• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    Pár slov k autopilotu.
    Mám základní M3, r.v.2020 se základním autopilotem - tedy systémem adaptivního tempomatu + vedením v pruzích.
    Pro zajímavost jsem se rozhodl je porovnat s podobným řešením v autě, které znám - Škodou Octavií 3, r.v. 2017.
    Adaptivní tempomat:
    + Tesly:
    umí se rozjet i po delším úplném zastavení
    umí se sám nastavit podle povolené rychlosti v dané oblasti
    jde nastavit tolerance rychlostí - takže například se automaticky nastaví na o 5 % vyšší rychlost, než je povolená
    - Tesly:
    Rozjezd z malých rychlostí v koloně je nepříjemně trhaný, rychlé zrychlení a potom brzdění. Nedá se to srovnat s naladěním Škodovky.
    Phantom Braking - i za velmi slušného počasí začalo auto nečekaně brzdit - a nestalo se to jen jednou. U Octavie se to stalo také, ale jen když auto za hustého deště projíždělo vodní tříští z náklaďáků.
    Celkové zhodnocení: žádný zázrak, ale použít se dá.

    Vedení v pruzích:
    + Tesly:
    Nekličkuje, vede auto čistě uprostřed pruhu
    - Tesly:
    Musí se opakovaně zapínat po každém přejetí z pruhu do pruhu. U Škodovky se musí vypínat, pokud chcete jet bez něj, jen na počátku jízdy. Toto řešení mi připadá komfortnější.
    Pokud držíte volant příliš jemně, začne prudit, že ho nedržíte. Pokud volant držíte s větší kontrolou, tak se s vámi chvilku pere a pak se vypne.
    Celkové zhodnocení: v této konfiguraci je to služba k ničemu, neintuitivní, více obtěžuje než pomáhá.

    A když jsem už v procesu psaní:
    Automatické stěrače: zatím docela fungují podle představ, ještě se mi nestalo, aby stíraly suché sklo, jak si tady někdo stěžoval.
    Automatické přepínání dálkových světel: funguje, ale je hodně pomalé - před autem je tma a Tesla dlouhé sekundy rozvažuje, jestli teda přepne nebo ne.

    Kdo jste můj příspěvek dočetli až sem, blahopřeji k trpělivosti. Doufám, že to berete jako pohled uživatele a ne snahu rozpoutat flame.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Vypada to ze i Nio zavadi solid state baterky

    NIO adds solid-state pack to user manuals, 930 km range imminent
    https://electrek.co/2023/07/07/nio-solid-state-battery-user-manuals-930-km-range-ev-welion/
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    NIKDAS: to by byl luxus, polovicni cena baterky a dobiti (predpokladam 20-80%) za 10 minut
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    Toyota odhalila podrobnosti o technologickém průlomu v bateriích - JustPaste.it
    https://justpaste.it/auytf
    Zdroj:
    [MIKESHCZ @ Za Paywallem? 🔐🗝️ Odemčeno. 🔑🔓]
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    EXCITE: Zero teprve před cca měsícem uvolnilo (pod tlakem zákazníků čekajících nekonečně dlouho na "autorizovanou opravu") servisní manuály k části vyráběných modelů.

    Zatím ale není zřejmé, jak je to s dostupností atypických komponent na míru modelu…

    Zero Motorcycles Announces Self-Service Manuals
    https://www.motorcyclepowersportsnews.com/zero-motorcycles-announces-self-service-manuals/
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    COMODOR_FALKON: Proč myslíš? Nebo, co konkrétně nebude opravitelné?
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    BOBASH: 0.38-0.42 € / kWh mimo špičku/ve špičce. To jsou ceny z chorvatské nabíječky Tesly. Ostatní prodejci se tady utrhli ze řetězu, jejich ceny jsou násobně vyšší.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    JYRKA: Kolik stojí nabíjení na SC? Mě Ionity přišlo o chlup levnější než diesel (když máš předplacenej tarif, bez tarifu mě Enyaq vyšel na cca stejný peníze jako osmiválcovej Jaguar na benzín).
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    DZODZO: Superchargery vyšly na 2000 Kč, k tomu jsem vyjížděl s plnou baterkou z domova.
    Proti naftové Octavii se spotřebou 5 l/100 je úspora skoro nulová. Ten rozdíl se dělá na cestách kolem komínu během roku, protože to dobíjíš levněji (nebo zdarma ze solárů) doma
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    JYRKA: jazdil si tam aj s naftou? Keby si mal porovnat naklady na PHM
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    Za sebe hlásím, že cesta elektromobilem do Chorvatska je možná - dokonce až na naprostý jih.
    Včera 1400 km v základní Tesle, nabíječky pokrývají celou cestu a byly prázdné. Samozřejmě, chce to trochu víc trpělivosti, než u nafťáku.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    EVs At 90.9% In Norway — Final 10% Needs Affordable Models - CleanTechnica
    https://cleantechnica.com/2023/07/05/june-saw-plugin-evs-at-90-9-share-of-norways-auto-market/
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    EXCITE: Ale AFAIK zcela neopravitelné…
    PEPAZZ
    PEPAZZ --- ---
    RSZ: 4kw je vysmech, ale to bude nevim proc sw utlumené, motor určite zvladne 12kw+, otazka zda to zvladne i baterka ale na 72V by to bylo jen trapných 160A což by zmaknout měla, ale jsou to další investice navíc min do kontroleru.
    DAN_F
    DAN_F --- ---
    DRAGON: To neni :)
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    RSZ: nejde primarne o vykon, bude mit jiny jizdni vlastnosti. Jinak za tu R1 chteli nejakejch 140 tisic.
    RSZ
    RSZ --- ---
    DRAGON: tohle se bere strašně vážně a drsně a přitom to má 4kw jako ten moped pro jízdu s rohlikama..
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    LA_PIOVRA: muhaha :) to je tou barvou! :))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam