• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RADUOchrana rostlin, rostlinolékařství - vše co nás zajímá, rady, tipy, zkušenosti, poradna
    Viry, bakterie, houby, háďátka, roztoči, hmyz...cokoli co otravuje život (nejen) našim rostlinným spolubydlitelům a my si s tím nevíme rady. Máte osobní zkušenosti a tipy pro prevenci či kurativní zásah??sem s tím;-)
    rozbalit záhlaví
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    RADU: to je zeleny vyblitok len z casti. ide tam dost aj o prachy (alebo, dajte nam lacny pocit "bezpecnosti" a este na tom dobre vsetci zarobime).
    RADU
    RADU --- ---
    LIBRIUM: sem na to fakt zvědavá jak tohle dopadne...si myslim že už to každopádně dost přeháněj, jakože integrovaná ochrana sem pro ale zakázat skoro všechno??myslim že chemie jo ale pokud selže veškerá prevence a nejde už jinak...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    RADU: program sa vola REACH a je to svinstvo...
    ide o to, ze ucinne latky, ktore su uz po vyprsani patentovych prav (teda prakticky vsetky organofosfaty a karbamaty) tym procesom neprejdu, lebo nie je firma, ktora to bude ochotna utiahnut za svoje (stoji to miliony eur) a potom by to vyrabalo X vyrobcov (lebo vyprsany patent --> ziaden monopol na vyrobu a distribuciu).
    tympadom sa vyplati cez REACH pretlacit len latky, ktore su este chranene patentom (napriklad neonikotinoidy a niektore pyretroidy), a iste firmy si u nich udrzia este nejaku dobu monopol (a tympadom navrat nakladov na REACH a dalsi zisk). viz porovnanie ceny napriklad Calypso a stareho dobreho Sumithionu.
    je pravda, ze niektore organofosfaty a karbamaty su vysoko toxicke a inak nebezpecne (napriklad parathion, azinfos alebo karbofuran), ale su i take, ktore su relativne malo toxicke (porovnatelne napr. s neonikotinoidmi), maju desiatky rokov informacii z praxe, su dobre biologicky odburatelne a velmi uzitocne (a lacne). tych sa, zial, v EU clovek nedostane. ja to vidim tak, ze behom 10 rokov nebude na trhu ziaden stary dobry organofosfat. uz aj Diazinon/Basudin a Chlorpyrifos/Dursban stahuju z trhu, okrem spominaneho Sumithionu, Actellicu, ci trichlorfonu, propoxuru, karbarilu a dalsich uzitocnych insekticidov.
    RADU
    RADU --- ---
    tybláho sem něak nesledovala politický dění a ona se EU rozhodla že postupně zakáže jakoukoli chemii pro hobby pěstitele a nechá jí jen pro velkoproducenty.slyšeli ste o tom taky?je to součástí tematický strategie udržitelnýho používání OR co má začít platit od tušim 2010 nebo 2011...
    SASOS
    SASOS --- ---
    LIBRIUM: diky za opravu. O tom, ze Actellic a Sumithion uz se nedovazi jsem taky nevedel. a tu systemovost jsem si tez neoveril, ale jel jsem podle toho co kolega pouzival v botanicke zahrade v praxi. Jinak Mospilan sam pouzivam (Tebou uvedeny acetamiprid), na msice super, na smutnice taky, ale na puklice je to nejak neucinne a cervce na kaktusech to taky nepobije.
    Jinak Mospilan je vyborny do citlivych kytek, jako jsou treba rosnatky a potvrzuji, ze nesmrdi.

    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    SASOS: ani jeden z tych (eradikativnych) insekticidov nie je systemovy. Sumithion a Actellic sa uz nedovaza (Sumithion urcite, Actellic myslim). systemovy je napriklad acetamipirid a ten nesmrdi vobec.
    SASOS
    SASOS --- ---
    BUBLINATOR: no na msice by to jeste slo, ale puklice se ti u toho bude asi chechtat.
    Na puklice je optimalni nejdriv Aplaud, prerusi jejich rozmnozovani, takze uz jich nebude pribejvat a pak nejakej systemovej driak. Decis, Karate, Actelic, Sumithion Super nebo nejakou jinou jedovatou a smradlavou namku ...
    BUBLINATOR
    BUBLINATOR --- ---
    RADU: no my jsme jednou na puklici pouzili "udelej si sam" recept od kamarada: nasbirali jsme koprivy (bylo zrovna jaro) a smichali je s objemove priblizne stejnym mnozstvim vody a hrsti tabaku. necha se to zavrene asi shnit tak na dva tydny. pak se to sleje do rozprasovace, ze, a aplikuje se to na rostlinu. ted vlastne nevim jestli jsme to pouzili i na puklice, ale msice to umlcelo bezvadne.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    ALKUSKA: trochu OT tu, odpoved mas v klube Medicina.
    ALKUSKA
    ALKUSKA --- ---
    ahoj, nevite kde by se dalo sehnat nebo stahnout video o tom jak se vyrabeji leky? Potrebuju to jako vyukovy material pro mediky, takze aby tam byl popsany a ukazany proces vyroby (vyroba smesi, lisovani pilulek, potahovani, baleni) popr. vyroba i jinych lekovych forem? Nasla jsem jenom asi 5 min video z national geographic o vyrobe pilulek. Je to v anglictine (takze fajn pro zahranicni studenty), ale bylo by fajn mit i neco ceskeho a delsiho. diky
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    a cistou nahodou odporuca tuez acetamiprid. :)
    RADU
    RADU --- ---
    TUILE: jo??juknu na něj
    RADU
    RADU --- ---
    LIBRIUM: ty máš dobrej přehled!dík za tipy, až budu doma juknu co sem to sehnala kdysi za přípravek, každopádně moc na to nezabral, myslim že šlo rozhodně o něco nesystemovýho
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    RADU: ak sa ale chystas osetrit rastliny vnutri obytnych priestorov, neodporucam organofosfaty...ako prvu volbu by som dal Agrion Delta (deltamethrin 0.015%, vodna emulzia, hotovy postrek v spreji), posobi len kontaktne, nesystemovo, cize treba rovnomerne postriekat vsetky listy, stonky, crepniky a bezprostredne okolie rastlin. ak by bola este dalsia generacia, mozno po 14 - 21 dnoch raz opakovat.
    pokial by to cast populacie prezila, prejst na neonikotinoid, napriklad Calypso 480 SC v davke 0.2 mL/L vody (dostat maloobchodne balenia à 30 a 6 mL), pripadne Mospilan 20 SP 0.4 g/L vody (maloobchodne balenia 1 g a 1.8 g). tieto neonikotinoidy su dost spolahlive, rezistentne kmene hmyzov zatial skoro nie su, len u toho Calypso by som najskor skusil na casti rastliny, ci je dobre tolerovany (ak za 2 - 3 dni nezacnu osetrne listy vykazovat nejake chorobne zmeny, bude to okay). Mospilan znasaju dobre skoro vsetky rastliny.

    ucinok neonikotinoidov nie je taky rychly, ako napriklad u pyretroidov (deltamethrin, cypermethrin, cyhalothrin atd.), teda minimalny "knock-down" efekt, ale zato posobia systemovo a behom 1 - 2 dni obvykle populaciu skodcov eradikuju.
    RADU
    RADU --- ---
    LIBRIUM: já sem momentálně v tvý první fázi a asi ozkoušim to samý.mrchy se mi rozlejzaj dál a dál a spodní listy už umořily...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    RADU: ano. spociatku vodou s tenzidom a mycou hubkou, ale po asi tretej recidive napadnutia rastlin som vykonal eradikativny zasah kombinaciou deltamethrin + chlorpyrifos-methyl postrekom vo vodnej emulzii. :)
    ucinok bol viacmenej okamzity a trvaly. jedine co na tom trochu vadilo, bol pomerne silny pach Reldanu, ale to trvalo len par hodin, po odvetrani to bolo okay.
    RADU
    RADU --- ---
    bojoval ste někdo někdy doma s puklicema?
    RADU
    RADU --- ---
    Chtěla bych tu rozjet diskuzi ohledně jakéhokoli tematu co se ochrany rostlin týká, počínaje prevencí a kurativníma zásahama konče. Ať už půjde o pokojové či zahradní rostliny nebo o zemědělské plodiny včetně lesních porostů. Nebránim se pochopitelně ani jakékoli diskuzi o biologii určitého škůdce nebo skupiny, který kohokoli z nás fascinuje nebo jiným způsobem zajímá.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam