• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • Přišli jste skrz odkaz na příspěvek, který již neexistuje.

  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE: pokud je to presne tak jak pises, tzn, motor/spojka/sroub tak nejen ze by to problem byt mohl ale i znacny problem to bude, na tehle delce pri rovnem sroubu (predpokladam trapez) samotne letme uchyceni problem byt nemusi, problem je nechat vse na loziskach v motoru. Uvedom si ze vedeni ti zachytava sice veskere, ale jen sily pusobici pricne, podelne to vsechno odnesou loziska v motoru ktere na tohle nejsou konstruovana, a hlavne maji v sobe pruznou loziskovou podlozku, zatlac na hridel motoru a uvidis sam. tohle vyresi kostka s dvema obyc radialnima loziskama a matici na sroubu ktera je predepne, teprve az spojka k motoru muze prenaset pouze radialni (momentove) zatizeni. Dokud neudelas tohle, je to to tvoje bez vule s vuli 1mm coz je prave to co vymezuje ta loziskova podlozka v motoru :D

    na vyztuzeni portalu se vyser, to bude zcela bez vysledku, vsechny rezne sily co budou pusobit mezi X a YZ zachytavaji pouze tyce v Z, tedy sebe tuzsi portal bude pouze tak tuhy jako ty tyce a krome zvetseni prumeru tyci tomu nijak nepomuzes nebo velice nepatrne. u tuhosti stroju plati jednoduche pravidlo ktere se rika o retezu, cely stroj je pouze tak tuhy, jako jeho nejpruznejsi soucast.

    dokud tam nedas genialni generator rezonanci v podobe 2F krokacu s mikrokrokem mensim nez alespon 1/16 tak si zadneho hladkeho pohybu vubec nevsimej, a dokud nezacnes merit na sklenenych pravitkach a bez pracovniho zatizeni, terminy jako bez vule a presne doporucuji ze sveho slovniku vypustit zcela :p, pro zacatek vynechavam rezonance vybuzene samotnym obrabenim
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AXTHEB: oni ty "hotove a odladene" veci jsou casto za takovou cenu ze ani fungovat nemuzou, ale je to vyborny zdroj materialu ktery za ty penize koupit nejde
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AXTHEB: on tam mel docela dost divneho a protivneho skladnika kteremu nedelalo problem poslat neco jineho, Tuma sam osobne toho moc neresi, coz ho teda nijak neomlouva
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    DZINDRA: Nooo. Nakonec to temer jiste rozbehas, a navic ziskas spoustu zkusenosti. Venuj nejaky cas procitani www.c-n-c.cz a budes moudrejsi, ono mezi tema "hotovejma a odladenejma" vecma je taky spousta srotu.
    DZINDRA
    DZINDRA --- ---
    Diky za odpovedi. Kdyz na to tak koukam, tak mi prijde, ze s mymi znalostmi strojariny a dalsich veci by se mi asi vyplatilo poridit hotovou a odladenou vec, abych neskoncil tak, ze doma budu mit drahe tezitko...
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    DZINDRA: Koukam ze posilas linky na inshop - bacha, nekolikrat sem narazil na lidi, kterym Tuma vylozene lhal o vlastnostech veci ktere prodavaji.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    DZINDRA: dva drivery rizene jednim signalem je ok, ale oba motory by mely byt mechanicky sprazene, u dvou sroubu se to dela remenem u remenoveho posuvu se spojuji tyci, je to kuli krizeni portalu, bez toho sprazeni tam nikdy nedohledas nic jako kolmost XY a kdyz si rucne posunes jednu stranu tak to budes mit skrizene az dokud ji neposunes zase zpet, tez kdyz se ti to skrizi na jedne strane tak ze motornebude stacit momentem, pomuze mu druhy motor, kdyz je to oddelene tak mu druhy motor nepomuze, fungovat to bude ale budes se s tim porad srat a misto ctverce frezovat lichobezniky, bohuzel u tohodle stroje konstrukter moc nepremyslel a stroju moc nepostavil, jinak by to sprazeni tam udelal nebo aspon by ty motory dal tak, aby bylo mozne ho dodelat. Sice je mozne semtam videt velky stroj s pohyblivym portalem bez mechanickeho sprazeni kde je sprazeni reseno zpetnou vazbou a ridicim systemem, ktery ma pro kazdy motor na stejne ose samostatny vystup ridicich signalu.

    arduino je pekna hracka ale jinak k nicemu u cnc, interpolace a interpretr g kodu jeste cnc rizeni nedela, potrebujes spousty dalsich vlastnosti ktere to arduino neumi a nejspis ani nikdy umet nebude.

    k PC rovnou nic nepripojuj, z LPT jednim pinem dva optocleny v driveru neukrmis, potrebujes jeste oddelovaci desku, ktera by je uz proudove ukrmit mela.

    jestli chces usetrit, tak tu 4desku alias modra cina nekupuj a kup rovnou neco drazsiho, protoze ji stejne vyhodis pravdepodobne driv nez neco vyfrezujes a to neco drazsiho stejne budes muset koupit.

    napis do adr radku www.c-n-c.cz v pravo nahore na te strance pak napis "Modra cina" klikni search, aby jsi vedel proc si pak nemuzes stezovat kdyz ji hned vyhodis, pokud ji precejenom koupis
    DZINDRA
    DZINDRA --- ---
    A co se tyce rizeni motoru, tak jsem uvazoval o necem jako je tohle: http://cnc.inshop.cz/3a/driverprorizeni4krokovychmotoru-3.5a%5BDRV-4A%5D?ItemIdx=5 - a kdyz na to tak koukam, tak to vypada, ze uz bude opravdu lepsi to pripojit primo k PC a pouzit LinuxCNC
    DZINDRA
    DZINDRA --- ---
    JVCNC: ohledne te mechanicke synchronizace: predstavoval jsem si to tak, ze budu mit dva drivery rizene jednim signalem, je v tom nejaky hacek? Jinak proc nepouzivat arduino?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    ja bych se bal u dvoumotorove osy absence mechanicke synchronizace obou motoru a k rizeni spis linuxcnc nez arduinu a grbl, mikrokrok 1/8 mi pro remenovej prevod prijde dost malo, navic linuxcnc je zdarma a usetrene penize muzes investovat do jinych driveru.
    DZINDRA
    DZINDRA --- ---
    Myslite, ze tahle vec http://store.amberspyglass.co.uk/eshapeoko-mechanical-kit.html je pouzitelna na domaci frezovani plosnych spoju a dreva, popr. plexi? Mam v planu tohle poridit, dat tomu nema23 motory a nejake rozumne vreteno a idealne to ridit Arduinem s GRBL. Prijde mi to docela rozumne a s vylepsenima (dalsi motor na Y a dvojita X osa) by to mohlo uz neco utahnout.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE: 3f krokace na rezonance netrpej vubec nebo jen velmi malo oproti 2f krokacum, tez nedochazi ke zmene natoceni hridele pri power downu a v mikrokroku maji rovnomernejsi chod, tedy presneji receno u 2F v mikrokroku zpusobi 1 krok ruzne a ne uplne rovnomerne natoceni rotoru, podle toho kde je polovy nastavec rotoru vuci prirozenemu polu statoru, kdyz je mezi je zmena natoceni mensi nez kdyz je bliz, je to pozorovatelne i okem na hrideli motoru, coz si muzes overit, tim ze budes kroky generovat po jednom, uvidis ze zmena natoceni hridele po kazdem kroku je trochu jina a meni se cyklicky prave jak se pohybuje rotor mezi celokroky, +

    maji lepsi momentovou charakteristiku, cim vetsi motor, tim je to znatelnejsi, napr pri otackach 2F motoru kdy ma uz jen takovy moment ze je schopnej se tocit jen sam bez zateze ma 3F motor moment jeste plny nebo teprve polovicni, to ale uz zalezi na konkretnim motoru a vyrobci, tedy presneji receno na indukcnosti motoru, cim vyssi, tim rychleji motor ztraci moment. Coz lze pouzit napr k nahrazeni 2F 4Nm motorem 3F 2Nm zprevodovany do pomala, vysledne otacky na sroubu budou stejne s mensim a levnejsim motorem a driverem. K vyuziti vlastnosti 3F krok. motoru potrebujes vyssi mikrokrok a tedy i vyssi frekvenci ridicih signalu kterou LPT port neda, ne ze by nefungovali s mensim deleni kroku, ale rozdil mezi 2F a 3F pak nebude takovy jako s vyssim delenim.

    serva at uz AC nebo DC jsou dalsi level pohonu, krome samotneho pohonu je ale potreba i dalsi level uzivatele aby byl schopnej driver serva spravne nastavit, coz neni vzdy jednoduche a zvlast na Z ose.

    oproti krok. motoru je servo v poloze vzdy o neco pozdeji, tedy ma spozdeni za ridicim signalem, pokud ne a bylo by napred zacne servo oscilovat a to si pak neprej videt co udela takove splasene 1kW AC servo na stole. servo muze zase pri prekroceni max povolene odchylky zadane polohy od skutecne rict systemu o chybe a zastavit tak stroj jeste nez dojde k dalsim skodam.

    jednoduche a levne servodrivery maji vsak k nastaveni jen par parametru a neni to zas takovej porod, zase nejsou schopny takovych vysledku oproti slozitejsim a drazsim servodriverum. od urcite velikosti stroje ma smysl ho osazovat jen servy, ale to je kategorie stroju od hmotnosti 1T a vys. kde pouzit 2F krokace uz prakticky nelze vubec, a 3F krokace jen pokud by nakup serv byl drazsi nez co byl nakup stroje, napr u prestaveb konvencnich stroju nebo u starsiho velkeho CNC kde odesel system a pohony a stroj je za cenu blizke srotu. U novvych stroju vzhledem k celkove cene zase nema smysl setrit na pohonech a cena za serva se v nakladech na vsechno ostatni celkem ztrati. napr. stroj kde naklady na mechaniku atd. jsou 400k kc je uspora 50k kc za 3f krokace misto serv zanedbatelna vzhledem k vlastnostem pohonu a vyslednych uzitnych vlastnosti stroje. u serv na mensich strojich zase byva ten problem, ze mensi serva jsou drazsi nez vetsi
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE: mikrostepp moment nesnizuje, nebo alespon ne nejak zasadne, snizi pridrzny moment kdyz rotor zastavi polovym nastavcem mimo prirozeny pol poloveho nastavce statoru, tedy kdyz zastavi mezi kroky, vetsinou se vsak pouziva u driveru tzv. power down, kdy driver snizi proud do motoru po nejake dobe co do driveru nejdou pulzy aby se snizily tepelne ztraty na driveru a motoru, u 2F motoru jeste dojde k nepatrne zmene polohy driveru pri tomto automatickem snizeni proudu jak se rotor snazi natocit pol. nastavcem blize k prirozenemu polu motoru kde je nejsilnejsi mag pole. jinak snizeni momentu mikrokrokem neni nejak znatelne aby bylo treba to resit, mikrokrok ma zase jine blahodarne ucinky na chod motoru a max pouzitelne otacky a dynamiku. U vetsiho motoru muzes snizit moment nastavenim proudu na driveru, oproti rovnou nominalne mensimu motoru ti vsak zustane setrvacna hmota motoru vetsiho, coz se tez projevi na chodu a dynamice.

    mikrokrok jinak co nejvyssi s ohledem na pozadovanou rychlost, rychlost kdy ma motor jeste pouzitelnej moment a co umozni max frekvence v tvem pripade LPT portu. coz kdyz budes mit stesti na HW PC u LPT portu bude nejakych 25-35kHz.

    mikrokrok krome rozliseni polohovani ma vliv na dynamiku pohonu, krok. motor se netoci plynule spojite a le trhane po krocich, cim je ten krok vetsi, tim je skok jednoho ridiciho pulzu vetsi a behem tohoto skoku musi motor zvladnout urychlyt hmotu rotoru a sroubu. Podle stoupani sroubu pak i hmotu osy. Cim mensi stoupani tim min na motor bude pusobit setrvacna hmota osy, v praxi ma setrvacna hmota osy mensi vliv nez setrvacna hmota sroubu a rotoru.

    mikrokrokem se snizi skok rotoru pro jeden krok, zmensi se i sila potrebna ke zmene polohy rotoru (chceme po nem mensi skokovou zmenu natoceni) a chod je plynulejsi (mensi kolisani rychlosti vlivem krokovani). posunou se i rezonancni frekvence. Kde je rezonancni frekvence u 2F motoru poznas velice snadno, je to urcity rozsah otacek motoru (vstupni frekvence ridicich signalu) kdy skokove zmeny v otaceni rotoru zacnou rezonovat se zbytkem konstrukce (nebo i jen samotneho motoru) a motor zacne ztracet moment (poznas na zvuku), coz znatelnejsi cim neprimerene vetsi moment ma motor ke vsem setrvacnym hmotam cele osy. na internetu je k tomu dohledatelna matematika, cela problematika je vsak natolik komplexni ze empiricky zpusob je jednoduzsi a rychlejsi.

    rezonancim se u 2f motoru nikdy nevyhnes, protoze napr u kruhoveho pohybu nastroje projdou motory os XY vsema frekvencema od nastavene rychlosti az k nule v jednotlivych kvadrantech kruznice, da se tomu pomoct napr pruznou spojkou mezi motorem a sroubem, pripadne ozub. remenem mezi motorem a sroubem ktery pak funguje jako pruzna spojka, a pak jeste objemem hmoty mezi matici sroubu a linearnim vedenim ktere vibrace castecne pohlti.

    JVCNC
    JVCNC --- ---
    to vypada ze bude skutecne fungovat, jen 8,5Nm motory mi prijde trochu moc a mohl by stroj vybuzovat k vibracim, krome toho zvlast u 2F krokacu plati ze cim vetsi jmen. moment, tim rychleji ho ztraci s otackama, tedy bude to dost pomale, 4Nm motory to utahnou taky a bude to podtatne rychlejsi nez s 8,5Nm, 3F krokac by stacil 2Nm, staci porovnat momentove charakteristiky 8,5Nm a 4Nm 2f krokace, ten 8,5Nm spadne na 4Nm uz na relativne dost nizkych otackach, jedine ze ten driver budes krmit na 80V ktere mu pisou, pak by to mohlo byt lepsi, se stejnym driverem s 4Nm krokacem vsak dosahnes lepsich vysledku.

    tuhost u nepodeprenych tyci je dana hlavne pomerem delky tyce a jejiho prumeru a na tu spodni osu by se pri tehle delce hodily spis uz o fous vetsi
    PROFOR
    PROFOR --- ---
    BOTRYTIS: To na te fotce mi strasne pripomina stolek pod mikroskop s mikrometrickym posuvem a motorky... ;)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    silon tez potrebuje pomerne vysoke posuvove rychlosti, jinak se ochotne tavi ale predevsim perfektne ostre nastroje.

    pro posuv sahni spis po trapezove zavitovce, metricka sice nic nestoji ale uzitna hodnota pro posuv cnc je stejna, tedy prakticky zadna, trapezaky nejsou tak drahe aby melo smysl na nich setrit metrickou zavitovkou, soustruh mas, osazeni pro loziska zvladnes sam.

    jako linearni vedeni nema smysl kupovat nic levnejsiho nez podepren nebo nepodeprene tyce, jinak je vysledek dost nejisty a uspora sporna, spis zadna protoze je nakonec stejne vyhodis a koupis ty tyce. tyce cim vetsi prumer tim lip, na A4 bych dal 20mm prumer. na cncshopu koupis hotove tyce, bud samotna loziska nebo cele loziskove domky ktere jen prisroubujes, muzes usetrit tim ze koupis jen loziska a domky si udelas, to same s uchycenim tyci, za ty penize co se to da koupit bych se ja osobne s vlastni vyrobou v kusovce nezabyval, zvlast bez poradne CNC frezky. s dremelem se da zacit ale velice brzo ho zahodis a koupis alespon kress, ktery je sice vetsi, tezsi a vykonejsi nez budes potrebovat ale slusne pouzitelne mensi vreteno se slusnou hazivosti bude drazsi nez ten kress. kvalita dremelu a proxonu sla bohuzel za posledni leta drasicky dolu, predtim slo frezovat proxonem 2mm frezou i hlinikove slitiny, dneska vzhledem k hazivosti vretene je to spis lamani nastroju nez frezovani, i ten kress sel s kvalitou dolu, ale aspon ma kloudnejsi ulozeni lozisek v kovu a delsi zivotnost nez dremel.

    rozmery stroje zvol co nejmensi ktere skutecne vyuzijes, jinak budes zbytecne ztracet tuhost a to se ti na nastrojich pekne prodrazi, v praxi neni zadnej stroj dostatecne velkej a at ude sebevetsi tak budes potrebovat vetsi, nejlepsi je si promyslet jaky nejvetsi dil budes potrebovat frezovat a jakym nastrojem a podle toho udelat stroj, pri pouziti tech tyci a lin. lozisek misto suplikacu ma tu vyhodu ze je prinejhorsim muzes prodat a zmensit tak ztratu, suplikace se prodavaji podstatne hur.

    otazkou je zvazit postupne investovani a vlastni stavbu nebo nakup hotoveho strojku jakozto polotovaru, sice to je vetsi obnos najednou ale podobny stroj za ty penize svepomoci nepostavis ani nahodou.

    koukni treba na tohle http://www.carving-cnc.com/...020z-d52-new-version-router-engraver-drilling-and-milling-machine.html
    BOTRYTIS
    BOTRYTIS --- ---
    JVCNC: pardon, né silikon, ale silon ;)

    OK, tak až něco zbastlím, nebo budu v koncích, tak dám vědět..
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    BOTRYTIS: pruzi vsechno, drevo vyrazne mene nez pertinax a je rozhodne levnejsi.
    drevo bude asi ok, plasty obecne potrebujou vyssi rychlosti posuvu, jinak se zacnou tavit, coz vylucuje metrickou zavitovku pro posuv, s laserem to bude ok, ten nepotrebuje zadnou tuhost stroje.

    jen moc nerozumim tomu co chces frezovat ze silikonu? nejak si nepamatuju ze by sel silikon dal frezovat nebo ze by to nekdo nekde delal
    BOTRYTIS
    BOTRYTIS --- ---
    JVCNC: dřevo také pruží... no nevím...

    chtěl bych posuv A3, ale i A4 by stačil ... obráběl bych dřevo, plasty, silikon... (žádný težký kov)... taky chci zkusit gravírování laserem (osvit PCB, plasty...) jako vřeteno dremel, popřípadě ten laser... právě na pojezdy a lineární posuvy sem se původně ptal, co je levné a relativně přesné?

    strojní vybavení jo? :-D tak mám tu postarší soustruh, svářečky, stojanovku...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    BOTRYTIS: pertinax je pruzny a u frezky potrebujes presne opacnou vlastnost. nenapsal jsi co chces obrabet, ale nabytkove pojezdy budou stacit tak na drevo, umele drevo a plast (kdyz budes mit hodne velke stesti). slusnejsi nabytkace jsou drazsi nez nepodeprena tyc s linearnim loziskem a levnejsi jsou vhodne tak akorat prave na supliky.

    porad jsi ale nenapsal jak velke chces mit rozjezdy (ty mikrometricke stolky jako je na te fotce maji rojezdy dost male) a co chces vlastne obrabet.

    co chces pouzit jako vreteno? predpokladam dremel nebo proxon, co chces pouzit pro posuv? metrickou zavitovku nebo alespon trapez? do rozjezdu max A4 by tyhle motory meli byt OK, driver s TA8435 na tyhle motory bude stacit, ridit to budes asi pres lpt z mach3 nebo linuxcnc.

    jake mas strojni vybaveni?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam