• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISKontaktní rodičovství - attachment parenting
    aktuálně: sdilime tipy a triky a rozšiřujeme nástěnku

    téma: bonding - těhotenství, porod, šestinedělí

    rozbalit záhlaví
    KATIA
    KATIA --- ---
    YMLADRIS: aby spoléhal na sebe a své dovednosti. ne každý je navíc schopný kriticky pracovat s textem, sposta lidí prostě podlehne zcela dogmaticky.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    KATIA: proc?
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    LYDI: ad ze nevis zda to pomuze -- napis precejen presneji co treba resis

    ad respektovat - cetla jsem, ale zdaleka tak moc mne to nevzalo. Napadlo mne k tomu jeste K Kralova z Nevychova -- ona nekde vysvetlovala, ze napr zacit rikat vety co rika Kralova, to nefunguje. Ze trik je v tom cosi si precvaknout v hlave a mozna se prestat tolik bat (moje interpretace) a fakt ZMENIT vztah k decku. PRESTAT s cimsi (neduvera? delani z ditete debila? touha prosadit sebe sebe sebe? Kazdej ma asi neco trochu jinyho, cim decko brzdi a ono pak vzdoruje). A ze proto ten jeji kurz ma pet tydnu a stoji prachy, aby matky do toho sly fakt opravdove a dostatecne naplno, pak se spouste z nich povede ten 'preklik' v hlave. A pak ze konkretni metodologie (co presne rikat atd) vlastne neni tak zasadni.

    Podobny dojem mam z te Aldort, ona rika Vy se furt dokola vyptavate jak nakladat s tim ci onym problematickym chovanim decka, ja vam furt dokola vykladam ze je treba se podivat cim mu to modelujete a jakou ma pod tim neuspokojenou potrebu atd., brat ho vazne, nee jako zver ke zkroceni...

    A to je zatim i muj nazor, ze krome fakt patologickych variant je celkem jedno jak ten svuj leadership nastavis (co se u vas dela a co se nedela), decko se prizpusobi kde cemu, kdyz tomu bude rozumet, kdyz to nebudes vynucovat odpiranim lasky, kdyz budes brat vazne co potrebuje i ono (na te aldortovske ose laska-sebevyjadreni-moc-samostatnost-sebevedomi-emocni bezpeci)

    ale tak decku jeste nejsou ani dva roky, takze nemam co kecat. Nicmene mam velky zajem se bavit o aldort s lidma ktery to taky berou vazne.. na nyxu je to vetsinou do ztracena, pac pro vetsinu lidi je to moc radikalni a debata je na tema jak je to prehnany organizovat svuj zivot aby to bylo pro decko pohodlny, atd
    OXIS
    OXIS --- ---
    NEMESISS: a šátek si někde půjčit nemůžeš? já si ho na mimino nemůžu vynachválit.
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    Děkuju všem za reakce... My prostě ještě látku od kolínka ke kolínku nemáme... "Malej" je objemnej, ale nijak zvlášť dlouhej... Žabáka jsem začala dělat, abych zachovala zásady zdravýho nošení, když vložka v našem případě už dlouho není použitelná, a vzhledem k věku a délce nohou to ještě není na klasickou polohu bez vložky. Je to asi opravdu o tom vývoji, teď je blbý období, ale až doroste, bude to snad zas ono ,)
    KATIA
    KATIA --- ---
    YMLADRIS: jestli taky jednoduše není důležité, aby si rodic na leccos přišel sám...
    LYDI
    LYDI --- ---
    YMLADRIS: a znas "respektovat a byt respektovan"? ja sem to zacala cist asi 5krat ale mam pocit ze sem to nikdy nedocetla (ale ne kvuli tomu, ze by to byla spatna knizka (; )- naopak tam se my libi, ze to je fakt o "metodologii" ale prece jen nejsem si zatim jista, jestli naomi neni dst sirsi. o nahravkach vic mene vim.. mozna nekdy najdu neco na youtubu nebo tak (:.. ale nevim, jestli mi to moc pomuze :D
    OXIS
    OXIS --- ---
    NEMESISS: v Kibi si občas sundám jeden popruh z ramene, tím mi klesne ke straně, pohodlný to není, ale když už to s ním není k vydržení a já prostě musím jít, tak to tak chvíli vydržím...
    ADD
    ADD --- ---
    NEMESISS: Nepamatuju si, že bych někdy kojila v manduce, nebyl důvod. Na žabáka jsem nikdy nenosila a novorozeneckou vložku používala celkem dlouho, mám pocit - ale nepamatuju si, do kdy.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    LYDI: mam z naomi zcela shodne pocity. ze ma skvele teze (co potrebuje dite), ale je chaba ucitelka (jak to zaridit). ale v zasade ji nasleduju

    je moznost koupit si nahravky z seminaru
    HABRENKA
    HABRENKA --- ---
    NEMESISS: na zabaka jsem nenosila nikdy, vzdyt to musi byt takhle velkymu diteti nepohodlny silene... nohy ven, pokud ma latku"od kolena ke kolenu" a pohne s nima (nema sedet v rostepu...)
    LYDI
    LYDI --- ---
    NEMESISS: tak to je asi podle dite a vyvoje jinak. ja sem ji skoro rok nosila jen v satku a az pak v manduce a byla sem rada, ze ji v manduce kojim mnohem jednoduseji nez v satku.

    mam jinou otazku na vsechni - jak se vam "libi" aldortova a jak "s ni pracujete`"? my se ty myslenky dost libi ale zaroven je to pro me nekdy dost nekonkretni a mam docela problemy odhadnout kdy nejake chovani dcery spis podporit a kdy ji nepodporit. nebo tak furt pise o tom, prezkoumat myslenky ale moc o tom nepise jak (znam prace byron katie a to mi tomu pripomina a je to urcite na to dobry - ale zaroven mi trochu stve ze aldortova furt to rika, ale moc ... cloveku zaroven v tom nepomuze.
    vidim, ze toto je asi lehce nestrukturovane stejne jako aldortova knizka. nemam uplne jasnou otazku ale spis bych asi lehce chtela otevrit diskuzi, jake k te knizce mate postoj/zkusenosti atd. diky (:
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    NEMESISS: 1) Snad nikdy jsem v ní nekojila, vždycky jsem ho sundala a zase nasadila, vyhovovala nám na kojení jiná poloha.
    2) novorozeneckou nožku jsem zrušila v okamžiku, kdy kolena roztažených nohou dosahovaly za okraje manducy a tím pádem už neseděl roznožce, ale normálním sedu
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    Ahoj všem, mám 2 dotazy ohledně nosítka Manduca:
    1) Jak kojíte v Manduce (či jiných nosítkách), reps., je Vám to oběma pohodlné? Manducu používáme od narození, 1. měsíc bylo kojení v ní naprosto ok, ale pak nám to přestalo jít. Souvisí to určitě s velikostí miminka - prostě byl menší a měl pusinku v úrovni bradavky, teď musím povolovat ty zadní popruhy, abych ho snížila a dostal se k prsu, jak je povolím, on klesne, je i nějak víc volně a dává hodně najevo, že se mu to nelíbí (bortí se mu pak záda, vychyluje se, nebo jak to říct, mně se to taky vůbec nelíbí).. Do jaký doby se vůbec používá novorozenecká vložka? My jí používali jen asi do konce šestinedělí, pak mu začala být těsná (když jsem zapla alespoň horní cvoky,rozepínaly se, dolní nešly dopnout vůbec ). Budou mu 3 měsíce, váží cca 6,5 kila...
    2) Poloha nožiček v Manduce - doteď nosíme "na žabáka", ač bez vložky. Mám pocit, že už mu žabák přestává být pohodlný, rozumím tomu dobře tak, že od cca 3 měsíců už může mimčo mít nožičky roztažený a můžou tedy vyčuhovat ven z Manducy (tím pádem žabák už není nutný)..? Mám za to, že v návodu se právě píše o 3 měsících, mně ale stejně přijde divný mu ty nohy teď tolik dávat od sebe..
    KAI
    KAI --- ---
    GINASHANTI: tak to tam ma, koukam :)
    "Nakonec Divokou kartu získala Anna Vršník a A centrum. Gratulujeme."
    GINASHANTI
    GINASHANTI --- ---
    Sakrble, jeden projekt nám přešlápl patu (je tedy taky parádní, ale?) Prosím pomozte nám s hlasy, tenhle projekt stojí za to! A centrum, Anna Vršník....
    Divoká karta | Vodafone – Rok jinak
    http://rokjinak.cz/divoka-karta/
    ALI_EN
    ALI_EN --- ---
    jeste chladivy kousatka jsem nezminila - tak ty ho pri zoubkach vzdycky docela rozbrecej :/
    ALI_EN
    ALI_EN --- ---
    YMLADRIS: zoubky - kdyz nezabralo chovani v kombinaci s chozenim, tak calgel, pri nejhorsi bolesti v kombinaci se sirupem detskym ibalginem. chovani a sezeni nezabiralo. ale stacilo se postavit a bylo to o poznani lepsi :).

    prdiky - masaz. cviceni nozickama. podrzeni nad nocnikem v klubicku. kdyz nezabiralo, trubicka do konecniku. to do nejakeho mozna az tretiho mesice, proste dokud hovinka moc nezhlenovately. potom pred spankem a behem noci kapicky baby calm. strava u me - nepit pivo :), ovoce bez slupky, okurka taky. samozrejme pecivo vynechavat a podobne. taky pomahalo, kdyz spi vedle me tak mu rukou nebo nohouvpodlozim kolinka a nohy, ze je ma trochu nahore.

    pad z postele - nepanikarit, chovat, chodit, klidny hlas.
    VERCASKOCKAMA
    VERCASKOCKAMA --- ---
    VERCASKOCKAMA: Jo a stejně jsem na něco zapomněla: Pila jsem fenyklový čaj a částečně omezila mléko a mléčné výrobky (ale ten sýr jsem si na chlěba stejně dala). Paradoxně mi přišlo, že mu vadilo i Caro, které se doporučuje na podporu laktace, jakmile jsem ho přestala pít, tak taky bylo znát zlepšení v intenzitě pláče... ale těžko říci, čím přesně nebo jakou kombinací nastalo zlepšení.

    Jinak, možná je to pitomost, ale přišlo mi, že v těch velkých vedrech byl pláč intenzivnější jak tím horkem, tak hustší stolicí. Byla to pořád míchaná vajíčka, ale mimo ta vedra má stolici většinou spíše řidší, jak asi nepotřebuje zpracovávat všechnu tekutinu. Takže ta trochu hustší stolice mu šla taky hůř ven...
    VERCASKOCKAMA
    VERCASKOCKAMA --- ---
    YMLADRIS: Tyjo, prdíky, kolika.... Za prvé mi pomohlo se svěřit ve vedlejším mateřském fóru, abych zjistila, že je to vlastně normální (asi nechceš zrovna tohle slyšet/číst, viď :-) ale psychicky mi to pomohlo fakt výrazně, dítě zoufale brečelo a já stejně zoufale bulela s ním v náruči nebo vleže v posteli s totálními pocity neschopnosti, bezradnosti a spoustou výčitek). Jinak jsem doopravdy ocenila Karpovo Nejšťastnější miminko v okolí (časem jsem dokoupila i ty dvě další knížky do zásoby :D ) a ty jeho zásady, to byl aspoň na chvíli vypínač, i když to taky nebylo samospásné... Kapky typu BabyCalm nebo Espumisan byly na dvě věci, mám pocit, že spíš trochu pomohla probiotika (v kapslích, ty BioGaia vyzkoušené nemáme), obecně ale bylo nejlepší vzít teploměr a skrčit mu při tom pořádně ještě nohy k bříšku, někdy stačilo jen to cvičení nohama, když byl hodně natlakovaný. Krémy typu Pupík apod. taky naprosto zbytečné, spíš mu po nich jen zčervenala pokožka a podle mě ho to muselo spíš štípat, než ulevit na bolení bříška (ale pediatra navrhovala mazání bříška fenyklovým olejem, ale ten jsem v kamenném obchodě nikde nesehnala, zpětně jsem zjistila, že je k sehnání na netu - pozdě bycha honit... ale doktorka tvrdila, že jestli něčím matlat při masáži bříška, tak jedině tímhle). Zabíralo i na radu doktorky si ho dát bříškem na svoje stehno a válet si ho po noze, stlačilo mu to břicho a šlo to ven. A když to nebylo prdy, ale přetažením, moc vjemů atd., tak prostě zavinutí, bílý šum a hlavně houpání v houpacím křesle - dodnes je to nejpoužívanější kus nábytku u nás doma :-) Plus se to taky dost zlepšilo, když jsem se odvážila používat šátek a později Manducu. Na noční pláč zabralo vzít si mrňouse k sobě do postele, od té doby se probuzení v noci většinou obešlo bez řevu, napil se a za nějakou dobu zase usnul, někdy se ani pořádně neprobral a pil v polospánku.

    Co se týče zubů - tak to se nechám překvapit, ještě je nemá, takže budu ráda za info :-)
    AYUNTAMIENTO
    AYUNTAMIENTO --- ---
    https://www.facebook.com/events/380718955410736/?ref=29&ref_notif_type=plan_user_joined&source=1

    HLASOVÁNÍ JIŽ PROBÍHÁ A KONČÍ 28.10. v 15 hod

    Vážení a milí,

    A je to tady! Máte jedinečnou příležitost podílet se na změnách porodnictví v České Republice! Stačí hlasovat pro Annu Vršník a projekt "Jak jinak" (A centrum) na: http://rokjinak.cz/divoka-karta/

    V projektu "Jak jinak" chceme kromě jiného vytvořit funkční model primární porodní péče, jak ho známe z vyspělých zemí EU, kde o většinu rodiček pečuje samostatná porodní asistentka. Také se snažíme o to, aby práce porodní asistentky byla uznávanou autonomní profesí a jejich služby proplácely pojišťovny. Ženy tak budou mít možnost volby místa a způsobu porodu a zároveň bude zajištěno bezpečí pro ně i miminko. Nedílnou součástí naší práce je i osvěta odborníků i laické veřejnosti o tom, že těhotenství a porod jsou zdravé a přirozené procesy. Více o našem projektu na: www.jakjinak.info

    Náš projekt "Jak jinak" se dostal až do finále "Roku jinak" nadace Vodafone. V našem úsilí nás teď můžete podpořit i Vy - hlasujte pro nás v soutěži "Rok jinak", která nám pomůže získat další profesionálku do našeho týmu, projektovou manažerku Annu Vršník.
    Hlasovat můžete zde: http://rokjinak.cz/divoka-karta/

    Zabere vám to jen malou chvíli, a je to nejjednodušší a současně velmi účinný způsob, jak můžete pomoci našemu projektu "Jak jinak". Vodafone po vás pouze bude chtít vaše mobilní telefonní číslo, na které vám pošle potvrzovací kód (kvůli férovosti hlasování). Hlasovat můžete hned teď, ale nejpozději do 28.10. do 15:00 hod.

    A pokud jste ještě neviděli, tak vám pro pobavení přidáváme naše video - Jak jinak čůrat s Pavlem Liškou:
    JAK JINAK čůrat?
    https://www.youtube.com/watch?v=60wZBMRUt0Q


    Děkujeme za vaše hlasy a vaši přízeň!

    Martin Nemrava
    manažer projektu "Jak jinak"
    www.jakjinak.info
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam