• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BLACKXMicrostock - prodáváme fotky
    [SERVER ERROR]
    Klub o prodávání fotografií skrze servery typu ShutterStock, iStockPhoto, Dreamstime, BigStockPhoto a podobné. Fotky se neprodávají za drahé peníze a proto je možné jich prodat mnohem více oproti tradičním stock fotobankám.

    Podělte se o Vaše zkušenosti!

    Pár informativních odkazů:
    Co to vůbec je: http://en.wikipedia.org/wiki/Microstock_photography
    Blog o zkušenostech s prodejem: http://www.microstockdiaries.com/
    Forum o microstock fotobankách: http://www.microstockgroup.com/
    rozbalit záhlaví
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    ZAZULE: Díky za informaci, to je dost slušné a povzbudivé :) Právě co jsem měl zkušenosti s mojí jedinou prodávanou ilustrací, tak co se týče výdělků na tom byla zhruba jako moje nejlepší fotky... takže asi se fakt vyplatí ilustrovat než fotit (resp. vyplatí se dobře ilustrovat než špatně fotit :) )
    Já mám pořád dlouhodobý průměr kolem $100/měsíc, bez nějakých větších výkyvů.
    ZAZULE
    ZAZULE --- ---
    BLACKX: Díky, no já teď dlouho nepřidávala, takže mi příjmy dost klesly, byla jsem tak na 7.000 Kč v přepočtu měsíčně, ale teď to budou tak 4.000 Kč. Nestíhám kreslit, což mě pěkně štve, musím přidat! :)
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    ZAZULE: Dobrá praktická ukázka, díky.
    Koukal jsem na tvoje portfolio na SS a je čím dál drsnější :) Podle zkušeností s moji jedinou ilustrací si myslím, že máš už dost slušné příjmy. Podělíš se o nějaká hrubá čísla? Klidně do pošty (Pro srovnání moje fotografické statistiky jsou tady: http://www.pastel.cz/2010/05/mikrofotobanky-microstock-zhodnoceni-po-roce/ )
    ZAZULE
    ZAZULE --- ---
    Jestli někdo kreslíte v Illustratoru, tak by se vám možná mohl hodit tenhle tutoriál - jak využít možnosti EPS10. Co umí masky průhlednosti - Illustrator tutorial
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    Ale nejsem schopny najit odkud je vlastne 123rf.com. Nikde to neni k nalezeni, jen podle whois, to vypada, ze je to snad z Hong Kongu (coz je taky dobre :) ) Nemate nekde nejake lepsi informace?
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    Tak jsem se dival na par fotobanek a vsechny maji adresy v Americe:

    Shutterstock - New York
    Fotolia - New York (Fotolia sice posila edmenu v eurech, ale podle tohohle ji beru jako firmu v USA)
    Dreamstime - Brentwood (je to mesto? :) ), kazdopadne USA
    iStockPhoto - Calgary... sice ne primo USA, ale aspon, ze ne Evropa ;)

    Takze muj osobni zaver, ze to resit nemusim.
    ZABIAS
    ZABIAS --- ---
    BLACKX: je to celkem problem (hlavne to dost stoji)

    MIK_CZ: i kdyz to nemas jako hlavni prijem tak podle nej to musis platit tak ja nevim jak to teda je ? zjistete to nekdo pls :)
    MIK_CZ
    MIK_CZ --- ---
    BLACKX: to netusim, nemam zivnostak, foceni nemam jako hlavni prijem :)
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    MIK_CZ, ZABIAS: Je ten prechod na platce DPH v praxi tak velky problem? Mozna by se pak vyplatilo posilat jen do US agentur a vynechat tak tusim Fotolii.
    MIK_CZ
    MIK_CZ --- ---
    ZABIAS: je to tak, taky jsem o tom slysel
    PULKA
    PULKA --- ---
    BLACKX: já tam mám, za asi 5 měsíců mám výdělek $10, takže je to asi normální na fotky, který jsou "obyčejný", myslím, že tam víc letí takové ty made in photoshop ... :-/

    Jo a na Alarmy to fungovalo, normálně mi je tam vzali, asi tam nahraju i zbytek, otagované mám už všechny, ideální velikost taky, takže je to bez úprav. Přístup k fotografiím se mi tam zatím líbí nejvíc - nahraju a je hotovo, žádné debilní kategorie (podle kterých imho stejně nikdo nehledá)
    ZABIAS
    ZABIAS --- ---
    ZABIAS:

    Dobré odpoledne,

    v návaznosti na náš telefonát Vám posílám informace k DPH.

    K 1.1.2010 se změnila legislativa daně z přidané hodnoty. Došlo k řadě změn, největší dopad pro podnikatele poskytující služby do zahraničí je v tom, že se stávají ze zákona plátcem DPH při poskytnutí služby do jiného státu EU.

    Trochu podrobněji:

    zákon o DPH ve svém §94, odst. (11) nově stanoví, že ekonomický subjekt (firma, živnostník, podnikatel, OSVČ atd.), který poskytne v rámci své ekonomické činnosti službu jinému ekonomickému subjektu v jiném státě EU, se stává plátcem DPH dnem poskytnutí takové služby. Platí to téměř pro všechny typy služeb, včetně převodu práv, a tedy i pro prodej fotografií (tj převod práv k jejich užití) přes fotobanky. Pokud k takové situaci dojde, musí se nový plátce DPH do 15 dnů registrovat na finančním úřadu.

    Klíčové jsou dva prvky:
    a) poskytnutí služby do jiného státu EU
    b) poskytnutí služby jinému podnikateli

    tj. při prodeji fotografie do třetí země mimo EU, nebo při prodeji konečnému spotřebiteli, který to nekupuje v rámci jeho podnikání, se plátcem DPH nestanete.

    Tato změna sice proběhla bez valného zájmu veřejnosti, přesto si myslím, že Vás měl(měla) Váš(Vaše) účetní informovat.

    Předchozí povinnost stát se plátcem DPH při nákupu služeb odkudkoliv ze zahraničí se nezměnila a platí i nadále.

    Doufám, že to nejsou pro vás špatné zprávy. Pokud byste potřeboval podrobnější detaily, není problém to probrat.

    S přáním krásného dne,
    ZABIAS
    ZABIAS --- ---
    jinej dotaz vzhledem ktomu ze sem shanel nekoho kdo by za me nahral moji databazi fotek do fotobanek po celem svete tak se objevila informace od jednoho zajemce ze je potreba bejt platce DPH paklize chci fotky prodavat mimo CR jak to je je to pravda ? prej je tonovej zakon od 1.1.2010 .dks
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    Mate nekdo fotky na 123rf? Uz je to par tydnu, co jsem si tam zalozil ucet, nahral 80 fotek z ostatnich fotobanek (kde jich mam 250, takze je to slusne procento) a vubec zadny prodej... je to normalni?
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    PULKA: To me pripomina, ze ted jsem videl, ze se fotobanka.cz preprogramovava odznovu... nevite nekdo proc to?
    PULKA
    PULKA --- ---
    BLACKX: hm, no nic, pokud to nevyžaduje moc práce navíc, tak proč to nezkusit. Zato česká fotobanka mi dluží nějaké peníze a tváří se, že můj účet je pořád v rekonstrukci :-/
    Každopádně dvě fotky a $130 není zcela marné.
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    PULKA: *Teoreticky* jsem prodal jen dve fotky, ale za celkem $130 ... jenze vyplata je az po dosazeni $500, takze jeste tak ctyri roky a mam to ;) (Ale mozna se to zmeni, kdyz prejdou na PayPal, jak o tom ted uvazuji.) Nicmene navic ve vypisu se zda, ze za ty fotky byla vydane faktury, ale ty nebyly zatim zaplaceny (?), takze kdo vi, jestli bych ty penize ted dostal. Uvidime za tech par let :)
    PULKA
    PULKA --- ---
    BLACKX: Ok, díky, tak já tam ty čtyři vstupní zítra nahraju :) Jak je to s prodejem?
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    PULKA: Mam tam tohle:
    stock photography and photos by Vit Kovalcik
    http://www.alamy.com/stock-photography/186A691E-AB08-42F4-98D6-6F6FF41A1016/1/Vit%20Kovalcik.html
    Vetsina jeste z doby, kdy byl pozadavek na 50 MB uncompressed size, takze fotky ze 40D se musely zvetsit snad na 150% a prijali to (byl to obecne doporuceny postup, viz http://www.youngimaging.com/Article-HowDoISizeAnImageSoAlamyWillAcceptIt.asp ) ... ted uz se ty pozadavky ale snizily, takze je to uplne v pohode. Proste se posle jpg.
    PULKA
    PULKA --- ---
    BLACKX: Jo, je, máš tam něco? Takže prostě tam jen nauploaduji ty normální jpg a je vymalováno? Každopádně díky.
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    PULKA: To je pro Alamy? Tam se mysli velikost v uncompressed stavu, takze jestli to v tiff ma 70 MB (tj. nad 24), tak i kdyz jpg ma 10, tak jim to bude stacit.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam