• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LUCCHADětská kniha
    DUNICAN
    DUNICAN --- ---
    Ahoj všem, dcera (9 let) přečetla sérii knih Holky na stopě od Barbary Wendelkenové a teď tvrdí, že detektivka je její nejoblíbenější žánr. Doporučíte nějaké další detektivky pro podobně staré děti?

    V historii auditka jsem našel "Záhada plachetnice Liberty", "Detektiv Sventon" a "Emil a detektivové", ale nevím jestli je to vhodné pro devítiletou.

    Taky bych chtěl, aby to mělo nějakou úroveň. Našel jsem např. jinou sérii o holkách detektivech, ale přijde mi na první pohled velmi nevkusná:
    Série Tři holky na stopě | Knihy Dobrovský
    https://www.knihydobrovsky.cz/knihy/serie/tri-holky-na-stope-196
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    FIFI: to první ano, samizdat ne :)
    FIFI
    FIFI --- ---
    JANISKA: ma tam vazne slova renoVovane a samizdat ?
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    Tak jsem si dala během posledních dvou dní ještě Já, Finis, o kterém se tu psalo asi před měsícem, a jako sci-fi oddychovka to naplnilo mé očekávání, připojuju se ovšem k Annnině tezi, že s pečlivou rukou redaktora šlo z příběhu vytřískat víc. Jen ke smutnému pousmání je závěrečný medailonek, kde se autor holedbá, že knihu mu chtělo vydat "renoVované nakladatelství", ale on se rozhodl pro samizdat. No, škoda. Nalákal mě začátek, který naznačoval, že text zachytí poměrně ambivalentní charaktery, zhruba od třetí kapitoly jsem ale pochopila, že o vícerozměrných postavách si můžu nechat jen snít, ale tak jo, no, je to dobrodružná věc, která má strhnout a člověk ji nemá moc prošťourávat. I tak mě při četbě párkrát stereotypizace postav vyloženě nadzvedla (vítejte ve fikčním světě, kde pro charakteristiku postav často stačí říct, že je někdo "asi z Afriky", "asi z Asie", "autista" apod.). A od konce jsem si slibovala uspokojivější rozuzlení, byl na mě příliš rychlý, málo vyargumentovaný, a proto i ne úplně katarzní.
    Inspirace Matrixem mi připadala relativně subtilní, viděla jsem tam spíš architextové (žánrové) vazby než plagiátorství. Víc jsem si u četby vzpomínala třeba na Vopěnku, ale ani tam mi inspirace nepřipadala nijak za hranou.
    SEBIEN
    SEBIEN --- ---
    GOLDBERRY: a taky Barbie a Labutí jezero. Já na to koukat nemůžu, ale ta správná hudba tam je a u Labutího jezera asi docela i relevantní příběh. Ale fakt jsem zvládla jen útržky, takže nemůžu soudit :)
    GOLDBERRY
    GOLDBERRY --- ---
    SEBIEN: Barbie v Louskacku? To existuje? Brany pekla se zase trochu pootevrely :-D
    SEBIEN
    SEBIEN --- ---
    GOLDBERRY: potvrzuji stejný dojem i efekt - měli jsme Louskáčka (z knihovny) a též jsme na to konto viděly i kousky baletu :)
    (Ovšem musím přiznat, že holky mají nakoukanou Barbie v Louskáčku, takže hudbu znají (poznávají bezpečněji než já) a knížka nám pak sloužila i ke srovnání příběhů (a srovnání filmového a baletního vyprávění) a zasazení těch melodií k baletním výkonům a choreografiím).
    GOLDBERRY
    GOLDBERRY --- ---
    U nás měla letos o Vánocích očekávaný úspěch tahle "zpívací knížka o princeznách". https://www.agatinsvet.cz/pribeh-ukryty-v-notach-labuti-jezero/?gclid=Cj0KCQiAlMCOBhCZARIsANLid6bTpzGIa35dQOKv5dOR5r3b3ceEj-crcuo2Hz8qeBR3RDqCPff-PD0aAklyEALw_wcB

    Je to příčetně převyprávěné, s krásnými ilustracemi a i zvuk je na knihu dobrý, jen ukázky by mohly být delší. Dokonce jsme na základě toho shlédli s dětmi i kousek záznamu baletu. K narozeninám pořídím Spící krasavici nebo Louskáčka..
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    JANISKA: Koupila jsem to synům jako audioknihu a nakonec to nadšeně poslouchal jen mladší. Já s ním slyšela jen úryvky, když byl zrovna se mnou v místnosti, celou knihu se neodvažuju hodnotit, ale zrovna tahle část mě zaujala. Vůbec jsem nepochopila, co tím autorka chtěla těm dětem sdělit. Nejdřív úplné popření osobnosti hrdinky, když musí dlouhodobě sloužit nějaké staré bábě, ačkoliv je jí to nepříjemné. Dobře, asi že občas se člověk musí kousnout a dělat i nepříjemné věci, to chápu, to dává smysl. A po tom, co holka potlačí svoje ego a sedře se, tak se o ni najednou začne bez příčiny starat nějaká hodná upravená paní, jakože ty jsi teď na prvním místě??? A to proč? Jak to spolu souvisí?
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    LADAVAZA: U téhle kapitoly se mi zdálo, jako by autorka měla snahu parafrázovat Epos o Gilgamešovi (ano, očista hrdiny je zásadním motivem v textech mytického charakteru), ale vyšlo jí z toho spíš béčko pro teenagery, kde se uspořádá klasická makeover.
    LADAVAZA
    LADAVAZA --- ---
    MAR_TINA: Jo, teď už vůbec ne. Tehdá jsem si myslela, že to bude dětská dobrodružná kniha.
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    MAR_TINA: Mě osobně třeba její content, když si odmyslím ankap věci, nijak neuráží, řada jejích témat (hlavně vymezování vlastních hranic) ve mně vlastně celkem rezonuje, takže bych asi hypoteticky mohla bejt cílovka. A vyloženě jsem doufala, že do svejch knížek vetkne představu, kterou tolik hlásá, že děti jsou samostatně uvažující a velmi schopný bytosti. Je paradoxní, že ke svejm zamýšlenejm čtenářům se pak Hurdová chová, jako by byli úplně hloupoučcí a musela jim všechno naservírovat na podnose.
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    YMLADRIS: Napadlo mě teď Tajemství oblázkový hory, mám na to trochu smíšenou zpětnou vazbu (několik nadšených reakcí a jednu vyloženě znechucenou :)), je to něco mezi pohádkou a bildungsrománem, kde dvě postavy, holka a kluk, oba dva řeší svoje vnitřní problémy, až dojdou do momentu určitý krize. V něčem to tematicky připomíná Agnes, ale je to o dost řemeslně zvládnutější, s hezčíma ilustracema, má to hodně pěkně zvládnutou kompozici a několik povedenejch motivů.
    A ještě mě napadlo, ale třeba je to mimo, Cukrárna u Šilhavého Jima. To je spíš taková legrácka, ale jednou z klíčových postav je knihovnice, která staré desperáty seznamuje se světovou klasikou (např. Bílou velrybou) právě tak, že jejich vlastní zážitku a zkušenosti porovnává s pocity různých fikčních postav. Fantastická knížka, jen pocitově mi připadala spíš pro dospělý (je tam hodně aluzí a vtípků, kde autor pomrkává na rodiče), ale třeba by vám ten její emoční a prožitkovej rozměr sednul.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Při tom, co Krkavčí matka postuje za bullshit na sociální sítě, by mě nenapadlo číst její knihu :)
    LADAVAZA
    LADAVAZA --- ---
    JANISKA: Diky za téma. U nás se nechytla, dcera řekla, že je to moc pro dospělé. Bavil ji ten základní příběh zdolávání překážek, ale ten ezo rozvojový balast to pohřbil. Jakmile došlo na tu kapitolu, kde je o ní pečováno, tak to úplně ztratilo jakoukoli pritazlivost
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    jinak k pocitum se u nas fakt hodne osvedcilo toto

    Co dělají pocity? – Tina Oziewiczová | Nakladatelství Host
    https://www.hostbrno.cz/co-delaji-pocity/

    nema to dej, jsou to jen nakreslene pocity v podobe bytustek v nejake pozici. vdecnost plete teply svetr. duvera stavi most. nektere pocity jsou divne = prilezitost ke spolecne kritice. prislo mi ze to vnima tak dobre, ze je to fakt kniha hodna silneho doporucovani, tak jsem udelala listovaci video abyste si mohly udelat nazor, jestli je pro vas k necemu

    Shared album - Mirka Misakova - Google Photos
    https://photos.app.goo.gl/qZq9HBw1tjmyMDAUA
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    JANISKA: diky mrknu na to a kdyztak poridim. Mezitim jsem si vic uvedomila, co bych chtela. Neco jako vnitrni boj. Napriklad ze postava reflektuje nejaky svy dilema a najde silu udelat neco dobryho. Tuhle rikal "mamo, i am containing my anger like princ Zuko" to je postava z Avatara - jenomze ty videa proste bezi dal a dal a neda se o tom jednoduse mluvit hned pri "konzumaci". Ani to nemusi byt tak dramaticky, jak to pisu, "vnitrni boj", ale ze se v lidech odehravaji ruzny veci, ruzny perspektivy, .. neco jako bys treba autistickemu diteti zkousela davat data jednak pro empatii a jednak ze lidi jsou schopni vnitrniho rustu. Kdyby nekoho neco napadlo.

    Mas pravdu ze mluvit jde o cemkoliv, jenomze kdyz matka neco vyklada je to ze zahadneho duvodu jine (mene atraktivni), nez kdyz to je v pribehu. :)
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    YMLADRIS: Popravdě, připadá mi, že každá dobrá knížka je vhodným podkladem k rozhovoru o emocích. U Agnes je pitomý, že jediná postava, která zažívá ty emoce aspoň trochu pestrý, je Agnes, ale třeba už její nejlepší kamarád je naprosto jednorozmernej, totéž jeji rodiče, další postavy jsou vyloženě schémata.
    Komiksy moc neznám, tak neporadím :( pěkná obrázková k emocím je Mapy mých pocitů, ale ta je vyloženě abstraktní a nedejova.
    SEBIEN
    SEBIEN --- ---
    JANISKA: díky za zhodnocení. Ještě kdyby někdo narazil na Dívku s havraními křídly od Terezy Kramerové, tak velmi podobný dojem. I když ten seznam technik na konci je docela použitelnej :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam