• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALLIE30-ti letá válka 1618 - 1648
    osobnosti, taktika, vojenství, styl života, náboženství - spíš historicky než demagogicky
    rozbalit záhlaví
    GORYTHC
    GORYTHC --- ---
    ATOMIKS: Tak to vám nezávidim. My sme to tenkrát vyhráli.
    I když výběr mezi německym protestantskym králem, kterej se paktuje s turkem a Habsburskym katolickym králem, kterej se paktuje s papežem. To je takový z louže pod okap.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    o naší slavné prohře
    Defenestrace 1618 — iVysílání — Česká televize
    https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/12157910407-defenestrace-1618/21851212002/
    GORYTHC
    GORYTHC --- ---
    Když už jsem sem zabloudil (jako druhý po letech, díky DOCKINEZ), tak vám všem doporučuju knihu:
    https://www.kosmas.cz/knihy/251883/rozvadov-1621-vyzkum-bojiste-tricetilete-valky/
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    Třicetiletá válka: Vláda železa...1.část Historický dokument CZ
    https://www.youtube.com/watch?v=rXN5j-kmOwg


    Další díly v related
    ARATRONCZ
    ARATRONCZ --- ---
    na vystave sem byl, bylo to docela fajn ...
    SIKY
    SIKY --- ---
    FALLIE: Výstavu jsem bohužel propásla, ale měla jsem v ruce aspoň katalog :) Super expozici zbraní jsem viděla právě teda ve Švédsku, Vojenský muzeum je tam zadarmo :)
    Jinak ohledně 30letý války jsou docela znalci na historii na FF. Nám s projektem docela pomohli, třeba by někdo něco věděl.
    FALLIE
    FALLIE --- ---
    SIKY: zatim z důvodu nedostatku času jen v knihkupectvích, ale prý Vojenské muzeum ma ted velmi dobře 30.l.válku zpracovanou, když dělali tu výstavu na Valdštejna

    Mimochodem, byli jste někdo na té výstavě (byla ve Valdštejnské jízdarně) Vladštejn a jeho doba?

    Mě osobně poměrně zklamala. Čekal jsem, že tam toho bude víc a že to bude trochu víc do hloubky. Bylo tam akorát dost portrétů různých vojevůdců (bez větších popisek, takže se v tom nikdo moc neorientoval), ale dobových realií a artefaktů tam bylo poskrovnu. Konkrétně zbraně mě zklamaly asi nejvíc. Skoro všechny exponáty byly takové ty zdobné, okrasné záležitosti pro nejvyšší šlechtu, těch běžných polních mušket a rapírů tam bylo všehovšudy jedna malá vitrína a ty mi zrovna prijdou nejzajimavejsi.
    SIKY
    SIKY --- ---
    FALLIE: kde pátráš?
    SIKY
    SIKY --- ---
    Zajímavej klub. Před třema rokama jsem dělala ve švédsku projekt po stopách válečné kořisti z Prahy. Setkali jsme se přímo s Englundem, jehož Nepokojná léta jsou vážně skvělý čtení. Bylo to moc zajímavý. Budu se snažit někdy dát zas dohromady přednášku, tak když se to povede, dám sem vědět. Třeba někoho bude zajímat i tahle část :)
    FALLIE
    FALLIE --- ---
    a zcela konkretne bych si dovolil dotaz.
    Na začátku 30-ti leté války v císařských službách fungoval pouze jediný pluk dragounů (pod vedením obrista Kašpara von Neuhaus), ale kromě toho, že neikdy nezasáhl do bitev, jsem o něm nic bližšího nezjistil a přitom jeho osudy by mě zajímaly, nevíte, kde se k tomu někde domoci?
    FALLIE
    FALLIE --- ---
    tenhle klub jsem zalozil trochu ze sobeckych duvodu, pisu ted zájmově neco z třicetileté války - hlacvně z prostředí žoldnéřských vojsk a při různém srovnávání materiálů se spíš dovídám, jak málo toho vim a jak moc pramenů je. Proto bych tohle tady využil jako takovou studnici informaci a naopak se podělil o to malo, co vim :D
    FALLIE
    FALLIE --- ---
    CANDLEMASS: diky za tip
    CANDLEMASS
    CANDLEMASS --- ---
    CANDLEMASS: vida, dokonce to získalo ocenění:

    Další kniha Nepokojná léta. Historie třicetileté války (Ofredsår...) byla oceněna prestižní Augustovou cenou a bývá považována za jeden z nejlepších moderních popisů Třicetileté války.

    http://cs.wikipedia.org/wiki/Peter_Englund
    CANDLEMASS
    CANDLEMASS --- ---
    Kdysi se dala koupit v Levných knihách Nepokojná léta od P. Englunda. Za pár peněz dobrá literatura k tématu. Třeba ji tam ještě mají. :)
    K470
    K470 --- ---
    kdo vyhral?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam