• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RADUOchrana rostlin, rostlinolékařství - vše co nás zajímá, rady, tipy, zkušenosti, poradna
    PIDLOOCKO
    PIDLOOCKO --- ---
    Doma se mi teď objevil Rušník Skladištní. Má někdo tip jak na něj?
    SAGEMA
    SAGEMA --- ---
    LIBRIUM: moc děkuju, vyzkouším. Už jsem z nich nešťastná, všechno přežijou :) Akorát ten Biool - už jsem ho zkoušela a trochu mi vadí, jak jsou pak rostliny zalepené tím olejem. Přišlo mi, že je to spíš dusí, ale když zkusím méně koncentrovaný roztok, třeba to bude lepší.
    děkuju
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    SAGEMA: postrekom
    1. osetrenie Nissorun 10 WP 0.07 % (0.7 g/L resp. 3.5 g/5 L), postriekat vsetky povrchy rastlin a kochlikov,
    o 7 dni
    2. osetrenie Vertimec 1.8 EC 0.1 % (1 mL/L alebo 5 mL/5L), opät postrekom vsetkych povrchov (robit vonku/na balkone/pri otvorenom okne, Vertimec pachne rozpustadlami)

    na udrzovanie potom mozes aplikovat postreky s Bioolom (Biool 20-30 mL/L vody raz za 1-2 tyzdne).
    SAGEMA
    SAGEMA --- ---
    Prosím poraďte, co na svilušky. Stále s nimi bojuji na minirůžích, ale nedaří se mi je zlikvidovat. Už jsem zkoušela Mospilan i do zálivky nebo do roztoku s Mospilanem celé růže na chvíli ponořit, ale stále se vrací. Minirůže pěstuju doma. Budu vdečná za jakoukoli radu, jsou to nezmaři :)
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    DENDROBATA: pravdepodobne hryzec, vzhladom k velkosti/priemeru nory.
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    To mi řekněte co to mohlo udělat? Dnes jsem odhalil na zahradě kdouli, která byla nějak divně na křivo, tak ji jdu zkontrolovat a normálně jsem ji vytáhl ze země, průměr kmínku cca 7 cm přesto totálně ohlodané kořeny, resp celá kořenová báze a samozřejmě v kořenové zóně chodba vedoucí odněkud někam že by ruku do ni strčil. Zkusím ji vysadit znova ale jámu vystelu rabicovým pletivem? Může toto udělat hryzec či co to je hlodavce? Děkuji
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    DANI: imo blbost. skrupiny z vajec v sackoch nemaju ako posobit na strom pripadne tu chorobu.
    LEXIE
    LEXIE --- ---
    Konzultaci máš na mysli ohledně zdravotního stavu dřevin? Případně řez? Kdyžtak mi napiš jaký máš problém. Třeba bych potom měla tip:)
    DANI
    DANI --- ---
    ted sem narazila na jednu vetu:
    skořápky pověsím na broskvoně a nektarinky (do sáčku od pomerančů, brambor a pod) - proti kadeřavosti .Nevím proč, ale účinkuje to bez chemického postřiku
    (mysleji skořápky od vajec - může to být pravda? )
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Hledám někoho na konzultaci ohledně stromů v zahradě v Praze. (normálně placenou).

    Cílem je ozdravit postarší ovocné stromy a ořešák - bez kácení a spíše přírodními prostředky.

    Byl by tu někdo takový a nebo měli byste tip, na koho se obrátit?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    dostat ho v online shopoch.

    registraciu ma platnu este 4 roky.
    PAPAVLIS
    PAPAVLIS --- ---
    prý již není v registraci a to mi řekli ve 3 obchodech.....tak já nevím, každopádně díky
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    PAPAVLIS: kto ti hovoril tuto blbost?

    Merpan 80 WG ma v EU i CR platnu registraciu a to sice:
    "MERPAN 80 WG
    registrační číslo: 3982-8
    účinná látka: kaptan 800 g/kg
    platnost povolení končí dne: 30.9.2017"

    vid str. 10 aktualnej vyhlasky:
    http://eagri.cz/public/web/file/269565/nova_povoleni_1_9_2013___30_9_2013.pdf

    generikum Merpanu je napr. pripravok Captan 80 WG, ktoryto ma takisto aktualnu registraciu platnu v CR do konca septembra 2017

    pripravky s ucinnou latkou kaptan su nie celkom nahraditelne ako podne fungicidy. v urcitych situaciach
    sa da pouzit kyanamid vapenaty (dusikate vapno), tritiokarbonaty a ditiokarbamaty (nie su v CR dostat ako pripravky), polysulfidy/koloidalna sira prip. mankozeb, ale kaptan nenahradia 1:1/nemaju podobne spektrum ucinku a porovnatelny profil co sa tyka rezidui atd.
    PAPAVLIS
    PAPAVLIS --- ---
    LIBRIUM: ještě dotaz, Merpan prý už je zákaz prodávat.... můžeš mi doporučit jiný přípravek?
    PAPAVLIS
    PAPAVLIS --- ---
    SASOS: ok, taky cesta....zamyslím se a uvidím
    SASOS
    SASOS --- ---
    PAPAVLIS: no sterilizace substratu, at uz v trobe klasicke nebo mikrovlnne, je v tvem pripade uplne na pendrek, protoze kdyz nasledne do vysterilovaneho substratu zasadis ty sukulenty, kde muze zustat zbytek te houby, tak ve sterilnim substratu se vsechny patogeny siri mnohem rychleji. Ja pouzivam vetsinou druhy extrem. Na zahrade nebo na louce posbiram krtiny a ty namicham s hrubym piskem. Zadan sterilace, ale opacne vyuzivam toho, ze ta zemina ma nejaky svuj vyrovnany zivotni cyklus i s breberkama a takovy substrat vetsinou chyti houbu mnohem hur. Obdobne jsem delal i vysevy do nepropareneho pisku ze zahrady. Co chtelo chytit houbu, to ji chytilo, ale vzdy se jednalo o lokalni ostruvky, ktere jsem nasledne sanoval. Pokud by tohle nastalo ve sterilnim vysevu, tak to poroste houbou komplet. Je mi jasne, ze mus extenzivni pristup se nekomu nebude libit, ale neseju toho hektar :)
    DA_NIELA
    DA_NIELA --- ---
    LIBRIUM: Díky!
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    DA_NIELA: lignohumaty su naoxidovane a dalej chemicky upravene lignosulfonaty, sand "nadopovane" stopovymi prvkami este.
    daju sa pouzit na podporu ranych faz rastu, zakorenovania atd cibulovin, ale morenie v zmysle ako Sulkou (tj. preventivne fungicidne/-staticke osetrenie na ochranu cerstvych sadenic proti hubovym a bakterialnym patogenom) nefunguje.

    ked moris Sulkou, tak preto, aby si minimalizovala skore straty/napadnutie sadenic hubovymi ochoreniami, lignohumaty pomahaju tie cibuloviny/cesnak zakorenit a dodavaju stopove prvky.
    DA_NIELA
    DA_NIELA --- ---
    LIBRIUM: Aha, takže tahle věc se na moření česneku nehodí?
    Návod s tím počítá ... http://www.raselina.cz/userfiles/file/lignohumat-komplet-pdf-467.pdf
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    DA_NIELA: bud pani v zahradnictve neporozumela co presne chces kupit, alebo je uplne nekompetentna.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam