• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMIVarime pro deti a tehotne, aneb at nam to pekne roste!
    Recepty, tipy atd na vareni pro zminenou skupinu..
    rozbalit záhlaví
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    BALAENA: měla jsem napsat "intolerance lepku", moje chyba.
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    TRISSIE: jen drobné upřesnění. celiakie nemá s alergií nic společného. celiakie je nemoc střevní sliznice, zatímco alergie na lepek (která taky existuje) je nemoc imunitního systému.
    takže dokumentovat nárůstem celiakie teze o alergii je poněkud zavádějící. velmi obdobně by se dalo vyvozovat to z toho, že vzrostl počet zlomenin nebo nasazených rovnátek.

    celiakie a alergie na lepek mají samozřejmě stejnou terapii, tedy bezlepkovou dietu, ale to ještě neznamená, že to je totéž. borelióza a angína taky nejsou totéž, i když s na obojí dávají antibiotika
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    TRISSIE: jinak samozřejmě neplatí pro děti, které reagovaly alergicky i na alergen z mateřského mléka, tedy pokud se někomu osypávalo dítě poté, co si dal vaječný bílek nebo mlíko a nakojil, tak to je něco jiného a tam se naopak setkání s alergenem oddaluje - některé alergie u dětí přestanou samy.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    VERONIKA22: tím, že se zavádí potraviny s odstupem, se alergii nebrání, ale umožňuje to identifikovat, na kterou konkrétní potravinu dítě alergické je. Proto máš čekat po zavedení ty 2-4 dny, než zkusíš něco nového, protože některé reakce se projeví hned a jiné právě třeba až po dvou dnech (ekzém...).

    Oddalováním zavedení alergenů do 9. měsíce naopak riziko vzniku alergie ZVYŠUJEŠ, ne snižuješ. Nejlépe je to dokumentované u lepku, kdy po plošném doporučení podávat lepek až po 12. měsíci tuším v Dánsku nebo Švédsku STOUPL počet dětí nemocných celiakií, a to několikrát. Nejnižší riziko vzniku alergií na lepek, stejně jako na vaječný bílek, je při zavedení mezi ukončeným 4. a ukončeným 6. měsícem při současném kojení.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    TRISSIE: jo já to moc nestřídám, za 10dnů máme zavedenou jen mrkev a brambory. no prostě si užívám ten klid, že mi dítě do toho nekecá zda je to dostatečně barevné a není to to samé co včera. je mu to fuk a budu to zneužívat dokud to půjde :o)

    BALAENA: no já a máma máme sennou rýmu ale to až tak nepovažuju za smrtelnou věc a je mi vcelku jedno jestli to mé děti budou mít také. dá se s tím žít. jinak jsme v rodině všichni zdraví a nikdo tu není alergický na žádnou potravinu. jinak vlastně určitě budu dodržovat to, že na co může být alergická reakce to určitě dám třeba až v 8-10měs.


    TRISSIE: no rýži už jsem taky koupila ale uvidíme kdy to zkusím. mám velmi málo zkušeností. starší dítě moc nejí dodnes :oD a rýži jako mimi snad nejedlo vůbec.

    jinak střeva to zvládají a dítě konečně po půl roce kadí častěji než jednou za týden :oD no vlastně nám roste spotřeba plen :o(.......:oD

    všem velmi díky za odpovědi!
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    LILY: děti jsou hrozně individuální, já naopak mám kolem sebe samé takové, kterým rýžová kaše dělala hodně dlouho zle - měly po ní zácpu.
    LILY
    LILY --- ---
    BALAENA: já bych mrkev teda dávala až jako pokročilou variantu stravy, protože ne každé dítě na to reaguje dobře. Naopak bych dala rýži jako první, ale jinak s prvním odstavcem samosebou souhlas.
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    VERONIKA22: pokud vim, mate v rodine alergickou zatez, coz je docela dobry duvod zavadet potraviny postupne a sledovat, jak kterou snasi. Postupne zavadeni chodu je proto, aby si travici trakt zvykl na zatez.
    Pokud to streva zvladnou, neni zase takovy problem hned po mrkvi a brokolici zavest ryzovou kasi a udelat druhy chod. Ale radsi vzdycky jen jednu novou vec a odstup.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    VERONIKA22: pokud jí pořádně, samozřejmě můžeš začít dávat další druh příkrmů dřív - čeká se primárně do stabilizace velikosti dávky.
    Ale stále platí, že musíš čekat ty 2-4 dny před zavedením nové potraviny, a že první dávky dané potraviny by měly být spíš malé, pro případ alergické reakce.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    Chtěla bych se zeptat: když s prvními příkrmy zjistím, že dítě žere jako zájezd je nějaký důvod otálet se zavedením dalších příkrmů? svačin, večeří......? že by prostě ve věku 7měs. mrňous jedl několikrát denně a mlíko měl k tomu třeba taky

    můj mrňous i po zavedení zeleniny a kaše vůbec nepřibírá na váze a to fakt žere. a doktorka do mě nenápadně cpe abych dávala víc UM. a mě se moc nechce radši bych krmila normálním jídlem. neboť MM má dostatek ale bohužel vlastním odtučněnou variantu.

    vím, že se se vším začíná pomalu, jeden měsíc něco, pak maso, pak někdy ovoce, pak přílohy a taky ty kaše.....no všechno postupně. ale když vidím jak dítěti chutná tak nevím proč ho nekrmit pořádně a otálet týdny či měsíce?
    LILY
    LILY --- ---
    VERONIKA22: mno jo, já tu jablkovou výživu považuju v podstatě za to samé, jako jsou jiné zavařeniny typu marmeláda nebo džem, a ty vydrží dost dlouho, než začnou plesnivět. Jinak běžná, doma připravená jídla konzumuju do 24.hodin po uvaření, to zase jo.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    KRKA: hmm tak zítra kouknu znovu, mám doma ten nejobyčejnější

    LILY: týden? to jsem ještě v životě neriskla. 3.den jakkoukoliv načatou věc opatrně ochutnávám zda by to ještě šlo a pokud to 3.den nestihneme sníst tak to vyhazuju.
    KRKA
    KRKA --- ---
    VERONIKA22: v Hamanku ze neni cukr jo? To mu si byt ale ten "neslazeny" a ten skoro nikde nemaji, jinak tam je cukru dost
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    VERONIKA22: nevím, zkus se podívat, já odebírám tištěnou verzi.
    LILY
    LILY --- ---
    VERONIKA22: já jsem to teď koupila asi po roce, načnuté to vydrželo týden, a to, co Miš nesnědl, jsem postupně propašovala do raní kaše.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    ADD:
    LILY: jo vlastně u nás v dávné minulosti slavila úspěch velká hrušková z DM. ale dnes už dokáže sníst jen 0,5-3/4 malé klasické. to bych musela zbytek zamražovat.
    ona od jak živa nesnášela tekuté věci. takže dnes je to jen taková skleničková nouzovka ke které jí donutim třeba když jsme na hřišti.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    TRISSIE: má ta Betynka všechny recepty i na webu?
    ADD
    ADD --- ---
    VERONIKA22: Etikety jsem nezkoumala, ale dokud Benýs ovocné přenídávky jedl, kupoval manžel v kauflandu litrová balení - za dva večery to spolu vždycky zdlábli a mám pocit, že složení bylo zdravě úsporné (že tam nic moc přidáno nebylo).
    LILY
    LILY --- ---
    VERONIKA22: a co koupit tu jablečnou přesnídávku z DM? Stojí 40Kč, ale je toho 700g čistých jablek, tj. vydrží na několikrát..
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    ještě bych měla otázku - jestli někdo zkoumal etikety kupovaných ovocných přesnídávek.

    sem tam nějakou potřebuju pro starší dítě a teď jsem porovnávala Hamánka a výrobce Hello.
    Hamánek má v jablečné 60% ovoce a nějaký škrob a žádné cukry ( jen něco přírodního ), zato Hello má 85% ovoce a asi žádný škrob a 15g cukru.

    ptám se spíš na normální cenovou hladinu do 15kč. chápu, že z Bio bych byla nadšenější ale na to už kašlu pro větší dítě.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    já kaši dávám k dopolední svačině či časem to bude možná snídaně a slibuju si od toho nerušené noční spaní.
    kdysi mi bylo vedle vysvětleno, že noční UM nahrazovat čajem je blbost neboť čaj zanechá nějakou pachuť atd.... a dítě to nutí se zase vzbudit ....že prostě čistá voda je nejlepší.
    a to samé si vysvětluju o kaši.....je to beton takže dřív nebo později to břicho dotráví a zůstane neuklidněný organismus.
    ale píšu to taky proto, že 85% matek zmiňuje, že kaše před spaním neznamenala žádný zázrak.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam