• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RADUOchrana rostlin, rostlinolékařství - vše co nás zajímá, rady, tipy, zkušenosti, poradna
    MALLAJKA
    MALLAJKA --- ---
    SASOS:já je asi zkusím do truhlíku a uvidíme, co udělaj.. dám jim šanci se projevit, než abych je házela do popelnice.. tak dík :)
    SASOS
    SASOS --- ---
    no odpovim ti kulisacky, protoze ani jednu s nich neznam osobne ... to co prezije zimu venku bych urcite zasadil. Ted jsem koukal, ze Ixie se daji bezne sazet na podzim. jinak ty problematicke, co je treba na zimu skladovat doma budou orisek. Chtelo by je dat nekam do vlhciho prostredi, aby si natahly vodu, jenze to s nejvetsi pravdepodobnosti ty cibule probudi. Z toho mi vychazi asi nejlepsi varianta nasazet do kvetniku at ukazou co do zimy stihnou a pak je na zimu uklidit do bezmrazeho prostoru, kde by mohly v lepsim pripade zatahnout... nic lepsiho me nenapada. Pak je jeste posledni varianta, vyprdnout se na ne a koupit je za rok znovu a nedavat je do skrinky - mozna ze to bude nejmene pracne a nejmene nakladne. Protoze ne kazdy ma dost prostoru na zimovani kytek ...
    MALLAJKA
    MALLAJKA --- ---
    SASOS: snědek, cikánská květina a ixie, tuším takhle z hlavy
    SASOS
    SASOS --- ---
    MALLAJKA: nejdriv prosim napis o jake rostliny se jedna. Jinak vysychani je prirozeny jev. Kdyz nebudes pit, take budes ztracet vodu vyparem ...
    MALLAJKA
    MALLAJKA --- ---
    objednala jsem si na jaře cibulky od Starkla, nezasadila a ted na ne (ve skrince pod drezem) koukam, ze vysychaj.. je to normální, nebo je mám dát.. do ledničky na zazimování (sklep nemám), nebo je mam radsi zasadit? nebo jeste jinak? :)
    HELLEJU
    HELLEJU --- ---
    LIBRIUM: Dobre, diky moc, citrus jsem presunula na balkon k rodicum, abych postrikem neotravila svoje kocky, u nich ho muzu strikat jedem bez obav a zitra zacnu s hubici akci:-)
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    HELLEJU: vies co, kup si Mospilan 20 SP v dostatocne velkom baleni, urob roztok 0.5 g na liter vody, postriekaj a zalej s tym cely citrus, postrek zopakuj za 2 tyzdne.
    pripadne osetri aj rastliny okolo.
    ostatne ako som pisal dole. koncom zimy/zaciatkom jari olejove postreky, pozor na hnojenie/prebytok dusiku.
    HELLEJU
    HELLEJU --- ---
    LIBRIUM: Dekuju za vycerpavajici radu:-) Snad se mi podari rostlinku zachranit. Koupila jsem si ji loni v obi ve sleve za 25 Kc, protoze uz byla na odpis a doma na balkone se mi krasne rozrostla, skvele se ji darilo az ted v lete se do ni pustili ty potvory, tak me to mrzi.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    HELLEJU:
    su to dost odolne skodce, vyzaduju nezriedka dlhodobejsie osetrovanie rastliny.
    pokial je to v kvetinaci/kochliku, odporucal by som zalievkou dimetoat, Bi-58 alebo Perfekthion (je to to iste), 1.5 mL/L asi 100 - 200 mL na liter substratu/pody. je to ucinne aj proti skdocom, ktori su medzicasom rezistentnejsi voci neonikotinoidom, smrdi to ale znacne neprijemne merkaptanovo, je to toxickejsie nez neonikotinoidy, preto je to urobitelne len u rastlin vonku/v skleniku/na balkone, alebo tam rastlinu aspon na 2 - 3 dni po zalievke premiestnit. par dni to zapacha velmi, ale je to dobre a dlho ucinne. po aplikacii Perfekthionu zalievkou treba rastlinu polievat prvy ca. tyzden pravidelne, dostatocne, nie prebytocne. po par dnoch mozno aj prihnojit, ak sa blizi termin alebo nie je zasobena depotnym hnojivom. pri hnojeni pouzivaj hnojivo s nizsim obsahom dusiku a vyssim obsahom drasliku, horciku a stopovych prvkov. prehnojeniu dusikom treba predist.
    rastlina by mala byt na mieste s tahom vzduchu, alebo vonku, teplota by mala byt pre citrus optimalna, ale pokial mozno kolisat v limitoch.
    pokial sa jedna o rastliny ktore zostavaju v kazdom pripade dnu a nutne pouzit nieco menej toxicke a bez zapachu, da sa pouzit Mospilan SP, davku by som dal 0.5 g na liter postrekom rovnomerne celu rastlinu, plus sucasne do pody rovnaku koncentraciu (0.5 g Mospilan/L vody) zalievkou 100 mL/L substratu. postrek Mospilanom je mozne zopakovat za 14 dni, zalievku len 1 x za sezonu. z neonikotinoidov okrem Mospilanu ma dobru ucinnost proti Coccoidea este thiamethoxam (Actara 25 WG, 0.4 g/L postrek + zalievka).
    dolezite je spravne zazimovanie rastliny, aby nezostali prezimujuce skodce, je dobre u zimujucej rastliny po novom roku (januar - zac. marca) urobit postrek zimnym, olejovym pripravkom (Biool, Spruzit, repkovy olej 20 mL/L + saponat 10 - 20 mL/L vody, roztrepat, rovnomerne postriekat rastlinu).
    do rotacie insekticidov su dobre inhibitory syntezy chitinu, napriklad Match 050, Dimlin 48 SC, Nomolt 15 SC alebo Applaud, 2 - 3 aplikacie v 14-dennych odstupoch koncom leta/na jar.
    neaplikovat insekticid s rovnakym mechanizmom ucinku opakovane, okrem odporucanych serii. ak je nutne cervce hubit dlhodobejsie do vycistenia, treba naplanovat aplikacie podla sezony a pripravku (zima = olej, jar = inhibitor syntezy chitinu (Match, Applaud), leto alebo kalamitne premnozenie, dnu = neonikotinoid (Mospilan, Actara), eradikativny, rezervny, na von/balkon/sklenik = Perfekthion/Bi-58, jesen = inhibitor syntezy chitinu), popri tom nechemicke metody boja s skodcom.
    uhynute a ojedinele skodce priebezne odstranuj mechanicky (saponatova voda, hubka, mala kefka. po cisteni rastlinu orosit cistou vodou).
    po aplikacii systemoveho insekticidu (Perfekthion, Mospilan, Actara) by som plody nekonzumoval minimalne 4 tyzdne (neonikotinoidy) resp. 6 tyzdnov (Perfekthion).
    HELLEJU
    HELLEJU --- ---
    Diky vsem, jdu guglit, jak je zahubit:-)
    LENGYANG
    LENGYANG --- ---
    jo je to červec .....
    RADU
    RADU --- ---
    HELLEJU: červci?
    HELLEJU
    HELLEJU --- ---
    Na citrusu se mi objevili nejaci cerveni skudci, jsou opravdu hodne mini, listy ztraci svoji tmave zelenou barvu, nevite, co by to mohlo byt za potvory a jak na ne? Ze zacatku leta citrus hodne kvetl, ale plod se nevyviji ani jeden:-(
    Fotka neni moc kvalitni, telefon lepsi makro nezvlada. Diky!
    citrus
    MALLAJKA
    MALLAJKA --- ---
    FESTER: dík :)
    FESTER
    FESTER --- ---
    MALLAJKA: zvladne to a je to normalni
    MALLAJKA
    MALLAJKA --- ---
    ahoj, fuchsie ze Starklu se rozrostla překvapivě a začala kvést. Mám ale dojem, že ty květy jsou šíleně velký oproti tomu, jak jsou slabé stonky. Mám je otrhat, nebo je "zvyklá" a zvládne to? Dík.


    fuchsie_fialova.jpg (645076 B)
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    RADU: ve 2. zahradnictvi me trochu zaskocili vyberem bilejch lepovejch desticek a ja zapomnel, jak se ty maly mrchy jmenujou... trasnenka chmelova bude teda asi ta prava :)
    TESSS
    TESSS --- ---
    VENIKA: ja jsem to ted taky objevila na bazalce a nevim, co s tim...nedavno jsem tam nasla housenku
    VENIKA
    VENIKA --- ---
    jinak muj fotak to bohuzel nevyfoti, ale vypada to takhle
    http://www.poradte.cz/rostliny-a-pestovani/1859-cerne-tecky-na-bylinkach.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam