• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RADUMnemotechnické pomůcky
    mnemotechnické pomůcky od kohokoli na cokoli - pochlubte se, jaké nejvydařenější, nejzajímavější znáte:)
    rozbalit záhlaví
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Ahoj, nemate nejakou mnemotechniku na mesice v roce?
    LANGOSH
    LANGOSH --- ---
    BOTRYTIS: PNP = pujdeme na pivo
    NPN = na pivo nepujdem
    ATLAS
    ATLAS --- ---
    DLABAK: Anglicky mluvici zeme na severni polokouli maji spolu se starymi latinari za to, ze mesic je nejvetsi lhar, (z decrease a inCrease), zatimco australane nemaji duvod si to logicky myslet. Ono neni problem si zapamatovat ze cestina je jazyk ceskeho naroda, jehoz zeme lezi v Evrope, tedy na severni polokouly a ze to pravidlo tedy logicky plati na severu. Znala jsem kdysi i nejake pravidlo na rovnik, (kupodivu o hore a udoli) ale uz si nejsem schopna vzpomenout si na pointu. Nehlede na to, ze to na rovniku bez problemu odvodim od teho myho dorusta a couva....
    DLABAK
    DLABAK --- ---
    AZTEK: jj, bavil jsem se kdysi s chlapem, kterej měl vnoučata v Austrálii - pravil, že mu prozradili, že u nich Měsíc douvá a corůstá :-)
    AZTEK
    AZTEK --- ---
    ATLAS: nutno dodat, že s měsícem to platí jen ze zemí, které se nachází v podobném pásu, jako je Česko. Na rovníku a na jižní polokouli je to jinak...
    MAGGIE
    MAGGIE --- ---
    super :)
    ATLAS
    ATLAS --- ---
    mesic - dorusta ma tvar D, couva ma tvar C
    Sachy - kralovna cti barvu (dama se stavi na pole sve barvy) A pamatuj, ze bile pole je vzdy v pravem rohu dole (popr. anglicky white on the right)
    zemepis- SeTri Se Osle (6378 km - polomer zemekoule)
    Kubo, hajdy pod koryto, jde Majka! - Souostroví Velké Antily (Kuba-Haiti-Portoriko-Jamajka).
    Superman helps every one. - Velká jezera v Severní Americe (Hořejší (Superior), Michiganské, Huronské, Erijské, Ontario).
    Prilis zlutoucky kun upel dabelske ody (vsechna ceska diakriticka pismena - bez te diakritiky to vyzni)
    desetcisel - slovo majici 10 znaku.
    The quick brown fox jumps over lazy dog. - Veta obsahujici vsechna pismena.
    Zapamatovani si sin a cosin. V grafu kdyz napisu normalni psaci male "s" tak prochazi pocatkem souranic, stejne jako sinusoida, zatimco "c" zacina nahore (jako cosinus). (z toho logicky sin0=0 - protilehla je 0 a cos 0 =1 , neboli prilehla ku prepone je jedna)
    Mnohe varianty mnemotechnickych pomucek na periodickou soustavu prvku jsou zde - http://www.chemweb.estranky.cz/clanky/mnemotechnicke-pomucky-_psp_.html (Znam navic treba Znovu KaDi (CaDi) rtut. Cucej agato aurum, Borec Aljosa Gagarin intenzivne tlesknul)
    Zapamatovani, kteri savci maji oS PEnis - P jako psi(tedy selmy) a primati . U primatu si logicky pamatuji ze SKORO VSICHNI. Z toho zaroven SKORO VSICHNI savci (nadpolovicni vetsinu savcu tvori dve nejpocetnejsi skupiny - hlodavci, netopyri a k nim my logicky sednou hmyzozravci).

    A zaver nezapomente ze Cosinova veta zni: Lomikare, lomikare, toho bohda nebude, aby cesky kral, ponoreny do kapaliny byl nadlehcovan silou, ktera se rovna souctu ctvercu nad obema odvesnami.
    BOTRYTIS
    BOTRYTIS --- ---
    zase něco málo s elektroniky Tranzistor:
    NPN -> šipka ven
    PNP -> šipka dovnitř :-)
    NATHAELEN
    NATHAELEN --- ---
    WILDENBURY_SQ, JUASINHA: mluví se o trikoloře, ne o vlajce
    KOKES
    KOKES --- ---
    WILDENBURY_SQ: to mi připomnělo "kráva sládka unese, sládek krávu ne" - jestli můžeš po mlíku(zmrzlině, whatever) pivo...:-)
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    BUJAGA: A nebo je cihla a vejce, vejce musi byt nahore a cihla dole, aby se vejce nerozmačkalo. A modrej klin se musi pamatovat.

    OMG, to jsou nesmysly, ale je to docela vtipny. :)
    JUASINHA
    JUASINHA --- ---
    Nám vždycky říkala p.učitelka, že červená je jako krev, která teče dolů...
    já má zas hrozný problém se vstupem ČR do NATO a EU. Když se mě v zahraničí někdo zeptal, tak jsem nevěděla, ač jsem si to pak stokrát přečetla...
    Jinak mnemotechnické pomůcky doprovází celý můj život, bez nich bych byla úplně ztracená
    KOKES
    KOKES --- ---
    BUJAGA: anebo tmavnou směrem dolů...což tak úplně mnemo není:-)
    BUJAGA
    BUJAGA --- ---
    Víte jak jdou za sebou (zleva, doprava, nebo shora, dolů) barvy na České trikoloře?
    Pořadí barev podle pořadí začátečních písmen v abecedě B, Č, M - Bílá, červená, modrá...
    BOTRYTIS
    BOTRYTIS --- ---
    Něco z magnetické indukci a indukcnosti...

    Cívka jako dívka nejdřív napětí, potom proud.

    Cívka jako dívka nejdřív nechce dát, pak se nechce vzdát.
    Z_RYBY_KOST
    Z_RYBY_KOST --- ---
    My všichni zemědělci máme jistou stavu u naší plotny. (Merkur, Venuše, Země, Marz, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, Pluto)
    Paní, která nám přednášela o paměti, říkala, že chce-li člověk použít nějaké to akrostikum (věty, které mají slova na stejná počáteční písmena jako to, co se má pamatovat), měl by si to vymyslet sám, jinak to prej moc nefunguje... a jako důkaz nám převyprávěla příběh, kterej obsahoval všechny africký státy včetně hlavních měst.vcelku působivé. jenže si říkám, že to musí dát sakra práci, něco takovýho vymyslet...
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    LODBROG: mně pomáhaj (nelogický) sousloví
    vnější vyměšovací kanálek, slizský oční lalok atd...


    MAGGIE
    MAGGIE --- ---
    problem je, ze vyukou jazyku se zabyvalo v historii uz tolik skupin lidi, ze tech stylu, jak se to ZARUCENE naucit, je nespocetne ;)
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    Já zas slyšel, že se cizí slovíčko musí několikrát opakovat zároveň se českým překladem tak, aby se do mozku uložilo obojí v jedné škatulce. Nesmí mezi tím být delší než vteřinová pauza.
    Jinak se to uloží každé do jiné přihrádky.
    MAGGIE
    MAGGIE --- ---
    ale 600 za den.. no nevim
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam