• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SPIRALWHlavolamy {online, solvery, atd.}
    HYENA
    HYENA --- ---
    Ne, broková hlaveň vývrt nemá. Pravděpodobně jim aktuální přesnost satačí.
    FOX
    FOX --- ---
    ROUMEN: Tohle NENÍ středoškolská třída, ale fórum, kde se každý milerád chopí kupříkladu velmi obecného zadání "triviální úlohy" a začne "řešit". :))) Máš pravdu, že v zadání o větru není zmínka. Ale to přeci neznamená, že pokaždé, když se střílí, rázem utichnou všechny větry. Naopak - typickou situací je střelba s jistým prouděním okolního média a když se o jeho vlivu na dráhu a dobu letu kulky v řešení nezmíníš, je to v podstatě chyba. Nehledě na Magnusův jev- vystřelená kulka jakožto správný setrvačník letí "naležato" a upuštěná se bude snažit orientovat špičkou k zemi - takže další rozdíl. A můžeš mi, prosím, vysvětlit, že: "Ta síla nebude mít vliv na dobu pádu, způsobí pouze zakřivení dráhy toho pádu?" Nerozumím.
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    HYENA:
    Aha, diky za vysvetleni. Brokove hlavne nemaji vyvrt? Treba prave kvuli tem jednotnym strelam? Vyrobni naklady by to o moc nezvysilo, brokovou strelu asi moc neovlivnilo a tu jednotnou zpresnilo?
    Ale ve zbranich se moc nevyznam.
    HYENA
    HYENA --- ---
    To je válcovej náboj, kterej sestřílí z brokovnice, která nemá vývrt... Střílejí se s ním např. prasata.
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    Co je to "brenek"?
    HYENA
    HYENA --- ---
    ROUMEN: To vím, ale co třeba brenek? :)
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    HYENA:
    Neber to jako utok, ale vsechny hlavne jsou minimalne od zacatku 20. stoleti (zkratka od doby kdy s prestaly pouzivat kulate kulky) drazkovane, takze kazda vystrelena kulka rotuje. Je to kvuli presnosti strely, kdy ji gyroskopisky efekt udrzuje ve spravnem smeru.
    HYENA
    HYENA --- ---
    Nikde jsem nenapsal, že kulka rotuje... :)
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    FOX:
    Vygooglit vzorecek bych taky zvladl, ale pokud se brouk zamysli nad tim jak ta sila pusobi (kolmo na smer proudeni), tak za bezvetri (o vetru v zadani neni ani zminka) ta sila v nasem pripade pusobi kolmo na smer "padu". Takze nebude mit vliv na dobu padu (protoze presne podle zadani ignorujeme zakriveni zeme), ale zpusobi pouze zakriveni drahy toho padu. Takze bez ohledu na rychlost proudeni a rotace neni nutne vzhledem k zadani nic numericky pocitat a oba naboje dopadnou ve stejnou dobu :-)
    Alespon jsem se dozvedel neco zajimaveho :-)
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    GANJALF:
    Proc by me to melo narusovat den. Neber to osobne, to ze strela leti dele je zpusobeno nepresnym vnimanim reality. Ty totiz nestrilis vodorovne, ale mirne vzhuru (koukni na nejakou balistickou krivku).
    FOX
    FOX --- ---
    ROUMEN: Velikost síly vytvořené válcem o poloměru "r" (jednotkové délky), rotujícím rychlostí "ω" v proudu tekutiny o hustotě "ρ" pohybujícím se rychlostí "v" je určena vztahem
    F=2*Pí*ρ*v*ωˆ2. A můžeš počítat, brouku. :)
    GANJALF
    GANJALF --- ---
    ROUMEN: takže, to že existuje gravitačný zákon by som mal po absolvovaní ZŠ už vedieť, a som si toho vedomý.. Snažil som sa len nájsť jednoduché riešenie. Prepáč, ak som ti tým nejako narušil deň.
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    FOX: Muzes to prosim nejak vycislit? Uvest nejake rovnice, ktere to popisuji a po dosazeni realnych hodnot uvidime jaky vliv to bude mit. Ja jeho matematicky popis neznam, nejsem fyzik aerodynamik, ale docela by me to zajimalo, zejmena pokud jsi presvedcen o nezanedbatelnem vlivu.
    FOX
    FOX --- ---
    ROUMEN: Proto, že to jediné lze dle zadání zanedbat. :) A můžu tě ubezpečit, že Magnusův jev by měl - na rozdíl od relativistických přepočtů - na dobu letu kulky nikoliv zanedbatelný vliv.
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    FOX: Proc opakujes zadani a zduraznujes ignorovani zakriveni zeme? To tu nikdo nezpochybnoval.
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    FOX:
    Ja ho zanedbam proto, ze neznam smer a rychlost rotace kulky ani rychlost bocniho vetru a tlak (hustotu) vzduchu. A priznavam ze netusim jestli by se uplatnil i v bezvetri a jak (pravdepodobne ano, vzhledem k turbulenci za padajici kulkou), ale predpokladam ze jeho vliv by byl pri bezne rychlosti a rotaci kulky pri padu z cca 1,5 metru zanedbatelny (nezmeritelny).
    FOX
    FOX --- ---
    Totiž: zakřivení Země...
    FOX
    FOX --- ---
    Nechci se hádat, ale...
    Mám hádanku. Je z nějaký přípravy na příjmačky na vejšku, ale je až s podivem, kolik lidí to neuhodne.
    Máme 2 stejné projektily a pistoli (nebo pušku). Ve chvíli, kdy vystřelíme vodorovně se zemí pustíme ze stejné výšky druhý projektil volně na zem.
    Otázka zní: V jakém pořadí dopadnou na zem?
    Pozn: Ignorujeme zakřivení země...
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    SEJDA: Kde jsem si to vycucal?
    Nikde, napsal to ten kdo to zadaval HYENA :-)
    V podobnych pripadech se predpoklada, ze reseni existuje. Pokud tedy existuji vlivy, ktere reseni znemoznuji (pro neuplnost zadani) a nejedna se o chybu zadani, lze predpokladat, ze tyto vlivy lze zanedbat.
    To je zakladem Occamovy britvy, nehledat komplikace tam kde lze pouzit jednoduche reseni. Pokud ma jit o jednoduche overeni znalosti zaku strednich skol, ma uloha jednoduche reseni.
    Pokud se chces hadat a filosofickymi debatami nad nedokonalosti zadani si dokazovat vlastni inteligenci, pak lze tu primitivni ulohu rozpitvat az na dren za pouziti kvantove i relativisticke fyziky, vcetne psychologickeho rozboru osoby, ktera to zadani vymyslela.

    Pri zanedbani odporu vzduchu padaji k zemi stejne rychle (tedy se stejnym zrychlenim) vsechna telesa (nejen naboje nebo snad dokonce jen ty mnou vyrobene) :-)

    A tvoje naboje padaji jak rychle? Tedy jestli padaji rychleji ty vystrelene nebo upustene? A pokud nepadaji stejne rychle, jak toho docilujes? To me fakt zajima.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam