• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    Diskuze týkající se problematiky při stavbě domácího CNC a i jiných obráběcích strojů, nejsem žádnej profík, ale můžeme se zde společně podělit o těch pár poznatků co jsme nasbírali. Samozřejmostí bude prezentace našich výrobků a výsledných produktů.
    rozbalit záhlaví
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    HARVIE: programuješ tam rovnou dráhy nástroje (přímky, oblouky), na složitější věci, jako jsou kapsy, čepy, vrtání, závitování, to má extra cykly, kde si nadefinuješ základní parametry - rozměry obrobku, výsledný rozměr, frézovací posuv, přísuv, bezpečné vzdálenosti, po jaké hloubce při vrtání se mají trhat špony a po kolika šponách je to má vytáhnout... Většinou je to tak 5 až 10 parametrů na jeden cyklus.

    Bylo to vyvíjené tak, aby programátor mohl vzít do ruky okótovaný výkres a během chvíle to nabouchat do CNCčka, které to pak vyrobí. Když si tam pak nastavíš BLKFORM (hranol obrobku), tak ti to umí ukázat jak to bude frézovat a co z toho vyleze. (Ale dělám na mašinách z roku 1991 až 1995, takže dneska už to umí mnohem ošklivější věci, nicméně pořád je tu způsob jak obrábět věci bez nutnosti modelovat výsledný obrobek v CADu)

    Kus toho programu pak může vypadat takhle:
    BEGIN PGM TISTAK.H MM
    BLKFORM 0.1 Z X0 Y0 Z-2
    BLKFORM 0.2 X100 Y100 Z0
    TOOL CALL 7 Z S1500 DL+20 ; 0.7
    L M3
    L X+0 Y+0 F MAX
    L Z+5 F MAX
    CALL LBL 1
    L X+52.918 Y-23.01 R0 F MAX M89
    L X+55.458 Y-25.55 R0 F MAX
    ...
    L X+45.933 Y-53.49 R0 F MAX
    L X+23.073 Y-28.09 R0 F MAX M99
    L Z+200 F MAX M2
    LBL 1
    CYCL DEF 200 VRTANI ~
    Q200=2    ;BEZPEC. VZDALENOST ~
    Q201=-3   ;HLOUBKA ~
    Q206=120  ;POSUV NA HLOUBKU ~
    Q202=5    ;HLOUBKA PRISUVU ~
    Q210=0    ;CAS. PRODLEVA NAHORE ~
    Q203=+0   ;SOURADNICE POVRCHU ~
    Q204=5    ;2. BEZPEC.VZDALENOST
    LBL 0
    END PGM TISTAK.H MM


    Dokonce jsem teď našel i příručku v čestině (pro inspiraci)
    http://content.heidenhain.de/doku/tnc_guide/pdf_files/TNC400/280462-xx/bhb/311_062-82.pdf
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    TEAPACK: zajimavy. jak to funguje? ja sem nikdy takovy velky cnc neobsluhoval... to ma nakej CAM v sobe?
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    HARVIE: Nenech se mnou nějak prudit =) jen jsem si testoval, jestli ještě umím plynně číst dráhy z nějakýho CAMu, sám totiž programuju dialogem v Heidenhainu a CAMy používám jen vyjímečně...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    TEAPACK: ano. nebyl to zamer. jen jsem prepsal taby vic genericky, takze je jde aplikovat na libovolnej kus g-kodu, takze jsem to zkusil :-) nicmene ty helixy si tam muzes naklikat predem rucne a predvrtat si je, nez tohle pustis. zatim je ten trochoidni rezim velice experimentalni abych vyzkousel jestli to ma smysl. kdyz to bude k necemu, tak to zoptimalizujem aby to bylo uzivatelsky privetivejsi...
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    HARVIE: Zdá se mi to, nebo to zahloubení za "propojkou" máš kolmo dolu? pro nástroj by bylo vhodnější udělat tam nejdřív kapsu helixem a z té pak zase pokračovat.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Tak jsem prepsal kod na generovani tabu a tedka jde uz snadno delat taby i v trochoidnim modu :-)



    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: A ma ten tvuj CAM nejaky jmeno? :)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Tak vývoj bCNC dál úspěšně pokračuje. Překonal jsem důležitou hranici, kterou bylo, že bCNC doteď neumělo dělat kapsy s "ostrovama". To jsem doprogramoval. Ještě zbývá doladit kosmetiku a je mega prostor na zefektivnění cest, už mám vymyšlenej lepší algoritmus. Nicméně tady je náhled:



    pseudotrochoidní kroužení frézou podél trasy (s nastavitelnou radiální hloubkou řezu). Do teď bCNC mělo nastavitelnou jen axiální hloubku řezu.

    JVCNC
    JVCNC --- ---
    zde jeste pro porovnani frezovani s vretenem Elte 150W
    oproti parkside otacky neklesaj ani pri 3x-4x vetsim zatizeni nastroje (hloubka 4mm misto 2mm, posuv 1500mm/m misto 880 mm/min a mensi otacky)a nejdou z toho zadne neprijemne zvuky
    zase cenove to je ponekud jinde a porovnavam nesrovnatelne.
    rezne podminky v popisu videa

    frezovani Elte 150w
    https://www.youtube.com/watch?v=pHEtEPv3RhE


    takova perlicka, vrteno Elte vcetne drzaku je puvodne ze stroje z prvniho videa
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    moc jsem toho nestihnul, ale aspon kratke video s parkside PFBS 160 B2.
    konec nastroje hazi cca 0.1mm tedy katastrofa ale co cekat za ty penize
    ulozeni hridele je dost meke a uz pri utahovani nastroje si dost uhyba ale co cekat od nejspis jednoho loziska a jeste v plastu.
    no na hlinik to moc nebude i kdyz nastroj hned neuletel diky tomu ze nejel do plneho ale bokem (a taky diky tomu ze jedine pruznosti, v porovnani s tuhosti stroje, jsou jen ve vreteni). tez pri zaberu je slysitelny pokles otacek
    rezne podminky v popisu videa

    frezovani s parkside PFBS 160 B2 (160W)
    https://www.youtube.com/watch?v=oarKd5MjAxw

    JVCNC
    JVCNC --- ---
    jo a jelikoz jsem netrpelivej tak jsem koupil minibrusku parkside pfbs 160 b2za 600kc coby vretynko na cnc co mam doma. Za ty penize a vzhledem k provedeni to fungovat nemuze, upnuty nastroj haze viditelne okem (s brylema na cteni), dneska jsem udelal drzak namontoval a zitra tim zkusim znicit nejake frezy, zitra postnu nejake video z "obrabeni". Na ceste mam neco lepsiho (s puvodni cenou 100x vyssi nez ten parkside) ale rekl jsem si ze na nejake dolestovani a brouseni misto pilniku se mi nejakej takovej kram bude domu hodit tak jako tak.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: bCNC nepouzivam, ale resil jsem to take

    layercfg
    free image host
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: tohle umi byt v nekterych pripadech docela i presne, teda zalezi pak na vsem, na CMM mame tez optickou sondu a co jsem si s tim hral tak jsem byl schopen merit oproti doteku v +-0.01mm, coz me samotneho prekvapilo vzhledem k mizernemu rozliseni (stari cca 20+ let)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Pouziva tu nekdo bCNC? Tady je ochutnavka novy funkce, kterou jsem napsal. Ted pracuju na zacleneni do upstreamu:



    HARVIE
    HARVIE --- ---
    How I Grind V-Rails - CNCnutz Episode 134
    https://www.youtube.com/watch?v=ATVB36-e3TU
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Tohle je taky docela cool. Nemuzes tim delat leveling nebo 3D scan, ale na rychly a relativne presny nalezeni nuly na soucastce to vypada jako velice funkcni vec:

    Probe Camera Alignment · vlachoudis/bCNC Wiki · GitHub
    https://github.com/vlachoudis/bCNC/wiki/Probe-Camera-Alignment

    Pridelate na vreteno levnou usb kameru/mikroskop/endoskop a zkalibrujete offset proti ose vretena.

    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Koukni jak mam napnuty drat ja - je na ramu pily,tudiz ti na veze nejde vubec zadna zatez a jde to vyosit je kazda vez je na jiny strane pojezdu,jedna uplne vepredu a druha v zadu
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: ano, mas to koplet v tom prvnim videu - je na to spesl program Dev Foam a Dev foam cnc - supr programek,vcetne simulaci apod - stahl jsem si puvodne demo,ale ve finale jsem neodolal a talosu to koupil v plny palbe
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: no ja chapu ze to jde, pokud teda vyresis napinani toho dratu, kdyz sou ty dva voziky daleko od sebe (drat pod velkym uhlem). Ale jak rikas... Priprava kodu bude slozitejsi, to me prave zajima jak se dela... Uz je na to nejakej specializovanej CAM?
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: kazda ta vez dokaze rezat jiny tvar - 4 nezavisly osy - takze rezat trapezovy kridla a kuzel a pod neni problem,jen je slozitejsi priprava kodu
    Takdy mas nejaky video v akci - nechtelo se mi hledat neco kde se reze kridlo s rozdilnym profilem u korene a na konci
    https://m.youtube.com/watch?v=UoF2IVbMgzk
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Myslel jsem spis neco takovyho. Akorat bych ty pojezdy dal bliz k sobe, nebo proste upravil rozmery aby to melo vyhodnejsi uhel na rezani kridel z desek:

    5 Axis Custom-made Hotwire Cutter
    https://vimeo.com/138558233
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam