• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • Přišli jste skrz odkaz na příspěvek, který již neexistuje.

  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    diy linearni vedeni - puvodni plan,ze postacej pouze rolny nevysel,pri zatizeni tam vznikaly vule,tak jsem musel vymyslet jiny reseni,je to sice hnusny,ale zda se byt uplne bez vuli,jen to nelita jako na rolnach,ale nema to ani nejakej extra odpor,tak by to snad mohlo fungovat

    FIRGO
    FIRGO --- ---
    PERUAN: je to kurz "jak udelat domaci hobby masinku" nebo pruprava k velkym vyrobnim masinam ?
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    VODRHA: to samozrejme souhlasim,nez se do neceho pustim ziskam informace,jak jsem psal,je to jen muj nazor - me prijde 14 za kurz celkem hodne "kdyz bych to mel treba od zamestnavatele,tak nevaham a bezim"
    VODRHA
    VODRHA --- ---
    SALAM23: oproti tomu znam lidi, co roky vrtaj a vzhledem k tomu, ze nebyli proskoleni, jak se s takovym obycejnym vrtakem optimalne vrta, tak se porad divej, ze se ty vrtaky hrozne kurvej a uz nevedi nic o chlazeni, mazani, tlaceni, rychlosti, brouseni a vrtaky vesele vyhazujou... takze trocha teorie na zacatek nikdy neskodi.. Osobne musim rict, jak me sralo ve skole pilovat ocelovy kostky, ale dneska aspon vim, jak se takovej pilnik ma drzet, jak tahat, kdy tlacit... :D
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    PERUAN: muj nazor je,ze bych za 14 koupil aspon zakladni "kompletni hlinikovej "cnc kit z ciny vcetne softu,prostudoval internety jak se v machu dela a byl bych radsi samoukem se strojem,nez znalcem bez stroje,podle me ti praxe da vic nez 1000 hodin teorie,navic pokud clovek trochu ovlada anglictinu tak je net prehlcenej informacema zdarma
    PERUAN
    PERUAN --- ---
    Ahoj chlopaki :)
    Jdu zítra na informační prezentaci ohledně kurzu na CNC stroje.
    Chci se zeptat a poprosit o radu: 1. Co od toho čekat (co by nemělo chybět, Když stojí +/- 14 000,-)
    2. Kde začít sám? Teorie, Software...jen jestli můžete doporučit
    Předem mnohokrát díky!!!

    Ps Mám zkušenost s Hrot. soustruhem cca půl roku a moc mě to baví.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    QNEDLEEQ: =D pěkný... jakou máš výšku vrstvy?
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    THERIDANE: what sorcery is this?! :D
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    PECA: Zalezi jak mas vyladenou tiskarnu. Da se i 20cm, jen se to tak 1mm provesi.
    PECA
    PECA --- ---
    QNEDLEEQ: Jak široký mezery to umí překlenout? Sice si umím představit, že v nouzi se dá vytisknout i nějakej pomocnej support, kterej se potom ulomí, ale zajímalo by mě to.
    VODRHA
    VODRHA --- ---
    QNEDLEEQ: hustyy..
    FIRGO
    FIRGO --- ---
    TLOUDEV: to by me taky zajimalo, jak vznika strop bez support hmoty kterou pouziva nase 3d v praci
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    QNEDLEEQ: duta? jak to dela tu vrchni vrstvu? doba evidentne pokrocila...
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    QNEDLEEQ: jak dlouho to tiskne takovou kosticku?
    PECA
    PECA --- ---
    Delší dobu uvažuju o stavbě CNC frézky ze dřeva (překližky). Má to bejt hobby na překližku a polystyrén...
    Pořídil jsem si plány na Solidis, ale jednak bych chtěl větší a potom se mi moc nelíbí pohyblivý stůl, kvůli kterému by při zvětšení pracovní plochy výrazně vzrostla i velikost. Konstrukce stolu je celá uzavřená a samotný stůl se pohybuje uvnitř rámu. Takže pro pojezd 1000 mm v ose X je potřeba těch 1000 mm na obě strany nástroje...
    Ono je pro mé účely 1000 mm asi hodně, ale rád bych to postavil alespoň 700 × 400 × 250 mm. Ale kvůli místu to vidím spíš na pevný stůl a pojízdný portál. Jako materiál uvažuju překližku přibližně 150 ÷ 200 mm tlustou. Konstrukcí, které se mi líbí jsem několik okouk....

    Co mě zajímá je, jaký průměr pojezdových tyčí zvolit? Předpokládám podepřené tyče, protože mi s nimi připadá nejjednodušší na montáž, přesnost i tuhost. Mám uvažovat 10, 12, nebo snad radši rovnou 20 mm? Podobně závitové tyče (kuličkové).

    Druhá věc, nad kterou přemýšlím, jak pojezdy chránit před bordelem (pilinami). Řeší se to vůbec, nebo se ložisko chrání manžetou a hotovo? Co si matně vzpomínám, tak jsem to nikde řešit neviděl...
    CHIX
    CHIX --- ---
    cnc zdar
    pouzivate nekdo nastrojovou sondu? jakou
    potreboval bych nulovat Zet-kovou osu co nejpresneji a hlavne nejelegantneji
    Ď
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    QNEDLEEQ: mas to hezky...ja stavim cnc paletovyho rozmeru,cca 120x60,jako linearni vedeni poslouzi stary rysovaci prkno,motory nema 23 + zavitovy tyce a arduino 3 axis board,zatim jen holej skelet,kostrukce je z moji hlavy,inspirace shapeoko,jen resim jestli mam na osy y dat motory na obe kolejnice,nebo to vyresit remenem

    VODRHA
    VODRHA --- ---
    QNEDLEEQ: jo, touhle uz zacina vypadat pekne :)
    VODRHA
    VODRHA --- ---
    AKA_THE_A: proto je dobra voda, ze to nezakali.. kdyz ti nevadi opiskovana hrana
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    ...tak jsem to nakonec nechal v melnice vypalit laserem... zitra by to melo byt.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam