• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  HUNNYNegativní vliv seriálů a telenovel na lidské vědomí
  THOMASMORTA
  THOMASMORTA --- ---
  HUNNY: No jasně, jako malé škvrně jsem dokonce sledoval první sérii:-) Což jenom utvrzuje mé přesvědčení, že scenáristicky jsou podobné seriály velice dobře promyšleny.
  HUNNY
  HUNNY --- ---
  Pamatuje tu někdo na největší bombu všech dob DALAS s Džejárem?
  SHARENZEEE
  SHARENZEEE --- ---
  WE_RU: Souhlas....trošku se mi zdá, že z VKV chtěj udělat něco jako Tak jde čas (jak měl tisíc dílů)...jinak nejvíc vymaštěný jsou ty venezuelský telenovely jako! jediný seríál který sleduju jsou Zoufalé manželky...
  HUNNY
  HUNNY --- ---
  mě hlavně přijde že to snad všechno napsal jeden člověk. Všechno je to o tom samym a dokola. max jiný ksichty bo jména.... stupidnější je už jen fotoromán v bravu. ale je pravda že at si lidi cucej na co chtej. Ale zároven to vypovídá trochu o lidskym intelektu a to mi přijde nejsmutnější.
  WE_RU
  WE_RU --- ---
  když vezmeme český.. největší debilita jsou VKV, to stačí vidět ukázky a odradí to člověka hned. Jediný, co snesu je Ulice. Jaký názor na ní máte vy?
  MAJDALENKA
  MAJDALENKA --- ---
  a podle čeho usuzujete, že mají zrovna seriály tak negativní vliv? nějakou literaturou nebo výzkumem to můžete dokázat? v mediálních studiích se v souvisloti s TV (jako takovou, nikoliv jejími konkrétními obsahy) hovoří o Dumbing down (ohlupování). Ale většinou se hovoří spíš o tv infotainmentu a zprávách, díky jejichž sledování lidé chápou méně, než kdyby si to přečetli (ale zároveň si myslí, že tomu rozumí víc).
  jinak ideologie apod. se samozřejmě dají do seriálů nacpat, dělo se to v minulosti a dneska tam taky najdete občas dost znepokojivé věci - ale většinou ne v soap operách (a nikdy jsem si toho nevšimla v českých seriálech, ale nemám tv takže jsem jich moc neviděla) ale třeba v americkejch CSI apod. tam se totiž dozvíte, že pokud odmítáte odpovědět na vtíravé otázky policajtů, tak jste na 99% vinný; lidi co si nepustěj partu fízlů do domu bez povolení mají evidentně co skrývat; pokud trváte na přítomnosti právníka u výslechu tak to vás můžou rovnou zavřít...navíc nabádá lidi k šmírování druhých a sousedů a vyvolává v nich dojem, že je kriminality a vrahů mnohem víc, než jich vůbec je (o tom posledním píše McChesney v knize Problémy žurnalistiky).
  TIMA
  TIMA --- ---
  THOMASMORTA: Jo, to je přesně ono. Ať se na to lidi klidně koukaj, jakkoli mi to přijde smutný, je to jejich věc. Ale trochu mě nasere, když celý týden v primetimu nemůžu naladit nic jinýho než český seriály a dobrý věci pak běžej v půl jedenáctý.
  Beru to tak, že je to prostě byznys jako každý jiný - kde je poptávka, je holt i nabídka (přisadím si číslem: na Ordinaci PRAVIDELNĚ kouká 2.5 milionů lidí, což z ní činí snad nejsledovanější pořad vůbec).
  THOMASMORTA
  THOMASMORTA --- ---
  ECLECTICA: Nevím jak ostatní, ale mě se občas stane, že si chci pustit televizi a na něco se koukat. V létě se mi stalo, že jsem byl na týden v místě, kde nebyl internet a příjem televizních kanálů byl velmi omezený. Kolem poledne nezáleželo na kanálu, prostě dávali buď zprávy, nebo krimiseriál. A po něm další krimiseriál. A v primetimu byla kriminála Las Vegas nebo jak se jmenujou ty superdrahé variace... To si pak v dané situaci nevybereš:-)

  Spíš si myslím, že problém je v tom, že u těch nejprobíranějších kousků opravdu po jednom díle shlédnutém ze zvědavosti znáš všechno důležité - a vždycky se ti stane, že pustíš televizi zrovna tam, kde vysílají padesátý devátý díl VKV a po pěti minutách, kdy ze zvědavosti mapuješ, co se změnilo, zjistíš, že vše je při starém.
  ECLECTICA
  ECLECTICA --- ---
  A proč se na to koukáte, když se vám to nelíbí? Nepovažujete to za plýtání časem?
  DOUPLE
  DOUPLE --- ---
  COWBOY: ta "urputnost" je oblibena ceska disciplina - vymezovani se vuci vetsine
  MINET
  MINET --- ---
  BLEELXR: Jo,jo.Rozhodne!Sympaták je to .)
  Na X-massu v ty backstage mi,ale pořádne vytrhnul dech...Neveřila jsem svym očim.Dokonce jsem "mladýho Jordána" načapala i na jine akci,ale to byla soukroma oslava narozenin...
  BLEELXR
  BLEELXR --- ---
  SKAFF: hele tebe nenaucili ani pocitat na zakladce ? :)) myslim ze to vidis prilis cerne a nekdy mi prijde ze ses hrozne negativni kevsemu

  jako tyhle serialy mi taky prijdou uplne knicemu a radim je kcinosti "ztrata casu",ale veci jako zakazat vysilani? prominte ,ale to je prece k smichu.mohli bysme treba zrusit internet ,protoze spousta lidi donej tupe cumi a zaden vyplodi x naprosto nesmyslnejch pruzpevku.takovou cinost nelze vykladat jinak "nez ztrata casu"
  a co se tyce vlivu na mladou generaci otom dost pochybuju kdyz vidim jakej vliv meli na tu moji komanci a to se dost snazili .

  MINET: loni na x-massu pomahal jeste snejakejma kamosema byl sem prekvapen ,je to docela vpohode kluk
  COWBOY
  COWBOY --- ---
  Můžete trošku podrobněji, konkrétněji popsat ten negativní vliv seriálů. A nejlépe je pak porovnat s vybranými díly, která mají opačný, čili pozitivní vliv.
  Já umím pochopit, že se vám ty seriály nelíbí. Akorát nechápu, proč vám vadí, že jiným se to líbí. To byste za chvíli mohli vyrukovat s tím, že koukat se na fotbal má negativní dopad na diváky a proto zakážeme fotbal jako vymejvárnu mozků. Fakt nevím, z čeho je ve vás ta urputnost a rád bych na to přišel.
  MINET
  MINET --- ---
  Ja bych to do jednoho pytle určite nehazela :)

  Osobne bych rozhodne zakazala Velmi krehke vztahy,Ordinaci v ruzove zahrade a Comeback-to je vyplach,že nechapu jak to vubec mužou pustit veřejnosti a už vubec nechápu herce a herečky,ktery podepisou smlouvu na tak stupidni role.

  Napriklad Tomáš Matonoha (*13. března).V roce 1994 se stal členem brněnského HaDivadla, kde hraje dodnes. Televizní diváci ho znají ze seriálů Ulice, Rodinná pouta, Strážce duší; objevil se i v televizní komedii Muž, kterého chtějí. Kromě toho, že byl obsazen do mnoha nezávislých i komerčně úspěšných snímků (Mistři, Divoké včely, Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště, Gympl, Bestiář…), se uplatňuje také jako moderátor. Role konferenciéra se zhostil během předávání výročních cen za televizní tvorbu Elsa či v klání o nejkrásnější ženu republiky Miss ČR.
  Některé jeho televizní projekty jsou spojeny s nezávislou scénou, především alternativní zábavný pořad Komediograf. Ten vyšel z úspěšného divadelního představení, které Matonoha s kolegou Pavlem Liškou uvedli v HaDivadle a na dalších brněnských i pražských scénách. Zapojil se také do dalšího originálního hereckého projektu Na stojáka – komických vystoupení typu stand-up.

  Pro me byl T. Matonoha bezvadnej chlap až do te doby co jsem ho videla řádit v Camebacku.Co to tam předvadí je podle me strašný...


  Ale co mi přijde docela dobry je novej serial "VYPRÁVĚJ" ktery vysila ČT1:
  Šedesátá léta... Srpen 68... V Československu ve volbách vyhrávají komunisté na 98,4%…
  O čem je Vyprávěj:
  Druhá polovina 20. století v rodině Dvořákových. Retro seriál Vyprávěj je pohled do naší nedávné historie prostřednictvím osudů rodiny Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága rodiny v průběhu roků, rozplétá se poutavá mozaika lidských osudů a vztahů tří generací.
  Právě od roku 1964 se začíná rozvíjet děj retro seriálu Vyprávěj. Student Karel Dvořák (Roman Vojtek) chce postoupit do druhého ročníku na pražské technice. Chybí mu poslední zkouška u mladého asistenta France. Eva Martináková (Andrea Kerestešová) ze Slovenska nastupuje do prváku na stejné škole. Vše je pro ni nové...
  Hlavní akcent ve vyprávění je kladen na příběh rodiny, na všední problémy jednotlivých členů, ne na politiku či „velkou“ historii. Jako když listujete rodinným fotoalbem. Není záměrem analyzovat nebo nějak hodnotit historické události, jde spíše o to, jak zachytit co nejvěrněji dobu a pocity účastníků v konkrétních situacích.
  Do osudu hrdinů zpravidla zasáhne nějaká konkrétní soudobá historická událost, kterou si my diváci obvykle pamatujeme, a dílem se připomene. Například Srpen 68, období normalizace, ale i první metro, fronty na televize, tatramatky do každé rodiny, výjezdní doložky, olympiáda v Moskvě, Sametová revoluce, či povodně, kupónová privatizace atd...

  http://www.ceskatelevize.cz/program/vypravej/o-serialu/
  FIONOR
  FIONOR --- ---
  THOMASMORTA: naprostý souhlas, scénárista soapky musí v poměrně krátkém čase napsat smysluplný scénář a dodržet základní pravidla dramatu. Co na tom, že děj je plytký a zhusta předvídatelný?
  Valná většina filmových scénáristů, nebo autorů televizních minisérií by v tak krátkém čase podobnou práci těžko zvládala.
  To ale nic nemění na tom, že je to jen tupá zábava, která nijak nenutí diváka přemýšlet - jen konzumovat.
  THOMASMORTA
  THOMASMORTA --- ---
  Osobně mám pocit, že soap opery jsou opravdu součástí komplexního vymývání mozku. Rozhodně bych je neodbýval prohlášením, že jde o sračky... Podle mě je totiž ten problém v tom, že z hlediska řemesla jsou geniální (prosím, přečíst vysvětlení dále).

  Pokud označíme za kýč jakékoliv umění, které se snaží působit na nižší pudy, a tedy nás těmi nejprimitivnějšími způsoby dojmout, pak můžeme soap opery v klidu označit za kýč. Navíc takto definovaný kýč je velmi oblíbeným služebníkem propagandy všeho druhu. Na druhou stranu, aby někdo byl schopen sestavit kýč záměrně a účelně, tak musí perfektně zvládat mechanismy daného umění. Proto tvrdím, že jsou z jistého hlediska geniální.
  Dovolím si rozvinout trochu orwellovskou teorii: Soap opery jsou určeny pro lidi, kteří osm až dvanáct hodin denně tajtrlíkují v práci za 50 Kč/h hrubého, proto aby se vůbec uživili, tak nemají čas na vlastní život. Jenže vzniká přetlak emocí, které jim pomáhají ventilovat právě seriály typu VKV nebo reality show typu Česko hledá Superstar, případně VyVolení (na kterých mimochodem bylo vidět, jak si lidé vybírali stále vyhraněnější individua, aby z toho vyždímali více emocí /a bulváru/). (Mimochodem, všimli jste si, že pořad "Česko Slovenská Superstar" má v názvu pravopisnou chybu (minimálně v češtině)?) Na stejném principu funguje bulvár - má lidi zabavit co nejprimitivnějším způsobem, aby vybil emoce a ovce mohli zase spokojeně otročit.

  Na druhou stranu - všimli jste si, že některé moderní americké seriály fungují na naprosto stejných principech jako telenovela, jenom jsou zahaleny do hávu atraktivnějšího pro střední třídu? Mluvím o seriálech typu LOST či Battlestar Gallactica (shodou okolností stejný scenárista).
  VIRUS31
  VIRUS31 --- ---
  Temer pokazde kdyz prijdu z prace, spolubydlici sedi u stolu a sledujou neco.. (nevim co, televizi nemam a spolecnou si nepoustim).. dost casto mi prijde, ze maj podobnej vyraz jako publikum v http://www.youtube.com/watch?v=OYecfV3ubP8
  ABGD
  ABGD --- ---
  jó ale tenkrát když začínal Dalas tak jsme na to čuměli všichni a jakej to byl odvaz..teda aspoň pár prvních dílů. Vcelku se mi líbí jak se některým postavám podaří proniknout do podvědomí lidí. Esme byla taky třída, to už jsme pálili brka a jen nevěřícně zírali. Svym spůsobem zábavné i pro zapřisáhlé nepřítele telebraku.
  Dneska nemám ani tv takže nemůžu hodnotit, co ale třeba soudím dle rodičovstva tak ti maj kabelovku a vesele valej filmíky z HBO apod. Na důchodce oproti tomu už asi nemůže mít žádnej seriál špatnej vliv, to mi nepřijde reálné.
  Blbé to bývá tam kde se lidé nudí v uzavřených prostorách - bytů apod. Dost záleží na přístupu. Opět pak neznám moc lidí, kteří by se snažili "opičit se" po seriálových postavách. Potencionální nebezpečí tu je jako vždy a u všeho možnost silné závislosti.
  No nic jdu očekovat klik má aktuelně stovek dílů má oblíbená anime série, přřeci jsem to již pár let nesledoval..
  MINET
  MINET --- ---
  TEKKIT: Presne tak.To je ona.Kdyz ty Farskou,tak ja si sem hodim mladyho Jordana ;)

  TEKKIT
  TEKKIT --- ---