• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RADUOchrana rostlin, rostlinolékařství - vše co nás zajímá, rady, tipy, zkušenosti, poradna
    LEMS
    LEMS --- ---
    LIBRIUM: jeste bych se rad zeptal, proc si zminoval nutnost postrikat kompletne cely strom kdyz ma Calypso i systemovej ucinek? ono postrikat kompletne 30m strom je skoro nemozny:)
    LEMS
    LEMS --- ---
    LIBRIUM: skvely, jeste jednou dik!
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    LEMS: Calypso je na rozdiel od napriklad imidaklopridu a tiametoxamu na parazitoidov relativne "soft". cast populacie to zabije, ale zotavi sa rychlo.
    LEMS: ano. len po tom strome by sa nemali ludia 2 dni stverat, alebo chytat osetrene listy apod.
    LEMS
    LEMS --- ---
    LIBRIUM: tu ochranou lhutu sem poplet. jde mi o to, ze ten prostor nejde moc uzavrit tak jestli pod tema stromama uz treba druhy den muzou sedet lidi..
    LEMS
    LEMS --- ---
    LIBRIUM: vycerpavajici. moc dik! Calypso vypada zajimave! asi to bere vsechno vcetne tech parazitoidu ale ne?

    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    LEMS: Dimilin nie je ziaden vseliek na klinenku, je to ihnibitor syntezy chitinu s velmi uzkym aplikacnym oknom, aby bol ucinny. nema systemovu ucinnost, je nutne ho aplikovat v dobe ked sa liahne maximum lariev 1. generacie koncom jari; larvy musia Dimilinom postriekanu listovu hmotu pozrat a hynu v takomto skorom vyvinovom stadiu v zavislosti od prijatej davky a teploty behom ca. 2 - 5 dni.
    pokial si koncom aprila/zaciatkom maja, proti prvej liehnucej sa generacii klinenky nezasiahol inhibitorom sytezy chitinu, nema zmysel to nasadzovat teraz.
    ak chces pokracovanie doteraz sposobenych skod na korune zastavit a zdecimovat druhu generaciu klinenky o ca. 90%, da sa pouzit Calypso 480 SC v uvedenej davke (4 resp. 3.8 mL/10 L vody + optimalne zmacadlo, napr. Silwet 5 mL/10 L). potrebny objem postrekovej kvapaliny vypocitas podla
    (0.4 x obvod kmenu v cm) - 6 = objem postreku v L
    pri kosatej, hustej korune event. trochu viac.
    nutne je ale postriekat celu korunu, vsetky listy vnutri aj na okrajoch, hore aj dolu, vsade. Calypso ma oproti Dimilinu vyhodu systemovej ucinnosti, tj. je zelenymi rastlinnymi pletivami vstrebavane a rozvadzane xylemovym prudom, zaroven ma dlhsiu rezidualnu ucinnost, obvykle 4 - 6 tyzdnov, dalej usmrcuje kontaktom aj pozerom vsetky vyvojove stadia klinenky, vajicka, larvy, kukly/miny, aj adulty, usmrti aj uz zaminovane larvy. ucinkuje rychlejsie nez Dimilin, po vstrebani letalnej davky prestavaju larvy behom 15 - 45 minut s pozerom, adulty stracaju koordinaciu a schopnost lietat a parit sa, idu k zemi a hynu do 24 hodin v paralyze.
    Dimilin si nechaj na nasledujucu sezonu na april/majovy postrek.
    celorocny plan na minimalizaciu skod klinenkou by som navrhol april/maj, liahnuca sa 1. generacia = Dimilin, koncom juna, resp. liahnuca sa 2. generacia = Calypso, potom a medzi tym mozes pouzit biologicky insekticid, napriklad NeemAzal T/S v konc. 0.3 - 0.5%, ale u toho preparatu odporucam najskor na niekolkych vetvach skusit znasanlivost, u niektorych kultivarov byvaju hlasene problemy, aj ked mne zatial nerobil na drevinach problemy.
    pripadne opadane listie treba zhrnat a likvidovat priebezne, nenechavat to lezat na zemi dlhsie nez 1 - 2 tyzdne. najlepsie by bolo to listie palit, ak mate nejaku pec kde by sa s tym dalo prikurit.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    LEMS: u pagastanu ako okrasneho stromu je ochranna lehota AT, bez vyznamu (nakolko z neho nic nekonzumujes), respektive obligatne 2 dni listy atd. nechytat holymi rukami (pouzit rukavice, ak na strome treba nieco robit 48 hodin po postreku).
    prsat by nemalo aspon 2 dni, nie je systemovy, treba preto dlhsie, kym sa ucinna latka naviaze na voskovu kutikulu listov.
    ale na aplikaciu Dimilinu je teraz uz neskoro, nasadzuje sa v maji ked pagastan kvitne. teraz by som pouzil proti tej klinenke Calypso 480 SC v davke 4 mL/10 L vody postrekom.
    LEMS
    LEMS --- ---
    LIBRIUM: nevis prosimte jak to ma Dimilin s chranou lhutou a jak dlouho po aplikaci by nemelo prset? diky!
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    LIBRIUM: díky! vytisknu si nákupní seznam :-)

    jen teda tu uzamykatelnou skříňku zatím kupovat nebudu, dítě se nejdřív musí narodit a pak se začít aspoň plazit, než mu budou tyhle věci nebezpečné :-)
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    MAJOWEC: Baycor 25 WP, davka je 1.5 - 2 gramy na liter vody (resp. 15 - 20 g/10 L vody atd.). aplikuje sa postrekom na vsetky nadzemne casti rastlin, rovnomerne cely porast do skanutia (rovnomerneho zmacania povrchov rastlin). skus najhorsie napadnute rastliny/casti rastlin odstrihnut (noznice potom vydezinfikovat napriklad izopropanolom) a osetrit zvysok porastu/kultury postrekom roztoku Baycoru. postrek vykonaj vecer, tesne pred zapadom slnka, nikdy nie cez den/na silnom slnku, aby si predisiel spaleniu rastlin; aspon 24 hodin po postreku by nemalo prsat, nech maju rastliny cas ucinnu latku vstrebat. odporucal by som prvy postrek vykonat vyssou koncentraciou (2 g/L), v pripade potreby opakovat po 10 - 20 dnoch, maximalne 3 x.
    alternativne mozes vykonat prvy postrek Baycorom v uvedenej davke a potom prevetivne Dithane v koncentracii 2 g/L vody opakovane po 14 - 20 dnoch; celkovo dalej zlepsit podmienky rastlinam, prihnojit s vapnikom, horcikom a stopovymi prvkami, minimalizovat stojatu vodu apod. podu pripadne na jesen/pred zimou asanovat aplikaciou dusikateho vapna (kyanamid vapenaty) v davke 10 - 15 g/m².
    MAJOWEC
    MAJOWEC --- ---
    Da se neco delat se RZI na mate? Chci rozjet spousty druhu, ale vzdy se mi to nekde objevi. Bylo tu par puvodnich starych rostlin, ktery jsem zlikvidoval, ale maji to uz i nove. Diky
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    TRISSIE:
    -Bi 58 nove alebo Perfekthion -- systemovy OP insekticid proti savym skodcom, vedlajsi ucinok na roztoce
    -Dursban 480 EC, Metanion 48 EM, Reldan 40 EC alebo Nurelle D -- kontaktne-fumigacny, hlbkovy sirokospektralny OP insekticid
    -eventuelne Vertimec, male balenie
    -Biool alebo Spruzit -- kontaktny insekticid/akaricid na prirodnej baze, kratkodoby ucinok, znizene riziko
    -mednaty fungicid napriklad Kuprikol. preventivny fungicid a baktericid.
    -sirokospektralny fungicid s hlbkovym alebo systemovym ucinkom, napriklad Baycor alebo Ortiva
    -zmacadlo napriklad Silwet Star
    -eventualne selektivny herbicid do travniku, napr. Bofix
    -sodu (uhlicitan sodny hydrat, pracia soda) a koncentrovany saponat na neutralizaciu/cistenie postrekovacieho vybavenia
    -uzamykatelnu ocelovu skrinku, kde to bude ulozene v tme a chlade, nepristupne detom a chranene od zdrojov tepla, poziaru apod.
    -k drzanym pripravkom si vytlacit bezpecnostne listy a ulozit ich do jedovej skrinky.
    -prostriedky osobnej ochrany (rukavice, ochrana oci/tvare, eventuelne, pri postrekovani v skleniku, praci s organofosfatmi apod. respirator s vlozkou typu A).
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    co podle vás patří do pohotovostní výbavy správného zahradníka-chemika, majícího v péči stromy, rostliny i kvetoucí květiny?

    momentálně eviduju doma Mospilan, Omite, Dithane a Karate. Plus samozřejmě Roundup, ale to je takové permanentní řešení :-)
    ještě něco, co bych měla mít? Nejbližší bau*store je od nás skoro 30km a je to vždycky půldenní výlet...
    SASOS
    SASOS --- ---
    LIBRIUM: prima, diky za radu s tou plisni.

    No, ty josty muzu zkusit postupne odrezavat, az se dostanu na zdrave drevo, ale obavam se, ze to bude asi koncit rezem na parez ... :(. Uz jsem zvazoval i moznost je letos narizkovat, ale nez budou plodit, tak to budou zase 3 roky minimalne. Nebo proste koupit novou sadbu a zkusit se zamerit na nejaka odolnejsi slechteni.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    SASOS: co tak napadnute vetvy orezat az na zdrave drevo (viem, v lete orezavat stromy nic moc, ale aby sa ta hniloba nesirila), rany po nich zabalzamovat a zvysok korun prestriekat Ortivou?

    na stopnutie plesne zemiakovej na foliovnikovych paradajkach mozes zacat Dithanom alebo Acrobatom (= Dithane s rozsirenym spektrom) a pokracovat s Kuprikolom 50 alebo inym mednatym pripravkom. Kuprikol 50 sa davkuje 35 - 40 g/100 m² v 4 - 5 L vody postrekom vecer, ucinkuje tak dlho, kym ten zaschnuty povlak patiny na listoch nie je zmyty, tj. v skleniku by ti mohla postacit 1 aplikacia.
    SASOS
    SASOS --- ---
    LIBRIUM: no roztoci to nejsou urcite, s tema se potykam kazdorocne ve skleniku a jak jsem psal, pri odrezavani vetvi je videt na rezu vetvi evidentne nejakou houbu ve dreve. Na rezu je videt jak ta vetev je nahnila, takze spis typuju, ze ty vetve odejdou z duvodu nepruchodnosti vodivych pletiv. To by pak odpovidalo i tomu postupnemu zaostavani ve vyvoji a naslednemu uschnuti.


    Jinak se jeste chci poradit, ted jsem nasadil do foliaku rajacata a mam docela silne podezreni, ze jsou uz napadeny plisni bramborovou. Na listech jsou videt zespodu hnedozelene flicky. Takze preventivne bych to vzal Dithane, ale mam jen jednu davku. Cim tu plisen drzet dal na uzde, aby to melo primerenou ochrannou lhutu. Kolega v praci doporucoval Kuprikol 50 a nebo Acrobat, ani jedno z toho neznam.
    MAJOWEC
    MAJOWEC --- ---
    LIBRIUM: mockrat diky za vycerpavajici odpoved .)
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    SASOS: roztoce su vylucene?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    MAJOWEC: z neonikotinoidov sa mi dobre osvedcila Actara 25 WG, davka 0.4 g/L vody (resp. 4 g/10 L vody), pridat kvapku saponatu na lepsie zmacanie povrchov rastlin a skodcov. aplikovat postrekom na celu rastlinu, dokladne postriekat vsetky listy, vetvicky resp. ihlicie (tis), aj kmene stromu. rovnako davkovanu Actaru (4 g/10L) aplikovat do pody zalievkou ku korenom rastlin, malym stromom 1 L, stredne velkym stromom 1.5 - 5 L, vacsim stromom 4 - 10 L, okolo kmenu na korenovu zonu. ten 2 m tis by som postriekal cely 0.04% Acatara 25 WG + trochu zmacadla, komplet ihlicie aj vetvy/koru stromu, ku korenom by som mu nalial 5 L 0.04% Actara 25 WG; orech by som postriekal celu korunu (budes potrebovat vysokotlakovy postrekovac s dlhou lancou alebo to postrekovat z rebriku), taktiez 0.04% Actara 25 WG + saponat; pribliznu spotrebu postrekovej kvapaliny si vypocitas ako:
    (0.4 x obvod kmenu v cm) - 6 = objem postreku v litroch;
    pri hustejsich korunach mozno trochu viac, pri redsich trochu menej.
    tomu orechu nasledne na korenovu zonu okolo kmenu nalej 10 L 0.04% roztoku Actara 25 WG krhlou.
    Actara sa mi osvedcila z nikotinylov najlepsie, lebo ma na puklice uplne decimujucu ucinnost a posobi prakticky cele leto, ma snad najdlhsiu rezidualnu ucinnost zo vsetkych nikotinylov. postrek a zalievku vykonaj za sucheho pocasia, na vecer, pri teplote pod 25°C, ked nie su nasledujucich 24 hodin hlasene ziadne zrazky. podu po vykonani zalievky trochu este polej vodou, 24 hodin neskor riadne zavlazit, pokracovat v zavlazovani behom nasledujucich 7 dni, pokial nebude prsat, aby sa thiamethoxam splavil do korenovej zony a bol stromom vstrebany.
    opakovanie osetrenia v lete je pri dokladne urobenom postreku a zalievke Actarou vacsinou nepotrebne. keby sa koncom leta objavovali dalsie puklice, mozes urobit osetrenie napriklad Talstarom, ale predtym sa ohlas este pre instrukcie.

    pozeram ze Actaru dostat v CR len velkoobchodne balenia od 250 g hore, hm.

    mozes pouzit aj Calypso 480 SC; opat kombinacia postrek + zalievka. postrekovu kvapalinu 0.04% + kvapka saponatu (4 mL Calypso 480 a kvapka saponatu na 10 L vody). postrek aplikujes ako som pisal u Actara, tj. celu korunu, vetvicky, kmen stromu dokladne postriekat do skanutia; listy z rubu i licu. postrekuj vecer, pri teplote pod 25°C, ked je hlasene na nasledujucich 24 hodin sucho.
    zalievka je pri pouziti Calypso koncentrovanejsia, na 10 L vody 10 mL Calypso 480 SC. tisu 5 L ku korenom, orechu 10 L okolo kmenu. tyzden po zalievke dobre zavlazovat, pokial nebude prsat.
    postrek s Calypso musis zopakovat za 3 - 4 tyzdne, zalievku neopakuj.
    keby sa v priebehu leta objavili puklice znovu, je pripravok volby Talstar 10 EC, ale to sa potom este ohlas pre dalsie instrukcie.
    nasledujucu jar, po skonceni nocnych mrazov, pred rasenim listov by si mal vykonat aspon 2 x tzv. zimny postrek. robi sa to olejovymi pripravkami, je to na vyhubenie prezimujucich skodcov (o.i. puklic). pripravky napriklad Biool, Ekol v kombinacii s Reldan 40 EC, alebo Oleoekol. to sa tiez este ohlas, niekedy v januari, februari, podla pocasia.
    MAJOWEC
    MAJOWEC --- ---
    mate nekdo zkusenost s hubenim puklic? jak v malem (2m tis), tak velkem rozsahu (8m oresak :) diky
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam