• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DOTCOMJaderna fuze aneb spasa svetove energetiky do 30 let
    KAERO
    KAERO --- ---
    DOTCOM: tak vzdycky muzes jit za ministrem (evropskym komisarem, sefem akademie, panembohem) a rict mu, hele koukej co delaji cinane, my bychom meli taky
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    DOTCOM: OK .. Ovsem par kilometru od nas, tusim v nejakych Bavorech, tam do toho slapou slusne - lide s timto typem mindsetu.

    IMHO je to krucialne on-topic, resit politickou otazku. Bez politicke podpory nejsou penize ani prestiz. Bez penez nejsou projekty a bez prestize mlada generace co to potahne. Ztrata 1 generace je technologicky i bezpecnostni propad mozna o desitky (?) let? Podobne jako utlum raketove techniky v USA kdyz uz studena valka byla vlazna. Ano vedl ke zkostnateni a pozapomenuti nekterych postupu (zejmena oblast H2 motoru, nejnarocnejsich na implementaci) - jen priklad.
    Stejne takhle to vidi treba nekteri chirurgove, rikaji ze kdyby se ztratila 1 generace v oblasti neurochirurgie, je to propad toho oboru do minuleho stoleti.

    A samozrejmne te politicke podpore predchazi s velkou setrvacnosti nejaka verejna podpora, naladeni verejneho mineni. No a kdyz mas skupinu lidi, tmaru, kteri jsou ochotni pouzivat lzive, zkreslene, prekroucene, vhodnym zpusobem emocionalne zabarvene argumenty aby treba 30 let to verejne minemi menili - pak u projektu ktere jsou na dekady a potrebuji politicke zaruky, tahas za ten kratsi kus provazu.

    Takze popularizace vedy a i suvereni vystoupeni proti takovym zajmovym skupinam by mela byt soucast kazdeho zainteresovaneho akademika.
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    PETER_PAN: tak to je otazka preferenci, kazdopadne tenhle subjekt ma aktualne ~1% preferenci a pokud vim tak nikdy nezasahl do pristupu k jaderne energetice v tehle zemi (uf :)
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    KAERO: tvl to me desi ve snu :)
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    DOTCOM: Trochu si rypnu. V tomhle smyslu bych se i zamyslel jaky politicky subjekt jsi v minulosti primo/neprimo (?) podporoval. ;-)
    KAERO
    KAERO --- ---
    DOTCOM: uz se ucis mandarinstinu? :)
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    CYBERWOLF: bohuzel to tak vypada. Podpora ITERu v USA uz ted rok od roku kolisa, nekolikrat z projektu malem vystoupili. A v Evrope je zase cim dal tezsi prosazovat v Evropskem parlamentu dalsi prostredky na bobtnajici rozpocet. Pokud by ITER nedosahl svych cilu, tak by se toho pravdepodobne chytla antijaderna lobby a byl by to maler
    Jedinej, kdo toho IMHO pujde za kazdyho pocasi je Cina. Takze ja i moji kolegove se modlime abychom se tam jednou nemuseli stehovat :)
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    DOTCOM: až tak?
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    PETER_PAN: no to znamena ze by to vyzadovalo dalsi intenzivni vyzkum jinde nez v mainstreamu (kterej ITER reprezentuje). Na to cisty zisk v elektrine je Q=10 minimum (ucinnost konverze elektrina -> ohrev plazmatu je ~1/3 a konverze teplo -> elektrina taky ~1/3)
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    DOTCOM: Tzn. ze treba pri Q=5 je nerealne myslet na ekonomicky pouzitelnou elektrarnu?
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    PETER_PAN: mno ja bych rekl ze ITER dosahne Q=10+-5. To asi vyjadruje duveryhodnost tech skalovani :) pokud ale dosahne Q < 10, tak bude asi minimalne v Evrope a USA s fuznim vyzkumem amen.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    DOTCOM: OK, diky. Tak jestli je predpoklad ze u ITERu to bude 10, tak to musi byt hodne tvrde teoreticke argumenty, ze? Vlastne musely byt, protoze to byl patrne jeden z dulezitych podkladu proto aby se projekt ITER rozjel a nasypali se tam penize.

    Jak rikam, jako naprosty laik jsem velmi prekvapen ze se od toho roku 1958 nepodarilo vic.
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    PETER_PAN: tak to je Q=0.6 na JETu. Pristi rok to chteji zopakovat :)
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    PETER_PAN: vyzkum fuze je dost komplikovanejsi nez ze bychom porad jen zkouseli jestli nam ve vyboji padne vyssi Q. Existuje spousta mensich zarizeni (treba nas COMPASS), kterej Q vubec neresi, ale zameruje se treba na to, jaky bude rozlozeni tepelnych toku na stene komory, jak je to s prechodem do modu vyssiho udrzeni atd.
    Z hlediska tech pokusu o dosazeni Q na JETu a JT-60 je spis dulezite, jestli je dane zarizeni schopne dosahnout hodnot, ktere predpovidaji semi-empiricke modely nebo simulace.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    KAERO: OK, tohle uznavam. Me zajima tedy soucasna nejvyssi experimentalne dosazena hodnota pro D-T fuzi v Tokamaku/Stellaratoru. Ne extrapolovana, ne odhadovana. Soucasna dosazena pro samotnou fuzi. Tj. Ohrev plasmatu vysokou frekvenci vs. energeticky zisk v ramci fuze. To ze neco stoji rezie kolem, chlazeni neni ted dulezite (jedna se o experimenty ne o vyladeny provoz). Zajima me energeticky zisk fuze.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    PETER_PAN: Jen pokud vím, těch 1,25 je extrapolace z D-D, v D-T je real zatím max 0,6.
    KAERO
    KAERO --- ---
    PETER_PAN: me prijde ze chces odpoved na otazku kterou nejde z principu zodpovedet. uz ti co zacinali s fuzi v pulce minuleho stoleti si mysleli ze se ji velmi rychle podari dotahnout do funkcni elektrarny. pak se zacaly objevovat problemy, ktere se ale darilo prekonavat. a opet byla predstava ze z toho bude elektrarna, hlavne po objevu tokamaku, jenze se objevily dalsi problemy atd. a proto se ne nadarmo rika ze konstanta jaderne fuze je ze to bude za 20 let.

    ITER je staveny aby mel pomer 10, a ano, predpoklada se ze to tak bude. dnesni moznosti simulaci jsou obrovske, a samotny projekt ITER se prubezne upravoval aby toho dosahnul. ale nikdo nikdy jeste nepostavil tak slozitou vec, takze nelze rict jak to bude. hodne lidi si mysli ze ano, a proto se podarilo do toho narvat tolik penez. kdyby si to myslel jen jediny clovek, tak tolik penez nikdy nedostane.

    proste dukazy do budoucnosti vyzkumu nejsou mozne. jestli je predpoklad troufale, zoufale, nebo jen lehce optimisticky nikdo doopravdy nevi.

    to co se dnes vi o moznostech fuze naznacuje ze by pomer mohl byt 10. ale jake problemy se jeste objevi nebo jestl se podari prekonat ty stavajici se proste nevi, jaksi uz z principu.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    KAERO: Tak jasne, ale ty experimenty maji vest k ziskani takovych technologii kde bude uz nejaky energeticky zisk. Neni to veda pro vedu, ten potencial aplikace je tam od sameho zacatku.

    JT-6 je stary to chapu, ale bezi doted (jestli se nemylim). Pokud by bylo soucasne maximum u T-D bylo take neco v tomhle ranku (~ 1.25), pak stavet ITER s tim ze tam to bude uz urcite 10 a DEMO urcite uz 25 by bylo troufale optimisticke. Ale s tim ze tomuhle oboru nerozumim to tak klidne byt nemusi a proto se ptam. Treba dosazeni takoveho zisku v malem zarizeni je skvela zprava a dukaz proto ze ve velkem uz to bude 10. A na to se vlastne ptam, i kdyz prvni otazka byla obecna a podle reakci DOTCOMa jsem se chtel zeptat pak na to o cem ta hodnota vypovida a co a proc diky ni lze predpokladat.
    KAERO
    KAERO --- ---
    PETER_PAN: k nicemu - nezapomen ze vsechny doted postavene reaktory jsou pouze vyzkumne/experimentalni a nebyly navrzeny jako elektrarny. no a ne nadarmo se uz cca 70 let rika ze fuze bude uz za 20 let...
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    DOTCOM: OK. Jeste jednou diky za odpovedi. Jinak podle toho co jsem se docetl by mel ITER mit energeticky zisk 10 (fuzni vykon 500 MW), DEMO energeticky zisk 25 (fuzni vykon 2000 MW) a PROTO energeticky zisk 25 (fuzni vykon 4500 MW). Vsechny 3 projekty jsou D-T fuze.

    Kdyz se bavime o soucasnych tokamacich. Jaky je experimentale dosazeny energeticky zisk (nejlepsi soucasny, opakovatelny ...). Jedina hodnota kterou jsem se docetl je pro japonsky JT-6, kde D-D fuze mela energeticky zisk 1.25 coz je k nicemu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam