• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MURHAAYASkenování a digitalizace filmů a fotografií (hlavně s Canonem 8800F aneb klub zoufalych uzivatelu)
    Který skener nyní poskytuje nejlepší poměr cena/výkon, vyplatí se stolní flatbed skenery? Zkušenosti a výsledky uživatelů těchto zařízení.
    rozbalit záhlaví
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    MURHAAYA: Se obávám, že to je standardní cena možná tak v charitě nebo na 1200 dpi. Nota bene když Nikony jsou tak pekelně pomalý. Vzpomínám, jak mi za jeden diák naúčtovali v 4000 dpi bez úprav 120,- Kč. Kel by si měl ověřit výstupní kvalitu a jestli bude ok, tak zlíbat ruce tomu nebožákovi a ještě mu koupit flašku něčeho drahýho.
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    5kc za diakv ramecku do jpg je standardni cena. Jen teda jeden sken do dng ma pri 16ti bitech na kanal 138mb v 4000dpi, takze bys mu asi mel dat rovnou externi disk...
    SAHOO
    SAHOO --- ---
    KEL: Ladeni v procesu 1000 diaku fakt nepotrebujes. probiha to tak, ze si na zacatku "natipujes" stejny materialy, udelas 2-3 zkusebni scany a odladis nastaveni profilu, pak uz jenom jedes jak fretka a nejaky zmeny v prubehu nemas cas resit, jen prepinas profily nebo drobne upravujes nastaveni. teda pokud to chces zvladnout nascanovat v horizontu aspon par tydnu...

    Tudiz i u scanovani druhym clovekem - pokud je mozna domluva a vyladeni postupu na 2-3 zkusebnich spulkach, pak si to takhle muzete nastavit a ten nebozak pak uz bude jenom ta cvicena opicka, co si ten honorar fakt i zaslouzi (vim o cem mluvim, jel jsem takhle par serii pro svoje ucely a je to fakt zdlouhavy ;)).

    Jinak u toho canoscanu nevim jak funguje presne ten Fare Level 3 korekcni mechanismus na skrabance a prach. ta nejvetsi prace v postprodukci je totiz cisteni tech drobnosti analogovyho sveta (vlasy, sem-tam seskrabnuta vrstva, zrnicka "cehosi", co se nekde vzdycky najde), a na tohle jsou ty korekce fakt pekny a obcas i ucinny - konkretne ten Nikoni fungoval tak, ze si meril vrstvu materialu a podle toho urcoval, kde je potreba kompenzovat. Takze bych otestoval a podle vysledku videl, vyber si nejakej hodne jetej material a pokud se s tim ten scanner popere a ty budes s vysledkem spokojeny, pak ok.
    KEL
    KEL --- ---
    zvazuji ted pro mámu bud Canon CanoScan 9000F Mark II

    Canon CanoScan 9000F Mark II | Alza.cz
    Canon CanoScan 9000F Mark II | Alza.cz
    https://www.alza.cz/canon-canoscan-9000f-mark-ii-d435186.htm

    A nebo si ti nechat nascanovat na tusim prave Nikon Coolscan 9000m cca za cenu 5kc/ks (ne zecela oficialni cestou, proto takfajn cena? Dle mne ano). Pri poctu cca 1000 diaku by to vyslo na fajn castku, a nemusl bych resit nakup, prodej, ucit mamu scanovat atd. Jedina nevyhoda je, ze to proste bude nascanovane tak jak to je, bez nejakeho ladeni, a pripadne to pak budu muset doladit. Mozna zkusim pozadat o scan do DNG a to bych si pak uz mohl ladit asi jedna basen.

    Kazdopadne ten Canon ma dobre reference a cena prijatelna + minimalne za pulku ho posles dal
    MAWRHIS
    MAWRHIS --- ---
    SAHOO:
    MURHAAYA:
    no trochu mi to vsechno zchladilo moje nadseni :). neni to levna zalezitost pokud clovek chce aby to za neco stalo. asi zkusim zprvu ten fotak a uvidim...
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    Me teda nikon 5000ed s vuescanem na 64bitovejch win7 slape uplne v pohode.

    Jinak ten nikon jsem nedoporucoval, byt s automatickym podavacem na diaky by to byla pecka prave kvuli cenne. je to palka
    SAHOO
    SAHOO --- ---
    MAWRHIS: ahoj, na vetsi serie (zejmena pokud se jedna o prouzky negativu/diaku), mam dobre zkusenosti s Nikon Coolscan 9000 nebo Nikon Coolscan 5000ED. Existuje nastavec s automatickym posuvem, namotas celou spulku a pak skenujes automaticky jeden snimek po druhem. Skvely vlastnosti - velmi kvalitni vystup true 4000 DPI, digitalni redukce skrabancu a nerovnosti na filmech (DigitalICE) plus relativne svizna prace.

    Ma to samozrejme i par much - zaprve je to dost drahe zarizeni, ktere se uz nevyrabi (tzn. nutnost Ebay/Amazon pripadne jinych bazaru, coz ale taky znamena ze kus od kusu se bude lisit kvalita), i tak je cena kolem 2000 eur naprosto standardni veci. Ale na projekt se da koupit a prodat a netratis na nem ani korunu (drzi se cenou fakt vysoko uz dlouho). Zadruhe, nastavec na filmy nebyva standardni prislusenstvi, tzn. musi se hledat kus, ktery ho ma nebo koupit extra. Zatreti, neexistuje ovladac k Win7, 8 nebo cemukoli 64-bitovymu, vyvoj ustrnul v dobe 32-bit systemu (XP, Vista) a pokud mas Win7 64ky, budes mit problem (resp. pak by sis musel napsat o ovladac, co jsem si upravil a nekde zalozil).
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    ja si jeden takovej nastavec postavil, mel jsem k tomu zuiko om 50/3.5 macro na full frame 1:1. docela to slo, rohy byly mekkci, pomer cena vykon docela solidni, ale to bylo predtim nez sem sehnal lepsi skener.

    clovek si to muze postavit klidne z lega ve vysledku. a nebo proste dat fotak na stativ, zamiri ho dolu a dole mit nejakou prosvetlenou desku, kde bude mit pevnou zarazku na diak, v ruce dalkovou spoust a bude to jeste rychlejsi nez vsecky skenery dohromady. s dobry objektivem to nemusi bejt ve vysledku ani tak zly. manualni macro skla se daj sehnat celkem levne...
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    http://www.amazon.com/ION-Pics-Photo-Slide-Scanner/product-reviews/B0038WJXIM a reviews na amazonu moje tvrzeni podporujou...

    ja bych doporucil koupit nejakej poradnej flatbed, kam narves aspon 4 diaky zaraz, jednou nastavit ve Vuscanu expozici a orezy a proste mackat "scan", vymenit diaky, a znova. bude to asi ve vysledku rychlejsi, kvalitnejsi, muzes to mit v rawu/dng takze si muzes pak odstranit jednoduse v lightroomu nejaky barevny zavoje...
    MAWRHIS
    MAWRHIS --- ---
    MURHAAYA: ten macro nastavec zni jako zajimave reseni minimalne na zkousku (a urcite i levnejsi nez napr. ta 8800f)
    mas s nejakym zkusenosti pripadne navrh kde a co hledat?

    jinak souhlas, ty masinky od conradu vypadaji na blizsi pohled vsechny pomerne pochybne, kdyz se s tim budu jednou patlat, rad bych aby to melo rozumny vysledek
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    tedka jeste otazka, jesli to treba facha s vuescannem, abys mohl nejak ridit expozici
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    MAWRHIS: z mych zkusenosti se tohle netvari jako moc kvalitni masinka. 1800 dpi celkem postaci, to zas asi jo, ale takova krava obri, aby z toho lezly vebovy nahledovky. Navic to vypada cely dost pochybne.

    ja sem digitalizoval sbirku diaku po babicce na canoscanu 8800f, tam se davaly po ctyrech aspon. Zalezi kolik jich mas a jak moc definitivni to chces a kolik casu na tom chces stravit.

    skoro bych se poohledl po nejakem macro nastavci na prefocovani diaku k fotaku. bude to neskonale rychlejsi a myslim ze i kvalitnejsi, ale tak muzu se mylit...
    MAWRHIS
    MAWRHIS --- ---
    Ahoj,
    jiz delsi dobu planujeme vzit rodinnou sbirku negativu a diapozitivu a naskenovat je. Radove to budou stovky fotek, planoval jsem na to poridit nejaky specializovany scanner ale potreboval bych poradit zda nejsem zcela mimo misu.

    zbezne hledani vyplivlo napriklad toto:
    Skener negativů, diapozitivů a fotek PICS 2 SD | Conrad.cz
    http://www.conrad.cz/skener-negativu-diapozitivu-a-fotek-pics-2-sd.k956561

    mate nekdo zkusenost s podobnym zarizenim, pripadne doporuceni jake poridit?
    mate nekdo zkusenosti s digitalizaci takove klasicke domaci sbirky o ktere by jste se chteli podelit?
    Predem diky za nazory!
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    VueScan.
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    Ještě jeden dotázek, mohli by jste doporučit nějáký lepší software ktery by spoluprcoval s tim Canon MP970? Teda lepsi, aby dovoloval alespon nejaky zakladni upravy ci predvolby coz ten se scanerem dodavany nedela. Jestli nejakej takovej je.
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    MURHAAYA: ok díky případně se ozvu :-)
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    ADAMIRA: hele, pokud by to byl celej nenastrihanej film, tak bych to dal tak za kilco do dng, kdyz si s tim prineses flashku. skenovat jedno okynku tu a jedno tam se mi uprimne moc nechce
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    MURHAAYA: tak já mám za sebou zatím pár filmů (když nepočítám řádění v mládí s p mtl3) takže mi ten canon zatím stačí, nicméně si říkám že se mi občas sem tam nějáká povede tak bych jí možná chtěl kvalitněji - v jaký cenový relaci byse to pohybovalo u tebe?
    FTN
    FTN --- ---
    ADAMIRA: Nevyplatí.
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    ADAMIRA: hele asi moc ne. kolik toho mas a jak nastrihany? premyslim ze za nejakou uplatu bych skenoval na tom svym nikonu
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    Zeptám se, teď scanuju filmy na Canon MP970 - chtěl jsem zkusit dát jich pár naskenovat ke škodovi, ale koukám že to není zrovna levná záležitost, vyplatí se to?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam