• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DYDYVýtvarné zpracování kovů a drahých kamenů aneb rytí, odlévání a kovářství
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: to je naopak dost běžné, že se vlastnosti takových systémů vpodstatě nedají přímo snadno odvodit z vlastností složek - totiž i mezi kovy existuje něco jako sloučeniny, které mají stálou stechiometrii, a nejsou to tedy směsi (týká se to jak systému Cu-Zn, tak Cu-Sn, resp. vlastně skoro všech :-)... no a pak nastává takové to peklo, kdy jedna dvě takovéhle sloučeniny vykrystalizují v matrici prostého ztuhlého roztoku a chová se to zase úplně jinak, pak se do toho přimíchají ještě nějaké krystalové modifikace... vždycky mě mrzelo, že jsem do téhle oblasti materiálové chemie nikdy pořádně nepronikl...
    Těm sloučeninám se říká intermetalické, a naprosto skvělý případ je tzv. fialové zlato (purple gold), AuAl2, což je tvrdá fialová křehká látka, se kterou se spíš než jako s kovem pracuje jako s divným druhem drahého kamene, a přitom je to složením víceméně 18k zlato...
    AGOG
    AGOG --- ---
    Kdo by to řekl takové dva měkké kovy.
    Ale co se týče praskání tak třeba do některých japonských slitin se přidává malé množství olova a pak to praská taky. To bude spíš tím, že to naruší vazbu ostatních kovů.
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: ty dva nejběžnější činelové, cínové CuSn8 a CuSn20, jsou každý úplně jiný - ten s nižším obsahem cínu se dá normálně tvarovat, ohýbat atd. a je ještě relativně měkký, ten žlutý CuSn20 je hodně tvrdý a křehký, tvarovat se nedá, okamžitě praskne... a jinak do těch dalších jsem se nikdy nepouštěl, ale je jich hrozná zoo...
    Moc jsem toho s nimi taky nedělal, ale barevně se mi líbí moc... zde v kombinaci s alpakou:
    http://zcrzcr.files.wordpress.com/2012/06/prsten_bronz_alpaka.jpg?w=549

    jj, já mám ze začátků obcování s kovem (a pak se dřevem) dost zničené šlachy na předloktí, a zrasoval jsem si to hlavně při pilování jehlovými pilníky a prací s řezbářským nožíkem...
    AGOG
    AGOG --- ---
    ZCR: S broznem nemám moc zkušeností jen co do strojního obrábění. Ale tak dělaly se i meče že :-) Jo přestávky jsou dobré jinak si člověk koleduje o nějaký problém. Já si zablokoval ruku zaškrabáváním až doktor mi pomohl. To jsem x hodin dělal jeden pohyb abych to měl hotový a pak jsem další týdny nemohl pořádně nic udělat.
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: jj, trochu se to vleče :-) ... a bronz je opravdu nefalšovaně tvrdý, mosaz je proti tomu máslo, jakkoli jsou taky různé mosazi... zároveň se ale bronz "nemaže" jako měď, ta se řeže špatně zase jiným způsobem. ... jinak pokud si dobře pamatuju, ten CuSn20 kdysi byl cca 1,3+mm plech a řezná rychlost cca 1 cm/min, řezal jsem to listem hrubosti 2 nebo 3... tady u toho CuSn8 to bylo při srovnatelné tloušťce cca 2x rychlejší, i tak s přestávkami celkem něco ke 2 h... (vždycky po kousku zastavím, odmetu piliny z řezu a říznu do včelího vosku, a tak po třetinách obvodu dávám pauzu)
    AGOG
    AGOG --- ---
    160cm je poměrně dost :-)
    Tvrdý? Spíš hodně kluzný ne? Mosaz taky někdy klouže ne se do ní pořádně zaříznout. Ale pořád je měkčí než ocel.
    ZCR
    ZCR --- ---
    jenom tak pro zasmání - zase jsem jednou ořezával lupénkovou pilkou prasklé činely, narodily se dva, jeden s průměrem 22 a druhý 28 cm, řezná dráha dohromady cca 160 cm... a byl to teda činelový bronz B8, což je CuSn8, kdysi jsem pižlal i ten klasický CuSn20 (tuším je to on), a to už je nechutně tvrdý materiál...
    AGOG
    AGOG --- ---
    ZCR: Jojo to je, ale s velikostmi je to podobně. Všechno velké unifromní. Už ta násadka je parádní u tohohle.
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: tohle je imho přímo kladívko hodinářské, ale firmy v branži neznám...
    AGOG
    AGOG --- ---
    Anebo něco takového
    AGOG
    AGOG --- ---
    Mám nějaká dělaná kladívka, ale kam se poděla nějaká kvalita a výběr? Myslím takový ten německý typ s širokým čelem. Japonci mají pěkná, ale neprodávají do ciziny. A pak jsou tady různá cizelérská kladívka ale všechno je to pro mě dost těžký.
    Nevíte kde bych sehnal klasická německá pidikladívka?
    FRAPE
    FRAPE --- ---
    jo ty maj dobry vyber vseho..
    taky ten katalog mam..
    jen od nich moc neobjednavam kvuli clu
    a oni nepatri mezi ty co by mi na balicek napsali treba present nebo neco podobneho :)
    AGOG
    AGOG --- ---
    FRAPE: Hm to ne, co se dá dělat :-) Teď mi přišla celá bichle katalog od RioGrande jen šperkařské součástky všechny kameny atd. V kamínkcích a jejich variantách se na ně tedy nikdo moc nechytá. Alespoň ze mě dosud známých shopů.
    FRAPE
    FRAPE --- ---
    ahoj mam tam myslim jen 120 delky a jestli je tam 4 hrubost presne nevim musel bych se zitra mrknout ale 160 tam tusim neni...
    FRAPE
    FRAPE --- ---
    ok dik
    AGOG
    AGOG --- ---
    FRAPE: V poho. Že by se mi do toho moc chtělo to taky nemůžu říct :-)
    Tady návod. Jinak je to v nápovědě vpravo nahoře/formátování.
    [ nyx :: klub pro novacky a novackyne na NYXu (nebojte se zeptat, my nekousem (ale nejdriv precist help, jinak kousem!)) ]
    FRAPE
    FRAPE --- ---
    no to je hodne podobne to tetovani ale na te predloze jsou ty carky jen po 3 a jsou trochu jinak usporadane
    ja nemuzu prijit na to jak se sem vklada obrazek tak ze ti ho nemuzu poslat:)
    jeste s tim typem resim moznost to dat vygravirovat tak uvidim jak se k tomu vyjadri
    AGOG
    AGOG --- ---
    FRAPE: Jo jasně už si vzpomínám. Ale v čínském esoterismu jsem nic takového nazaznamenal je to asi čistě filmová záležitost. Ale náš zákazník...
    Z Prahy nejsem, jsem z Jižních čech.
    Řeknu 500 to je za znak 125Kč. Jsou v tom nějaké zkoušky atd. Napřed bych ti stejně poslal obrázek
    jestli je to akceptovatelné.

    FRAPE
    FRAPE --- ---
    no ja bych ti poslal obrazek ale nevim jak se to tady dela:)
    ty jsi z prahy?
    ten clovek chce alespon pripliznou cenovou kalkulaci na ten sperk
    dokazal bys odhadnout kolik by to asi stalo kdyz bys to delal?
    ty vlnovky horizontalni jsou dvakrat no
    akorat jsou oboje trochu jiny
    jsou to znaky elementu pre johen voda vzduch a zeme
    poslal mi to na nejakym srdci asi plakat z filmu the fifth element
    alespon je to pod tim napsane..
    tak stejne to chce akorat ze na ten ctyrlistek...
    AGOG
    AGOG --- ---
    FRAPE: horizontální vlnovky sou dvakrát?
    Tož to zbýva cca 4.5mm to není moc místa :-) Ale ano dokázal když bych si to předtím zkusil.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam