• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISKontaktní rodičovství - attachment parenting
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SUCUBIS: ok tak asi nic, ja jsem to nacetla a bylo to pro mne novy: ze decka posiluje pobyt s rodicem, kterej je ale totalne nasleduje, tj hru/akci ridi vyhradne to dite. Rodic je mu jen k dispozici, hraje s nim dle pokynu ditete, ale nikam to neridi ani nevede. Treba hodinu. Venuje plnou pozornost, nedela nic jinyho. Pisu to, ze by to treba mohlo pomoct, nee ze te nezajima nebo tak neco
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    TORUVIEL: Co já bych v tomhle věku dala za jakkoliv rozpadlou pastoušku s velkou zahradou a lesem/loukou za zády. My dnes byli u říčky hledat kameny na malování a za chvíli jsem si tam přišla tak moc navíc, že jsem si říkala, že příště si vezmu rybářskou židličku a učení a můžu si v klidu dělat svoje věci...
    SINSEMILLA
    SINSEMILLA --- ---
    TORUVIEL: Jo to je taky fakt, na chate si pripadam az bezdetne...
    SINSEMILLA
    SINSEMILLA --- ---
    SUCUBIS: Taky jsem to resila, kdyz jsem pracovala z domova a potrebovala neco delat a erika musela odhanet. On je tedy dost samostatne si hrajici od malicka a nenarocne miminko a posleze dite, ale pak jsem cetla naomi, ktera mk teda celkove moc nesedla, ale bylo tam, ze dite by melo mit prednost, ze kdyz takhle otravuje, je nejlepsi se sebrat a jit se mu venovat naplno. Udelala jsem to tak, kdyz proste po kolikate prisel, ze neco, zvedla jsem se od prace a sla a treba dvacet minut s nim neco stavela nebo cokoli jinyho. Pak jsem se zeptala, jestli uz je to dobry a on ze jo, ze muzu jit a byl klid treba dve hodiny, kdy jsem nemusela nic, tskze ve vysledku jsem cas vydelala a rozhodne mi nesezral i ruku
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    SUCUBIS: Zase si z toho nedělej vrásky, děti potřebují hodně pozornosti a lásky a někdy rodič ani nemůže mít tolik kapacity to tomu dítěti zajistit. Řekla bych, že jak jsou děti stavěné na jiné prostředí, ty naše chudé a nudné byty je moc neuspokojují v jejich touze po prozkoumávání a objevování, tak touží víc po společnosti rodičů. Vidím to teď na dceři, jsme druhý týden u mých rodičů na venkově a dcera pořád lítá venku a po mně ani nevzdechne (ale ani po babičce nebo dědovi, prostě si vystačí v tom prostředí sama). Kdežto ten byt to je holt nuda, i kdyby byl až po strop zaplněnej hračkama, nikdy to nebude tak stimulující a samostatnou hru podporující prostředí, jako příroda. Když jsme u nás doma v bytě třeba dva dny zavření (z nějakého důvodu, třeba nemoc), tak je z dcery najednou strašný upír, co člověka nenechá na chvilku vydechnout.
    SUCUBIS
    SUCUBIS --- ---
    RYBKA: kdyz jemu nabidnes prst a urve ti i druhou ruku :/
    RYBKA
    RYBKA --- ---
    SUCUBIS: Vůbec netvrdím ani nenaznačuju, že je zanedbávanej (a ani mě to nenapadlo, jestli to tak vyznělo, špatně jsem to formulovala). Jen chci říct, že pro něj je to velká změna, do příchodu sourozenců měl 100 % pozornosti, a to procento se jejich narozením logicky rapidně snížilo. A je malej - oproti dvojčatům ti to tak nepřijde, ale 3letý dítě je prostě ještě fakt malý. Spoustě věcí nerozumí, není schopný situaci nějak objektivně nahlídnout, bere to ze svýho naprosto sobeckýho hlediska. Z jeho pohledu to prostě je tak, že když je hodnej, tak ho řešíš míň, než když zlobí (což je samozřejmý). Pro něj zlobení=upoutání pozornosti. Ptala ses, co s tím, jak ho usměrnit, vím, že tohle vymezení času jen pro něj raděj i v ppp a že to několika mým kamarádkám pomohlo. Nic víc za tím nehledej :-)
    RACHEL
    RACHEL --- ---
    SUCUBIS: ok :-)
    SUCUBIS
    SUCUBIS --- ---
    YMLADRIS: tak zeptam se ho : chces jit se mnou nakoupit ? vezme si sam batuzek a i si v letacku ukazuje co by chtel, jen je pravidlo, ze jen jednu vec, takze se musi zamyslet, co opravdu chce a bude jist, kdyz jde ven s babickou tak si taky sam rekne, jestli chce kolo, kridy, nebo jen babovky, me jeho nazor a prani zajimaji :)
    RACHEL: priserka je jeho prezdivka, on ma priserky rad (miluje scooby doo), naopak nevnima to jako negativum, nema to spojene s negativnim vjemem
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SUCUBIS: jak pise rybka. domluvit si s nim rande, aspon na hodinu. kdyz ne kazdy den tak aspon jednou za nekolik dni. Ptat se JEHO co ted chce delat. "Jsem ti uplne k dispozici". To je jiny nez jdem nakoupit a dostanes lizatko. Nasledovat JEHO prani.
    RACHEL
    RACHEL --- ---
    SUCUBIS: hele, asi jsme kazda nekde jinde, ale mozna bych se zamyslela nad pojmem "priserak", ja vim, je to z legrace, nemam smysl pro humor, ale deti nerozumi ironii a nadsazce. maji rady srandu, ale jinou.

    a jeste si zvyknout nemusel, je to celkem kratka doba. doporucuju knizku Sourozenecke konstelace, je v citlivem veku a dvojcata muzou pro nej byt dost tezkej kalibr.
    SUCUBIS
    SUCUBIS --- ---
    RYBKA: hele dvojky se jeste neplazi, zatim jen pasou a valej sudy a on vazne neni zanedbavanej, ma svoje chvilky i kdyz prijde muz z prace kolikrat vezmu priseru a jdem jen ve dvou nakoupit a vzdycky si odnese z nakupu i neco pro sebe (lizatkovej maniak), naopak, kdyz treba muz mu venuje pul hodinky a pak chce neco delat, tak ho nenecha a zacne peklo, jako jasne, ta chvilka mu nestaci, ale tak uz si mohl taky zvyknout
    RYBKA
    RYBKA --- ---
    SUCUBIS: Tak jednak tě můžu uklidnit, že naše holky začaly pastelky smysluplně využívat taky až k tomu třetímu roku, mladší (skoro 4) to moc nebere doteď, a je celkem běžný, že chlapečky v tomhle věku víc zajímaj jiný věci. A jinak za tím zlobením nejstaršího bych viděla upoutávání pozornosti (třeba to, že se na tebe tak věší, je celkem typické), dvojčata jsou náročný a péče o ně zabere (aspoň předpokládám) dost času, on je starší, rozumější, a tudíž do jisté míry odsunutý na druhou kolej, nebo to tak aspoň může vnímat. 7 měsíců není až tak dlouhá doba, může žárlit, může se pořád ještě vyrovnávat s tím, že se v jeho teritoriu objevili "vetřelci". V tomhle věku už nejspíš neležej pořád v kočárku/v postýlce/šátku, ale nějakým způsobem se pohybují v prostoru bytu, tahle fáze, kdy se miminko přesune z omezeného prostoru volně do bytu, u nás třeba byla skoro stejně náročná jako narození sourozence, takovej další zásek :-) Nejdřív jsme si dovolili donést novorozeně, a najednou si to mrně nárokuje i pobyt ve společných prostorách, doplazí se k hračkám, které dřív byly "jen její", musí se dávat pozor, aby se na sourozence nešláplo... A zároveň s ním ještě není rozumná domluva, ani hra. Pro starší dítě prostě v týhle fázi mladší bratr/sestra nemá moc výhod, ty přijdou až časem :-) Pokud je to aspoň trochu možné (a pokud jste to ještě nezavedli), zkus si každý den vyhradit třeba 15-30 minut jen na staršího, kdy bude vědět, že to je čas, kdy tě má jen a jen pro sebe. Můžete si číst, něco spolu stavět, nebo si jen povídat a mazlit se, často to pomůže překonat tohle pro ně složité období a omezí to neustálé upoutávání pozornosti. Ideální je, když mladší děti v tomhle čase ohlídá třeba tatínek, abys nemusela odcházet něco řešit a mohla se věnovat fakt jen jemu. V horším případě můžeš počkat, až budou dvojčata spát a doufat, že se nevzbudí a nejstarší nezažije to zklamání, že se zas jdeš postarat o mladší na úkor jeho.
    SUCUBIS
    SUCUBIS --- ---
    RYBKA: priserak 3 roky a dvojky 7 mesicu, vsechno chlapci :)
    RYBKA
    RYBKA --- ---
    SUCUBIS: Kolik je dětem? A jsou to všechno kluci?
    SUCUBIS
    SUCUBIS --- ---
    YMLADRIS: jak usmernit to, kdyz se nam furt vesi na tricko, dela to naschval, ja uz to neresim a proste neustavam v chuzi a dojdu si kam potrebuju (vetsinou je to za zupan, mam ho doma jako takovy zatepleni k tricku) a dite vlaje za k´mnou, v podstate s nim vytru byt, on je vyrechtanej az dostane skytavku, jenze pak chyta i za nohy a to uz je o zdravi, kolikrat se o nej clovek prerazi a rozbije si drzku
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SUCUBIS: ok.
    jo, to by mohlo zabrat. na tom je postavena montessori metoda, ze pokud se zdari se trefit do cinnosti, ktere decko v danem momente fakt zaujmou / hluboce se do nich ponori, tak mu to ohromne prospiva, nabiji se tim a tzv se "normalizuje" (je vice kooperativni, mirotvorne..). Skoleni neznam, je to o tom pozorovat co dite ted resi. Napr. mlati do vseho = vykoumat bezpecnou mlatici aktivitu. Dite se nejlip rozviji kdyz muze nasledovat svuj vnitrni rozvrh (da se to chapat tak, ze kazdymu se ty neurony na ruzne cinnosti zapinaji v jinem poradi a kdyz se nejaka oblast zapina, tak decko jednak nutkave to porad resi (treba prelevani vody, nebo neco), jednak se v tom nejlip rozvine a nejvic ho to uspokoji.
    SUCUBIS
    SUCUBIS --- ---
    YMLADRIS: hele po dobrem to s nim nejde a ja vazne s trema prckama nemam cas na to, abych s nim cely den vymyslela nejaky kotrmelce, aby se zrovinka prestal nudit, on je pak snad jeste rozvyjenejsi, je to proste temperamentni kluk co ma sve dny :) stejne jako kdokoliv jinej, neprijde mi, ze by tim byl nejak poznamenanej
    spis bych potrebovala nejake domaci skoleni o tom, jak se tem detem venovat, aby se rozvyjely, to je moje tezka urazovka, on vlastne az v poslednim pul roce zacina mit zajem o cteni knizek, doted je tezce bojkotoval, KONECNE prestal jist pastelky, ale zatim cmara jen kolecka .... chci aby dvojcata na tom byla pak lip, ale proste netusim, co s tema detma delat cely dny
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    YMLADRIS: jj, řekla bych, že je to tak, mně to naštěstí ani nenaskakuje.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SUCUBIS: no a ma smysl ti davat navrhy jak se agresivni decko resi 'kontaktne', nebo jsi s tim srovnana jak to mate a vyhovuje ti to tak
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam