeji na gymplu tohle odpadlo, ztratila jsem se v prumeru ci dokonce pod nej klesla, ale tenhle pocit "nesmim podavat maximalni vykon" mi asi zustal.

    5. prilis volnosti me spoutava
    Uz od detstvi jsem mela hodne volnej rezim, nikdo nekontroloval, co delam a kdy chodim spat - stacilo zalhat a proslo to. Mozna jsou koreny myho problemu v tomhle. Je to nauceny chovani, ktery mi zustalo do dospelosti a trebaze mi ted brani v konani beznych zivotnich cinnosti, zatim neprislo nic tak "zasadniho", abych ho byla nucena zmenit. Mozna zabere, az me vyrazi ze skoly:)

    6. potrebuju pocit, ze jsem svobodna
    Tim, ze si delam kdy chci co chci, si overuju, ze me nikdo k nicemu netlaci a neorganizuje mi zivot. Jenze se mi to vymyka z rukou a delam to tak i tam, kde je to nezadouci (skola, prace, jednani s urady). Nemuzu si pomoct - kdyz mam prijit v utery rano podepsat smlouvu, neprijdu, i kdyz mam cas, protoze se mi zrovna chce delat neco jinyho a "oni prece pockaji". Vim, ze je to ode me sobecky, ale dava mi to pocit volnosti. Totez se tyka jakychkoliv schuzek - nestava se, ze bych chodila nekam vcas:( Nekdy je to o tom dohaneni (viz bod 1, stres), jindy o pocitu svobody.

    7. jsem pohodlna
    Treba bych si mela prestat "vymyslet" hlubsi duvody a priznat si, ze jsem proste pohodlna az lina:) Ale zase - kdyz by tomu bylo tak, nikdy bych to nenechala zachazet do takovych extremu jako nyni. Vzdyt to za to ve finale nestoji a ja to vim! Jenze si nemuzu pomoct. A navic, obycejna lenost prece nerozklada denni rezim, nespeje k pruserum, maximalne cloveka trochu omezuje.

    Hodne premyslim, ktera pricina za tim stoji a zaver je, ze asi synteza vsech jmenovanych... nejsem psycholog, tak nevim, ale nejspis bych nejakyho potrebovala, protoze mi to uz prerusta pres hlavu :( Je to skoda, protoze vim, ze si tim zbytecne komplikuju zivot a stve me to, a ze jedinej, kdo za to muze, jsem ja sama a muj spatnej pristup k zivotu (trebaze to mozna castecne nastartovaly jiny vlivy). To je na tom nejsmutnejsi.

    Muzete me nekdo prosim diagnostikovat ci aspon rict svuj nazor? Dekuji :)

    (Ale mozna vam neodpovim, protoze se nedokopu... ale pokusim se:)) )
    SUPREMEGIRL
    SUPREMEGIRL --- ---
    book! :)

    Jo, to je presne ono... Prokrastinuju tak dlouho, nez me okolnosti dotlaci neco delat. A vetsinou to znamena, ze se musim dostat do pruseru, na kterej vylozene cekam, bez kteryho se nehnu:( Bojuju s tim uz od stredni a vzdycky jsem si myslela, ze je to kvuli tomu, ze me uceni nebavi a ze na VS (kdyz budu studovat to, co opravdu chci) se to od zakladu zmeni... Avsak omyl! Studuju presne co chci a naopak je to horsi. Resim tohle skoro denne a zatim bez vysledku. Asi to bude tim, ze zustavam u teorie a na praxi uz se mi nedostava vule:(
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    LODBROG: Geniální je právě to, že prokrastinování místo výzkumu prokrastinace může být samo o sobě empirickým výzkumem o prokrastinaci. Takže vlastně takový člk neprokrastinuje v pravém slova smyslu nikdy. V tom případě ale zase jakékoli výsledky takového výzkumu budou neplatné, protože nebyl zkoumán fenomén pravé prokrastinace. Fakt to je smyčka teda no
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    BULHI: Ono by to vůbec nemuselo být špatné zaměstnání - zkoumat prokrastinaci... Ale to by to člověk musel dělat, a ne prokastinovat :)
    DLOUHA_POTVORA
    DLOUHA_POTVORA --- ---
    BULHI: zajimava teorie:)
    BULHI
    BULHI --- ---
    no kdyby jsi o tom mel napsat seminarku, vznikne na miste casova smycka :-))
    TAURUS
    TAURUS --- ---
    Není lepší způsob, jak odkládat práci, než chodit na semináře o prokrastinaci.
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    YMLADRIS: asi budu tak dlouho odkládat poslání přihlášky až bude pozdě ;)
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    YMLADRIS: tam netreba ani dlouho hledat duvody proc to odlozit - Brno a studentstvi :)
    ONDRAT
    ONDRAT --- ---
    YMLADRIS: oboji
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    zacina to byt bud hot topic nebo epidemie.

    Pozvánky / Masarykova univerzita
    Odkládám, odkládáš, odkládáme....

    Především zážitkový seminář věnovaný fenoménu prokrastinace, tj. odkládání
    začátku práce nebo otálení s dokončením nějakého úkolu. Prokrastinace je problém
    vyskytující se mezi studenty celkem často. Seminář je otevřen všem studentům,
    kteří chtějí porozumět sami sobě a své tendenci odkládat či nedokončovat.

    Témata: semináře budou zaměřeny na následující tematické okruhy (není možná
    účast pouze na části programu):

    • Mapování způsobů odkládání, co odkládání předchází a co následuje,
    hledání metafory, co mi toto chování bere a co mi poskytuje.
    • Rovnice stresu – přijímám alespoň tolik, kolik vydávám? Jak dosáhnout
    lepší bilance vnitřních sil.
    • Motivace, potřeba zažít úspěch, vyrovnávání se s neúspěchem, vyhýbání se
    neúspěchu.
    • Závazky, seberealizace, kde najít podporu, jak si poradit s bariérami.

    Předpokládá se aktivní účast a ochota podívat se na svůj problém z mnoha různých
    úhlů pohledu.

    Termíny konání: vždy v sobotu 28.3., 25.4., 23.5.
    9:00-16:30 hodin s přestávkou na oběd

    Místo konání: Poradenské centrum MU,
    Lékařská fakulta, Komenského nám. 2
    (z vestibulu na dvorní trakt, rovně, druhá budova, zvýšené přízemí vpravo)

    Lektorka: Magda Valášková

    Registrace na www.rect.muni.cz/pcentrum/seminare.php
    Info na adrese karmazinova@rect.muni.cz
    Frekventanti budou pozváni e-mailem.
    Účast je pro studenty zdarma, speciální pomůcky nejsou třeba.

    Více seminářů i na www.kariera.muni.cz
    _______________________________________________
    Pořádá Poradenské centrum Masarykovy univerzity
    DLOUHA_POTVORA
    DLOUHA_POTVORA --- ---
    mimochodem, dneska jsem se dokopala k maturitnim otazkam, pet minut jsem nad nimi sedela a pak jsem si uplne hrozne nutne potrebovala prohlidnout vlasy a vytrhnout vsechny u kterych jsem nesla roztrepene konecky. trvalo mi to asi hodinu a pak uz nebyla na uceni energie... snad chapete :-D
    DLOUHA_POTVORA
    DLOUHA_POTVORA --- ---
    BROZKEFF: ooo dekuji, jsi poklad, presne to jsem potrebovala :)
    VANEK
    VANEK --- ---
    BTW doufám, že všichni hlasovali v [ AETHER @ nyx :: ankety ]
    POZITRON
    POZITRON --- ---
    ONDRAT
    ONDRAT --- ---
    kde pak padaji nehorazne hlasky typu:

    Yes_? - Could we talk to you about Jesus_? - Great! Come in!

    Whats your favourite story about....our Lord_? - Money lenders, has to be the money lenders....chasing them out of the temple....i like the one where he went to dinner with the tax collector ,)))) LOL

    vrele doporucuju!

    no nic konec prokrastinace ,)
    ONDRAT
    ONDRAT --- ---
    NAVARA: tak to je treba perfektne sehrane v prvnim dile serialu black books, kdy bernard ze zoufalstvi z vyplnovani danoveho priznani hleda, co jineho "nalehavejsiho" by mohl delat a nakonec pozve dal na kus reci i jehovisty ,)
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    DLOUHA_POTVORA:
    tohle na mě působí jako seriózní metoda sebe-oklamávání pro "zintegrování" prokrastinace do života ;): http://www.structuredprocrastination.com/

    pak cosi třeba
    http://www.novyvek.cz/index.php?sekce=maminka&pg=clanek&id=488
    http://www.mindtools.com/pages/article/newHTE_96.htm

    vyhledané diplomky a jiné závěrečné práce z MU:
    http://is.muni.cz/tema/?issexppar=1&isshlret=prokrastinace&isssubm=Najdi&isshlv=tthesis&issuco=

    víc info a linků tady určo bude v historii
    enjoy
    BULHI
    BULHI --- ---
    musim rict, ze tahle diskuze mi vzdycky hrozne zvedne naladu :-))
    TAURUS
    TAURUS --- ---
    DLOUHA_POTVORA: Koukni na odkazy v tomto klubu, proběhlo jich tu pár zajímavých. Chystám se to časem uspořádat, ale to víš... :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam