• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    AKA_THE_A: ramps je lepsi nez gen6. Gen6 mozna ma nejake drobne vyhody, ale nema ovladani heatbedu a ma max. 1/8 mikrokrokovani a pocita s optickejma endstopama, coz je dost zlo.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    AKA_THE_A: ja proti tomu mam ale este dve dalsi vyhrady (krome ceny a nutnosti to objednavat). jednak nabizi tolik ruznejch druhu ty jejich stavebnice, ze nevim kde zacit a znamenalo by to stravit cas seznamenim se s jejich sortimentem a pak vymyslet uplne novej design, coz by zabralo hodne casu. A za druhy kdyz budu neco vymejslet, tak bych to rad vymyslel z dobre dostupnejch dilu bez zavislosti na konkretnim vyrobci/dodavateli. Tak aby ten design byl replikovatelnej v africe stejne jako v rusku nebo jizni americe a mel tak vetsi sanci na uspech :-)
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    HARVIE: pokud se k tomu já někdy dokopu, tak to rozhodně bude kov, žádný dřevo :P
    Tady je vyšší cena matroše vykoupená jeho větší přesností a snažší manipulací ;-)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    AKA_THE_A: Jo už dokonce vidim cenu za kus, ale pro zmenu nevidim vsechny rozmery :-) ale i tak bych tyhle veci spis pouzil na profi CNC nez na vikendovej projekt... No az bude cas, tak budu zevlit po hobbymarketech a hledat tam zajimavy materialy...
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    HARVIE: musíš zadat množství, je to takový trochu nemotorný, ale ochotně je to sděluje ;-)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    AKA_THE_A: zajimavy... ted tam nevidim ceny, budu to muset prozkoumat. Ale ja bych radsi neco co ma truhlar skladem, nebo z hornbachu, zelezarstvi nebo tak neco... Jako ze se rozhodnu ze budu stavet rano si tam zajedu a vecer to mam hotovy. To je pro me dulezity, protoze mivam zachvaty inspirace a kdyz to nestihnu doresit za jeden den, tak to pak zkonci na par mesicu na hromade pod ostatnima projektama :-D
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    HARVIE: http://cz.misumi-ec.com/eu/CategorySearchView/103_29000000.html
    dodávaj do čech, i malý množství... je to sice (o dost) dražší, ale krom toho že to víc vydrží to i líp vypadá ;-)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Taky sem si rikal, ze by se ten mantis dal postavit z nejakejch standartizovanejch derovanejch desek... Predstavuju si to jako takovej drevenej merkur :-) Vlastne to nemusi bejt nutne dreveny... De o to, aby nebyla potreba stojanova vrtacka a aby se to dalo rovnou poskladat bez vetsich uprav... Akorat co sem zatim nasel bylo moc tenky... :(

    HARVIE
    HARVIE --- ---
    AKA_THE_A: no jako dat za to 3000 je pro me zbytecny... ja si tu elektroniku udelam sam za 300 kdyz nepocitam arduino ktery mam :-)
    AKA_THE_A: mno ja sem kanibalizoval steppery a tiskarny, ale mam jenom 2 poradny NEMA 17 a zbytek takovy malinkaty co se na tohle moc nehodi...
    jinak keramickej extruder je taky moznost, ale ja bych ho urcite rozbil :-) navic se bude dyl zahrejvat a vubec... imho kdyz najdes v zelezarstvi nejakej peknej kus mosazi nebo medi, tak ti na to staci vrtacka a odpor...
    PECA: imho krokacem z tiskarny nic neodpalis maximalne ti to ten motor neutahne protoze nebude mit dost velkej kroutak. a kdyz vezmes reprap elektroniku ale postavis mantis, tak samozrejme pak muzes tu elektroniku pouzivat k reprapu na co byla urcena...
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    PECA: tak logicky motor musí bejt takovej, jakej podporuje budič...čili v případě Pololu bipolární a jeho odpor vinutí musí dovolovat pustit potřebnej proud pro max. napětí budiče...
    Ohledně rizika zničení - ty nejnovější Pololu moduly maj nadproudovou i tepelnou ochranu, jedinný nebezpečí který ti hrozí, je že se o ten čip spálíš ;-)

    Jinak na RAMPS se vyprdni a jukni na gen6, je to všechno pohromadě už hotový a používá to smysluplnější budič...
    PROFOR
    PROFOR --- ---
    PECA: Jestli chces stavet rozumnou CNC frezku a frezovat nejak seriozne, doporucuju ti navstivit kamaradovo forum: www.c-n-c.cz :)
    PECA
    PECA --- ---
    HARVIE: Železo, teda jako tyče, šrouby a tak mi vycházelo jako minimální položka - cca 2 tisíce, jestli se nepletu. Elektroniku jsem tuším nějak nebyl schopný dohledat, ale budu ji muset koupit hotovou, protože ač pájet trochu umím, tak tohle už je pro mě vyšší dívčí.

    Nicméně, vyveďte mě z omylu, ale pokud koupim (necham si udělat) zmiňovaný RAMPS + Arduino Mega, tak mám pořešenou elektroniku. Můžu si lajsknout udělat Mantise a na něm první pokusy s CNC frézováním. Pokud se zadaří, tak bych mohl zvládnou udělat mechaniku RepRapu a v nouzi přehodit elektroniku s motory s Mantise. Pravda?

    AKA_THE_A: Něco bych doma našel. Když budu mít RAMPS, co obnáší připojení takového neznámého krokáče ze staré tiskárny? A hlavně, jaké je riziko odpálení RAMPS, potažmo celého Arduino Mega?
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    HARVIE: zrovna krokáče se daj brakovat ze skenerů a tiskáren, tam by se dalo hodně ušetřit... :D

    Jinak osobně se mi nelíbí řešení tý hlavní části extruderu - ohřívaný trysky... proč to nenechat vyrobit z bílý keramiky? Při výraznější objednávce vy to mohlo vyjít levněji než to žužlat soustruhem z mosazi, nehledě na možnosti značný přesnosti (za ty prachy)...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    PECA: Myslim ze mi nekdo rikal, ze se to da za 7000, kdyz si vsechno krome plastu kupujes... nejdrazsi sou asi steppery, extruder, heatbed a ta elektronika no...
    PECA: Ty plasty sou imho to nejmensi...
    PECA
    PECA --- ---
    TURF: Huh. Tak to je zhruba to co jsem pocital kdysi. Vidim to ze nejdřív nasetrim a pak koupim dily najednou.
    jak to budu delat na etapy, tak to skonci nekde v koute, zapadany prachem...
    Zacnu tim malym drevenym CNC. Pocitam, ze si pak dily na RepRap si potom vyfrezuju z dubovych prken. Tech tu par najdu a mam je zadarmo.
    Ale az to bude aktualni, prijdu sem otravovat s elektronikou. ;-)
    TURF
    TURF --- ---
    PECA: mezi 7-10k, podle toho kolik veci pokazis behem stavby a zajizdeni ;)
    PECA
    PECA --- ---
    HARVIE: Dík za tip. Ta celá sada pro RepRap vyjde v materiálu přibližně kolik? Já nemám ani tušení.

    Každopádně nad tím popřemýšlím. A taky nad tím, co pak s tím, abych doma neměl jenom drahou hračku :-) Počítám, ale že nějaké pěkné stavbičky pro wargamy bych s tím zvládnul.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    AKA_THE_A: planuju normalni stary arduino co tu mam a na tom mym custom driver boardu budu mit jenom shift register(y) na zvyseni poctu vystupnich pinu a vykonovou sekci... Teoreticky staci asi 3 piny z arduina... A tenhle lepsi board si koupim az treba zas casem za odmenu pokud bych nekdy potreboval nejakou vetsi presnost nebo tak neco... (tou dobou uz pravdepodobne bude na trhu i nejaky zajimavejsi reseni)
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    HARVIE: zrovna to Arduino Mega moc levný neni :P Leda čínskej klon neznámý kvality...A ty pololu drivery taky nejsou zrovna laciný na to co ještě zvládnou...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    AKA_THE_A: oni v tom jejich oficialnim kitu meli tusim nejakou teflonovou tycka a trapezovej zavitnik, takze ti stacila vrtacka a sverak. ale nejsem si jistej. rozhodne se tomu chci vyhnout bud koupenim hotovy trapezovy matky (to je otazka desitek korun), nebo uplnym vynechanim trapezu v prvni testovaci verzi...

    PECA: rikal sem si, ze bych to vzal vrutama a takovou tou deravou paskou. pokud ovsem rovnou nenajdu k tomu lozisku nejakou alternativu, ktera pude rovnou prisroubovat :-) nejakej mosaznej vesak na zaclonky nebo tycky do pradelniku? :-)))

    Ale mas pravdu v tom, ze mantis za tech 100 dolaru je pouze mechanicka cast se steppery. S elektronikou a SW ti urcite nekdo poradi, ja se kazdopadne chystam ridici elektroniku vyrabet sam, protoze to je neco na cem se mi zda ze muzu usetrit a co je z myho pohledu mnohem min narocny na stavbu nez ta mechanicka cast...

    Nicmene nejoblibenejsi hobby elektronika k CNCckum je ted tusim RAMPS, coz neni uplne levny, ale je to postaveny na arduinu mega a ten firmware je kompatibilni se vsema moznejma obsluznejma programama...
    Arduino Mega Pololu Shield - RepRapWiki
    http://reprap.org/wiki/Arduino_Mega_Pololu_Shield

    Jinak nakup plastovych dilu na reprap absolvovat nemusis, v brmlabu ti je nekdo urcite da, kdyz na postavenym reprapu pak vytisknes 2 dalsi sady a vratis je do obehu... Pripadne si je tam muzes vytisknout sam a platit budes jen material par korun za gram plastu...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam