• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    QUITEwordpress
    JUNIOR
    JUNIOR --- ---
    CYBERWOLF: Myslíš stejnou adresu nebo stejnou doménu. Když budu mít například anglickou verzi na www.domena.cz/en/ tak to není velký problém ne ?
    LUIS_
    LUIS_ --- ---
    MRTVY_KENNY, CYBERWOLF:

    Co se týče automatické volby jazyka, tak u těch co mají prohlížeč v češtině/slovenštině předpokládám, že s češtinou problém mít nebudou a všem ostatním se automaticky zobrazí angličtina. V nejhorším si jazyk přepnou v menu.

    S tou adresou je to dobrá poznámka, špatně jsem se vyjádřil. Polylang do adresy vkládal …/en/… a já bych raději query string – pak by s indexací problém snad nebyl, nebo jo? Pokud by to takhle fungovalo, mohl bych sdílet stejný link a případně by tam někomu automaticky naskočil ten query string. Každopádně tohle je spíš okrajová věc.

    Nejpodstatnější je samotná tvorba a správa jazykové mutace, která mi u Polylangu dost neseděla a uvítal bych něco více user friendly.

    Na WPML kouknu, díky.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    LUIS_: z multijazyčných řešení jsem vyzkoušel WPML, Locotranslate a Polylang. WPML mi vychází jako nejlepší a Polylang jako nejhorší.

    WPML umí rozpoznat jazyk návštěvníka při první návštěvě (ale rozpoznávání jazyka je obecně na prd), ale myslím že jenom na HP. U stránek to moc nedává smysl - když pošleš odkaz na konkrétní jazykovou mutaci, chceš aby se ti otevřela konkrétní jazyková mutace.

    Jinak mít na stejné adrese obsah v různých jazycích je špatný nápad. Každá jazyková verze by měla mít svojí URL. Jde o to, že když někomu pošleš odkaz na stránku v angličtině a zeptáš se ho, co si myslí o (cituji kus textu) a jemu se otevře polština, tak bude koukat jak z jara. Další věc je, že tam stejně musíš mít přepínání jazyků, protože to, že má nějaký jazyk prohlížeč ještě neznamená, že v tom jazyce chce návštěvník číst tvůj web (třeba má angličtinu proto, že si hledá různá howto, co jsou anglicky a ty položky v menu se mu takhle líp hledají. Nebo má anonymizer, co způsobuje, že se prohlížeč tváří jako že má nějakou náhodnou jazykovou verzi atd.)

    Ale třeba WPML umí řešit přepisování odkazů, má nástroje na synchronizaci menu, řeší situace že nějaký obsah nemáš překlad a podobně, takže pro správu to máš dost transparentní. Kdybys měl zájem, tak mám ještě z dob minulých neomezenou licenci, tak se o tom můžeme nějak domluvit.
    MRTVY_KENNY
    MRTVY_KENNY --- ---
    LUIS_: s tou adresou - nejmin z pohledu vyhledavacu neni korektni mit ruzny obsah pod jednou url (to tusim chces ty), jak by to meli indexovat? tvuj zamer je, aby web zaindexovany byl, zejo..
    LUIS_
    LUIS_ --- ---
    Ahoj, jak řešíte vícejazyčné weby? Dříve jsem používal Polylang, který je ok, ale štvalo mě například, že třeba galerie musím dělat dvakrát či že se jazykové mutace projevují v adrese.

    Raději bych něco, kdy je adresa furt stejná, stránka jedna a jen by se něčím přepnul text do jiného jazyka, kdyby někdo chtěl. Např. bych tedy někomu poslal odkaz a jemu se to primárně zobrazilo podle jazyku prohlížeče například. Nevadí mi si za to _jednorázově_ zaplatit, kdyby to nešlo zdarma.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    SYNTAX_TERROR: mám pocit, že je to napsaný v kodexu. Jinak (asi ne úplně překvapivě) minimalistické základní šablony bývají napsané daleko (daleko, daleko...) lépe, než šablony s bambilionem funkcí a vlastními vizuálními editory, na které nemusíš znát kód, používají je slavné weby (o kterých jsi asi ještě neslyšel), stojí spoustu peněz, patří mezi nejoblíbenější (spolu s dalšími stovkami jiných) a tak.

    Třeba Divi, to je peklo na kolečkách, ale lidi to chtěj ¯\_(ツ)_/¯

    Jinak základní šablonu, která by mi přirostla k srdci a dělala radost, taky pořád hledám.
    SYNTAX_TERROR
    SYNTAX_TERROR --- ---
    MOTASH mě navádí na dotaz: existuje vůbec něco jako "optimálně" napsaná šablona? Já jsem za ty roky u Wordpressu zvyklej na všlelijaký prasárny, existuje něco jako best-how-todo co se týče psaní šablon? A nějakej příklad konkrétní šablony, která toto dodržuje? Rád bych se poučil do časů budoucích, protože sem tam musím nějakou tu from-scratch šablonu vyprodukovat.
    WOJTISHEK
    WOJTISHEK --- ---
    MOTASH: nikde ji nepoužívám, ale když vezmu obecný pohled, tak poslední aktualizace je 19. 12. 2019, což znamená, že se o šablonu někdo stará. Na homepage šablony jsou i nějaké weby, které jsou na šabloně postaveny, předpoklad tedy je, že by kód mohl být dobrý.
    MOTASH
    MOTASH --- ---
    Ahoj, pomaham manzelce s webem pro zacinajici podnikani a potreboval bych radu zkusenych. Potrebuju nejakou free sablonu a po nekolika dnech zkouseni jsem si vybral tuhle https://wordpress.org/themes/neve/
    Pochopil jsem, ze krome moznosti co sablona nabizi, je dulezity, jak je napsana po strance kvality kodu. To ovsem obsolutne nejsem kompetentni posoudit. Znate ji nekdo? Dobra volba nebo blba?
    Diky
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    a samozřejmě to funguje i ve free verzi
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    ZABIAS: milerád,
    1. správně,
    2. chyby

    3. kdyby sis přečetl návod k Yoast tak přijdeš možná i na to kde se ovládání meta zapíná a jak se upravuje. třeba title a description. keywords je přežitek, i když nějaký obskurní systémy které mají vlastní indexaci to stále mohou využívat(třeba nějaký agregátory nějakých služeb/produktů/whatever)
    HARDCABB
    HARDCABB --- ---
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    ZABIAS
    ZABIAS --- ---
    HARDCABB: no a odkaz nemáš ? Každopadně viz jak sem psal níže minimálně to nebude mít negativní vliv (když se to napíše zpravně) + jak říkal zastance keywords není pouze vyhledavač google :) no a když nad tím přemýšlím tak když to bude i jinde tak pro google to ma přínos zpětných odkazu že ;)

    WordPress Meta Keywords by RankYa
    https://www.rankya.com/wordpress/wordpress-meta-keywords-by-rankya/

    Kdyby se někomu to chtělo přepsat aby tam nebyli ty chybi co sem psal (oddělování slov pomlčkou a česká diakritika)

    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    Meta keywords už asi 10 let ignorují všechny zajímavé vyhledávače. Ono se tak nějak ukázalo, že pro výsledky vyhledávání je lepší brát ohled na to, co na stránce skutečně je, než na to, co někdo tvrdí, že tam je.

    Což teda neznamená, že si za to nějaký "profesionální" SEO specialista nemůže nechat zaplatit, hlavně když už na to má nástroj (to by byla škoda vyhazovat).
    HARDCABB
    HARDCABB --- ---
    ZABIAS: zdroj je Google. Jakoze primo lidi pracujici pro Google.
    ZABIAS
    ZABIAS --- ---
    PULKA: jináč na pivko bych doporučoval někdy: https://www.andelskypivovar.cz/ super pivo :)
    ZABIAS
    ZABIAS --- ---
    HARDCABB: a zdroj ? jako je na to velka polemika, každopádně si to prostě vyzkouším

    jen vědět jak na to co sem zatím pátral úplně neodpovídalo mým představám. Používám YOAST , takže například is ho zaplatit, nebo pouzit jinej seo plugin (to nechci aby se nervali) dost se mi libil jeden pán (kterej je tedy zastance keywords) a ten si vytvoril nejakej kod kterej mu dělá keywordy z tagu ale nefungovalo mi to keywordy nebili s dakritikou a když to bylo dvousloví tak tam mrsklo pomlcku.

    PULKA: Tak rozhodně bych tě rád podpořil ! ale nevím jestli by mi nějaké rady zustali v mozku poslední dobou nejsem schopen si nic pamatovat nebo se zavratně učit (asi stáří a geny). No uvidím nechci nic slibovat. Nechcete nafotit reportáž ? :)
    PULKA
    PULKA --- ---
    Nejen pro ZABIAS, snad mi to nebudete mít v místnosti za zlé (ale komerční to fakt není):

    Pokud máte na srdci různé wordpressové otázky, chcete pokecat s novými lidmi, poslechnout si, co se děje nového nejen na české WP scéně, získat nějaké tipy na projektové řízení, copywriting, ux, SEO apod. A třeba navštívit i několik workshopů, tak bych vás ráda pozvala na WordCamp Praha 2020, za kterým letos stojím jako hlavní organizátor. Pro vývojáře to taky imho není vůbec špatné - podařilo se nám pozvat i spoustu zahraničních hostů - bezpečnost, automatizace, Gutenberg (i jako workshop pro naprosté blockové začátečníky), AMP, rychlost webu z pohledu frontendu apod.

    Konference je v Praze, 29. února (+ 1. března bude Contributor day, kde kromě překladů, budoucnosti české komunity bude i kluk, který se aktivně podílí na Theme Review, takže můžete buď přiložit ruku k dílu nebo nakouknout pod pokličku.

    Lístky a detailní program zde:
    https://2020.prague.wordcamp.org/

    P. S. Taky chodíme poslední středu v měsíci pravidelně na pivo: https://www.meetup.com/naswp-cz/events/267720510/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam