• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    VEVERAK: Tady je to videt jeste lepe. Jen teda podotykam, ze bych to rozhodne netisknul z plastu na 3D tiskarne, ale vyrobil bych vetsi pevnejsi exemplar ze staryho plechovyho pekace, hrnce, nebo tak neco...

    3040 CNC - Cutting Glass In A Water Bath!
    https://www.youtube.com/watch?v=iMR12HCEny8
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: Co delas z igelitu? :-)
    VEVERAK: Mrkni na ten zlutej "tacek s dirkama":

    3040 CNC - New Water Bath Design!
    https://www.youtube.com/watch?v=P_AdV2HIvY8
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: a co teda zbejva? sroub a dmychadlo? :)
    VEVERAK
    VEVERAK --- ---
    HARVIE: jojo base :)

    dobre diky za rady, popremyslime jeste
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: to je pravda - ja jsem zapomnel ze pracuju prevazne s igelitem nebo novodurem
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: na porezni materialy pistove, membranove nebo olejove nestaci prutokem vzduchu
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: jako stul staci MDFka co nejporeznejsi, jen oblepit boky aby ti skrz ne zbytecne nesalo a mista kde nebude material staci prikryt novinama. U vysavace by mozna stacilo pootevrit takovou tu prisavaci klapku aby nejel moc zatizenej, chvili by to mohl vydrzet. Na vystup z vysavace by mohl pomoct tlumic jako se pouzivaj v pneutechnice na odfuky neco takoveho https://www.festo.com/cat/cs_cz/products_080100
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: Rusaci by meli radost - to je hodne bitelny,to tahani dela velky brit,chce to aby v materialu sel co nejmensi kousek cepele,to jsem vyzkoumal pri rezani nosniku z balsy - misto vyvevy si sezen stary kompresor z lednicky mohl by ti to na stole udrzet,pouzivam ho na vaukovani pri laminovani
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Akorat ted teda resim workholding... Obyc papir udrzi trocha izolepy. Ale tu krabicovou lepenku uz to docela taha. Lepit oboustrankou se mi ji nechce, pac to uz nikdy neodlepim. Vakuovej stul nemam a jsem na to docela linej. Navic vyveva i vysavac delaj bordel. Navic vyveva je pomala a draha. Vysavac se zas upece kdyz je zacpanej.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: Tak jsem si zasvarel. Ale nak se mi sere kamera v mobilu. Kazdopadne se mi uz podarilo zlomit prvni cepel :-) Zatim je to prototyp, uz je pozde, tak nechci rezat ani brousit. Ale prijde mi, ze to funguje. Odborne serizeni na desetinky jsem po svareni provedl remeslnym priohnutim sykovkama ve sveraku :-D

    Welded dragknife controled by bCNC (crash included!)
    https://www.youtube.com/watch?v=Q0XOZNU1sJ4
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    VEVERAK: jaky hackerspace? base? :-) hele je to fakt humac. stal sem dva metry od toho kdyz kluci frezovali a cejtil sem jak toho mam plnou pusu (i kdyz odsavali). co se dostane do plic, to netusim, tam to neni asi tolik cejtit. jestli to delas jednou, dvakrat za rok, tak na to ser a poradne z blizka to vysavej poradnym vysavacem a respiratorem. techniku co nejvic necim zakrej a pak ji jeste dodatecne oluxuj. jestli to budes delat jednou mesicne a vic, tak bych postavil vodni lazen. neni to zas tak slozity. vemes starej plechovej pekac, co nejtuzsi, prisroubujes ho na CNC a do nej das (nejlip privaris, ale pokud nemas svarecku, tak to neni nutny) nejaky matky ke kterejm pak pridelas tu uhlikovou desku. nebo proste uvnitr toho pekace vyrobis neco co pripomina sverak nebo na co ten material normalne chytas mimo plechac. trik je v tom vzit starej plechovej pekac a prisroubovat ho na cnc.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    VEVERAK:frezuju karbon casto - dily na rc era a nejaky specialni pochystavky nemam,prach odtahuju klasickym prumyslovym vysavacem do separatoru pilin,kde mam jen nejaky lepsi filtr,kuli balsovymu prachu aby mi nepohrbil dalsi vysavac - pokud ti to prach nerozfouka do vzduchu tak bych se to nebal rezat i bez respyratoru a pak prach bych jen odsaval vysavacem
    VEVERAK
    VEVERAK --- ---
    THERIDANE: jo, carbon fiber plate :)
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    VEVERAK: Jestli uhlíkovou deskou myslíš carbon fiber desku a ne grafit, tak voda potřeba skutečně není, stačí odtah do filtru (u nás máme M5 a i to je podle mě zbytečně jemný).

    Grafit bych za sucha asi už nezkoušel, to svinstvo je elektricky vodivý a dostane se všude. Soustružil jsem kdysi z grafitu trysky do raket a pak jsem předělával elektriku na mašině vedle, protože to začalo vodit po povrchu :-)
    VEVERAK
    VEVERAK --- ---
    Zdravim,

    v hackerspacu mame CNC 3040 z ebaye ( https://www.ebay.com/itm/USB-port-ballscrew-300W-3040-CNC-Router-engraver-engraving-milling-machine/231721232429?hash=item35f3a9682d:g:zoEAAOSw5ZBWH2VP ).

    Chceme na tom zkusit frezovat uhlikove desky, ovsem co jsme se zbezne divali tak ne uplne vsichni resi prach z desky jen odsanim vysavacem, ale casto se pouziva vodni lazen, je _opravdu_ potreba kdyz to clovek dela jednou za cas? Pokud ano tak mate nejake tipy jak ji jednoduse pripravit na zminenem CNC?

    P.S: melo by jit o soucastky na quadracopteru z 2mm tlustych desek
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    To je jina liga :-D

    CNC tattoo machine
    https://www.youtube.com/watch?v=DFKIrwk54C0
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: Tohle je fotka z TV - ja mam temer shodnej,jen jak je tady matka,tak ja tam mam plny telo a upinam z boku do drzaku vrete na takovej clamp za to telo - jinak k pevnosti tech tistenych dilu nemuzu asi zatim rict ani prd,tistenej drzak drzi vreteno zatim uplne bez problemu a to fakt ted docela rezu,hodne teda akryl karbon a dreva - obcas hlinu - jak jsem se toho bal,tak bych rekl ze se clovek asi nemusi bat,samo dil musi byt tiskem nadimenzovany - ne 2 perimetry a 5% infill
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: Za co to chytas do vretene? Za ty matky nahore?

    Uz jsem premyslel, ze bych te zneuzil a nechal si to vytisknout. nicmene ted mam v planu si to spis svarit z plechu a tycky. ja proste nemam furt duveru v ty plasty :-) chci tim casem rezat treba dyhy, kuzi, gumu, atd... to by asi ten plast nedal.

    Co se tyka presnosti myho reseni, tak jsem byl velmi pozitivne prekvapen... Offset drzi, pac ty zoubky zapadaj presne do ty matky. A zmeris ho velice snadno. otocis tim na wasteboardu a pak zmeris prumer kolecka co to udela. Pokud nemas zrovna supleru, tak staci vynulovat CNC a po desetinkach si najogovat na druhou stranu. Jen ovsem potom nesmis zapomenout ten prumer vydelit dvema jako ja :-D

    Ten sroub ma jinou nevyhodu. Ta ziletka jako takova pruzi, protoze ji nic nepodpira. Na druhou stranu pokud je dobre toolpath, tak by na ni nemelo ze strany nic moc tlacit. Kazdopadne tam ale mam v planu dat plechovou desticku a pritahnout to na sroubky. Akorat jsem ted linej vytahovat svarecku.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: nechces vytisnout neco takovyho?Jako sroub funkcni,ale asi tam nedokazes presne zmerit vzdalenost noze od osy otaceni a tak si myslim,ze bude problem s presnosti


    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: Ja mam zatim ohnutej sroub :-D :-D

    bCNC dragknife operation (improvised)
    https://www.youtube.com/watch?v=fxP6KcZvIWc
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam