• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: ja si asi neco podobnyho koupim - koukal jsem ze na Ali se to da za 10babek poridit,ten vlecnej nuz uz mi funguje,nastavil jsem to podle navodu co jsem posilal niz,ale je to dobry tak max na nejaky prouzky na modely nebo jednoduchy tvary,na napisy to moc neni,navic se na to komplikovane generuje kod,ve finale je to vic prace s pripravou nez uzitku,ale nestalo me to ani korunu a za zkousku to stalo,kdybych na ten nuz pridelal motor a ridil otaceni noze, jako dalsi osu,tak by to bylo uplne supr,reze to krasne hladce ciste
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: Jakej CAD/CAM vyvijis?

    SALAM23: Na ten jsem taky koukal, nicmene pak jsem si rek ze to srani za to nestoji a objednal jsem tohle. Zatim jsem nezkousel namontovat na stroj, ale vypada to, ze funguje. Je to nejakej standartni form factor pro plotery, takze se da sehnat vsechno mozny i drzak na propisku v tomhle provedeni:

    15pcs 30 Degree 45 For Roland Plotter Vinyl Cutter Metal Blade + Blade Holder-in Knives from Tools on Aliexpress.com | Alibaba Group
    https://www.aliexpress.com/...-Roland-Plotter-Vinyl-Cutter-Metal-Blade-Blade-Holder/32824149925.html



    Je pravda, ze to ma problem s nahlejma zmenama smeru, jak rika JVCNC. Je potreba si do tech ostrejch zatacek nejak najizdet obloukem. Existujou na to programy, i nastroje na optimalizaci stavajiciho g-kodu pro drag knify:

    CAM - ShapeOko
    https://www.shapeoko.com/wiki/index.php/CAM#Drag_Knife_Support
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: s tim ti asi moc nepomuzu, pouzivam prevazne CAD/CAM jehoz jsem vyvojar a do ktereho si potrebne funkce implementuju sam, malokdy nekdy potrebuju nejaky jiny SW (ani nepamatuju kdy naposled). Ten tangencialni nuz je v podstate to same, s tim rozdilem ze natoceni toho noze je rizene a casto je nuz jeste vybracni (kmita nahoru a dolu treba o 1-4mm) prorizne pak i docela tluste materialy.

    Ten tangencialni nuz je rizen na urovni ridiciho systemu, takze neni treba generovat neco jineho nez jen kontury. Sice lze prepocitat gkod a doplnit rotaci noze napr pomoci osy A ale to uz je takove nesystemove reseni. Rizenim na urovni systemu pak mam jedny data a je pak na stroji cim je vybaven aby to vyriznul. Jestli nekdy budu implementovat vlecny nuz tak nejspis tez na urovni ridiciho systemu. To pak bude mit zase tu vyhodu, ze vytvorim konturu, a upravu drahy udela ridici system podle toho jaky nuz tam zrovna je.

    do nekterych camu byva na ten vlecny nuz plugin, asi jsem nekde potkal i samostatny sw, zatim jsem ho nepouzil tak jsem se po tom vice nepidil a vim jen ze sem tam na to obcas neco potkam.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: jsem nasel nejakej manual - tak to nastavim podle nej a uvidim http://donektools.com/free-cnc-router-software/links-2/
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: zrovna na to koukam,asi to nebude uplne sranda pripravit gkod - co pouzivas za software pro pripravu drah? Ja bezne pouzivam pro frezovani Artcam a Vcarve ,ale ani v jednom nenachazim v tooldatabase dragknife a vubec netusim jak mam nastroj nastavit,je nejakej spesl program ?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: pro vlecny nuz je potreba umet generovat spravne drahy aby se nuz spravne pretocil v rohu. Ja sel do tangencialniho noze, s tim toho jde rezat vic.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Jsem si dneska vyrobil dragknife na rezani samolep - jsem zvedavej jak to bude makat,teda jestli vubec

    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    SALAM23: jakmile při pižlání PMMA cejtíš blitky, moc fofruješ ;-)
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC:to je asi pravda - cinsky vreteno uz zacinalo mit ko lozisko,zacinalo pri vysokych otackach hucet,tak je asi vic nez jasny ze to muselo i dost hazet,tudiz jak pises 100% nevhodne podminky,protoze ten akrylon "jsem se docetl" ze pri teplote cca 100* zacne belat,takze jsem to asi vic palil nez rezal,coz by potvrzoval i smrad "jak blitky" ted pri poslednim rezani uplne bez smradu,kazdopadne jsem rad,usetrilo mi to dost prace
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: to muze byt hazivosti upnuteho nastroje, ted jses treba trefil britem do maxima hazeni, takze bere skutecne brit, nebo taky spatnou geometrii predchozich nastroju. Normalne by to mlecnit v rezu nemelo. Pripadne kombinace vicefaktoru napr jeste predtim kdy to mlecnilo nevhodne rezne podminky pro pouzity nastroj.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: to prave nevim proc se mi deje - kdyz rezu treba Akrylon,tak mi ty rezany hrany zmatujou az skoro zmlecni a pak je musim lestit,tohle bylo poprvy co jsem mel krasne cisty leskly rezy
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    Proc by mely zbelat?
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Docela cumim - ted jsem poprvy rezal 10mm plexi extrudovany 1mm frezou s 10mm dlouhou reznou casti "delsi jsem nesehnal"- vyslo to uplne tiptop aby se vesla,ale co me prekvapilo,ze vubec nezbelely rezany okraje,nechapu to ,ale jsou krasne ciry

    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC:jj kolikrat se clovek divi co vsechno se vyhazuje - tady se teda specializuji spis na vypocetni techniku
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23:sem tam se na srotak vyveze zavrena fabrika a to jsou pak teprve poklady (i presto ze to nejlepsi je casto rozebrano jeste pred odvozem), zvlast kdyz tam vyvezou sklad nebo vydejnu nastroju kde jsou funglovky. Jen skoda ze jak to proste jen vysypou z kontejneru tak tim znicej spoustu novych a casto i docela drahych veci.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: vim ze je to takovy blby/socacky,ale ja si treba do dilny poridil ve sbernaku fakt hromadu supr veci - soustruh, stacilo vymenit trafo k motoru - 20bar kompresor stacilo vyriznout papirovy tesneni pod valec,trochu rosil olej - prumyslovou vapku uplne v cajku netknuta "ta bere i barvu z plechu kdyz si nedas majzla" hromady krokacu "i dost kvalitni kousky" a spoustu materialu na ruzny moje pokusy - mam tam domluvenyho bezdaka co tam maka a on mi vzdy da stranou nejaky veci co shanim
    Nejvic teda 8bity stary pc a konzole "na ebay fajne privydelek" jsem trochu vetesnik :D
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: to tam mas zlatej dul, ja tyce tezim z plynovych per, ktere semtam na nejakem stroji odejdou a kde jsou jako kompenzace hmotnosti osy Z. je to ale bida, vytezil jsem jich tak malo ze porad nevim na co je pouziju.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: tak u nas ve sbernaku je to jak v hobby marketu :D tady je vsechno od klavesnice po gril na prase :D - tech jehlickovek a kopirek tu jsou zrovna hory



    KAPPI
    KAPPI --- ---
    Ahoj, kdyby nekoho zajimalo, tak jsem dnes z Atasu dostal cenik vreten a bizuterie... Budu od nich na jeden projekt brat asi tu 750W s ER16 a menicem. Mate s nima nekdo nejake zkusenosti?
    vřetena 2018.PDF - Disk Google
    https://drive.google.com/file/d/1ES0_AORCJ-6JyTLxHKdUMi2tKSW4i9fN/view?usp=drivesdk
    ND vřetena 2018.PDF - Disk Google
    https://drive.google.com/file/d/1P_5jkW9KPZpiVqiMadOH_1lLyf1RkAnq/view?usp=drivesdk
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: a to dneska tolik lidi vyhazuje jehlickovy tiskarny epson a3, ze jich maj bezne na sbernaku 3 kusy "skladem"? :) v takovym svete bych chtel zit, ale bojim se, ze to tak snadno nepujde...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam