• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RADUOchrana rostlin, rostlinolékařství - vše co nás zajímá, rady, tipy, zkušenosti, poradna
    Viry, bakterie, houby, háďátka, roztoči, hmyz...cokoli co otravuje život (nejen) našim rostlinným spolubydlitelům a my si s tím nevíme rady. Máte osobní zkušenosti a tipy pro prevenci či kurativní zásah??sem s tím;-)
    rozbalit záhlaví
    FEFERONIE
    FEFERONIE --- ---
    MRNOUS: neni spalena? on ten beton kolem nebude uplne ideal. supla bych ji do polostinu
    MRNOUS
    MRNOUS --- ---
    moje cuketa na terase (v květníku, otevřená terasa na větru, dešti, slunci, sedmé patro) něčím trpí, zahnědávají/zasychají a kroutí se jí listy, viz foto .. netušíte, co to může být?

    lícová strana


    rub
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    tie olejove postreky (Biool, Spruzit) su mastne, cize pred osetrenim rastliny je dobre ju umiestnit niekam na balkon alebo docasne von a okolie oblozit starymi novinami, aby nebolo vsetko zamastene od repkoveho oleju.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    AILINN: to bude Wolllaus (cs. vlnatka? plstanty cervec?).

    vyhubit sa to bude dat aplikaciou pripravku Calypso 480 SC v davke 0.4 mL/L vody resp. 1 mL Calypso na
    2.5 L vody + kvapka zmacadla.
    tak pripravena postrekova kvapalina sa aplikuje na cele rastliny do dokonaleho zmacania vsetkych povrchov, treba s tym postriekat aj povrch substratu resp. so zvyskom postrekovej kvapaliny rastliny zaliat.

    uhynut by tie skodce mali behom ca. 2-7 dni, na rastline mozu zostat uchytene aj dlhsie. po nejakom 1-2 tyzdnoch mozes zvysky tych hmyzov odstranit s vatovou tycinkou navlahcenou s liehom.

    na preventivne osetrovanie rastliny po vyhubeni skodcu mozes raz za 14 dni aplikovat postrekom Biool (=repkovy olej + emulgator) v davke 15-20 mL na L vody, pripadne Spruzit Neu (=repkovy olej + pyretrum + emulgator) v davke 10-15 mL na L vody.
    AILINN
    AILINN --- ---
    zdravím, poradíte prosím, co tohle je a případně jestli se toho dá zbavit? Bílé chumáče čehosi na kytkách - jen na těch dužnatějších...???

    YOCCI
    YOCCI --- ---
    LIBRIUM: moc děkuji, po tomhle musí ty potvory cucavé zmizet...:))
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    YOCCI: kazda organicka latka ma nejaky polcas odburavania, niektore dlhy (chlorovane uhlovodiky napriklad), niektore skor kratky (pyretrum, nikotin napriklad).
    dolezite je dodrzat tu ochrannu lehotu, tj. pri tom spreji co mas aspon 7 dni po osetreni, po aplikacii pymetrozinu aspon 14 dni po osetreni, plus pri nutnosti osetrenie opakovat striedat rozne ucinne latky, aby si tie vosky nebudovali rezistenciu.

    sprej s pyretrom/PBO a pymetrzinove pripravky mozes aplikovat prakticky na akekolvek rastliny, potravinove (tam tie OL 7 resp. 14 dni), aj okrasne (tam OL odpada, respektive je 1 den).

    postrek ci uz pyretrom alebo pymetrozinom aplikuj vzdy vecer, pocas/po zapade slnka a ked nema prsat.
    YOCCI
    YOCCI --- ---
    LIBRIUM: takže ta látka vyprchá, idkyž ji na tu brusinku nastříkám, nemusím mít strach, že když mi to pak sní děti, že by do sebe mohly něco dostat? Dneska ráno jsem na brusinky koukala a mčice jsou mrtvé..nebo se aspoň jeví mrtvé. Sundávala jsem je prsty, protože jinak sundat nejdou. Teď zrovna má pršet, ale jak bude hezky a mšice se znova objeví, zkusím tvůj tip vyhledat a použít. A dá se to teda použít i na jiné rostliny napadené mšicí? Kdyby to teda náhodou sedlo i na ty papriky a rajčata...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    YOCCI: odporucil by som zakupit v drogerii/Baumarkte/zahradnictve Plenum 50 WG resp. Chess 50 WG resp. Ninja (tie iste nazvy jedneho pripravku, pozri na etikete ze ucinna latka je pymetrozin 500 g/kg = 50%)
    a aplikovat postrekom, 0.5 g/L resp. 1 g/2 L vody, rastliny postriekat do skanuti vecer po zapade slnka ked nie su hlasene zrazky aspon dalsich 12 hodin.

    toto osetrenie robis 1 x, ochranna lehota (cas od osetrenia do zberu) minimalne 14 dni.

    pokial by bolo treba tie vosky hubit znovu, mozes pouzit ten sprej s pyretrom a piperonylbutoxidom, najneskor ale 7 dni pred zberom.
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    Mám prosbu - byl by tu někdo v oboru kovaný ochotný přijet a podívat se nám na ovocné stromy?
    U meruňky tuším, kde je problém, ale s oběma jabloněmi se to táhne a teď už regulérně zvažujeme, co s tím. Jestli se dají přeléčit a podchytit případné další problémy nebo je už prostě zaříznout, což bych fakt nerada, protože jsou dobře rostlé a co se jim podařilo vyplodit, tak jablka byla výborná.
    Prosím do pošty, případně i včetně ceníku. Děkuji.
    Praha - západ.
    YOCCI
    YOCCI --- ---
    Mám dotaz..máme na balkoně v květináči brusinky asi 2 měsíce..krásně prospívají, dokonce jsou už vidět bobule. Napadly nám je ale mšice, větvičky jsou skoro černé. Jak na ně? Před cca týdnem jsem na to nastříkala insecticid Perfect Plan a doporučují opakování po 8 dnech. Píšu protože si nejsem jistá, jestli se to může stříkat i na zeleninu/ovoce, která je určená ke konzumaci. Bobule jsou ještě malinké, zelené, na úplném začátku zrání. Jak to je s tím postřikem? A co doporučíte? Opakovat postřik nebo zakoupit něco jiného? Nebo vyhodit, než mi to naleze na rajčata/papriky/bylinky....? Děkuji
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    XLOBOX: podla mna sa jedna o nejaky druh smutnice (Sciridae).

    co sa tyka ochrany pred nimi resp. boju s nimi, existuju synteticke pripravky s ucinnostou (diflubenzuron, dimethoat, thiamethoxam), ale odporucal by som skor biotechnologicke pristupy,
    tj. vyvesit husto zlte lepove dosky (zlte lapaky, aspon 5 ks/10 m², menit podla potreby), zalivkami by sa dali aplikovat paraziticke nematody (Entonem, Nemaplus podla navodu), B. thuringiensis ssp. israelensis (Neudorff StechmückenFrei, Neudomück, 1.5-2 mL na 10 L odstatej vlaznej vody, aplikacia zalievkou na 5-10 m²), alebo niemove pripravky (zvyskovy srot z lisovania niemoveho oleju v davke 20 g/m², plytko zahrabat, pripadne NeemAzal TS 30 mL na 10 L vody na 10 m² zalievkou; nesmie sa kombinovat s nematodami, ma nematicidne resp. -staticke ucinky).
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    XLOBOX: nic sda nezobrazujeß (resp. presmerovanie na upload masku)
    XLOBOX
    XLOBOX --- ---
    nevíte co je tohle za škůdce? myslím že se to líhne z půdy a pak jich několik létá v těsném okolí, mám je v pařníku. Už jednou mi zlikvidovali kytku, tak bych se jich rád konečně zbavil. Substrát byl asi 10m na plno v mikrovlnce, takže mě jejich výskyt docela překvapil..
    Image and video hosting by TinyPic
    (sorry za neostříhanej nehet, nečekal jsem focení)
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    HYSTERIA: ten povlak je imho padli - cili houba. Takze nejakej Cupricol apod.
    HYSTERIA
    HYSTERIA --- ---
    Zdravím, co se rostlinolékařství týče, tak jsem úplný laik. Potřebovala bych poradit, co se surfíniema - předešlé roky s nimi nebyl problém, letos jsou nějaké nemocné.

    1) jedna rostlina má na sobě takovýto povlak



    2) některé rostliny moc nerostou - spíše se vytahují, nerozvětvují a nové lístky jsou jakoby pokroucené, nenašla jsem žádný viditelný hmyz nebo tak.



    3) pro porovnání další (ve stejném truhlíku, i jako rostlina s problémem č. 2), úplně bez problému

    SASOS
    SASOS --- ---
    XLOBOX: Typuju svinky, ktere jdou na kytky v noci a pres den nekam zalejzaj
    XLOBOX
    XLOBOX --- ---
    Ahoj, potreboval bych poradit. Na jednom druhu chilli ve skleniku se mi behem nekolika dni objevili "vykousany" diry a pokrouceny listy. Pomerne rychle v radu dni se to rozsirilo, ale zadny housenky ani jiny zivocichy jsem okem nenasel. Krome mravencu ale ti s tim podle me nesouvisi:) na listeh zespoda jsem nasel nekde cerny tecky a takovy stopy, ktery se daji odrolit. budu rad za jakykoukoliv radu.. Dik
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    nevite jestli tohle je jen oschnuti nebo to je nejaka plisen ci co na begonii?

    EKIM
    EKIM --- ---
    Včera jsem potkal souseda jak opět nosí kanistry vody z auta do bytu, kde s ní zalívá kytky. Prý dešťovka, neobsahuje soly, které jinak vytvář takové bílé, žluté povlaky na hlíně a listech. A kytkám se prý daří daleko lépe než když je zalévá vodou z kohoutku. Mě se občas stane že menší rostlinu zaleju na list, na kterém se po uschnutí vytvoří bělavý povlak, který očividně neprospívá. Vzhledem k tomu že se to týká docela hodně pěstitelů http://www.pocitamesvodou.cz/proc-zalevat-destovou-vodou/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam