• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    tak tohle už začíná bejt zajímavý...
    6W NUBM44 450nm Laser Diode In Copper Module W/Leads & G-2 Glass Lens | eBay
    https://www.ebay.com/...0nm-Laser-Diode-In-Copper-Module-W-Leads-G-2-Glass-Lens-/171841770497?_ul=AR
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: to snizovani proudu byva celkem standard ze to pri neaktivite snizi proud na 50% pripadne na nekterzch lze nastavit na kolik to ma sniyit, ono to ne vzdy je zadouci. Ne kazdej motor si sedne s kazdym driverem, zalezi jakou ma ten motor indukcnost, tak nejak zakladne se deli na vysokonapetove motory s vysokou indukcnosti a na nizkonapetove s nizkou indukcnosti. Pri nizkym napeti ty vysokoindukcni moc fungovat nebudou a i obracene nefunguje pak dobre prave proudova regulace. U sofistikovanejsich driveru je to primo i tak ze k driveru jsou i primo naparovane motory. U tehle driveru by mela byt aspon moznost nastaveni decay modu, ktery to piskani takz ovlivnuje, alespon alegra cipz obecne to mivaj, jestli je to ale nekde i na tistaku netusim. Jinak ty motory nejak spise sycej skoro vzdy pokud nejsou na digitalnim inteligentnim driveru ale s jednoduchym analogem, podle driveru a jak se hodi k motoru vice ci mene.

    jinak jak je mas ty motory nastojato tak to neni na testy moc dobre, maji takhle tendenci vypadavat ze synchronu i bez zatizeni.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: dik - tak to asi nebudu resit,jsem si to myslel,ze to budou asi delat ty drivery - jen me prave zaskocilo,ze ty 4draty jsou uplne tichy a ty 6 hnusne piskaji,tak jsem si rikal,jestli jsem je treba blbe nezapojil,nikde jsem na ne nemohl najit datasheet tak jsem musel promerit civky a trochu jsem se bal,jestli jsem to nezmeril blbe a nekurvim ty moturky nebo driver - kazdopadne chodi jak maji,trochu sice hrejou ale to u tehle malejch bude asi normalni - jeste mi kolega v praci radi at snizim klidovy proud na 50% a ze bude po piskani,ale to stejne nemuzu otestovat,pac ten cncshield nema moznost regulace klidovyho proudu,tak to necham tak jak to je
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: nejvetsi vliv na to ma samotny driver a pak jeho prizpusobeni konkretnimu motoru. u vicedratovych pak na to muze nejaky vliv mit i to jak jsou zapojene (seriove, paralelne, nebo halfcoil) protoze se tim meni elektricke vlastnosti motoru. Nakonec na to ma vliv i kabelaz a napajeni, ale to uz byva minimalni az vubec zadny vliv.

    V budici za to muze rizeni proudu, tedy konkretne jeho prubeh, jak moc je sinusovka cista bez spicek a taky frekvence chopperu co ridi proud. U tehle sranda driveru s tim toho nejspis moc udelat nepujde.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    mam dotaz - testuju moturky co dam do rezacky a mam takovej problem,dost mi jich piska - vetsinou ty co maji 4 draty jsou tichy,ale ostatni hrozne piskaj ,90% motoru jsou ruzny astrosyn 17PM... ze skeneru tiskaren apod nevite co muze byt spatne?V zapojeni by nemel byt problem,kdyz jdou jak maji,ne?Na co se mam pripadne kouknout?Diky
    Piskani motoru - proc?
    https://www.youtube.com/watch?v=lHFb1pHcFmc&feature=youtu.be
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    Omlouvam se, ale nenasel jsem vhodnejsi klub. Trpite taky frustraci z toho, ze je vsechno krive a z gumy? Jak s tim bojujete?
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    QNEDLEEQ: prave ze struna je vetsinou nejvic horka u kotaktu kde mas upnuty napajeni na odporovy pile,na stredu a v materialu je mensi teplota nez na strune mimo penu,pena pri rezani pohlcuje teplo ze struny,kolikrat musis kousek struny mimo blok chladit vetrackem aby jsi nemel na krajich velkej propal,kdyz rezes klasicky podle sablon,tak je to ok,protoze sablona drat ochladi a blok se na kraji nepropaluje - regulace se pouzije jako u vretene,jeden potak kterym se budou nastavovat proudy na strunu - jinak xkrat lepsi nez struna,ktera se po chvilce prepali je odporovej drat "kamthal" nebo tak nejak se to jmenuje,nenatahuje se tolik teplem a prijde mi ze se zahriva rovnomerne
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    QNEDLEEQ:kdyz jdes hodne pomalu,tak uberes proudy do struny a je po propalu
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Tak se mi to povedlo snad rozchodit - sedim v tom celej den,ten system xyuv 2+2 se mi moc nelibil,navic jsem to nerozchodill,ale povedlo se mi rozchodit v GRBL 0,9j - 4 nezavisly osy,shodny s popisem na driveru,zadny xyuv -ale xyza,tak doufam,ze uz to bude makat - dobry je,ze ted bych mohl pohybovat kazdou vezi zvlast a kdyz by bylo treba tak obema soucasne

    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: dík - uz je mi to malinko jasnejsi
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    TEAPACK: u krok. motoru vlecna chyba neni a ani byt z principu nemuze protoze se jedna o rizeni ovladanim nikoliv regulaci a bez polohove a rychlostni regulace neni ani vlecna chyba. Kdyz neni zpetna vazba, nemuze to byt rizeni regulaci.


    SALAM23: ne, nepotrebujes nezavisle osy, jde mi o synchronizaci interpolaci, tedy osy nekde jsou, ty jim reknes jakou rychlosti a s jakou rampou maji dojet nekam, a vsechny osy zacnou a skonci pohyb najednou, kazda ale jede jinou rychlosti podle toho jakou drahu ma ktera osa ujet aby se dostala na cilove souradnice, kdyz mas nezavislou osu tak ti dojede v jiny cas, protoze ma jinou drahu. Kdyz mas 2 + 2 osy nezavisle a reknes jim aby jeden par ujel kruznici o polomeru X a druhemu paru kruznici o jinem polomeru, tak sice yacnou soucasne ale ten par os ktery ma ujet celkove kratsi drahu dojede driv nez ten prvni, tedy tvar nebude sedet
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    TEAPACK: ono to ve finale asi stejne dopadne tak,ze objednam to arduino mega + ramps a budu doufat,ze to nejak rozchodim - ted se tu asi hodinu snazim zprovoznit ten system 2 + 2 a nejak se mi to nedari a uz na to prestavam mit nervy
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SALAM23: ty osy by si měly ideálně říkat jak jsou na tom - zda jedou, jaké mají zpoždění proti globálnímu plánu apod... Tady na GITu píšou tohle:

    Make the axes X,Y and U,V independent. The original code had X,Y,Z still beeing dependent and an additional independet rotational axis A,B,C or linar axis U,V,Z.
    This applies to the feedrate computatation in planner.c. There is still some work to do concerning the acceleration computation.

    takže osy nemají sync ;)
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC:kdyz budu rezat treba kridlo co ma rozdilnou velikost profilu u korene a na konci,tak potrebuju aby byly osy nezavisly,ne?Jinak bych nemel lichobeznik ,ale na obdelnik - protoze by mi to rezalo shodnej profil na obou stranach - nebo jsem to spatne pochopil?
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    JVCNC: myslíš, že se synchronizace a vlečná chyba nějak u krokových DIY CNC řeší? Co jsem koukal do pár zdrojáků, tak jsem tam nic takového nenašel ;)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    nejak moc nechapu proc maji ty 2 a 2 osy nezavisle, vzdyt je potreba je mit zavisle kuli synchronizaci
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Tak zahada objasnena - odpoved jsem nasel az v komentech na Thingiverse - to bych se s tim sral jeste mesic a nic bych nevyresil :) - bud pomuze zmena kontroleru na mega2560 a ramps 1.4 to ma zvaldat 5 nezavislych os,nebo na tom co ted mam,pouzit specialni kod xyuv 2 + 2 osy - tak uvidim jestli se mi to povede ozivit,nebo budu muset poridit jinej kontroler
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Nemuzete mi prosim nekdo poradit ohledne zprovozneni 4 nezavisly osy v grbl - hardware je Uno R3 + 4 osej cnc shield Protoneer V3 - stavim si cnc rezacku na polystyren,teda uz ji mam hotovou,jen to musim rozhybat,
    " konkretne tohle https://www.thingiverse.com/thing:1672015 "
    Ale nejsem schopnej ctvrtou A osu rozchodit samostatne,muzu na ni duplikovat osy xyz,to maka fajn,ale proste ne a ne ji rozchodit nezavisle jako dalsi osu.Nekdo nejakej napad?Po netech lidi pisou ze GRBL nepodporuje 4 osy,ale na youtube je dost videii ze to lidem maka,i ten typek na TV pridava hex soubor s konfiguraci pro arduino,gear mame stejnej,tisknul jsem to z jeho souboru,ale me to pak vyhazuje v gcode senderu chyby a osa se mi stejne nezobrazuje - popr nejakej soft podporujici 4osy a usb pripojeni a grbl?Nechce se mi kupovat jinej kontroler a cekat mesic nez to od cinana dorazi a zbytecne utracet
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    Má někdo návod či alespoň tušení jak se používaj převody pro posuv na soustruzích Arno Plauert?
    V tabulce je 5 koleček, pozice (a v současnosti namontovaný) jsou 4...

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam