• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CONTINUITYÁjurvéda
    Informace, zkusenosti a odkazy tykajici se tradicni indicke mediciny. Byliny, techniky, masaze, oleje, vyvazovani konstituce, knihy a texty, lekari a odbornici a dalsi :)

    Ajurveda.cz - je tam i prehled dalsich odkazu:)
    Ayurveda.cz, ajurvedske centrum Dr. Freje
    rozbalit záhlaví
    VRINDAVAN
    VRINDAVAN --- ---
    CONTINUITY: pěkně napsané a trefně.:) Třeba firma Leros odebírá většinu bylinek od sběračů z Valašska nebo spíše sběraček které mezi sebou soupeří kdo nasbírá více kila. jedna zanámá nasbírala za sezonu padesát kg třezalky v suchém stavu.samozřejmě výkupní ceny jsou směšné tak se sběračky soustředí na byliny za které je nejvíce,to určuje poptávka.
    je to asi nejspíš jediné místo ČR kde tahle tradice přetrvává a Valachy je čisté uzemí plné orchideových luk,studánek, kopců a lesů. Protože tam jsou louky a ne kukuřice nebo něco jiného je tam celá škála přírodních bylinek a kvítků. pro bylinkáře ráj v podobě horských luk a hájů;)

    věřím v to že každý tvor je propojen s místem kde žije,kde se narodil. jeho tělo je zvyklé na přísun látek a energií teré poskytují tamní podmínky.proto učinky některých dovezených rostlin nemusí být tak léčivé jako rostliny kraje kde člověk žije.
    ale je obecně známo že byliny pěstované v teplejších oblastech světa jsou silnější,více prány více síly.;)

    ajurveda je nádherná věc a všechna sláva Indům že si tuhle tradici zachovali a předávají ji dál a je stále živá.

    Bohužel žádný link nemám ale doporučuju antikvariáty a zaměřit se na starší herbáře.
    výborné jsou herbáře Janči a Zentricha.

    v Rusku a na Ukraině je bylinkářství také stále živé,nejspíš je to tím že v některých částech nejsou lekarny tak si člověk musí vystačit sám.:) většinou tahle tradice přetrvává v chudších oblastech. ale rostliny tam jsou také jiné a silnější než u nás.
    třeba houba Čaga která roste na bříze není u nás tak sliná jako Čaga ze sibiře ze které se získává extrakt a nebo dělají masti. a takových rostlinek je tam více.

    nedávno jsem si koupil CD o Ajurvedě moc pěkné a inspirativní.:)






    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    VRINDAVAN: Naprosto uznávám to, co říkáš. A samozřejmě, pokud si vyběhneš na kopec a nasbíráš si sám, to je asi to nejlepší vůbec, co můžeš udělat.

    Co se týče bylinek z Indie, vnímám to takhle:

    - Jak říká Stefan, cokoli funguje, je dobré. Mně třeba ájurvédské byliny fungují naprosto jedinečným způsobem a od prvního setkání k nim cítím hlubokej vztah. Budu zřejmě muset do Indie :) (a ještě spíš do Nepálu a Himalájí...). Někteří lidé to tak mají, cítí vztah k něčemu, co nepochází z míst, kde se narodili, a funguje jim to velmi dobře. Myslím, že to souvisí s procesem propojování všeho na téhle planetě. Koneckonců, jsme všichni ze Země, a Země je jeden ekosystém. Rostlinné bytosti, které léčí, léčí všechny.

    - Někdy byliny z dalekých krajů pochází z ekosystému, který si zachoval daleko víc síly než náš. Příroda v Čechách je velmi vyčerpaná průmyslovou výrobou, intenzivním zemědělstvím a bezohledným chováním lidí. Cítím to ve všech místních produktech, od potravin po byliny. Přijde mi dobré, poznat ten rozdíl, vyzkoušením něčeho "nabitějšího", už proto, aby si člověk uvědomil, jak moc je českou zemi potřeba chránit a léčit. Samozřejmě u bylin z Indie hodně záleží, odkud jsou konkrétně (může to tam být stejné nebo horší než v ČR), ale pokud jsou třeba právě z Himalájí, platí to určitě, a u odlehlých bioplantáží IMHO mnohdy také, alespoň takový dojem síly a čistoty z těch bylin mám.

    - U českých bylin je velmi zásadní zdroj. Když si je nasbíráš sám, a vychytáš si kdy, kde, s jakými myšlenkami, jak zpracovat, atd, to je ideální. Pak jsem měla velmi potentní směsi od schopných bylinkářů, můžu nesmírně doporučit třeba p. Jukla. Některé produkty v obchodech jsou velmi kvalitní. Ale u mnoha dalších není vůbec jasné, kdo, kde a jak je sbíral, případně pěstoval, a přijdou mi takové...hm...."slabé"...

    - Ájurvédské byliny mají tu výhodu,že za nimi stojí systém ájurvédy :) Tj. velmi, velmi propracovanej celostní systém, komu, na co, kdy a jak podávat jaké byliny a jejich směsi. Člověk si to může nastudovat a velmi přesně přizpůsobit volbu bylin svým potřebám. Na Západě většinou tohle předepisování bylin pro konkrétní konstituci a stav člověka chybí (bylo zapomenuto?), byliny jsou indikované "plošně", "na něco", což není tak účinné a někdy to může být i rizikové. Tohle samozřejmě opět řeší návštěva schopného léčitele-bylinkáře, který vás vyšetří a byliny doporučí - a stejně tak je dobrým řešením, když člověk rozvíjí vlastní vnímavost a sám zkoumá, co mu funguje (nebo studuje staré tradiční systémy). Sbírat si bylinky sám a jemně je vnímat je samozřejmě ten nejzákladnější ze všech postupů...


    Celkově to vidím tak, že ano, určitě je moc moc důležité zkoumat samostatně, lokálně, vydávat se do lesa.....ale je zbytečné odmítat něco, co přišlo zdálky, když to tu je a je to taky dobré, a pro někoho to třeba je právě to, co pomůže....nebo co ho otevře vztahu k léčivé síle rostlin jako takové, takže ke sbírání třeba časem dojde :)
    VRINDAVAN
    VRINDAVAN --- ---
    STEFAN: přijde mi to nepraktické,oni bylinky zabírají všechny i ty z indie.akorad tady se tradice vytratila a tam stale přetrvává.tak lidé hledají tam kde je to pořát živé a snaží se najít své vlastní kořeny v jiných kulturách.
    raději vyběhnu na kopec a najdu si co potřebuju,není nad čerstvost a procházku v přírodě,ta je sama o sobě silně léčivá;)
    chápu že někdo tuhle možnost nemá proto dá přednost tomu co mu vyhovuje a zabírá.

    STEFAN
    STEFAN --- ---
    VRINDAVAN: Jediný smysl má užívání takových preparátů, či bylinek, které Ti zabírají. Je vcelku jedno, jestli je máš z květináče za oknem, nebo z druhé strany zeměkoule, pokud Tě léčí.. Myšlenky rovněž neodmítáme proto, že "nevyrostli" v tichu domácí toalety.. ;-)
    VRINDAVAN
    VRINDAVAN --- ---
    já nevím ale napadá mě otázka jestli má cenu užívat jiné bylinky z tak dalekých zemí když u nás je obrovská škála našich bylinek a některé daleko silnější a učinější. třeba z horských oblastí.myslím že pro naši zeměpisnou polohu je vhodené staroruské a staroukrainské bylinkářství které se přeneslo sem.jinak proti ajurvédským bylinkám nic,kord z himaláje ;)
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    O chutích:

    Rozlišování šesti chutí

    Působení ajurvédských bylin se rozděluje podle šesti základních chutí: sladká, kyselá, slaná, pálivá, hořká a trpká, přičemž každá z nich je vždy spojená se specifickým druhem účinku. Všechny potraviny obecně jsou kombinacemi těchto chutí v různých poměrech. Každý ajurvédský lékař dokáže určit podle chuťové preference správný psychosomatický typ. Zdravý člověk si prostřednictvím chutí spontánně reguluje nerovnováhu tří principů Váta, Pitta a Kapha. Upřednostňováním jisté chuti se vždy snažíme v těle intuitivně napravit svou narušenou konstituci. V takovém případě je dobré tělo poslechnout a dát mu, co si žádá. Nauka o chutích je proto základem ajurvédské farmakologie.

    Jednotlivé chuti přímo ovlivňují citový stav a psychologické rozpoložení člověka. Je proto dobré si všímat jednotlivých chutí v naší stravě. Pokud vytrvale preferujeme jednu a tu samou chuť po dlouhou dobu, potom je to zřetelný ukazatel naší diagnózy. Takové extrémní a dlouho přetrvávající chuťové preference často ústí do návyků, závislostí a stereotypů, které se po čase projevují jako příznaky nejrůznějších chorob a onemocnění. Sebeovládání, kontrola a utišení myšlenek je dalším důležitým aspektem, abychom dokázali správně naslouchat hlasu našeho těla a ne pouze rozmařilým touhám naší mysli.

    Lidé s převahou konzumace sladké sattvické stravy (rýže, pšenice, zelenina, ovoce, mléko) jsou vyrovnaní, míruplní, optimističtí a nadšení. Lidé, u nichž převládá radžasitská strava (pálivá, slaná a kyselá chuť), mají sklony k podrážděnosti, nervozitě, netrpělivosti a impulsivnosti. Lidé s oblibou tamasické chuti (hořká, trpká) nejsou často schopni úspěšně komunikovat, trpí pocitem psychické bariéry a nedorozumění, podléhají pesimistickým náladám a stavům beznaděje.

    Správná volba chuti je spojená nejen s psychosomatickou konstitucí člověka, ale také s jednotlivým ročním obdobím. Váta typ by měl dávat přednost sladké, kyselé a slané chuti. Pitta typ sladké, hořké a trpké chuti a Kapha typ pálivé, hořké a trpké chuti. V letním období je vhodná sladká chuť, v zimě slaná a pálivá, na jaře hořká a pálivá a v podzimním období slaná a kyselá chuť. Šest chutí přináší prostřednictvím jazyka a vody do lidského těla vlastnosti pěti přírodních živlů (éteru, vzduchu, ohně, vody a země).

    Působení šesti chutí

    Sladká chuť: uklidňuje nervy a regeneruje organizmus při slabosti a vyčerpání. Přináší mír, spokojenost a harmonii. Oslabuje živel vzduchu (Váta) a ohně (Pitta). Posiluje živel vody (Kapha).
    Kyselá chuť: zahřívá organizmus, podporuje dobré trávení a snižuje nadýmání. Působí extrovertně a zvyšuje smyslové vnímání. Posiluje živel ohně (Pitta) a vody (Kapha). Oslabuje živel vzduchu (Váta)
    Slaná chuť: zahřívá organizmus, očišťuje tělo, podporuje dobré trávení a zvyšuje smyslové touhy. Urychluje proces stárnutí a opotřebení organizmu. Posiluje v těle živel vody (Kapha) a ohně (Pitta). Oslabuje živel vzduchu (Váta).
    Pálivá chuť: prohřívá organizmus, čistí krev, podporuje trávení a zdravou funkci horních a dolních cest dýchacích. Vysušuje tělesné tekutiny a podporuje hubnutí. Pálivá chuť stimuluje a je snadno návyková. Posiluje živel ohně (Pitta) a vzduchu (Váta). Oslabuje živel vody (Kapha).
    Hořká chuť: ochlazuje, vysušuje a očišťuje organizmus. Působí introvertně a snižuje smyslové touhy. Pomáhá při žaludečních obtížích, kožních onemocněních a snižuje horečku. Posiluje živel vzduchu (Váta). Oslabuje živel vody (Kapha) a ohně (Pitta).
    Trpká chuť: působí chladivě, vysušuje a očišťuje organizmus. Snižuje smyslové touhy a působí introvertně. Způsobuje pocit strachu, úzkosti a nejistoty. Zastavuje krvácení a průjem. Podporuje hojení ran. Posiluje živel vzduchu (Váta) a oslabuje živel vody (Kapha) a ohně (Pitta).
    ------
    více z téhož dokumentu brzo :o)
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    [ OFFERINGNABÍZÍM: Vánoční baliček ájurvédských bylin / Praha / 330 CZK ]

    bylinky pro celou rodinu :)), od každé po menším pytlíčku, ideální na testování, co vám dělá dobře :o)
    _JOAN_
    _JOAN_ --- ---
    STEFAN: pravda, asi ta vodnice zamlžuje ;-))
    JAMINA
    JAMINA --- ---
    STEFAN: tak jestli máš semínka nebo řízek, tak chci, prosím, taky:)
    (a řízek nechci vepřový, a semínka chci opravdu jen od Tulsí:))) )
    STEFAN
    STEFAN --- ---
    _JOAN_: že se nezeptáš mě ;-)))
    NEBULA
    NEBULA --- ---
    no vyzkouším a uvidím :o)
    MARESMON
    MARESMON --- ---
    Nebula: Pepře bych se nebála ;) Chuťově je vynikající, ač je pravda, že krapet "kořeněná" je :)
    Také mám delší dobu problémy s krvácením dásní, na to je dobrá Sumudu z Ajurvédských bylinných olejů. Musím říct, že je to lepší. Dělám to tak, že ráno používám SUPIRVICKY a na noc SUMUDU....
    KOKES
    KOKES --- ---
    NEBULA: tak si dej glycerin:-) já jsem s medem spokojený.
    NEBULA
    NEBULA --- ---
    KOKES: med v pastě? to mi nějak teda nesedí...
    KOKES
    KOKES --- ---
    MARESMON: já používám taky dělané, např:
    5 caj.lz sody (bicarbonate na peceni!)
    4 caj.lz medu nebo glycerinu
    1 caj lz oliv.oleje
    6 kapek esencialni oleje
    spetka soli dle chuti ;)

    je to hnědá pasta, zpočátku podivná na chuť, ale dnes už bych ty kupovaný "professional care" do pusy nevzal:-)
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    MARESMON: Taky pouzivam, tyhle i jine, uz leta, a naprosta spokojenost...a k "normalni" zubni paste nejak uz nemuzu ani moc cuchat ;) (kdyz to fakt jinak nejde, muzu ji snest, ale rozdil je obrovskej...)
    NEBULA
    NEBULA --- ---
    MARESMON: to vypadá dobře, jen ten pepř co obsahuje mně zarazil, ale píše se tam, že je trochu pálivá, mnó myslím, že stojí za zkoušku ;)
    MARESMON
    MARESMON --- ---
    Používám již půl roku ajurvédské zubní pasty http://www.cestaprirody.cz/index.php?productID=2976
    a nemohu si je vynachválit :)
    _JOAN_
    _JOAN_ --- ---
    VRINDAVAN: skvělý, dík
    VRINDAVAN
    VRINDAVAN --- ---
    _JOAN_: http://vaisnava.cz/clanek.php3?no=60 Srí Tulsí Maharani. ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam