• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RADUOchrana rostlin, rostlinolékařství - vše co nás zajímá, rady, tipy, zkušenosti, poradna
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    BLANITCHKA:
    -prostriedky osobnej ochrany (rukavice, ochranne cizmy, ochranne okluiare/ochranny stit
    -postrekovac dostatocnej vykonnosti (pracovny tlak, dostatocne dlha hadica a lanceta)
    -pred postrekom uhynute casti (suche listie, mrtve vetvicky) ostrihat a spalit. pouzite noznice/klieste vydezinfikovat 70% izopropanolom
    -vypocitat si potrebny objem postreku
    -postrek sa aplikuje ihned po pripraveni a to sice vecer, tesne pred zapadom slnka, ked je hlasene na nasledujucich 24 hodin suche pocasie
    -postrekom sa osetruju cele koruny, vsetky listy a vetvicky, zdrave aj napadnute a aj kora kmenu
    -po vykonani postreku sa postrekovac vyplachen 3 x cistou vodou, tato sa vystrieka do zeminy pod osetrenymi stromami
    -po postreku je nutne sa osprchovat, dokladne umyt.
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    LIBRIUM: mám ještě naprosto začátečnickej dotaz.....

    předpokládám, že si musím koupit takovej ten barel s rozstrikovacem, a sprejovat celou korunu, tedy i t napadene casti?

    nic nerezat?
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    LIBRIUM: děkuju. je to tady ta moliniová spála?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    LIBRIUM: ochranna lehota 7 dni.

    keby sa z toho tie ceresne po osetreni Horizonom nevyliecili uplne, da sa o 10-14 dni osetrit este s Teldor 500 SC.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    BLANITCHKA: Horizon 250 EW 10 mL do 10 L vody na 200 m³ objemu koruny (napr. 2 m vysky koruny pri ploche 100 m²), hned.

    Horizon 250 EW dostat aj v malospotrebitelskych baleniach po 50 a 250 mL.
    AIJA
    AIJA --- ---
    BLANITCHKA:
    My použili kdysi Rovral FLO, ale to se musí na jaře. Raději se pozeptej ve specializovaném obchodě nebo zahradnictví. Třeba existuje i něco na ošetření v létě.
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    to vypadá celkem dramaticky, pokud bych měla odstranit napadené větve, tak z těch stromů nic nezbyde...

    :((((

    takže počkat na jaro a dát jim postřik?
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    AIJA: nevím..jdu si to vygooglovat, žádné postřiky jsem neaplikovala za ty léta, co sem jezdíme (20?)

    můžeš příp. doporučit, co s tím mám dělat?
    AIJA
    AIJA --- ---
    BLANITCHKA:
    Moniliová spála? Zkoušeli jste nějaké postřiky?
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    omlouvám se, ale líp sem ty obrázky vkládat neumím.... :((
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    Mám urgentní dotaz. Něco mi postupně likviduje třešně. Začalo to u toho jedince, co je na celkovém obrázku, ale během 2 let to přeskočilo na památeční historickou třešeň, které spolehlivě plodí už přes 40 let a celou dobu byla zdravá. Třešně normálně krásně kvetly, nasadili listy a ted cca 3 týdny postupně schnou.... Loni to vypadalo, že to bude ojedinělý výpadek u té jedné třešně, ale transfer na další (památeční) a taky i ptáčnice v remízku mě celkem vyburcovaly. poslední nenapadené jsou předloni sázené mladé stromky.

    Vůbec nevím, co by to mohlo být, ostatní stromy (hrušně, jabloně, švestky, apod.) jsou v pohodě a prospeprují.


    AIJA
    AIJA --- ---
    BIOH:
    U skalníkový a habrový bonsaje to roste taky:-)
    BIOH
    BIOH --- ---
    to já musím k bonsajím vše vysazovat, samo se tam neuchytí nic ;-)
    AIJA
    AIJA --- ---
    BIOH:
    Mám ho skoro ve všech květináčích jako spodní patro a doplněk:-)
    Už ho ani nepleju, je to bezvýchodný....
    BIOH
    BIOH --- ---
    AIJA: je pěknej ;-)
    AIJA
    AIJA --- ---
    BIOH:
    Na co?:-)
    BIOH
    BIOH --- ---
    AIJA: mít tam šťavel tak si ho pěstuju ;-)
    AIJA
    AIJA --- ---
    BIOH:
    Mech máme i v truhlíku s pažitkou, takže mechu dost i kolem tlustice. Ale problém je šťavel...jak se toho zbavit?
    BIOH
    BIOH --- ---
    AIJA: no já přesazuju každé 2 roky, zastřihuju kořeny etc, to rosení je hlavně proto aby se udržel dole mech ;-)
    AIJA
    AIJA --- ---
    BIOH:
    Hmmm, vůbec tlustici nerosím a hnojím tak třikrát do roka. Přesazená není několik let. Daří se jí skvěle...jihozápadní okno. Docela se bojím s ní pohnout, protože je v docela dobré symbióze se žaluziema na okně:-) Příležitostně vyfotím...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam