• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISKontaktní rodičovství - attachment parenting
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    Chudak první dite v lete zadostive koukalo na maliny a nic nedostalo, protože v tabulce zavadeni potravin byly maliny az po 1. roce...
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    INUSHKA: davala jsem postupne, co jsme meli doma - když byl banan, rozhnacala jsem trosku a lzickou do pusy, otevrela jsem jogurt staršímu diteti, lzicku dostal i mladsi, udelala jsem jahodovy koktejl staršímu, dala jsem cucnout i mladsinu, jedla jsem pomeranc, nechala jsem ho ocucat 1 dilek, mrkev a rapikaty celer dostal do ruky. Rozestupy mezi jidly jsem neresila. Jedine dve potraviny podezrele z reakce byl prave pomeranc - opruzeny zadek - a celer - prujem. Ale je to druhé dite, takze jiny pristup. U prvního jsem byla s jidlem uzkostlive opatrna...
    TULENI
    TULENI --- ---
    NABIS: ano, dyne je pry doknce lepsi nez brambory, ty maji zbytecne moc skrobu, ale moje deti nejradsi meli kombinaci brambor/dyne :)
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    INUSHKA: Mně se ta teorie velmi líbí, takže jsem se jí chytla a dodržovala poctivě. Měla jsem na to propracovaný systém, uvařila jsem větší množství zeleniny od jednoho druhu (z normálního obchodu, co nejlepší na pohled, jen špenát jsem dala ze skleničky, ten mívá dusičnanů extra hodně) z čerstvě uvařeného jsem dvě lžičky nacpala dítěti do chřtánku (v klubíčku na klíně), další dvě jsem schovala v uzavřené krabičce do lednice na druhý den a zbytek zamrazila na dobu, až se bude přikrmovat víc. Pak jsem normálně dokojila. Po pátém měsíci už chtěl větší množství, tak jsem pak vytahovala ty zamražené přebytky a různě je už kombinovala do zeleninových směsí a přidávala z čerstvých zas něco nového.
    NABIS
    NABIS --- ---
    Koukam, ze je to tedy hodne nejednoznacne tema. Ja zatim kombinuju mrkev ze sklenicky + uvareny brambor, brokolici snedla zatim jen jednou, ptz mela asi fakt hlad, podruhy velke plakani. Uz aby bylo to jaro poradne rozjete a my si taky mohly uzit zeleniny z vlastni zahradky. Dyni hokkaido pro 6. mes. je v pohode? Maruska je hodne zrava, klidne sni skoro celou sklenicku(125 ml) + jeste mlicko a pak ten blazeny vyraz ukojeneho ditete je k nezaplaceni. S tim lepkem jsem to taky slysela, ze klidne i drive, pecu domaci kvaskovy chleba, tak bych mohla upect jeden maly bez soli.
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    INUSHKA: já jsem taková cikánská matka, takže můj přístup se dá popsat trochu jako "od oka" a "když si vzpomenu", což podle mě u zdravých dětí stačí, u alergických bych to samozřejmě řešila jinak (a řešila jsem). Takže jsem například nikdy nekojila v nějakých pravidelných intervalech, ale jak dítě chtělo nebo mi přišlo, že už by bylo načase a tudíž nějak nebylo možné nějaké kojení nahradit něčím jiným.

    Nedávala jsem jen dvě lžičky, protože Bartoloměj vždycky všechno hned snědl, první mísu kaše, stejně jako první misku mrkve, jen jsem mu ty zeleniny zaváděla vcelku pomalu co do počtu druhů.

    Krmila jsem ho v autosedačce - vajíčku.

    V naprosté většině případů doma vařené.

    Kdyby ale dítě o jiné jídlo než o mateřské mléko zájem nejevilo, zase tak bych to nehrotila, ono to nové odhalené imunologické okénko nezačíná úderem čtvrtého měsíce. Teď mě ještě napadlo, že Bart se narodil skoro o měsíc dřív, takže ani nevím, zda se to u takových dětí nemělo nějak posunout, ale on si to nějak hned srovnal.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    INUSHKA: Dávala jsem doma vařené, hodně máme z vlastní zahrady (u mých rodičů), občas kupované (když jsem jí chtěla nabídnout třeba nesezónní zeleninu/ovoce, nebo exotické). Vařila jsem sobě, dítěti dala stranou jednu mrkev a bramboru (třeba), nechala jsem jí to si to prostě ochutnat. Rozžužlala půl kousku mrkve, to bylo vše (zprvu). Pak jsem jí to ještě i mixovala, mezitím, co si žužlala svůj kus mrkve, tak jsem jí krmila lžičkou, to později nechtěla, lžičku mi brala, tak se krmila sama i tou lžičkou (od 8.měsíce). Krmila jsem ji v lehátku, později v židličce (od 8.měsíce, už seděla).
    TULENI
    TULENI --- ---
    INUSHKA: prvni kase na lzicku..za par dni uz jich snedla hodne, to "jedna dve lzicky" se u nas skoro nekonalo, mozna pri prvnim krmeni :) a krmlili jsme v takovym pololehu-polosedu..bud lezela na polstarich nebo na takovym tom lehatku..
    http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/17451_1304716534594_1483791_n.jpg
    jinak pokud nema zadny problemy zacala bych nromalne mrkvi, dyni, brokolici apod..uvidis jak bude bastit, urcite to jeste bude zapijet mlikem nejakou dobu..my vzdy zacali prikrmem a pak eset mela prso..
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    Posím vás, kdo jste teda začínali s příkrmama ve čtyřech měsících podle té nové teorie, můžete se trochu rozepsat o tom, jak jste to dělali? Já jsem pochopila, že v těch čtyřech měsících ještě nejde o to nahradit ani jedno kojení (když dítěti stačí), ale jenom dítě seznámit s co nejširší škálou potravin. Fakt jste dávali třeba jenom dvě lžičky a za dva dny tři zas něco jiného? Co všechno jste dávali? Doma vařené nebo kupované? V jaké poloze jste krmili?

    Já té teorii docelá věřím, připadá mi logická a chtěla bych to podle ní zkusit, ale nějak nevím, jak na to. Malvína bude mít 4 měsíce za týden, tak už to začíná být aktuální.
    TULENI
    TULENI --- ---
    LORAIN: ja teda na tyhle studie moc nedala nikdy, ridila jsem se rozumem a pocitem...dcera byla hodne nervla a protivna a furt mela hlad, takze zacinala vecerni kasi kolem toho ctvrteho-pateho mesice ackoli dal byla kojena a i ovocnyma prikrmama driv jak zeleninou prave kvuli tem zacpam a zadny testovani tyden jsem taky neprovadela, nemame zadny predpoklady k alergiim na jidlo takze mi presne ty dva dny prisly akorat a nikdy se u nich nic neprojevilo nastesti ..asi az kdyby se projevilo tak zacnu hledat co proc jak a tak :)
    LORAIN
    LORAIN --- ---
    MEDVED007: teď se razí nová teorie, kdy se s příkrmy má začínat po 4. měsíci (i u kojených dětí), "zkoušet" se má už jen dva dny, do šestého měsíce se má stihnout lepek a vůbec se toho má stihnout co nejdřív co nejvíc.
    U dnes tříletého syna se zǎcínalo po 6. měsíci, testovalo se pomalu týden...
    A ejhle, nová teorie, nové klinické studie a vše je pomalu jako za nás ;-)
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    MEDVED007: můj nejmladší syn začal jíst, jako že opravdu jíst, ve 4 měsících, protože mateřské mléko se v jeho případě ukázalo hluboce nedostačujícím. Takže se kojil dál v rozsahu odpovídajícím více než plnému kojení a k tomu obědval zeleninu, později masozeleninu a večer kaši.
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    KATIA: tak snad příkrmy jsou pro děti nad šest měsíců, ne ? nebo se bavíme o dětech v jakém věku ? naše holky začly opravdu jíst navíc velmi hluboko po půl roce....starší i hluboko po roce :-)
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    KATIA: Někde byl nedávno článek od nějakého českého odborníka s využitím místních studií. Tam mu dokonce vyšlo, že bio rajčata jsou výživově méně hodnotná, jiná zelenina více, ale jsou to rozdíly takřka neznatelné. Akorát jsem si neschovala odkaz a teď to už asi nenajdu.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    LAMIA: Úplně plesnivou ano, ale mírně chycenou ještě ne. Když už je něco vidět pouhým okem, tak už je to pořádně prolezlé.
    KATIA
    KATIA --- ---
    TAPINA: koncept bio zeleniny je fakt obecně problematický, ale takováhle studie poskytuje málo informací o tom, co se vlastně zkoumalo. docela bych i věřila tomu, že takové rajče dozrálé někde na poli na sluníčku u farmáře bude mít více vitamínů než hydroponicky vypěstované ve foliáku v maroku....
    ale jinak je mi spíš bližší ten koncept farmářských potravin - z blízkého okolí - než vyloženě bio.
    LAMIA
    LAMIA --- ---
    TAPINA: ale plesnivou zeleninu snad poznáš ne? Ptám se jako uplnej laik, teprve začínáme dávat příkrmy a kupuju jen od farmářů bio. Tak mě to zajímá.
    A očekávání více vitamínů v bio - blbost, že by snad někdo očekával. Demence novinek.
    KATIA
    KATIA --- ---
    MEDVED007: rozdíl to je, nicméně pro dítě nad 6. měs. to už nehraje takovou roli: http://www.maminkam.cz/dusicnany-v-zeleninovych-prikrmech
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    myslím si, že vaření i skleničky jsou srovnatelné....skleničky jsou finančně dost pecka, zejména když člověk otevře, dítě si lízne a pak se to vyhodí....vaření je zase pracné, ale dá se to obejít mražením....já pro první spíš vařila, druhá dcera byla spíš na skleničkách, protože manžel v práci dostával poukázky do lékárny a jinak nebylo co za ně nakupovat....tak jsem jí kupovala v lékárně skleničky :-)
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    KATIA: Skleničky jo. Dost lidí ale kupuje bio zeleninu, že je vhodnější. Pro děti bych ani neřekla, kromě dusičnanů tam je i vyšší riziko plísní, jak to není pořádně ošetřené.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam