• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TAURUSProkrastinace - výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější
    Prokrastinace, otálení před započetím práce nebo během dokončování nějakého úkolu, je v populaci studentů vysokých škol poměrně rozšířena. Myslím, že trpící prokrastinací by měli dosáhnout společenského uznání jejich svízele. Škoda jen, že se k tomu asi nedokopeme...
    rozbalit záhlaví
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    TAURUS: Lišíme se ve významu slova "chtění".
    Pro mě "chtít" znamená OPRAVDU chtít - nikoliv si to pouze nalhávat.
    Pro mě je rozdíl "myslet si že něco chci" a skutečně to bytostně chtít...

    Ale já osobně vidím lidi jako bytosti s dost velkou dávkou dezorientace.
    Nevidíme věci jasně.

    "Znám lidi, kteří něco hrozně moc chtějí (a jsem o tom přesvědčen, že to opravdu chtějí, znám je řadu let) -- ale prostě nejsou schopni vstát a něco pro to udělat."

    To je věc, kterou vidím odlišně - oni pouze zvnitřnili to, že je "něco potřeba", a myslí si, že to chtějí. Zapomněli se zeptata sami sebe. To, že to chtějí i oni sami, to je jen iluze jejich mysli.
    Program jejich okolí nebo jich samých.

    Mezi skutečným chtěním a realizací IMHO nestojí jiná překážka než vnější.
    Pokud jo, tak to není chtění, ale pouze jeho dojem.

    (V tomhle závidím Kozorohům - tyhlety zemité bestie to mají mít tendenci tak, že co je potřeba, to chtějí.
    Fungují podle vzorce "Je to důležité? Dobrá, v tom případě to chci (a baví mě to atd.)".)


    TAURUS: Já to mám (i) obráceně - když už k něčemu vidím cestu,
    tak s pocitem, že "řešení existuje" uléhám na vavřínech a jen tak mě něco nedonutí... :)
    TAURUS
    TAURUS --- ---
    LODBROG: S tím, co píšeš, vesměs souhlasím. Pokud bychom chtěli jít do detailů, tak bychom už si asi museli definovat morálku, důležitost a motivaci atd., což mi přijde až zbytečné. V podstatě se shodneme.

    Co s tím má společného vůle -- já myslím, že o něco víc. Znám lidi, kteří něco hrozně moc chtějí (a jsem o tom přesvědčen, že to opravdu chtějí, znám je řadu let) -- ale prostě nejsou schopni vstát a něco pro to udělat. Radši čtou nyx, hulí trávu a krouží si na své stabilní dráze. A pak znám lidi, kteří prostě jdou a pracují na tom, co chtějí. A dokonce vidím, že jsou schopni poměrně snadno jít a pracovat i na tom, co zas tak moc nechtějí, jenom prostě chápou, že je potřeba, aby to udělali. Rozdíl u těchhle lidí vidím právě ve vůli. Jeden není schopen opouštět svou stabilní dráhu, druhý se poměrně snadno excituje k nějakému vyššímu výkonu.
    Nevím, z čeho ta vůle pochází. Asi z nějaké životní energie, kterou má každý jinou a těžko s tím může něco dělat.
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    YMLADRIS: Já si ji spojuju spíš se zanedbaností.

    Ano, je tu spousta dráždidel. Ale člověk by unikal i kdyby jich bylo podstatně méně.
    Vždyť to znáte - když už opravdu není co jiného dělat, tak člověk umeje nádobí.
    Nebo zapne nyx.

    Plus je problém v malé prestiži hodnot a vpodstatě všeobecné podpoře nedisciplinovanosti a zodpovědnosti.
    Každý hledá svou cestu, a je cool rebelie vůči tradičním hodnotám - a pak je snadné v reklamě na cokoliv říct "vždyť přece nemusíš. Udělej si to po svém".
    A to "po svém" znamená samozřejmě nějak to obejít, ošvindlovat, zjednodušit...

    Když se ukáže, že to prošlo, člověk zvolní tempo a zeslábne. Ono to nějak projde.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ja si prokrastinaci spojuju s komplikovanosti, komplexnosti a narocnosti dnesni reality. frci to tak rychle, je tolik moznosti, plus tolik drazdidel, zpusobu rozptyleni atd., ze vetsina lidi ma mysl ve stavu thorwa nebo jak tomu ty tibetani rikaji -- jako kdyz radio hraje nekolik stanic najednou a nejlip noisecore do toho. Je velice tezke neztracet ze zretele nejake "hodnoty", kdyz clovek clovek jede na horske draze, hraje do toho tetris a k tomu se mu v mozku neustale reinforcuji dopaminova centra (slast) novelitou a tzv. "spodnimi" energiemi (sex, obecne vzruseni atd.).

    obrazek co jsem vykreslila je prehnanej. nemame pocit ze je to "tak rychly". ale milion let jsme zili na savane, kde se delo co - hovno ;)
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    ... hodnota je mít maturitu a vysokou školu.
    Důležitost jsou pařby a spánek (místo učení)...
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    TAURUS: Podle mě je to spíš funkce rozdílu hodnoty (=morálky?) a důležitosti (=motivace?).

    Vůle (= chtění) je až výsledek.

    Hodnota je to, co po nás chce okolí, nebo co si myslíme že chceme my (zvykli jsme si myslet, že to chceme, protože se všichni tváří, že je to potřeba).
    Důležitost je to, co opravdu chceme (i když o tom často ani nevíme).

    (Pokud říkáme, že "nejdůležitější je zdraví",
    a pak zkusíme říci, co nám udělalo v posledním týdnu největší radost a zjistíme, že to nebylo to, že jsme relativně zdraví,
    pak vidíme, jak se od sebe vzdaluje hodnota ("hlavně to zdraví, hlavně se chovat tak, abychom si zachovali zdraví") a (skutečná) důležitost (cokoliv jiného než to zdraví, co nás motivovalo k nějakému jednání, nebo nám způsobilo radost.)


    Co s tím má společného vůle?
    Maximálně to, že "to co hodně moc chci, to získám". Od silné vůle k jejímu naplnění je opravdu malý krok.
    TAURUS
    TAURUS --- ---
    LODBROG: Za zamyšlení to určitě stojí. Já bych ale řekl, že lenost/prokrastinace je spíš záležitost vůle, než morálky. (Ale je fakt, že někdo tato slova zaměňuje.)
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    TAURUS: Taky mi to přijde, že moc neví o co jde... Ale třeba v něčem kus pravdy má, kdo ví...
    TAURUS
    TAURUS --- ---
    LODBROG: očividně o prokrastinaci ještě neslyšel :)
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    No ty jo...

    Poslední dotaz úplně dole...

    http://www.lidovky.cz/odpovedi.asp?T=KLIMES&strana=5
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    To teda. Fakt mi přijde, že na to mnohde (třeba u nás na VŠE) čekaj - a když si člověk neřekne, jeho blbost.

    Jako vždy platí: líná huba...

    V nejhorším to holt nesnížej.
    TAURUS
    TAURUS --- ---
    CATHERINE: Ano, někde snižují jen za samotnou žádost. Je škoda to nezkusit.
    Taky jsem ze začátku platil, ale když snížej, tak ty peníze zužitkuju líp. A na nulu to nesnížej, takže motivace zůstane :D
    TAURUS
    TAURUS --- ---
    POZITRON: v pravidlech je, že všechny skutečnosti uvedené v žádosti musí být doložené. Ale ne vždy to v praxi vyžadují. Za pokus to stojí.
    POZITRON
    POZITRON --- ---
    TAURUS:
    CATHERINE: financni siuaci musis dolozit, jinak smula. ted jsem ty duvody pro snizeni poplatku procitala. no a ja nedolozim nic, ani pridavky jsme nikdy nebrali a ze jsem chodila od prvaku az do tyhle zimy do prace, to si muzu strcit nekam, to nikoho nezajima.
    TAURUS
    TAURUS --- ---
    POZITRON: finanční situace, manželky, děti atd. Dobrý prospěch může pomoci. imho se vyplatí zkusit požádat alespoň z důvodu "složité finanční situace".
    Má někdo jinou zkušenost?
    POZITRON
    POZITRON --- ---
    CATHERINE: plna cena u nas cini presne 9 600. co musim splnit, aby mi to snizili? ptam se, protoze mi ty penize budou zatracene chybet.
    TAURUS
    TAURUS --- ---
    z hlediska ekonomie jsem se na to ještě nekoukal :)
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    na humanitnich skolach je prokrastinace nekolikanasobne levnejsi :)
    TAURUS
    TAURUS --- ---
    já jsem platil 12...
    POZITRON
    POZITRON --- ---
    CATHERINE: na UK obvykla taxa, rekla bych :) ty platis kolik?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam