• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    PECA: z casti v hlave a z casti tuzkou na papire, ale zverejnim to az budu mit vyreseny nektery kriticky veci (treba ty linearni loziska)

    AKA_THE_A: No tenhle extol je dokonce asi o 200kc levnejsi ve verzi na 230V, ale tady jsou vyhody a nevyhody ktery sem bral v uvahu:

    vyhody přímá bruska extol 230V:
    + asi o 10% vyssi otacky
    + robustnejsi
    + v sade je flexi-hřídel, která by umožnila mít motor mimo CNC stůl. akorát mi přijde trochu krátká

    vyhody přímá bruska extol 18V:
    + bude snazsi ho spinat a pripadne udelat PWM regulaci otacek
    + je lehci a mensi coz je dobry pro stepper na ose Z (a otacky nema horsi zas o tolik)
    + v sade jsou frezy lepsi pro muj ucel (vetsi verze ma nastavce na brouseni, tahle ma spis na gravirovani a frezovani)
    + tenci privodni kabel nebude tolik prekazet a branit pohybu
    + uhliky v elektromotoru pravdepodobne vydrzi o neco dyl, protoze 18V nebude jiskrit jako 230V

    BTW taky premejslim, ze bych mel frezku i laser pripojeny najednou a prepinal bych je jenom softwarove... prakticky vyuziti asi nic moc, ale hezka vychytavka... pripadne se da vyfrezovanej produkt tim laserem rovnou obrandovat :-D
    PECA
    PECA --- ---
    HARVIE: Dobrý, na to jsem nenarazil a moc se mi to líbí. Ty tvoje úpravy jsou někde k mání, nebo to zatím sušíš u sebe?
    Zatím jsem to nezkoumal, jak a co je tam k lepení, ale metrické rozměry rozhodně potěší ;-)
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    HARVIE: proč s trafem? Holý kopie Dremelu vyjdou nastejno a jedou na 230V...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Ciao, znate nekdo CNC router mantis? http://makeyourbot.org/

    premejslim ze do toho pudu... Uz jsem udelal nejaky prakticky upravy designu (napr. chci pokud mozno co nejvic omezi lepeni), este to prevedu do metrickejch rozmeru (metrickejch kopii mantisu uz je na netu nekolik, ale ja se vydal trochu jinym smerem).

    Taky mam v planu tam misto DIY frezky udělat úchyt na tuhle levnou kopii dremlu
    Přímá bruska Extol 18V s transformátorem | VSEPROHOBBY.CZ
    http://www.vseprohobby.cz/prima-bruska-extol-18v-s-transformatorem.htm
    a taky na laser z DVD mechaniky (primarne na gravirovani plastu a pokusy s grafenovejma superkondenzatorama)

    A dalsi vylepseni co chci pridat je poklop s barevnym plexisklem proti pylinam a odleskum/smradum co pudou z laseru...

    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    JVCNC: jsou věci se kterými si nechám poradit neb nejsem nátrojař. uvedený popis je to jak jsem si to vymyslel a netvrdim (a ani si to nemyslim) že je ideální je klidně možný že to jde vyrobit líp a jednodušeji / (a tím ilevněji). Sroubovice bude "jednochodá" ty vícechodé snad ani na dopravu materiálu nejsou vhodný ne ? CNC soustruh jsem si myslel že by to dal proto to píšu sem :).
    3mm je profil šroubovice tloušťka je zvolena větší z toho důvodu aby nedošlo k jejímu poškození při tlaku jaký tam zajisté bude.

    Jinak ano měl by to být extruder. bohužel mne nic lepšího nenapadlo. Informací o extruderech moc není a když tak se jedná o obří stroje. já potřebuji co nejmenší a co nejjednodušší ale pořád aby byl univerzální (tedy aby bylo celkem jedno na jaký typ plastu bude použit)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    RAINBOF: to je prace spis na cnc soustruh, na konvencnim u toho clovek driv umre, jedine nejakej masochista, pac to bude minimalne na celej den.

    jeste podstatna informace a to z jakeho materialu by to melo byt? tech 3mm je profil sroubovice nebo mezera mezi nimi? pripadne kolik mezera? sroubovice jednochoda nebo vicechoda?

    podle zmensujiciho se maleho prumeru a teploty to typuju na nejaky lis/extruder, byt to delsi a o neco mensi prumer tipnul bych si ze to bude plastifikacni lis na plasty
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    pracovní teplota je od 90 do 250°C
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    no cenu nevim zatim se ji snažim vysondovat.
    - Výkres (zatim) nemam, představu taky moc ne :) (jo je to těžký se mnou).
    ale předpokládam že půjde o práci spíš pro soustruh.
    ale zhruba:
    - průměr šroubu bude kolem 120mm,
    - výška závitu se bude od jednoho kraje postupně snižovat od 40mm do asi 15mm. posledních 100mm délky už bude těch 15mm šíře závitu asi 3mm stoupání neznámé ale příliš na tom nezáleží.

    Celé to bude uloženo v tubusu tak, že šroub jednou stranou (tou co má mělký závit) bude uložen v ložisku (nepředpokládám velké otáčky) nebo v (mosazném ?) pouzdře. Jde jen o to aby dopravovaný materiál to uložení nezanesl.
    Na druhé straně bude šroub "koukat" ven a bude ukončen buď čtyřhranem nebo půkruhem na který snadno dám převod.

    Tubus bude mít na jedné kruhové straně výpusť - kruh d=18mm (tedy na ten závit + něco málo navíc) z boku pak bude násypka na granule.

    no snad tohle stačí :)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    JVCNC: a nejakou predstavu o cene mas? tedy za predpokladu ze mas hotovej model a uz vis co chces
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    RAINBOF: a mas nejakej model, vykres nebo vlastne vubec jeste ani nevis co chces?
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    potřeboval bych poradit. potřebuju udělat co nejlevněji šroubový dopravník malého (asi 40cm) rozměru. zvládne to někdo udělat doma?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    akorat se vzdy napred palej/rezou vnitrky a vnejsek az jako posledni :D
    CYLAH
    CYLAH --- ---
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    musi to byt primo linearni motor? priprav se na to ze to bude pekna palka, pokud to chces jen pro sebe tak budes muset prodat rodinu do otroctvi nebo na nahradni dily. jeste je dodava hennlich.cz a hiwin.cz

    mnohem levnejsi je pouzit linearni vedeni a tahat to krokacem nebo servem pres remen, delaj se i takhle hotove osy, jejichz cena je sice mensi nez u linearnich motoru ale porad pro bezne smrtelniky prakticky nerealne.

    nekde jsem kdysy zahlednul linearni motory sice ne moc vykonne ale zatim nejlevnejsi, cca +- 20 000kc byl to vsak jen "rotor" a stator s budicem, linearni vedeni jsis k tomu musel dodelat sam, zkusim pohledat jestli na to jeste nekde nenarazim
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    DAVIDARROW: na několik kusů pro soukromníka se vyprdnou vždycky, ať je to skoro cokoliv...
    DAVIDARROW
    DAVIDARROW --- ---
    Ahoj,
    shanim ted linearni motor. Nemate nekdo nejaky zkusenosti, pripadne kontakt na prodejce. Kontaktoval jsem firmu http://www.kwapil.cz/, ale asi nepotrebuji kseft :-(.
    Diky
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    more speed | Blog | Ultimaker
    http://blog.ultimaker.com/2011/06/23/more-speed/

    podle všeho je železo stejný jako pro RepRap, "jen" firmware je poněkud jinadší...

    firmware - http://reprap.org/wiki/Sprinter
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    3d tiskarna co tiskne sklenene objekty z pisku pomoci slunce? no proc ne
    Markus Kayser - Solar Sinter Project
    http://vimeo.com/25401444
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam