Takže je to takto, snad to dám dokupy srozumitelně:
1) pokud přijdou policajti a vyžadují pokutu konkrétně za žebrotu, nemusím ji přijmout (nežebrám, tj. nechci za výkon peníze, nemám z něj výhody ani majetkový prospěch).
Pak nastávají tyto možnosti:
a) policajti si vymyslí něco jiného, za co Tě už pokutovat můžou (třeba dle nějaké městské vyhlášky o něčem - těch jsou tři prdele).
b) Ale třeba je nic chytrého nenapadne, a pak budou muset věc řešit dohodou (tj. budeš se asi muset sbalit a odejít, ale nebudeš nic platit ani se třeba muset legitimovat).
c) věc postupuje do správního řízení -> je Ti pak posláno Správní rozhodnutí ALE ve správním řízení můžou věc vyhodnotit jinak (tj. nikoli jako žebrotu - kterou akce nebyla - ale jako jiný přestupek) a pak stejně platíš, a většinou více než při blokové pokutě
2) co se týče odmítnutí nechat se legitimovat - bohužel policajti Tě můžou legitimovat "při podezření z přestupku", což je dost "gumová" definice. A hraní na ulici teoreticky přestupek může být, pokud jej nějak takto v místě upravuje městská vyhláška (viz výše).
Ale když nebudou umět vysvětlit, proč Tě vlastně chtěj legitimovat, tak jim OP ukázat prostě nemusíš.
3) zaplatíš-li na místě blokovou pokutu, nelze se odvolat. Bloková pokuta je vlastně druh "dohody", kdy ty na místě souhlasíš a uznáváš, žes provedl přestupek a ten souhlas strvrzuješ tím, že to hnedle taky zacáluješ.
4) co se týče zabavování nástroje - policajti teoreticky mohou "zabavit věc sloužící k páchání přestupku" (v trestním právu typicky vražedná zbraň), nicméně v praxi by teda v tom případě mohli zabavit taky auto, když v něm pácháš dopravní přestupek, ale to nikdy neudělají, že (argument, který lze použít :).
Při zabavení nástroje si lze stěžovat na postup správních orgánů pro nepřiměřený zásah (nebo jim říct, že to lze udělat).
Správní řád říká konkrétně :
§ 4
(1) Veřejná správa je službou veřejnosti. Každý, kdo plní úkoly vyplývající z působnosti správního orgánu, má povinnost se k dotčeným osobám chovat zdvořile a podle možností jim vycházet vstříc.
§ 2 odst 3 správní řád
Správní orgán šetří práva nabytá v dobré víře, jakož i oprávněné zájmy osob, jichž se činnost správního orgánu v jednotlivém případě dotýká (dále jen "dotčené osoby"), a může zasahovat do těchto práv jen za podmínek stanovených zákonem a v nezbytném rozsahu.
*credits to Krikri*
Hodně zdaru při příštím střetu s ORGÁNY.