chodi mi nejakej emailovej kurz o nasili od ligy otevrenych muzu, dole je i nejaka sikana/linka
DĚTSKÁ TAHANICE NEBO ŠIKANA?
Za šikanování považujeme, když dítě úmyslně a opakovaně ubližuje druhým, bije je, ponižuje, ničí jim věci, nadává jim, pomlouvá je, vede proti nim intriky nebo dělá cokoliv, co je jim nepříjemné. Když se s vaším dítětem bavíte a nejste si jistí, zda zažívá (nebo naopak působí) šikanu, mohou vám pomoci tyto příznaky:
ZÁMĚRNOST a OPAKOVANOST: Agresivní jedinec či kolektiv si oběť vybírá opakovaně za cíl.
SAMOÚČELNOST: Dětská tahanice má často nějaký důvod, šikana má iracionální důvody nebo je bezdůvodná. Někdo šikanuje druhé protě proto, že ho to baví, protože může a je silnější.
NEPOMĚR SIL : Převaha může být také intelektuální či sociální.
AKTÉR ŘÍKÁ, ŽE JDE O „LEGRACI“, OBĚŤ TO ALE PROŽÍVÁ NEPŘÍJEMNĚ
zdroj: www.minimalizacesikany.cz
JAK PŘEDCHÁZET ŠIKANĚ
Ačkoliv neexistuje žádná stoprocentní rada, jak zabránit tomu, aby se naše dítě stalo obětí nebo agresorem šikany, přeci jen můžeme doporučit následující:
Důvěřujte svému dítěti a buďte mu k dispozici. Mnohokrát děti slýchají, že to a to si musí vyřešit samy nebo že se nic hrozného nestalo. My jsme tam ale nebyli a navíc některé věci děti opravdu samy nevyřeší. Ostatně, pokud dítě svým rodičům příliš nedůvěřuje, pravděpodobně se jim ani nesvěří s tím, že mu někdo ubližuje.
Nikdo nemá právo ti ubližovat. To je věta, kterou by děti měly slýchat často. Také je důležité podporou a oceňováním v dítěti budovat pocit vlastní hodnoty a integrity. Dítě, které si sebe váží a ví, že si jej váží i jeho okolí, se bude umět bránit – slovně ale i tím, že se obrátí na dospělé. Stejně tak nebude mít potřebu nikomu ubližovat.
Neurážejte, neponižujte a nezesměšňujte své dítě ani lidi kolem vás. Děti se učí zejména nápodobou. Naučená věta o tom, jak se má chovat kamarádsky nikdy nebude mít takovou výchovnou váhu jako příklad vlastních rodičů.
Nesnižujte váhu vyučujících. Každý dělá chyby, stejně tak i vyučující nebo rodiče. Pokud ale vyučující doma devalvujeme nebo jejich jednání přehnaně kritizujeme, tak snižujeme pravděpodobnost, že jim bude dítě důvěřovat. V takovém případě se nebude mít dítě na koho ve škole obrátit, když mu bude někdo ubližovat. V případě nesouhlasu s vyučujícími s nimi raději mluvte a zkuste si situaci vyjasnit
Každý může pomoci. Jelikož se šikana netýká pouze ubližovaného a toho, kdo mu ubližuje, je vždy nutné brát v úvahu chování i těch „nezúčastněných“. Měli bychom děti podporovat v tom, aby pomohly spolužákovi, kterému někdo ubližuje. Třeba i tím, že nevhodné chování oznámí vyučujícím. Šikana by se ve skupině nerozvinula, pokud by ostatní děti dávaly najevo jasný nesouhlas s takovým jednáním.
DALŠÍ RADY A TIPY OHLEDNĚ ŠIKANY
Rodičovská linka 840 111 234 (je v provozu každý všední den odpoledne: pondělí, středa a pátek: 13 - 16 hod., úterý a čtvrtek : 16 - 19 hod.)
Podrobnější informace o šikaně: www.minimalizacesikany.cz, www.sikana.org
O kyberšikaně (tj. druhu šikany prostřednictvím internetu a telefonu) si poslechněte rozhlasový rozhovor s psychologem Davidem Čápem z LOMu.
Za týden si přečtěte Díl 7: Sebevědomé dítě: moje dítě se neumí bránit, je neprůbojné