• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYEkonomie - střet ideí
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Paul Samuelson: ekonomický guru? | Finmag
    http://www.finmag.cz/clanek/15294/nova-polozka/
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY:
    Guru keynesiánství - P.A. Samuelson - zemřel
    http://libinst.cz/clanky.php?id=900
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Nobel economics laureate Samuelson dies at 94
    http://www.reuters.com/article/idUSTRE5BC15620091213
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    http://kovanda.blog.tyden.cz/clanky/3689/jak-jsem-si-zle-vybral-skolu-a-zmenil-svet-paul-samuelson-podruhe.html

    Říkáte, že Československo ani Českou republiku jste nikdy nenavštívil. Vaším učitelem však byl Joseph Schumpeter, rodák z moravské Třešti.

    A byl to můj velmi důležitý učitel. Je pravda, že se narodil na území dnešní České republiky, ale nikdy nedal najevo příliš lásky či respektu k Československu. Odstěhoval se do Vídně a usiloval o to nějak se dostat mezi rakouskou šlechtu. Byl též proanglický a protiněmecký. Vynikající člověk. To ovšem neznamená, že se nemýlil. Po válce byl vcelku úspěšným - a mladým - ministrem financí Rakouska. Přesto bych mu například jmění mé rodiny do správy nesvěřil. Neměl na to povahu. Řekl bych, že jeho dobré ideje jsou skutečně velmi dobré, ale ty špatné zase velmi špatné.



    Takové hodnocení lze při vaší centristické perspektivě předpokládat.

    Ano, máte pravdu. Ani Franklin Delano Roosevelt, osobně můj velký hrdina, neudělal vše dobře. Schumpeter zemřel roku 1950. Nikdy jsem neslyšel o tom, že by se snad chtěl vrátit do Československa. Nikdy jsem neslyšel, že by například chtěl pomáhat při poválečném obnovením té země. Ne. Jeho srdce bilo pro Rakousko.



    Někteří jej považují za zástupce rakouské školy ekonomického myšlení. Tu vy ale zrovna moc nemusíte.

    Ano, ale on je trochu heretik. Ekonomové rakouské školy mu nikdy úplně nevěřili. Nebyl tak radikální jako Friedrich Hayek či Ludwig von Mises. Nemyslím si ovšem, že byl dobrým ekonomem pro analýzu velké hospodářské krize 30. let. Když sem deprese přišla, již tu působil jako profesor, říkal, že je to dobrá věc, že to pročistí vzduch, že je to kreativní destrukce, již kapitalismus potřebuje. Ale dobré to nebylo - nikdy není dobré, když se pročišťuje systém.



    Dnes je Schumpeter nahlížený téměř jako ekonomický génius.

    Jeho reputace je v současnosti mnohem lepší, než když jsem u něj studoval. Byl tehdy rivalem Johna Maynarda Keynese a já si myslím - a tento názor je můj velmi osobní -, že na něj žárlil. Že žárlil na Keynesovu prestiž. Opodstatněně. Keynes vyvinul soubor nástrojů, které umožnily nalézt recept na velkou depresi. Toho Schumpeter nebyl schopen.
    VIR_KENNY
    VIR_KENNY --- ---
    _BENNY: to jsou krasny bonmoty, ale neuveritelny hlouposti. To je madrovani nad patym pivem .)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    http://finweb.ihned.cz/c1-39195950-faber-na-foru-hn-svet-ceka-valka-za-krizi-muze-hlavne-fed

    A navíc - způsob, jakým krizi vláda řeší, je podle Fabera naprosto zvrácený. Tím, že vláda, které lije do ekonomiky peníze, aby ji povzbudila, vytváří obrovský rozpočtový deficit.

    Dříve to bylo tak, že zatímco na jednom trhu se nafukovala bublina, další trhy šly dolů. "Fedu se povedlo to, že bubliny nám vznikly úplně všude. Všechno šlo nahoru. Tedy až na jedno - americký dolar, který od letošního února stále padá," hodnotí Faber.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY: Na svých cestách po světě se často přesvědčuji o tom, že omezení zaváděná Američany se stále více týkají občanů dalších zemí. Mohu uvést jednoduchý příklad. Pokud cestuji do Ameriky, musím na letištích všech zemí projít dvojí bezpečnostní kontrolou. To nebylo nikdy předtím, ale budiž, chápu to. Ale proč musím totéž absolvovat, když cestuji po Evropě nebo když letím z thajského Bangkoku do jiné asijské metropole? Jenom kvůli Američanům – a proto říkám, že to jsou Američané, kteří svými opatřeními omezují celý svět.

    ...

    Číňany podle mých zkušeností zajímá především byznys, o politiku nejeví zájem. Ve všech zemích, kde podnikají, používají politický vliv jen k tomu, aby si vytvořili příznivé podnikatelské prostředí. Nevyznávají žádné náboženství, jejich přístup je velmi pragmatický. Na rozdíl od Ameriky, která všem zemím uděluje lekce z dodržování lidských práv a snaží se mít vše pod kontrolou. Amerika se pokouší rozdělit Asii, snaží se pohnat Čínu proti Indii a Japonsku. Ale Asie jako region pochopitelně mnohem více tíhne k Číně než Spojeným státům. Tamní země si uvědomují rostoucí význam Číny.

    ...

    První světová válka se vedla hlavně na souši, armády se přitom pohybovaly na relativně malém území. Druhá světová válka, to byl především střet obrněnců, konfrontace techniky. Další válka bude špinavá, otráví se voda ve městech, budou nasazeny biologické zbraně, dojde k pandemii, kybernetické válce.


    :-)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    http://ekonomika.ihned.cz/c1-39217280-kapitalismus-nekonci-ale-krize-obnazila-jeho-slabiny-tvrdi-marc-faber

    Myslím, že svět se hodně mýlí v chápání inflace. Většina lidí ji vnímá tak, že stoupají ceny potravin, energie, spotřebního zboží, ale také vlakových jízdenek nebo rostou sazby pojistného. Ale když vám ceny nemovitostí během 10 let vylétnou, řekněme pětkrát, tak to je přece také inflace. Je způsobená tím, že se zvýšilo množství peněz v oběhu a lidé mají přístup k levným úvěrům. Víme, že kromě inflace cen existuje také inflace na trzích aktiv, nebo inflace mzdová. V současné době je hospodářský systém plný inflace, nikoli však inflace spotřebitelských cen.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Slashdot News Story | Modeling the Economy As a Physics Problem
    http://news.slashdot.org/story/09/11/28/1910250/Modeling-the-Economy-As-a-Physics-Problem
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    http://kovanda.blog.tyden.cz/clanky/3661/cesi-nenechte-se-svazat-eurem-martin-feldstein.html

    Před více než deseti lety jste uvedl - možná to bylo trochu dezinterpretováno -, že euro a projekt eurozóny nakonec povede ke svárům mezi členskými státy, jež mohou skončit i válkou.

    Dobře, řeknu, jak to bylo. Helmut Kohl, tehdejší německý kancléř, říkal, že je třeba vytvořit v Evropě měnovou unii, aby se utužila soudržnost mezi jednotlivými státy, a tak aby se zabránilo opakování válek typu první či druhé světové. Napsal jsem do časopisu Foreign Affairs rozsáhlý článek; tvrdil jsem v něm, že to není příliš přesvědčivý argument, jelikož Spojené státy měly také jednotnou měnu už někdy kolem roku 1780, a přesto si v šedesátých letech 19. století prošly občanskou válkou. Velká válka tak může nastat i při jednotné měně. Editoři Foreign Affairs dali tomu textu titulek „Euro a válka".

    ...

    A váš nynější názor na euro?

    Myslím, že ta měna byla v posledních deseti letech vcelku úspěšná. Nyní však jsou podmínky velmi náročné, neboť například Španělsko má nezaměstnanost nějakých patnáct až devatenáct procent, zatímco Německo menší než poloviční. Domnívám se tedy, že pro Španěly by nyní mohlo být příhodnější měnu devalvovat. Španělé totiž mají i citelný obchodní deficit, kdežto Němci hospodaří se značným přebytkem zahraničního obchodu. Ale při jednotné měně samozřejmě devalvovat nemohou. Jakmile v Evropě nastane oživení, Evropská centrální banka bude zvažovat zvýšení úrokových sazeb. Takové zvýšení sice bude příhodné pro Německo, nikoli však pro Španělsko. Tento nesoulad vytvoří půdu pro možné sváry a konflikty mezi vládami těch zemí.

    ...

    Máte doporučení přímo pro Českou republiku? Má přijmout euro, či ne, případně kdy?

    Nemám žádné specifické doporučení, ale obecně bych řekl následující. Proč byste se měli chtít nechat svázat jednotnou měnou, která nemusí být pro Českou republiku vhodná? Co konkrétně tím krokem získáte? Samozřejmě, vstup do eurozóny má pozitivní vliv z hlediska mezinárodního obchodu. Jakou nyní máte inflaci?

    Nulovou. Máme mírnou deflaci.

    Neplatí tedy pro vás ani argument, že vstupem do eurozóny budete profitovat z disciplinované peněžní politiky měnové unie. Existuje pak mnoho nevýhod, necháte-li se svázat jednotnou měnou. A co budete dělat, když, řekněme, za deset let budete potřebovat více konkurenceschopnou měnu, jelikož se poptávka po českých produktech určitým způsobem změní? Stalo se to Itálii, stalo se to Řecku. A ty už s tím nemohou nic dělat. Nevidím důvod, proč si na sebe přibrat omezení v podobě jednotné měny.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    (anketa)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    26.11.2009: Další finanční bublina?
    http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/pavel-kohout.php?itemid=8185

    Nafukuje se nyní další bublina? Je dost dobře možné, že ano. Centrální banky nebudou spěchat s restriktivní měnovou politikou, když světová recese sotva končí a oficiální inflace (měřená indexem spotřebitelských cen) je poblíž nuly. Ceny akcií a komodit však již během roku 2009 vykázaly podstatnou inflaci. V následujících letech budou patrně následovat i ceny nemovitostí, až se banky dostanou do normální situace a budou poskytovat úvěry a hypotéky předkrizovým tempem.

    Jen škoda, že na vztah mezi měnovou zásobou a cenami akcií nikdo hlasitě neupozornil již v roce 1999. Tehdy se ale ještě věřilo dogmatu hypotézy efektivních trhů. Ale dogmata jsou od toho, aby se testovala a případně vyvracela. Příště budeme chytřejší.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    http://kovanda.blog.tyden.cz/clanky/3633/krizi-budeme-pocitovat-15-let-edmund-phelps-podruhe.html

    Ano, myslím, že nynější zkušenosti jen podtrhují nepoužitelnost myšlenky racionálních očekávání v ekonomikách, jejichž budoucnost je neznámá. Potřebujeme spíše modely, jež počítají s tím, že budoucnost prostě neznáme a že očekávání se ne vždy naplní.

    ...

    Slyšel jsem historku, že se jednou kdosi ptal Ludwiga von Misese na rakouskou školu a on odpověděl: „Rakouská škola? Co to je kromě mě a Hayeka?!" (smích) Avšak myslím, že Hayek odhalil některé důležité pravdy, které v té době nebyly zjevné. V menší míře pak i Mises. Hayekův přínos je poněkud větší - měl výhodu, že byl mladší než Mises, postupoval tudíž „v druhé linii". Mohl tak již stavět na v daném směru základních poznatcích, s nimiž přišel Mises, jenž mu tak i svým způsobem pročistil cestu a Hayek se mohl soustředit na obtížnější záležitosti. Musím však říci, že je to to samé jako s keynesovskou ekonomií. Keynesův přínos je rovněž značný. Jeho zásadní dílo, Obecná teorie úroku zaměstnanosti a peněz z roku 1936, není bez omylů, ale celkově je to význačná kniha. Další generace ekonomů, kteří přišli zhruba s rokem 1945, však Keynesovy myšlenky zvulgarizovala a překroutila.

    ...

    Ekonomy narozené přibližně mezi lety 1910 a 1920 - Paula Samuelsona (rozhovor autora blogu), Jamese Tobina, Alvina Hansena. Myslím, že oni Keynese radikálně a přehnaně zjednodušili. Konvertovali jeho učení do něčeho, o čem on sám nikdy přesvědčen nebyl. Přitom Keynes v polovině čtyřicátých let zamýšlel sepsat knihu, jež by se významně odlišovala od té z roku 1936, leč z důvodu své smrti to již nestihl. Myslím, že podobná tendence zjednodušovat myšlenky vůdčích představitelů existuje i v rámci rakouské školy. Projevuje se to tvrzeními současných představitelů, že vše co vláda dělá - včetně snahy o mírnění hospodářských propadů - je její expanzivní, nežádoucí politikou. Vše, co vláda dělá, podle nich věci jen zhoršuje. To není šťastné. Jak jsem řekl, Hayek sám přitom měl mnohé zásadní vhledy.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    17.11.2009: Rozum, cit a hospodářská politika
    http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/pavel-kohout.php?itemid=8100

    Minulý týden se v Praze konala konference o euru s hvězdným obsazením. A se zajímavým závěrem.

    Posuďte sami: Otmar Issing (zastánce a jeden z hlavních „architektů“ eura), Martin Feldstein (odpůrce eura, poradce řady amerických prezidentů včetně Reagana a Obamy) a Zdeněk Tůma (guvernér ČNB)....
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    TEKKET
    TEKKET --- ---
    JACHYMKO: taky mám ten dojem
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam