• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RADUOchrana rostlin, rostlinolékařství - vše co nás zajímá, rady, tipy, zkušenosti, poradna
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    Mám prosbu - byl by tu někdo v oboru kovaný ochotný přijet a podívat se nám na ovocné stromy?
    U meruňky tuším, kde je problém, ale s oběma jabloněmi se to táhne a teď už regulérně zvažujeme, co s tím. Jestli se dají přeléčit a podchytit případné další problémy nebo je už prostě zaříznout, což bych fakt nerada, protože jsou dobře rostlé a co se jim podařilo vyplodit, tak jablka byla výborná.
    Prosím do pošty, případně i včetně ceníku. Děkuji.
    Praha - západ.
    YOCCI
    YOCCI --- ---
    Mám dotaz..máme na balkoně v květináči brusinky asi 2 měsíce..krásně prospívají, dokonce jsou už vidět bobule. Napadly nám je ale mšice, větvičky jsou skoro černé. Jak na ně? Před cca týdnem jsem na to nastříkala insecticid Perfect Plan a doporučují opakování po 8 dnech. Píšu protože si nejsem jistá, jestli se to může stříkat i na zeleninu/ovoce, která je určená ke konzumaci. Bobule jsou ještě malinké, zelené, na úplném začátku zrání. Jak to je s tím postřikem? A co doporučíte? Opakovat postřik nebo zakoupit něco jiného? Nebo vyhodit, než mi to naleze na rajčata/papriky/bylinky....? Děkuji
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    XLOBOX: podla mna sa jedna o nejaky druh smutnice (Sciridae).

    co sa tyka ochrany pred nimi resp. boju s nimi, existuju synteticke pripravky s ucinnostou (diflubenzuron, dimethoat, thiamethoxam), ale odporucal by som skor biotechnologicke pristupy,
    tj. vyvesit husto zlte lepove dosky (zlte lapaky, aspon 5 ks/10 m², menit podla potreby), zalivkami by sa dali aplikovat paraziticke nematody (Entonem, Nemaplus podla navodu), B. thuringiensis ssp. israelensis (Neudorff StechmückenFrei, Neudomück, 1.5-2 mL na 10 L odstatej vlaznej vody, aplikacia zalievkou na 5-10 m²), alebo niemove pripravky (zvyskovy srot z lisovania niemoveho oleju v davke 20 g/m², plytko zahrabat, pripadne NeemAzal TS 30 mL na 10 L vody na 10 m² zalievkou; nesmie sa kombinovat s nematodami, ma nematicidne resp. -staticke ucinky).
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    XLOBOX: nic sda nezobrazujeß (resp. presmerovanie na upload masku)
    XLOBOX
    XLOBOX --- ---
    nevíte co je tohle za škůdce? myslím že se to líhne z půdy a pak jich několik létá v těsném okolí, mám je v pařníku. Už jednou mi zlikvidovali kytku, tak bych se jich rád konečně zbavil. Substrát byl asi 10m na plno v mikrovlnce, takže mě jejich výskyt docela překvapil..
    Image and video hosting by TinyPic
    (sorry za neostříhanej nehet, nečekal jsem focení)
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    HYSTERIA: ten povlak je imho padli - cili houba. Takze nejakej Cupricol apod.
    HYSTERIA
    HYSTERIA --- ---
    Zdravím, co se rostlinolékařství týče, tak jsem úplný laik. Potřebovala bych poradit, co se surfíniema - předešlé roky s nimi nebyl problém, letos jsou nějaké nemocné.

    1) jedna rostlina má na sobě takovýto povlak



    2) některé rostliny moc nerostou - spíše se vytahují, nerozvětvují a nové lístky jsou jakoby pokroucené, nenašla jsem žádný viditelný hmyz nebo tak.



    3) pro porovnání další (ve stejném truhlíku, i jako rostlina s problémem č. 2), úplně bez problému

    SASOS
    SASOS --- ---
    XLOBOX: Typuju svinky, ktere jdou na kytky v noci a pres den nekam zalejzaj
    XLOBOX
    XLOBOX --- ---
    Ahoj, potreboval bych poradit. Na jednom druhu chilli ve skleniku se mi behem nekolika dni objevili "vykousany" diry a pokrouceny listy. Pomerne rychle v radu dni se to rozsirilo, ale zadny housenky ani jiny zivocichy jsem okem nenasel. Krome mravencu ale ti s tim podle me nesouvisi:) na listeh zespoda jsem nasel nekde cerny tecky a takovy stopy, ktery se daji odrolit. budu rad za jakykoukoliv radu.. Dik
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    nevite jestli tohle je jen oschnuti nebo to je nejaka plisen ci co na begonii?

    EKIM
    EKIM --- ---
    Včera jsem potkal souseda jak opět nosí kanistry vody z auta do bytu, kde s ní zalívá kytky. Prý dešťovka, neobsahuje soly, které jinak vytvář takové bílé, žluté povlaky na hlíně a listech. A kytkám se prý daří daleko lépe než když je zalévá vodou z kohoutku. Mě se občas stane že menší rostlinu zaleju na list, na kterém se po uschnutí vytvoří bělavý povlak, který očividně neprospívá. Vzhledem k tomu že se to týká docela hodně pěstitelů http://www.pocitamesvodou.cz/proc-zalevat-destovou-vodou/
    RCROW
    RCROW --- ---
    SAGEMA: No, snad tomu Kupricol dá zabrat ať už to bylo cokoliv
    SAGEMA
    SAGEMA --- ---
    RCROW: mně to tedy připadá spíš jako miny způsobené larvou nějakého hmyzu
    VORONDE
    VORONDE --- ---
    LIBRIUM: Díky moc, na prevenci zatím pořídím ten Neudosan a když se ty bílé potvory přeci jen objeví, budu se řídit dalším postupem.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    RCROW: Kuprikol je cisto kontaktny fungicid, ten uz existujucu hubovu infekciu vyliecit nemoze. an to by bol potrebny systemovy pripravok s kurativnou ucinnostou, ale nakolko to je vobec nutne, je otazne.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    RCROW: ze to je vobec hubova infekcia vies odkial?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    VORONDE: technicke mazlave mydlo na upratovanie na rastliny nepouzivat, je fytotoxicke.
    dalo by sa pouzit liekopisne draselne mydlo (Sapo viridis purum, draselne mydlo mazlave), ale ten Neudosan je najlepsi.
    ad insekticidy a "kratkodoby" ucinok, no problem je prave ze molice maju vysoku fekunditu (plodnost) a rychlu generacnu fazu (v strednej Europe aj viac nez 10 generacii za sezonu).
    riesenim nie je pouzivat nejake domnele "silnejsie" insekticidy, ale osetrenia aplikovat v 5-7 dnovych odstupoch s pouzitim viacerych ucinnych latok z roznych skupin.
    do uvahy prichadzaju okrem spominanych olejovych ripravkov a draselneho mydla Nurelle D (davka 0.15 % tj. 1.5 mL Nurelle D do 1 litru vody, postrek vecer zo vsetkych stran do skanuti, OL 28 dni, max. 1x),
    o 7 dni Mospilan SP (davka 0.05 % tj. 0.5 g na liter, postrek vecer do skanuti, OL 14 dni, max. 1x),
    o 7 dni Karate Zeon (davka 0.03 % tj. 0.3 mL na liter, postrek vecer do skanuti, zo vsetkych stran, OL 7 dni, max. 1x),
    o 7 dni pymetrozin (Plenum, Chess, Ninja, davka 0.06 % tj. 0.6 g na liter, postrek vecer do skanuti, OL 3 dni, max. 2 x)
    posledny tyzden pred zberom len repkovy olej, draselne mydlo alebo olej s prirodnym pyretrom (Spruzit Fluessig)
    + zapojit to do komplexnej strategie s tymi opatreniami ktore som spominal.
    trochu problem je ze vypadol z registracie Applaud, ktoryto mal vyborne ucinky proti ich mnozeniu; cisatocne by sa mozno dal suplovat fenoxykarbom ale ten na to nema registraciu.
    ELLEANNOR: pokial by si zohnala sietku dostatocne hustu, aby sa nou nedostali molice a zakryla s nou tie rastliny komplet, malo by to byt dost ucinne. problem je ze tie molice su fakt male a najdu kazdu skaru....
    ELLEANNOR
    ELLEANNOR --- ---
    LIBRIUM: ouje, moc diky za odpoved, vyzkousim rozhodne, napadl me tez nejaky obal z prodysne lec neproniknutelne sitoviny ci nejakeho podobnoho matrose..kazdopadne uz ted se modlim, aby se letos ty 'bile bestie' memu balkonovemu raji obloukem vyhly
    RCROW
    RCROW --- ---
    Na mladých listech v zimě vysázených stromů lípy se mi objevily světlé skvrny. Někdo z přátel na Nyxu to vyhodnotil, jako fungicid. Určitě má pravdu, já bych teď prosil o návrh nějakého konkrétního přípravku a jestli se to má dát do zálivky, nebo musím postříkat všechny listy, no, prostě takový jednoduchý manuál. Přkládám ještě jednou foto těch napadených listů.Děkuji

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam