SKIM: pokud neco vypustis na verejnos, musis IMO pocitat s tim, ze si to lidi budou kopirovat. Je to pro ne prirozene, tezce se tomu brani. Jednoznacne odsuzuju spolecnosti, kteri se tento jev snazi resit zavadenim novych legislativnich opatreni, budovanim informacnich databazi s logy o veskere komunikaci uzivatelu, implementaci ruznych DRM systemu primo do hw pocitace apod. Duvody jsou celkem jasne: Informace se muzou dostat do nepovolanych rukou. Usvedcovani narusovatelu nebude probihat pred radnym soudem (ten na takove veci nema prostor) ale bud v nejakem zkracenem rizeni na zaklade snadno podvrhnutelnych dukazu nebo primo nejakou vladni agenturou mimo jakoukoliv kontrolu. Monitorovaci systemy na urovni ISP maji negativni vliv na latenci a rychlost provozu. Ruzne ochrany na urovni HW pocitace zas znemoznuji majiteli instalovat soft neautorizovany tvurcem ochrany.
Vim ze pro tvurce digitalniho obsahu to neni prijemne ale takova je bohuzel realita a neznam v soucasnosti zpusob, jak si dodrzovani autorskeho zakona vynutit bez vyse uvedenych problemu.
Z toho mi jednoznacne vyplyva ze sdileni digitalnich informaci by melo byt legalni.
Pak uz je jen na autorovi jak se postara o zdroj prijmu. Muze to byt zakaznicka podpora (u softwaru), nebo nejake sberatelske predmety (collection edice u her) nebo koncerty / podepsana tricka / CD u hudby.
Pro urcite typy softwaru (napr online pocitacove hry) fungujou docela dobre i ruzne typy DRM technologii (ucet potrebny k provozu mas na serveru a odemknes ho pouze prostrednictvim legalne zakoupeneho klice).
Toz tak nejak bych to videl.