• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RADUOchrana rostlin, rostlinolékařství - vše co nás zajímá, rady, tipy, zkušenosti, poradna
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    RADU: ve 2. zahradnictvi me trochu zaskocili vyberem bilejch lepovejch desticek a ja zapomnel, jak se ty maly mrchy jmenujou... trasnenka chmelova bude teda asi ta prava :)
    TESSS
    TESSS --- ---
    VENIKA: ja jsem to ted taky objevila na bazalce a nevim, co s tim...nedavno jsem tam nasla housenku
    VENIKA
    VENIKA --- ---
    jinak muj fotak to bohuzel nevyfoti, ale vypada to takhle
    http://www.poradte.cz/rostliny-a-pestovani/1859-cerne-tecky-na-bylinkach.html
    LEMS
    LEMS --- ---
    RADU: ja myslel ty cerny tecky jako jedince:) stribno mohly byt pavucinky, ale samozrejme nevim.
    VENIKA
    VENIKA --- ---
    kdyz ja ale nevim, jestli to trasnenky jsou :-(. Nikde zadny "zivocichy" nepotkavam, jedinej priznak jsou ty tecky na listcich.

    jak jsem psala, bylinky uz jsem vyhodila, spis me zajima, jeslti neco delam spatne, kdyz se to tam usadilo, ceho se vyvarovat (pardon, v bylinkarstvi jsem ani ne zacatecnik)
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    na Thysanopteridae zaberaju vyborne abemectin (Vertimec), organofosfaty (Bi 58/Perfekthion, Actellic, Dursban, Nurelle D) alebo drave roztoce.

    biele lepove dosticky? tu sa pouzivaju modre...
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    RADU: ok
    RADU
    RADU --- ---
    VODOMERKA: na třásněnky ne
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    RADU: nemuzou to bejt i ty zluty lepovy pasky (kdyz uz je mam doma)? taky se mi, mrchy, usadily v konopi...
    RADU
    RADU --- ---
    LEMS: u tech by našla na spodu listů pavučinky a zároveň i samotný jedince...pokud je tam albikace s tečkama trusu a nikde nic tak je to velmi pravděpodobně záležitost Thysanopter
    RADU
    RADU --- ---
    VENIKA: bílý lepový destičky...postřiky moc nezabíraj...(třásněnky najdeš někde u kytek pokud máte třeba bílý plastový židle apod tak na nich, vábí je to)
    LEMS
    LEMS --- ---
    VENIKA: nebo svilusky.
    VENIKA
    VENIKA --- ---
    prichazim k vam ze sprateleneho klubu... od seminek jsem si vypestovala krasnou bazalku, resp. dve krasny bazalky.. na parapet je dala vedle maty, rozmarynu, oregana, a koriandru. No a cca za 2 mesice zacala bazalka zloutnout, tak na ni koukam a evidentne nejaka nemoc, nebo skudce: listy posety cernyma teckama, postupne zloutly, spis az trochu do stribrna, jak to zralo chlorofyl. Nez jsem se ji stihla zbavit, nakazila vsechno krome koriandru.

    Nasla jsem, ze by to mohly byt trasnenky.. bylinky vyhodila, kvetinace vymyla a zkousim znova.. tusite, jak se toho vyvarovat?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    TRISSIE: Omite 30 W, 6 g na 6 L vody, postrekom to vystaci na 90 - 100 m² kultury. ochranna lehota pred zberom 14 - 21 dni.
    SASOS
    SASOS --- ---
    TRISSIE: z hlavy to strelim jen od boku, protoze nemam pribalove letaky. Pocitej 21-28 dni u tech chili papricek, u okrasnych kytek odhaduju cca 1 tyden. Zkus si to vygooglit.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    SASOS: díky. Co z toho má nejkratší ochrannou lhůtu, případně co je nejméně toxické pro ostatní obyvatele domácnosti?
    SASOS
    SASOS --- ---
    TRISSIE: sviluska chmelova. Zabira na ne Omite, Nissorun (oba jmenovane se daji koupit v jednom baleni jako Svilustop), pripadne Vertimec, ale ten desne smrdi.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    na chili paprikách se mi objevily takové malé (cca 1mm) bílé bestie, které tkají miniaturní pavučinky v kolínkách listů. Než jsem zjistila, která bije, opadala mi půlka listů (nejdřív jsem myslela, že jsou listy spálené od sluníčka). Teď jsem je zkusila vzít Mospilanem, ale ten jim očividně nevadí.

    Co to může být a jak s tím mám bojovat?
    LEMS
    LEMS --- ---
    REELOO: ja tomu vubec nerozumim, ale asi proste spatny zachazeni se sazenici. kdybys ted chtel presazovat brizku, tak ji proste vyrejpnout s co nejvetsim balem a hned zasadit na nove misto, ci teda do velkeho kvetinace. dat do stinu a dobre (denne) zalevat. pripadne ostrihat aby tolik neodparovala.

    jakykoliv louhovani ve vode ji radost neudela. pripadne sklenice nema otvory aby si mohla nasat vodu zejo.

    z cyklostezky mam taky radost:)
    REELOO
    REELOO --- ---
    LEMS:
    Ve velké sklenici. Jinak, dostal jsem ji při otevírání cyklostezky pod Vítkovem, zřejmě v "balu". Ten byl právě hodně štěrkovitý (plno křemínků).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam