• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    Diskuze týkající se problematiky při stavbě domácího CNC a i jiných obráběcích strojů, nejsem žádnej profík, ale můžeme se zde společně podělit o těch pár poznatků co jsme nasbírali. Samozřejmostí bude prezentace našich výrobků a výsledných produktů.
    rozbalit záhlaví
    MICA
    MICA --- ---
    IRUX25: Otevíračka v pracovní dny od 6.30 - 13.30 hod? Boha x) Úplně vidím ráno v půl sedmý ty nasraný ksichty, když si tam pujdu pro hrst pružinek :D
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    IRUX25: Souhlas, asi tak loni jsem tam sehnal pruziny do zdimacky po babicce, fakturu mi tiskli na vyseptale jehlickove tiskarne ... ale plna spokojenost
    IRUX25
    IRUX25 --- ---
    MICA: http://pruziny.cz/ nicmene se priprav na cestovani casem.
    MICA
    MICA --- ---
    Potřeboval bych tlačnou pružinu 9x30 alá

    (Je mi +- putna z jak tlustého matroše to bude)

    Netušíte jestli je možné takovéhle pružiny někde sehnat v Praze? Nechci nic poptávat, nikomu psát s nikym mluvit :D
    Rád bych taky semtam něco nekupoval s eBay, ale nedaří se mi vygooglovat nějakej kamennej obchod nebo eshop, všechno zakázková výroba :/
    Nemáte nějakej tip?
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: to mi taky doslo, ale ma to hacek, ze ty kabely stejne musi nekudy jit. v tomhle pripade jdou vnitrkem toho X voziku, kterym je ten retez prostrcenej, takze bych usetril za retez a musel bych vymejslet chranicku... ale na Y osu ho necham kratsi, tam tenhle problem nebude...

    s tim polomerem mas pravdu... zatim to tam drzi cely na stahovackach, asi tam casem vyrobim nakej zvednutej drzak na to... stejne asi budu muset koupit vetsi energoretez, nak sem neodhadnul jeho svetlost kdyz sem to objednaval a mam problem to tam narvat vsechno...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: ten energoretez mas zbytecne dlouhej, jsi mohl usetrit, staci ho dat od pulky portalu. a na druhe strane bych ho dal vys, cim vetsi polomer ohybu kabelu tim vetsi zivotnost bude mit. s prilis malym polomerem se daji prelamat za chvilku.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: No do ty doby nez sezenu 4-5m stinenyho kabelu jsem problemy znacne eliminoval tim, ze sem CYSY od vretena vytah z dragchainu a povesil na strop :-D Bordelu si nevsimejte, to je vyvojova verze ridici elektroniky a material k budoucimu zpracovani :-D :-D :-D



    Nemohl jsem se totiz dockat az udelam prvni pokus s 3D CAMem :) Jako prvni to do polystyrenu schytala obligatni opicka Suzanne:

    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: ty smycky se nemaj tvorit mezi zarizenimi, protoze kdyz se na kazdy drat indukuje neco jineho z jineho zdroje, tak tam pak prave tecou zemni proudy, u VFD jsem spise videl vsude stineni i PE vodic na obou koncich (stineni pripojene na kovove telo konektoru), indukuje se na tom to same a nema tam co kudy tect je to ve stejnem kabelu, staci projit manualy vice vyrobcu. Cinanum neni moc dobre vsechno verit, videl jsem i pripojeni PE na topeni nebo hromosvod v cinskem manualu :D Ten obrazek je typicky cinsky ale principielne je dobre, u tehle vykonu se da jeste spousta veci zanedbat, jen se snazit aby nestinene casti kabelu byli co mozna nejkratsi.

    jinak v textu pisou The best way to contain this noise, in this case, is to connect
    the shield at both ends to the VFD ground.

    kdzy tam das ten stinenej kabel tak to ruseni zmizi vysoka uroven ruseni bez stineni je u asynchronich vreten a AC serv uplne normalni. vysoke napeti spinane vysokou frekvenci proste rusi.



    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: Jinak mas skutecne pravdu s pocitacema... Momentalne kdyz sem pustil invertor, tak to pri nekterejch konstalacich kabelu a nabijecky od notasu vedlo az k tomu, ze mi krome USB do arduina prestal fungovat i touchpad na notasu... To neni hezky... Si rikam jestli by nepomohlo dat k invertoru nejaky feritovy jadra na kabel, nebo dokonce tlumivky...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: Hele s tim zemenim uz sem to vyresil a pak jsem dokonce nasel obrazek, kterej moji teorii potvrdil. Jde o to aby ty zemnící vodiče nikde netvořili smyčku, ve který by se mohlo něco indukovat. Proto se musí zapojovat do hvězdy, jako na tomhle schématu. Plášť kabelu se zemní jednim vodičem a ten vodič uvnitř kabelu se použije k zemnění pláště motoru. Spojit se smí jen na straně invertoru, na straně motoru ne. Ještě je potřeba doplnit, že ty číny nemaj plášť připojenej a je to potřeba rozebrat a připájet tam kabel ručně.



    zdroj.: https://hobbytronics.co.za/Content/external/1159/Spindle_Settings.pdf
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: kabel od vretene do stineniho kabelu vzdy a vse spravne pripojit, on by ti pak nemusel fungovat moc dobre ani pocitac, typicky USB periferie prestanou fungovat jako prvni. Neni to chyba atmegy ale spatneho pripojeni motoru.

    Spravne se to nepocita ale najdes tu informaci v manualu k menici a z hlavy nereknu a sem nachcipanej doma takze se ani v praci nekouknu. Ono pri tech frekvencich co tim jdou nelze vychazet z jednoduchych poucek.

    jen na jednom konci je nesmysl, na obou vzdy, na uzemneni zbytkem stroje se spolehat nejde, sice to jakoby vede, ale prurez takoveho vedeni je nizky a spojeni neni zaruceno. Ono to pak i pekne brni jen to co se naindukuje na plasti, ale pokud nemas jednu fazi prorazenou na plast, tak to jen brni. Coz me tak napada ze by bylo dobre promerit odpor vsech fazi vuci kostre motoru.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Znate Kiri:Moto? https://grid.space/kiri?sm:CAM

    Za me nejlepsi 3D CAM, pokud potrebujete rychle udelat G-kod z STL souboru (treba z openscadu?), nechcete placenej SW a jste na linuxu, kde neni fusion360, s blendercamem neumite a pycam procesuje dve hodiny jen abyste zjistili ze je neco spatne. Nevyhoda muze bejt, ze bezi v prohlizeci, ale treba to nekdo naopak oceni. Rychly je to dost...

    Doted sem na Linuxu neumel 3D (STL) vubec rozumne zprocessovat a dost me to trapilo. Jediny co sem umel bylo processovat 2.5D (DXF) z LibreCADu pomoci bCNC.

    Vygenerovanej g-kod si potom muzete nasimulovat primo v prohlizeci treba na tyhle strance:
    GCode Simulator
    http://www.cncwebtools.com/Apps/GCode_Simulator/index.html

    (narozdil od kiri moto mi to funguje jen ve firefoxu)
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: jak se to vypocita ti neporadim,ale prijde mi to malo tech 0,6mm prurez,arduino mi prave taky obcas zamrzlo pri delsim frezovani - tak jsem presel na macha,jinak s tema kabelama soudim jen podle toho,ze v manualu od krokacu mam napsany doporuceny prumer vodice 0,5mm a motor si bere max 3A - 1,5kw uz bude chtit asi silnejsi kable
    Ale jsem v tomhle uplnej neznalek,tak treba placam picoviny
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Taky od ty doby co jsem narval kabely od krokacu a od vretena do spolecnyho dragchainu, tak mi zamrza arduino. Zatim mam vse provizorne bez stineni. Myslel jsem, ze to je problem jen kdyz ma clovek endstopy ve kterejch se neco indukuje a spusti to alarm. Evidentne je to problem i bez toho a atmega to nedava. Budu teda muset dat vreteno do stinenyho kabelu. Jen si nejsem moc jistej jakej kabel zvolit na 3 fazovej motor.

    Je to klasicka cina 1.5kW invertorovy vreteno (7A). Bude stacit stinenej kabel s zilama 0.6 mm2, nebo mensi? Jen vyjimecne tam potece plnejch 7A. Jak se to spravne vypocita? Ten proud se rozklada mezi ty 3 faze, takze asi nikdy nepotece celejch 7A nonstop jednou zilou. Samozrejme bych radsi co nejtenci kabel, dragchainy nejsou nafukovaci...

    Taky premejslim co se zemenim vretena. Pise se, ze se to stineni/zem ma pripojovat jen na jednom konci. Takze mi dava smysl pripojit to na strane VFD. Jenze na krytu vretena mi sviti fazovka (nevim jak moc velkej to je problem, asi se to indukuje, ale zatim sem se neodvazil na nej sahat...). Takze bych rad prizemnil i telo vretena, jenze kdyz bude v hlinikovym drzaku, tak se to najednou prizemni pres masinu z obou stran a mohla by tam vzniknout naka nezadouci smycka.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: 24V sem nameril multimetrem mezi FOR a DCM. Tim padem mi to neprijde moc vhodny pripojovat primo k arduinu.

    No jde to spinat pres optoclen. BTW pouzivam optoclen AQY210EH, hoodne cool zalezitost, levnej DIP4 a da se s nim mimo jiny spinat napeti primo ze zasuvky a to vcetne PWM (nema zero crossing), samozrejme jen maly proudy (do 0.13A, coz ale u 230V nemusi bejt malo).

    Co se tyka (ne)bezpecnosti mas samozrejme pravdu a taky me to trapilo. Spojit FOR a DCM kusem dratu sem zkousel jako prvni z ciste studijnich duvodu :-) to je samozrejme blbost, kdyz mam minimalni otacky 7200 RPM... to nikdy nezastavim. A obavam se, ze kdybych mel minimalni otacky 0 RPM a mel tam ten drat, tak by motorem stejne tek nakej minimalni proud i kdyz by se zrovna netocil...

    Nakonec jsem to vyresil prekompilovanim GRBL podle DZINDRA. Nakonec to ani nebolelo.
    Mam extra spinani pres ten optoclen a extra nastavovani otacek pres PWM (VFD ma v sobe digitalni filtr s nastavitelnou casovou konstantou na vyhlazeni PWM). Jen mam ted trochu dilema, jestli neni problem, ze ten analogovej signal co nastavuje otacky neni izolovanej od VFD a jestli to nebude necemu vadit, ze sou vfd a arduino takhle primo spojeny...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: asi budu jako vzdy za skarohlida, ale jak jsi prisel na to ze se VFD ovladaji PWM a ze ridici svorky vyzadujou +24V?

    Otacky se daji ridit mimo jinych metod analog. signalem a to napetovym nebo proudovym. Pokud umi menic nastavit rozsah vystupu na 0-5V (ale i v pripade ze to neumi) coz tenhle umi, tak se to tak nejak pouzit da ale k dokonalosti to ma daleko a muze to byt docela problematicke (kolisani otacek) coz je duvod proc se to nepouziva

    ovladat to jen signalem otacek nedoporucuju, to ti zadnej VFD pricetneho vyrobce (dokonce ani cinskeho) neumozni, protoze to je ponekud znacne nebezpecne. nechces snad aby se ti vreteno mohlo roztocit kdyz se tam kdykoliv neco naindukuje. To ze zrovna ty mas minimalni otacky docela vysoke a pravdepodobnost je tim nizsi jeste nic neznamena a navic jen je nizsi, tedy porad to mozne je.

    s tim 24V to moc nechapu, signal FOR normalne jen sepnes k DCM, nic jinyho neni potreba, jestli to udelas relatkem, tranzistorem nebo rucne mechanickym prepinacem, je vcelku jedno, jen to asi nemuzes udelat primo nohou procesoru jestli myslis tohle.

    aby jsi FOR a DCM spojil kusem dratu ti rozhodne radit nebudu, to uz je lepsi to ovladat jen rucne, napr Start/stop vretene a otackz si nastavit rucne potakem. ty otacky zase nejak moc casto menit nebudes aby to melo smysl resit na ukor bezpecnosti.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    DZINDRA: aha uz vidim... predtim sem na mobilu nerozklikl ten link, to zkusim...
    TEAPACK: kupodivu to funguje, kdyz za ten optoclen dam kondenzator. bez nej motor divne bzuci jak se to furt vypina a zapina, coz asi nebude moc zdravy. nicmene asi pouziju ten oddelenej vystup na to...
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    HARVIE: Nemyslel jsem posílat do driveru PWM přes optočlen ale udělat tam zapínání a vypínání vřetene řízené arduinem přes optočlen...
    DZINDRA
    DZINDRA --- ---
    HARVIE: Pokud mas atmega328p (Arduino uno/nano) mas pwm pro spindl na pinu d11. Grbl ale umi i spindle enable na pinu d13, pokud to nastavis v konfiguraci.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    DZINDRA: ten ja uz pouzivam. dyt to pisu. dela to pwm prave.
    DZINDRA
    DZINDRA --- ---
    HARVIE: Neslo by pouzit spindle-enable pin? Da se zapnout v konfiguraci a je to celkem dobre nastavitelne. https://github.com/gnea/grbl/blob/master/grbl/config.h#L360
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    nebylo by snazší to do toho grbl dopsat?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam