• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYEkonomie - střet ideí
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Přerozdělování je zdrojem konkurenceschopnosti, tvrdí Špidla | Ekonomika.iHNed.cz -
    http://ekonomika.ihned.cz/c1-21978610-prerozdelovani-je-zdrojem-konkurenceschopnosti-tvrdi-spidla

    Špidla prohlásil, že Evropa je konkurenceschopná a evropská lisabonská strategie funguje. Jejím cílem je obnova hospodářského růstu EU a omezení nezaměstnanosti. Špidla to doložil poklesem míry nezaměstnanosti. "Nikdy nebylo na evropském pracovním trhu zaměstnáno tolik lidí, dokonce na něm chybí kvalifikovaní pracovníci," dodal.

    Evropští ekonomové lisabonskou strategii spíše kritizují, protože se podle nich málo projevuje v praxi. Příkladem je hlásání konkurenceschopnosti, ale bránění liberalizace služeb i volnému pohybu pracovníků. "Pan eurokomisař chce postavit ekonomickou teorii na hlavu," reagoval Miroslav Ševčík z Liberálního institutu. Špidla prý tvrdí něco, co podle Ševčíka ani vykladači předností socialismu nepovažují dlouhodobě za možné. "Dnes už i každý středoškolský student u nás ví, že přerozdělování je spojené s příliš vysokými transakčními náklady, nespravedlností, často korupčním prostředím a celkovou ekonomickou neefektivností," dodal.

    Mezi nejkonkurenceschopnějšími ekonomikami najdeme na vrcholu žebříčku země s relativně nejmenší mírou přerozdělování, tedy USA, Švýcarsko, Hongkong, Singapur, uvedl Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku. Všechny ekonomické studie prý ukazují, že země s nižší mírou přerozdělování rostou rychleji. Uvedené ekonomiky se také vyznačují nejnižší nezaměstnaností. Současný pokles míry nezaměstnanosti v evropských zemích lze podle něj přičíst celkové konjunktuře a nikoliv lisabonské strategii. Naopak evropské regulace jsou jednou z příčin dlouhodobého poklesu tempa růstu evropských zemí v porovnání s USA i Asií, podotkl.

    "Je obtížné říci, že lisabonská strategie funguje, když se za posledních deset let výkonnost ekonomiky EU nepřiblížila americké ekonomice. Naopak na ní z pohledu produktivity práce několik procent ztratila," řekl David Marek z Patria Finance. Zdrojem konkurenceschopnosti bude podle něj vždy primárně zvyšování produktivity a nejosvědčenější cestou jsou inovace a technologický pokrok.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    http://blisty.cz/art/55572.html "Anarchismus není řešení"

    ...tenhle článek mi nedává spát... protože sice zcela dezinterpretuje libertariánství i anarchismus, přesně v duhu tzv. Strawman Fallacy - http://en.wikipedia.org/wiki/Straw_man
    - ale na druhou stranu, koncepce "tržního hospodářství bez soukromého vlastnictví" která je tam nastíněna, je mi velice blízká - víceméně by to možná šlo metodami memetického inženýrství zkřížit s mojí koncepcí, v rámci které anonymní vlastnictví vlastně není vlastnictvím (vlastnictví podle mě vzniká v momentě, kdy ho deklaruji v nějaké intersubjektivní debatě, že ano... slovo "soukromý" je to, oč tu celou dobu běží...)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Týden.cz - Červánek / Lukáš Kovanda
    http://kovanda.blog.tyden.cz/clanky/4674/cinane-srazi-ameriku-hodnoceni-jejiho-dluhu.html

    Paul Krugman, laureát Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2008, ale tvrdí, že to jsou právě tito „inflacionisté", jak je označuje, kteří ve skutečností škodí americké ekonomice. Ač jsou prý Spojené státy na prahu deflace - což je ničivý pokles cen -, „inflacionisté" stále dokola varují před katastrofickým vzestupem cen. To pak podle Krugmana vede k tomu, že zásahy Fedu jsou polovičaté - právě proto, aby si „inflacionisty" příliš nerozhněval. „Co je to 600 miliard pro patnáctibilionovou ekonomiku?" nechal se nedávno slyšet. Je pro člověka, jenž bere 15 tisíc korun, šest stovek hodně, nebo málo? Záleží na názoru. Ovšem je třeba si uvědomit, že Fed těch 600 miliard dolarů vlastně vytváří „z ničeho", nejsou to peníze vytvořené díky nějaké reálné ekonomické aktivitě, jsou to rezervy nově připsané komerčním bankám. Z tohoto hlediska zase o tak nepatrné množství jít nemusí.

    ...

    „Krugman téměř povzbuzoval Fed, aby úmyslně přifoukl nemovitostní bublinu," řekl loni autorovi blogu investor Peter Schiff, jeden z mála ekonomů, kteří finanční krizi přesně předpověděli. „Krugman prostě ekonomii nerozumí - navzdory tomu, že dostal Nobelovu cenu."

    Zatímco tedy Čína či třeba Německo dávají najevo nesouhlas s činy Fedu, jež považují za globální hazard, Krugman je naopak má za docela nevinné a vytýká jim nedostatečnou razanci. „Aktuální kvantitativní uvolňování je vlastně jen rozhodnutím administrativy zkrátit dobu splatnosti dluhu. Rozhodnutím splatit obligace s dlouhou dobou splatnosti a půjčovat si místo toho krátkodobě," uvažuje. Je podle něho vůbec otázka, zda se tím Fedu podaří splnit, co zamýšlí, tedy snížit dlouhodobé úrokové sazby. Čína, která je tak kritická, nemá pak Spojeným státům co vytýkat, míní dále Krugman, neboť sama měnu manipuluje historicky bezpříkladným způsobem. A Němci? „Nejdříve Ameriku kritizují pro její deficity a pak útočí na opatření, která mohou - oslabením dolaru - přispět ke snížení těch schodků."
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Robert Holman: Díky koruně jsme pružnější! | Finmag
    http://www.finmag.cz/clanek/23286/robert-holman/
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    DEVIAN
    DEVIAN --- ---
    SUCZKER: Uznávám, že ten překlad je slabý, v danou chvíli mne lepší varianta nenapadla. Náročný den. :)
    SUCZKER
    SUCZKER --- ---
    DEVIAN:
    Promiň, ale je i ten zbytek na stejný úrovni, jako překlad tohodle citátu?

    „Předtím, než se vůbec můžeme ptát na to, jak to že se věci vyvíjejí špatně, musíme nejdříve zjistit, jak by to mělo být, aby se vyvíjely dobře.“

    “Before we can even ask how things might go wrong, we must first explain how they could ever go right.”
    DEVIAN
    DEVIAN --- ---
    Ty které by to zajímalo, začal jsem psát (a postupně publikovat) sérii o kapitálové makroekonomii. Úvodní krátký díl:

    Kapitálová makroekonomie - úvod do alternativy

    Jinak pro celou sérii jsem si vyhradil jeden celý tag, takže všechny díly najdete pod tagem Kapitálová makroekonomie - serie. :)
    DEVIAN
    DEVIAN --- ---
    DEVIAN: Jinak jde o komentář k (chystaným i proběhnuvším) akcím FEDu a dalších.
    DEVIAN
    DEVIAN --- ---
    Hodím i něco svého do pléna. Článek vyjde vlastně až ve čtvrtek, tak si toho považujte. Ale zatím se asi nesnažte komentovat :)

    O absolutismu centrálního bankovnictví

    Pod záštitou boje proti inflaci se centrálním bankám svěřily nástroje na řízení inflace. A to znamená něco zcela jiného...
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    KOKES
    KOKES --- ---
    _BENNY: ten protikorupční poplatek si mohla dát některá strana do podzimních voleb:-)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Soros: Spojené státy potřebují fiskální stimul, ne snižování deficitů – na to je čas, až začnou růst výnosy
    http://www.patria.cz/Zpravodajstvi/1698992/soros-spojene-staty-potrebuji-fiskalni-stimul-ne-snizovani-deficitu--na-to-je-cas-az-zacnou-rust-vynosy.html
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Stiglitz: Politika Fedu a ECB způsobuje na trzích „chaos“, bez fiskálních stimulů to nepůjde
    http://www.patria.cz/Zpravodajstvi/1699093/stiglitz-politika-fedu-a-ecb-zpusobuje-na-trzich-chaos-bez-fiskalnich-stimulu-to-nepujde.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam