• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RUTHANWine, CrossOver, Cedega- paříme a pracujeme na Linuxu bez omezení

    Modelova situace: stejna hra - port pro windows vs. port pro linux. Co vam jde rychleji ? (nepocitam emulatory)

    8 hlasy od 8 respondentů
    • 0.0% / 0 hlasů
    • 0.0% / 0 hlasů
    • 25.0% / 2 hlasy
    • 25.0% / 2 hlasy
    • 50.0% / 4 hlasy

    Wokna mají spoustu nevýhod, ale dle některých názorů (i mého) to co je skutečně táhne, a v čem mají navrh nad Linuxem jsou právě a hlavně počítačové hry. Emulace her je ta nejnáročnější, díky spoustě technických hacků a neustálému vývoji spousty uzavřených knihoven.
    Hledejme tedy společně cesty, jak zprovoznit staré i nové hry na Linuxu a abychom se pomalu vymanili ze spárů M$.
    Pokud vkládáte logy, taky je vkládejte jako jako linky na soubory, deseti stránkový výpis se sem moc nehodí..
    Hádky jsou zde možné až vítané, ale prosil bych trochu esenciální empatie pro názory jiných..

    Nějak sem tu, žel nabyl dojmu, že Linux je stejně jako Mac pomalu náboženství a jeho uživatelů, zvlášť letitý velmi neradi přiznávají jeho chyby, což je věc se kterou uživatele Windows nemají problém. Tohle je umocňuje názor, že Linux je pro systém pro elitáře, z když je někdo elitář, tak ať si pomůže sám, že :)

    [ Ubuntu Linux a distribuce z nej odvozene ]
    root.cz - Pokud tohle budete cist dostatecne dlouho, tak vas jednou zkonvertujou.. Mensi IT bulvar, nez na jinych ceskejch webech, ale sem tam jen snadny odflaknuty 2 vety v novince.
    rozbalit záhlaví
    SCREWED_DEVIL
    SCREWED_DEVIL --- ---
    Vrátil jsem se k Ubuntu 18 a tyhle problémy pominuly. Za to ale mám, jinej - když se hrabu z PC v telefonu (Android8,) tak mi to nezobrazuje obsah složek a pokud danou složku chci kopírovat vcelku, tak se to kopíruje tejden...
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SCREWED_DEVIL: FF mi na 20.04 žere RAM tak, že úplně spadne. Zatím nevím, jestli to dělá konkrétní stránka, nebo FF jako takový, ale než to sletí, tak systém nereaguje - má všecho nacpaný v pagefile. Aktuálně to padne i když nechám počítač zapnutý přes noc.
    A víc realeted forum je spíš zde: [Ubuntu Linux a distribuce z nej odvozene]
    SCREWED_DEVIL
    SCREWED_DEVIL --- ---
    Telegram app a Firefox mi shazuje ubuntu 20.04, je to chyba nebo vlastnost ? - PC zamrzne a lze pouze manual hardware reset...
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    LOVE_DALI: Treba jwdnou budes moct zmigrovat na neco takovyho:
    NocoDB | Turns your SQL database into a Nocode platform. Free & Open Source.
    https://www.nocodb.com/
    A cely office zahodit
    LOVE_DALI
    LOVE_DALI --- ---
    THEODORT: Řekl bych to asi takhle. Vzhledem k tomu, že se pohybuju v korporátní branži, kde celej náš produkt jede v Excelu a všichni naši klienti na to spolíhaj, protože to je daily driver, tak si člověk uvedomí, že prostě nemůže do takovýchto prostředí lámat Office přes Wine.
    Jednak by to bylo nesuportovaný, druhak by to ani nemuselo jet a taky i kdyby to náhodou nějak jelo, tak Ti nikdo nezaručí, že další wine update to nesejme. Což samozřejmě ani Office/Windows update.
    Osobně jedu dualboot, licence mám a neřeším. Sice bych samozřejmě mohl na svých linux mašinách nahodit Office přes wine, ale bylo by to jenom na test než nějaké řešení, na které bych se mohl 100% spoléhat.. :)
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    LOVE_DALI: nejak nechapu souvislost mezi produkcnim resenim a púrovozovani excelu na linuxu, ale budiz. :o)
    LOVE_DALI
    LOVE_DALI --- ---
    ZBYNEK: tak ono ruku na srdce, pokud chceš jet nějaký produkční řešení, tak Ti ani nic jinýho nezbyde.
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    LOVE_DALI: Jestli to hnije tak, že se to dá sestřelit, tak to je fajn... Mně když vyhnije excel (2013), tak s sebou vezme celej linux :-/ Proto wine raději nepoužívám a office jedu ve virtuálu...
    LOVE_DALI
    LOVE_DALI --- ---
    hmm, občas mi tady něco vyhnije pod wine.
    Tohle vypadá zajímavě:
    How to kill wine processes when they crash or are going to crash? - Ask Ubuntu
    https://askubuntu.com/...ions/52341/how-to-kill-wine-processes-when-they-crash-or-are-going-to-crash
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    pokud nemas nejakej rozharanej pocitac tak je to spis zbytecnost
    LOVE_DALI
    LOVE_DALI --- ---
    KAERO: Tak řekl bych to takhle. S DsFixem je člověk stejně locklej na max 60FPS.
    Jinak měření jsem nedělal, ale prostě mi to přišlo víc smooth. I v lokacích, kde to občas zahaprovalo, tak nic. Jelo to smooth.
    KAERO
    KAERO --- ---
    LOVE_DALI: ale vice snimku za s nemas hadam? jestli ti to jelo nestabilne asi ti neco pravidelne sahalo na disk/sit. by me zajimalo co to bylo :)
    LOVE_DALI
    LOVE_DALI --- ---
    KAERO: Mno, já to právě nahodil a přijde mi Dark Souls 1: PtD, že mi běží stabilnějc.
    Samozřejmě jedu s DsFix
    KAERO
    KAERO --- ---
    LOVE_DALI: tezko rict. kdyz hraju, tak mi stejne na tom pocitaci nic jineho nejede (zadny skype, teams, viber, zoom na pozadi nemam), I/O priority nepotrebuju, protoze tam nic nejede, screensaver nemam, kartu s overclocking nemam takze treba pro mne je ta sada skriptu celkem zbytecna.

    vyuziva to nekdo?
    LOVE_DALI
    LOVE_DALI --- ---
    Chcete mi říct, že jsem teprv až teď objevil Ameriku s Gamemodem?
    GitHub - FeralInteractive/gamemode: Optimise Linux system performance on demand
    https://github.com/FeralInteractive/gamemode
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    SPACEANGEL: Proton pod Steamem by mel DX12 mozna umet, tedy bych to prve zkusil pres jejich tooling
    SPACEANGEL
    SPACEANGEL --- ---
    cau, mate nekdo zkusenost jak rozjet na wine directx 12? Konkretne hru Deus Ex: Mankind Divided.... ?
    QUIP
    QUIP --- ---
    QUIP: lamej si s tim hlavu par hodin, pak se nekde zeptej a zahy to sam zjistis

    Soubory vlastnil root, takze do nich aplikace nemohla zapisovat a rozhodla se, ze si je udela pro sebe v Application Data.
    QUIP
    QUIP --- ---
    Netusite nekde, kde se ve Wine nastavuje nejake vlastnost ohledne toho, jestli ma aplikace data ve svem adresari v Program Files, nebo jestli pouzije uzivatelsky profil users/jmeno/Application Data?

    Delal jsem upgrade pocitace a fakturacni program, ktery pod Wine pouzivam nekolik let mi ted nejde spustit. Ve vsech predchozich verzich byla data v Program File/2hcs_fakturace. Ted tam jsou sice taky, protoze jsem si cely adresar Program Files prenesl z te stare instalace, ale kdyz to spustim, tak se to snazi ty soubory zapisovat do Application Data a pak to tam skonci s nekolika chybama (ze nemuze vytvorit soubor, protoze ma v nazvu diakritiku) a program nefunguje.
    Na SW jsem drivp rovozoval na Win2000 / Win XP, pak nekolik let pod Wine a vzdycky to melo vsechno jen v Program Files, takze bylo jednoduche to presunout z jednoho pocitace na druhy.
    A ted, s novejsim Wine, to najednou zaclo pouzivat Application Data.

    Plus teda dotaz - proc nefunguje ta diakritika v nazvech souboru? Na stare instalaci to funguje.
    LOVE_DALI
    LOVE_DALI --- ---
    Hmm, co dělám špatně. Snažím se rozjet pod wine D2 přes D2SE a wrapper a ne a ne se chytit. Black screen potažmo glitche (když naběhnu do menu).
    ZAjímavý je, že D2VidTst hlásí intel HD 4000 při tom jedu na Iris 620.

    
    000b:fixme:winediag:start_process Wine Staging 4.5 is a testing version containing experimental patches.
    000b:fixme:winediag:start_process Please mention your exact version when filing bug reports on winehq.org.
    0009:fixme:dwmapi:DwmIsCompositionEnabled 0x497ced5
    0009:fixme:dwmapi:DwmEnableComposition (0) stub
    0009:trace:wgl:X11DRV_WineGL_InitOpenglInfo GL version             : 3.0 Mesa 19.0.1.
    0009:trace:wgl:X11DRV_WineGL_InitOpenglInfo GL renderer            : Mesa DRI Intel(R) UHD Graphics 620 (Kabylake GT2) x86/MMX/SSE2.
    0009:trace:wgl:X11DRV_WineGL_InitOpenglInfo GLX version            : 1.4.
    0009:trace:wgl:X11DRV_WineGL_InitOpenglInfo Server GLX version     : 1.4.
    0009:trace:wgl:X11DRV_WineGL_InitOpenglInfo Server GLX vendor:     : SGI.
    0009:trace:wgl:X11DRV_WineGL_InitOpenglInfo Client GLX version     : 1.4.
    0009:trace:wgl:X11DRV_WineGL_InitOpenglInfo Client GLX vendor:     : Mesa Project and SGI.
    0009:trace:wgl:X11DRV_WineGL_InitOpenglInfo Direct rendering enabled: True
    0009:trace:wgl:init_opengl GLX is up and running error_base = 158
    0009:trace:wgl:register_extension 'WGL_ARB_create_context'
    0009:trace:wgl:register_extension 'WGL_ARB_create_context_profile'
    0009:trace:wgl:register_extension 'WGL_ARB_pixel_format_float'
    0009:trace:wgl:register_extension 'WGL_ATI_pixel_format_float'
    0009:trace:wgl:register_extension 'WGL_ARB_extensions_string'
    0009:trace:wgl:register_extension 'WGL_ARB_make_current_read'
    0009:trace:wgl:register_extension 'WGL_ARB_multisample'
    0009:trace:wgl:register_extension 'WGL_ARB_pbuffer'
    0009:trace:wgl:register_extension 'WGL_ARB_pixel_format'
    0009:trace:wgl:register_extension 'WGL_ARB_render_texture'
    0009:trace:wgl:register_extension 'WGL_NV_render_texture_rectangle'
    0009:trace:wgl:register_extension 'WGL_EXT_extensions_string'
    0009:trace:wgl:register_extension 'WGL_EXT_swap_control'
    0009:trace:wgl:register_extension 'WGL_EXT_framebuffer_sRGB'
    0009:trace:wgl:register_extension 'WGL_EXT_pixel_format_packed_float'
    0009:trace:wgl:register_extension 'WGL_WINE_pixel_format_passthrough'
    0009:trace:wgl:register_extension 'WGL_WINE_query_renderer'
    


    Takže direct rendering jede. Native steam gamesa taky a Plasma taktéž.
    
    lspci
    00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v6/7th Gen Core Processor Host Bridge/DRAM Registers (rev 08)
    00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation UHD Graphics 620 (rev 07)
    00:04.0 Signal processing controller: Intel Corporation Xeon E3-1200 v5/E3-1500 v5/6th Gen Core Processor Thermal Subsystem (rev 08)
    00:14.0 USB controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP USB 3.0 xHCI Controller (rev 21)
    00:14.2 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP Thermal subsystem (rev 21)
    00:15.0 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP Serial IO I2C Controller #0 (rev 21)
    00:15.1 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP Serial IO I2C Controller #1 (rev 21)
    00:15.2 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP Serial IO I2C Controller #2 (rev 21)
    00:15.3 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP Serial IO I2C Controller #3 (rev 21)
    00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP CSME HECI #1 (rev 21)
    00:17.0 RAID bus controller: Intel Corporation 82801 Mobile SATA Controller [RAID mode] (rev 21)
    00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-LP PCI Express Root Port #1 (rev f1)
    00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-LP PCI Express Root Port #3 (rev f1)
    00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Intel(R) 100 Series Chipset Family LPC Controller/eSPI Controller - 9D4E (rev 21)
    00:1f.2 Memory controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP PMC (rev 21)
    00:1f.3 Audio device: Intel Corporation Sunrise Point-LP HD Audio (rev 21)
    00:1f.4 SMBus: Intel Corporation Sunrise Point-LP SMBus (rev 21)
    00:1f.6 Ethernet controller: Intel Corporation Ethernet Connection (4) I219-LM (rev 21)
    01:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTS525A PCI Express Card Reader (rev 01)
    02:00.0 Network controller: Intel Corporation Wireless 8265 / 8275 (rev 78)
    

    
    root@Arch petr]# pacman -Ss xf86-video
    extra/xf86-video-amdgpu 19.0.1-1 (xorg-drivers)
        X.org amdgpu video driver
    extra/xf86-video-ati 1:19.0.1-1 (xorg-drivers)
        X.org ati video driver
    extra/xf86-video-dummy 0.3.8-3 (xorg-drivers)
        X.org dummy video driver
    extra/xf86-video-fbdev 0.5.0-1 (xorg-drivers)
        X.org framebuffer video driver
    extra/xf86-video-intel 1:2.99.917+863+g6afed33b-1 (xorg-drivers) [nainstalovaný]
        X.org Intel i810/i830/i915/945G/G965+ video drivers
    extra/xf86-video-nouveau 1.0.16-1 (xorg-drivers)
        Open Source 3D acceleration driver for nVidia cards
    extra/xf86-video-openchrome 0.6.0-3 (xorg-drivers)
        X.Org Openchrome drivers
    extra/xf86-video-sisusb 0.9.7-2
        X.org SiS USB video driver
    extra/xf86-video-vesa 2.4.0-2 (xorg-drivers xorg)
        X.org vesa video driver
    extra/xf86-video-vmware 13.3.0-1 (xorg-drivers)
        X.org vmware video driver
    extra/xf86-video-voodoo 1.2.5-10 (xorg-drivers)
        X.org 3dfx Voodoo1/Voodoo2 2D video driver
    community/xf86-video-qxl 0.1.5-7 (xorg-drivers)
        Xorg X11 qxl video driver
    


    Vím, že na Arch wiki bylo, že bych něměl instaloval intelý driver, ale v tomhle ohledu to nic nezměnilo. Zkoušel jsem i jinýmu profily a taky nic.

    Takže buď jsem vynechal něco naprosto elementárního a nebo nevím

    Testoval jsem wine (stable) a wine stagging

    Díky za tipy :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam